Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20387/2015/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 80. §, 121. §, 163. §, 217. §, 253. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 74. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Bakó Pál, Csikiné dr. Gyuranecz Márta, Pribula László

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.387/2015/3. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Lampé Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Lampé Zoltán ügyvéd; címe) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - a Dr. Győrfi Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Győrfi Attila ügyvéd; címe) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Debreceni Törvényszék 6.P.21.508/2014/22. számú ítélete ellen a felperes részéről 24. sorszám alatt előterjesztett és 25. sorszám alatt indokolt fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy az államnak, az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására fizessen meg 40 000 (negyvenezer) Ft összegű fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s:

A felperesi szociális szövetkezetet kilenc természetes személy és X Város Önkormányzata alapította; az alapszabálya szerinti tevékenységét 2013 szeptembere óta folyamatosan végzi.

Az alperes 2014 őszén X városban polgármester-jelöltként indult a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán.

A választási kampányban, 2014. október 8. napján polgármester-jelölti vitára került sor, amelyet a x-ii helyi televízió élő adásban közvetített.

E vitában az alperes a felperesi szövetkezettel kapcsolatban az alábbi állítást tette: "hogy lehet az, hogy ennek a szociális szövetkezetnek van egy büntetett előéletű tagja is, ráadásul, ha jól tudom, akkor vezető beosztásban. Miért ez az etalon, miért ehhez kell nekünk igazodni, és miért kell ezeket a problémákat elfüggönyözni?"

A polgármester-jelölti vita a kábeltelevíziós rendszeren keresztül - X város területén - elviekben 3924 háztartásban volt nézhető; a műsor pontos nézettségi adata nem állapítható meg.

Az adás teljes terjedelmében feltöltésre került a x-i helyi televízió internetes oldalára, valamint a Y előbbi weboldalon 299-en, utóbbin 360-an nézték meg. A video felkerült a f-ra is.

A felperes a fentebb idézett, valótlannak bizonyuló alperesi állításra visszavezethetően őt ért hátrányt nem bizonyított é s hátránya az ún. köztudomás-doktrínát alkalmazva sem volt mutatható ki.

A felperes kereseti kérelmében annak a megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a jóhírneve védelméhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy a polgármester-jelölti vitában azt állította, hogy a felperesi szövetkezet tagjai között büntetett előéletű vezető tisztségviselő van. Az elégtételadás körében az alperest arra kérte kötelezni, hogy saját költségén, 15 napon belül, a x-i városi televízióban, hétköznap este 18 és 20 óra között, két alkalommal, 3 nap különbséggel tegyen közzé egy olyan nyilatkozatot, miszerint 2014. október 8. napján a polgármester-jelöltek nyilvános vitájában a felperesről valótlanul állította, hogy a tagjai között büntetett előéletű vezető tisztségviselő van.

Kérte továbbá, hogy a bíróság kötelezze az alperest 500 000 Ft összegű sérelemdíj és a perrel felmerült költségeinek a megfizetésére.

Hangsúlyozta, hogy az alperes által megfogalmazott állítás "széleskörű felháborodást" eredményezett, illetőleg amikor a felperesnek egy pályázat eredményeként lehetősége nyílt 15 fő foglalkoztatására, akkor ezek az emberek megrendültek és elbizonytalanodtak a szövetkezettel szemben.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A törvényszék 22. sorszámú ítéletében megállapította, hogy alperes neve alperes megsértette a felperes neve felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy 2014. október 8-án a x-i helyi televízió által közvetített polgármester-jelöltek vitájában azt állította, hogy a felperes neve tagságában egy büntetett előéletű személy is van, azt sugallva, hogy az érintett személy vezető beosztású.

Kötelezte az alperest, hogy az ítélet rendelkező részének az első bekezdését a saját költségén, 15 napon belül, a x-i helyi televízióban hétköznap este 18 és 20 óra között, két alkalommal, 3 nap különbséggel felolvasott közleményként tegye vagy tetesse közzé. Feljogosította a felperest, hogy amennyiben az alperes ennek nem tesz eleget, úgy az ítélet rendelkező részének az első bekezdésében foglalt szöveget a második bekezdésben foglalt helyen és módon az alperes költségére közzétegye vagy közzétetesse. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 18 000 Ft összegű perköltséget, s megállapította, hogy az ezt meghaladóan felmerült költségeiket a felek maguk viselik.

Indokolásában - a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:42. §-ának (1) és (2) bekezdéseit, 2:45. §-ának (2) bekezdését, 3:1. §-ának (3) bekezdését, illetőleg a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 3. §-ának (3) bekezdését és a 164. §-ának (1) bekezdését felhívva - megállapította, hogy az alperes a valótlannak bizonyuló tényállításával megsértette a felperes jóhírnevét, alaptalannak találta ugyanakkor a felperes sérelemdíj megfizetése iránti igényét. E körben a Ptk. 2:52. §-át, 6:519. §-át, 1:4. §-ának (1) bekezdését felhívva kifejtette, hogy az alperes által megvalósított személyiségi jogi jogsértés nem olyan súlyú, amely megalapozná a sérelemdíj magánjogi büntetés funkciójának az érvényesítését. Az alperes az inkriminált tényállítás megtételekor pusztán gondatlan volt, mert elmulasztotta az általa hallott értesülések valóságának a kontrollálását, ugyanakkor a nyilatkozata nem értékelhető minden alapot nélkülöző, szándékosan, rosszindulatúan lejárató célzatú és jellegű közlésként, s az sem hagyható figyelmen kívül, hogy az a szövetkezeti tag, akire az alperes utalni kívánt, bár nem terhelti, hanem tanúkénti minőségben és 15 évvel a perbeli állítások megfogalmazása előtt, de részese volt egy verekedés tárgyában indult szabálysértési eljárásnak.

A sérelemdíj kompenzációs funkciójának oldaláról megközelítve hangsúlyozta, hogy a perbeli jogsértéssel okozati összefüggésben nem állapítható meg a felperesnél bekövetkezett olyan hátrányos következmény, amelynek a vagyoni eszközökkel történő kompenzációja indokolt lenne, és amely megalapozná a sérelemdíj szankciójának az alkalmazását.

Megjegyezte, hogy a bíróság által elrendelt elégtételadás szankciója alkalmas a felperest ért - az alperes által állított valótlan tény nyilvánosság előtt való megjelenésében manifesztálódó - hátrány reparálására.

A perköltség viseléséről a Pp. 80. §-ának (2) bekezdését és a 81. §-ának (1) bekezdését, a teljesítési határidőről a Pp. 217. §-ának (1) bekezdését felhívva rendelkezett.

Az első fokú ítélet ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben annak megváltoztatását és az alperes 500 000 Ft sérelemdíj 15 napon belüli megfizetésére kötelezését kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!