Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

31993R0752[1]

A Bizottság 752/93/EGK rendelete (1993. március 30.) a kulturális javak kiviteléről szóló, 3911/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról

A BIZOTTSÁG 752/93/EGK RENDELETE

(1993. március 30.)

a kulturális javak kiviteléről szóló, 3911/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a kulturális javak kiviteléről szóló, 1992. december 9-i 3911/92/EGK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 7. cikkére,

a kulturális javakkal foglalkozó tanácsadó bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel rendelkezéseket kell elfogadni a 3911/92/EGK rendelet végrehajtása érdekében, amely többek között a rendelet mellékletében meghatározott kulturális javak bizonyos kategóriáira vonatkozó export-engedélyezési rendszer létrehozásáról rendelkezik;

mivel az említett rendeletben szereplő kiviteli engedélyek egységes formai követelményeinek biztosítása érdekében szabályokat kell alkotni, melyek meghatározzák az űrlap megfogalmazásának, kiállításának és felhasználásának módját; mivel evégett egy engedélyezési mintát kell megfogalmazni;

mivel a kiviteli engedélyeket a Közösség valamelyik hivatalos nyelvén kell kiállítani,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. SZAKASZ

A nyomtatvány

1. cikk

(1) A kulturális javak kivitelének tekintetében a3911/92/EGK tanácsi rendelet (a továbbiakban: az "alaprendelet"), valamint e végrehajtási rendelet értelmébenkiadott és felhasznált engedélyek három típusakülönböztethető meg:

- a normál engedély,

- az egyedi nyílt engedély,

- az általános nyílt engedély.

(2) A kiviteli engedély felhasználása semmilyen módonnem érinti a kiviteli alakiságokhoz vagy az azokkal összefüggőokmányokhoz kapcsolódó kötelezettségeket.

(3) A kiviteli engedélyre rendszeresített nyomtatványokat kérésre az alaprendelet 2. cikkének (2) bekezdésében említett illetékes hatóság(ok) köteles(ek) biztosítani.

2. cikk

(1) Az alaprendelet hatálya alá tartozó kivitel tekintetébenfőszabályként a normál engedélyt kell használni.Valamennyi érintett tagállam határozhat azonban az ehelyett használható egyedi vagy általános nyíltengedély kiadásáról az azokhoz kapcsolódó,a 10. és 13. cikkben megállapított egyedi feltételekteljesülése esetén.

(2) Az egyedi nyílt engedély hatálya alá tartozikmeghatározott kulturális javaknak a 10. cikk szerinti,bizonyos személy vagy szervezet általi ismételt ideigleneskivitele.

(3) Az általános nyílt engedély hatályaalá tartozik valamely múzeum vagy más intézményállandó gyűjteményének részétképező kulturális javak ideiglenes kivitele a 13. cikkrendelkezései szerint.

(4) A tagállam az egyedi vagy általános nyíltengedélyt bármikor visszavonhatja, amennyiben azok a feltételek,amelyek alapján annak kiadása megtörtént, márnem állnak fenn. A tagállam haladéktalanul tájékoztatjaa Bizottságot, amennyiben a kiadott engedélyt nem szolgáltatjákvissza és az jogellenesen felhasználható. A Bizottságerről haladéktalanul tájékoztatja a többitagállamot.

(5) A tagállamok saját területükön bármilyen,általuk szükségesnek tartott és ésszerűintézkedést bevezethetnek az általuk kiadott nyíltengedélyek felhasználásának figyelemmel kísérésére.

II. SZAKASZ

A normál engedély

3. cikk

(1) A normál engedélyt azI. mellékletben szereplő mintának megfelelő nyomtatványonadják ki.

A nyomtatványt nyomdai felhasználásra kikészített, famentes, négyzetméterenként legalább 55 gramm súlyú fehér papírra kell nyomtatni.

(2) Az űrlap előírt mérete: 210 x 297 mm.

(3) A nyomtatványokat nyomtatott vagy elektronikus formában állítják ki, és a Közösségeknek a kiállító tagállam illetékes hatóságai által kijelölt egyik hivatalos nyelvén töltik ki. Azon tagállam illetékes hatóságai, amelyben a nyomtatványt bemutatták, előírhatják a nyomtatvány fordítását az adott tagállam nyelvére, illetve hivatalos nyelveinek egyikére. Ilyen esetben a fordítás költsége az engedély jogosultját terheli.

(4) A tagállamok feladatai:

- a nyomtatványok kinyomtatása, a nyomda nevével és címével, illetve azonosító jelével ellátva,

- minden szükséges intézkedés megtétele annak érdekében, hogy az űrlapokat ne lehessen hamisítani. A tagállamokban bevezetett azonosítási eszközökről és módszerekről értesíteni kell a Bizottságot, hogy az megoszthassa ezen információkat a többi tagállam illetékes hatóságaival.

(5) Az nyomtatványokat lehetőleg mechanikus vagy elektronikus eszköz igénybevételével kell kitölteni. Az engedélykérelem mindazonáltal kitölthető olvasható kézírással is. Ez utóbbi esetben tintával és nyomtatott nagybetűkkel kell írni. Bármi legyen is az alkalmazott eljárás, a nyomtatványokon nem szerepelhetnek törlések vagy átírt szavak, illetve egyéb változtatások.

