Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EBD 2012.11.B31 A nyomozás során elkövetett esetleges eljárási szabálysértések nem vezetnek a törvényes vád hiányához.

A vád törvényessége szempontjából annak ténybeli megalapozottsága - bizonyítékokkal kellően alátámasztottsága - közömbös, ez a büntetőper érdemi kérdése [Be. 2. § (2) bek.].

A K. Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya 2009. május 13-án rendelt el nyomozást a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdése szerint minősülő csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt három kiskorú terhelt ellen. A nyomozás lefolytatása után a K. Rendőrkapitányság a 2009. november 5. napján kelt határozatával a nyomozást a Be. 190. § (1) bekezdés b) pontja alapján megszüntette, mert a nyomozás adatai alapján nem látta megállapíthatónak bűncselekmény elkövetését és az eljárás folytatásától sem volt várható eredmény.

Az S. Megyei Főügyészség a 2010. január 15. napján kelt határozatával a K. Rendőrkapitányság határozatát hivatalból hatályon kívül helyezte és az eljárás folytatását rendelte el. A határozat indokolása szerint a nyomozati iratok felülvizsgálata alapján az eljáró ügyész megállapította, hogy a nyomozás megszüntetésére megalapozatlanul került sor, a gyanúsítottakkal szemben a nyomozás megszüntetésének törvényi okai nem álltak fenn.

Ezt követően újabb nyomozati cselekmények lefolytatására már nem került sor, a K. Városi Ügyészség 2010. február 2. napján vádat emelt a terheltek ellen a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés c) pontja szerint minősülő és büntetendő csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt.

A vádemelés folytán eljárt K. Városi Bíróság ítéletében a terheltek bűnösségét a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés c) pontja szerint minősülő rablás bűntettében megállapította, és velük szemben büntetést szabott ki.

Az elsőfokú ítélet ellen bejelentett fellebbezések alapján eljárva a megyei bíróság végzésével a K. Városi Bíróság ítéletét a Be. 373. § (1) bekezdés I/c) pontja alapján hatályon kívül helyezte és az eljárást megszüntette.

Határozatának indokolásában az alábbiakra mutatott rá.

A Be. 191. § (3) bekezdése szerint, ha a nyomozás megszüntetése ellen nem éltek panasszal, illetve az ügyész vagy a felettes ügyész nem rendelte el a nyomozás folytatását, utóbb azt csak a bíróság rendelheti el az ellen, akivel szemben a nyomozást korábban megszüntették. A törvényhelyhez fűzött indokolás szerint garanciális jelentősége van annak, ha a nyomozás megszüntetése ellen senki nem élt jogorvoslattal, vagy az eredménytelen volt, az ellen, akivel szemben a nyomozást megszüntették, utóbb csak a nyomozási bíró rendelhesse el a nyomozás folytatását.

Mindebből megállapítható az, hogy az ügyész a Be. 191. § (3) bekezdésében írt kötelező rendelkezés ellenére nem nyújtott be kérelmet az eljárás folytatására a nyomozási bíróhoz. A vádemeléskor tehát nem volt olyan eljárás, amelyet az ügyész folytathatott volna, illetve nem volt nyomozás, amelyre tekintettel a hivatkozott törvényhelyek alapján vádat emelhetett volna. Az ügyészség kizárólag a Be. 191. § (3) bekezdésében írt nyomozási bíró által hozott határozat birtokában rendelkezhetett volna eljárásjogi értelemben vádemelési jogosultsággal, ezért az ügyészség eljárási szabályt sértett akkor, amikor a felülvizsgálati eljárása során a rendőrség határozatát hatályon kívül helyezte és nem fordult nyomozási bíróhoz.

Minderre figyelemmel a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy az emelt vád a Be. 2. § (2) bekezdés I. fordulata értelmében nem volt törvényes, ezért a Be. 373. § (1) bekezdés I/c) pontja alapján az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az eljárást megszüntette.

E határozat ellen az ügyész jelentett be másodfellebbezést az eljárás megszüntetése miatt, a vádlottak büntetőjogi felelősségének, valamint a büntetés kiszabása érdekében.

A fellebbviteli főügyészség a jogorvoslati nyilatkozatot változatlan tartalommal fenntartotta és a másodfokú bíróság határozatának a hatályon kívül helyezésére tett indítványt.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos:

A másodfokú bíróság tévesen értelmezte a Be. IX. Fejezetének III. Címében foglalt rendelkezéseket, a nyomozás megszüntetéséhez kapcsolódó eljárásjogi előírásokat.

