Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.3.174 I. A munkáltató által vagyonbevitellel alapított gazdasági társaság a nála változatlan feltételekkel továbbfoglalkoztatott munkavállalók munkaviszonya tekintetében jogutód munkáltatónak minősül (MK 154. sz.)

II. Ha a munkavállaló a jogutódnál - a munkaviszonya feltételeinek változatlanul fennmaradása ellenére - nem kíván munkát végezni, a munkáltató jogszerűen szünteti meg rendkívüli felmondással a munkaviszonyát [Mt. 96. § (1) bek. b) pont].

A felperes 1987. december 1-jétől állt az alperes, illetve a jogelődje alkalmazásában elektroműszerész munkakörben.

Az alperes az 1993. január 21-én kelt alapítóokirattal egyszemélyes korlátolt felelősségű társaságként létrehozta az F. Kft.-t, amely - az alapító okirat szerint - a működését 1993. március 1-jén kezdte meg.

A felperes az alperes és az F. Kft. által aláírt, 1993. március 1-jére keltezett megállapodását - amely a két munkáltatónak a felperes változatlan feltételek mellett történő átvételére vonatkozó megállapodását, illetve annak a felperes részéről való tudomásulvételét tartalmazta - nem írta alá. Az ezt követően folytatott megbeszélések során a felperes kifejezésre juttatta, hogy nem kíván a korlátolt felelősségű társasághoz átmenni.

Az alperes 1993. március 30-án a felperes munkaviszonyát az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének b) pontjára hivatkozással rendkívüli felmondással 1993. március 31-ére felmondta. A felmondás indokolása a felperesnek a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartását abban jelölte meg, hogy nem volt hajlandó a jogutód munkáltatónál továbbdolgozni.

A felperes a rendkívüli felmondás miatt egyeztetést kezdeményezett, majd annak eredménytelensége után keresettel élt. Keresete, a rendkívüli felmondás jogellenességét állítva, az Mt. 100. §-a (4)-(5) bekezdésében meghatározott jogkövetkezmények alkalmazására irányult.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetének helyt adott. Az alperest elmaradt munkabér (90 433 forint), valamint végkielégítés (125 700 forint) címén marasztalta. Az indokolás lényege szerint a bíróság azért találta jogellenesnek a rendkívüli felmondást, mert a munkáltató egyoldalú szerződésmódosítással nem kötelezheti a munkavállalót, hogy a továbbiakban másik munkáltatónál végezzen munkát.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. A másodfokú bíróság, alkalmazva az MK 154. számú állásfoglalást, arra a megállapításra jutott, hogy a felperes alaptalanul tagadta meg a további munkavégzésre vonatkozó "Megállapodás" aláírását, amely a munkáltatói jogutódlás alapján a folyamatos munkaviszonyt rögzítette. A munkáltató személyének el nem fogadására, a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tevő álláspontjára tekintettel a felperes munkaviszonyának az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapított felmondását jogszerűnek találta. A lefolytatott részbizonyítás alapján megállapította, hogy az alperes csak 1993. március 29-én, a felperessel történt végső megbeszélés nyomán győződött meg véglegesen a felperes eltökélt elhatározásáról, ezért a háromnapos szubjektív határidőt az alperes a felmondási jog gyakorlásával nem lépte túl.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!