4. cikk

(1) A (3) bekezdésben foglaltak sérelme nélkül, külön kiviteli engedélyt kell kiállítani a kulturális javak minden egyes szállítmányához.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak megvalósítása céljából a szállítmány egy vagy több kulturális tárgyat jelent.

(3) Amikor egy szállítmány több kulturális tárgyból áll, akkor az illetékes hatóságok határozzák meg, hogy egy vagy több kiviteli engedély kiállítása szükséges-e a kérdéses szállítmányhoz.

5. cikk

Az űrlap a következő három lapból áll:

- az 1. számú lap képezi az engedélykérelmet,

- a 2. számú lap az engedély jogosultjáé,

- a 3. számú lapot vissza kell küldeni a kiállító hatóságnak.

6. cikk

(1) A kérelmezőnek a kérelem és a többi példány 1., 3., 6-21., 24. és szükség esetén 25. rovatát kell kitöltenie, kivéve ha a rovat vagy rovatok előnyomása megengedett. Azonban a tagállamok rendelkezhetnek úgy is, hogy csak a kérelmet kell kitölteni.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

- a kulturális javakra, és azoknak a kérelem benyújtásának időpontjában fennálló jogi státuszára vonatkozó információkat tartalmazó dokumentációt, adott esetben egyéb igazolásokkal (számlákkal, szakvéleménnyel stb.) is kiegészítve,

- a szóban forgó kulturális javakról készített hitelesített fényképet, vagy adott esetben az illetékes hatóságok igénye szerint fekete-fehér vagy színes (legalább 8 x 12 cm méretű) fényképeket.

- Adott esetben és az illetékes hatóságok hozzájárulásával fénykép helyett elegendő lehet a kulturális javak részletes listája is.

(3) A kiviteli engedély kiállításának feltételeként az illetékes hatóságok előírhatják a kivitelre kerülő kulturális javak fizikai bemutatását.

(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltak alkalmazása miatt felmerülő valamennyi költség a kiviteli engedélyért folyamodó kérelmezőt terheli.

(5) A kiviteli engedély megadásához a megfelelően kitöltött nyomtatványt az adott tagállamban az alaprendelet 2. cikkének (2) bekezdésében foglaltak szerint kijelölt, arra illetékes hatósághoz kell benyújtani. Miután a hatóság a kiviteli engedélyt kiadta, annak 1. számú lapja a hatóságnál marad, további példányait pedig a kiviteli engedély jogosultja vagy meghatalmazott képviselője visszakapja.

7. cikk

A kiviteli nyilatkozat kíséretében az alábbiakat kell bemutatni:

- az engedély jogosultjának járó lapot,

- a kiállító hatóság részére visszaküldendő lapot.

8. cikk

(1) A kiviteli nyilatkozat elfogadására illetékes vámhivatal meggyőződik arról, hogy a kiviteli nyilatkozatban vagy - adott esetben - az ATA-igazolványon megadott valamennyi adat megegyezik-e a kiviteli engedélyen feltüntetett adatokkal, továbbá hogy szerepel-e a kiviteli engedélyre való hivatkozás a kiviteli nyilatkozat 44. rovatában vagy az ATA-igazolvány betétlapján.

Az azonosítás céljából a hivatal megteszi a szükséges intézkedéseket. Ez lehet a vámhivatal pecsétjének, illetve bélyegzőjének elhelyezése az okmányon. A kiviteli engedély nyomtatványát, amelynek egyik példányát csatolni kell az egységes vámokmány 3. lapjához, vissza kell küldeni a kiállító hatóságnak.

(2) A 2. és a 3. példány 23. rovatának kitöltése után a kiviteli nyilatkozat elfogadására illetékes vámhivatal visszaküldi a nyilatkozattevőnek vagy meghatalmazott képviselőjének az engedély jogosultját illető példányt.

(3) A szállítmánynak a kiállító hatóság részére visszaküldendő kiviteli engedély nyomtatvány kíséretében kell eljutnia a Közösség határán lévő kiléptető vámhivatalig. A vámhivatal elhelyezi bélyegzőjét a nyomtatvány 26. rovatában, és visszaküldi azt a kiállító hatóságnak.

9. cikk

(1) A kiviteli engedély a kiállítás időpontjától számított legfeljebb tizenkét hónapig érvényes.

(2) Ideiglenes kiviteli engedély iránti kérelem esetén az illetékes hatóságok előírhatják azt a határidőt, amelyen belül a kulturális javakat újból be kell hozni az engedélyt kibocsátó tagállamba.

(3) Amennyiben a kiviteli engedély anélkül jár le, hogy azt igénybe vették volna, úgy az engedély jogosultja köteles a birtokában lévő lapokat azonnal visszaküldeni a kibocsátó hatóságnak.