A Be. 190. § (2) bekezdésének II. fordulata értelmében a nyomozást megszüntető határozatot a nyomozó hatóság haladéktalanul köteles megküldeni annak az ügyésznek, aki hatáskörében és az illetékességi területén eljárva - a Be. 28. § (4) bekezdése értelmében - felügyeleti jogkört gyakorol a nyomozás felett.

Így a határozat kézhezvételével kerül az ügyész abba a helyzetbe, hogy a Be. 64. § (2) bekezdésében írt perrendi előírások megtartását ellenőrizhesse; döntően abból a szempontból, hogy megtörtént-e a bűncselekmény, illetve az elkövető személyének a felderítése, valamint a bizonyítási eszközöknek a felkutatása és biztosítása legalább olyan mértékben, hogy a vádemelés kérdésében megnyugtatóan állást lehessen foglalni.

Ez a gyakorlatban egyfelől a nyomozást megszüntető határozat tudomásulvételét jelentheti, ha a határozatban kifejtettekkel az ügyész egyetért. Ilyenkor az ügy - a szükséges adminisztrációs feladatoktól eltekintve - további intézkedést nem igényel, az irattárba kerül.

Más azonban a helyzet, ha az ügyész, illetve a felettes ügyész nem osztja a nyomozó hatóság álláspontját. Ebben az esetben - a határozat hatályon kívül helyezésével egyidejűleg - az eljárás folytatását rendeli el. Ebben az esetben az eljárás folytatása elrendelésének célja a Be. 193. § (1) bekezdése szerinti iratismertetés megtartása, amely rendszerint közvetlenül megelőzi a vádemelést. E tekintetben ugyanakkor nincs jelentősége annak, hogy az eljárás folytatását a nyomozást közvetlenül felügyelő ügyész, vagy a felettes ügyész rendelte-e el; ez előbbi a nyomozó hatóság határozata elleni panasz elbírálása során, míg az utóbbi a felügyeleti jogkörében eljárva, amikor a revízió alá vett ügyekben a törvényesség megtartását vizsgálja. Az eljárás folytatásának elrendelése mindkét módon megvalósulhat.

Ez történt a jelen esetben is. Ebből adódóan nem volt szükség az eljárás folytatásához beszerezni a nyomozási bíró döntését.

A másodfokú bíróság az eljárást törvényes vád hiányában szüntette meg, végső soron arra visszavezethetően, hogy a rendőrkapitányság határozata után a nyomozás folytatásának ez elrendelésére - figyelemmel a Be. 207. § (2) bekezdés c) pontjára - csak a nyomozási bíró lett volna jogosult.

Ez az értelmezés azonban téves.

Az ítélőtábla álláspontja szerint a nyomozás során elkövetett eljárási szabálysértések nem vezethetnek a vád törvényességének hiányához. A törvényes vád Be. 2. §-ában meghatározott fogalmi ismérvei között a vád ténybeli megalapozottsága - bizonyítékokkal kellően alátámasztott volta - nem szerepel. Ez ugyanis a büntetőper érdemi kérdése. Abból az okból tehát, hogy a vádban leírt - egyébként a törvényes vád fogalmi elemeinek megfelelő - tények a bíróság megítélése szerint nem tűnnek bizonyítékkal alátámasztottnak, például mert valamely bizonyítékot a Be. 78. § (4) bekezdésénél fogva figyelmen kívül kell hagyni, nincs helye a büntetőeljárás megszüntetésének.

Ennek megfelelően a Be. 191. § (3) bekezdésében írtak elmulasztásának sem lehet ilyen következménye. Nem lehet a törvényes vád hiányára hivatkozás alapja a főügyészség eljárás folytatását elrendelő határozatának olyan értelmű felfogása sem, hogy az további nyomozati, bizonyítási cselekmények elvégzését célozta, s ezen nyomozás folytatását csak a nyomozási bíró rendelhette volna el.

A jelen ügyen a vád törvényes volt, mivel azt a közvádlói legitimációval rendelkező hatóság emelte, meghatározott személyek pontosan körülírt, büntető törvénybe ütköző cselekménye miatt [Be. 2. § (2) bekezdés].

Ekként az eljárás megszüntetését sérelmező ügyészi fellebbezés megalapozott volt.

Erre tekintettel a harmadfokú bíróság a Be. 399. § (2) bekezdés a) pontja alapján - figyelemmel a Be. 373. § (1) bekezdés II/e) pontjára - a másodfokú bíróság határozatát a Be. 392. § (1) bekezdés f) pontja szerinti tanácsülésen hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasította.

(Pécsi Ítélőtábla Fkhar. I. 292/2010.)