III. SZAKASZ

Nyílt engedélyek

1. FEJEZET

Egyedi nyílt engedélyek

10. cikk

(1) Egyedi nyílt engedélyeket olyan konkrét kulturálisjavakra adhatnak ki, amelyek tekintetében valószínűsíthetőena Közösségből valamely harmadik országba irányuló,használat és/vagy kiállítás céljábóltörténő rendszeres, ideiglenes kivitelre kerül sor.A kulturális javaknak az azokat használó vagy kiállítókonkrét személy vagy szervezet tulajdonában vagy jogosbirtokában kell lenniük.

(2) Engedély csak abban az esetben adható ki, amennyibena hatóságok meggyőződtek arról, hogy azérintett személy vagy szervezet minden szükségesbiztosítékot megad a javaknak a Közösségbejó állapotban történő visszakerülésére,valamint arra vonatkozóan, hogy a javak oly módon határozhatóakmeg vagy jelölhetők meg, hogy az ideiglenes kivitel pillanatábanne merülhessen fel kétség a tekintetben, hogy a kiviteltárgyát képező javak azonosak az egyedi nyíltengedélyben leírtakkal.

(3) Az engedély érvényességi ideje legfeljebböt év.

11. cikk

Az engedélyt - kérés esetén -az írásos kiviteli nyilatkozattal, vagy egyéb esetekbena kulturális javakkal együtt vizsgálat céljábólbe kell mutatni.

Annak a tagállamnak az illetékes hatóságai,ahol az engedélyt bemutatják, kérhetik ennek az engedélynekaz említett tagállam nyelvére, illetve hivatalos nyelveinekegyikére történő lefordítását.Ebben az esetben a fordítás költségeit az engedélyjogosultja viseli.

12. cikk

(1) A kiviteli nyilatkozat elfogadására jogosult vámhivatalellenőrzi, hogy a bemutatott javak azonosak a kiviteli engedélybenleírtakkal, és hogy az említett engedélyre a kivitelinyilatkozat 44. rovatában utalás történt, amennyibenírásbeli vámáru-nyilatkozatra van szükség.

(2) Írásbeli vámáru-nyilatkozat szükségességeesetén az engedélyt az egységes vámokmány3. példányához kell csatolni, és a Közösségvámterületéről történő kiléptetővámhivatalig az áruval együtt kell őrizni. Amennyibenaz egységes vámokmány 3. példányátaz exportőr vagy annak képviselője rendelkezésérebocsátották, az engedélyt a következő alkalommaltörténő felhasználás céljábólugyancsak rendelkezésére kell bocsátani.

2. FEJEZET

Általános nyílt engedélyek

13. cikk

(1) Általános nyílt engedélyeket múzeumokvagy más intézmények számára, olyan, állandógyűjteményük részét képezőjavak kivitelére adhatnak ki, melyek alkalmasak a Közösségbőlvalamely harmadik országba kiállítás céljábóltörténő rendszeres, ideiglenes kivitelre.

(2) Engedély csak abban az esetben adható ki, amennyibena hatóságok meggyőződtek arról, hogy azintézmény minden szükséges biztosítékotmegad a javaknak a Közösségbe jó állapotbantörténő visszakerülésére. Az engedélybármely ideiglenes kivitel alkalmával az állandógyűjtemény részét képező javak bármelykombinációjára vonatkozóan használható.Az engedély a javak különböző kombinációinaksorára vonatkozhat, akár egymást követően,akár egyidejűleg.

(3) Az engedély érvényességi ideje legfeljebböt év.

14. cikk

Az engedélyt a kiviteli nyilatkozattal együtt kell bemutatni.

Annak a tagállamnak az illetékes hatóságai,amelyben az engedélyt bemutatják, kérhetik ennek az engedélynekaz említett tagállam nyelvére, illetve hivatalos nyelveinekegyikére történő fordítását.Ebben az esetben a fordítás költségeit az engedélyjogosultja viseli.

15. cikk

(1) A kiviteli nyilatkozat elfogadására jogosult vámhivatalbiztosítja, hogy az engedélyt a kivitel tárgyátképező, a kiviteli nyilatkozatban is leírt javak jegyzékévelegyütt mutassák be. A jegyzéknek az intézményfejléces papírjánkelllennie, ésvalamennyi oldalát az intézmény részérőlegy olyan munkatárs írja alá, aki az engedélybenmeg van nevezve. Valamennyi oldalt az intézménynek az engedélyenis szereplő pecsétjével pecsételnek le. Az engedélyrea kiviteli nyilatkozat 44. rovatában utalni kell.

(2) Az engedélyt az egységes vámokmány 3.példányához kell csatolni és a Közösségvámterületéről történő kiléptetővámhivatalig a szállítmánnyal együtt kell őrizni.Amennyiben az egységes vámokmány 3. példányátaz exportőr vagy annak képviselője rendelkezésérebocsátották, az engedélyt a következő alkalommaltörténő felhasználás céljábólugyancsak rendelkezésére kell bocsátani.

3. FEJEZET

Az engedélyek formanyomtatványai

16. cikk

(1) Az egyedi nyílt engedélyeket a II. mellékletbenszereplő mintának megfelelő nyomtatványon adjákki.

(2) Az általános nyílt engedélyeket a III.mellékletben szereplő mintának megfelelő nyomtatványonadják ki.

(3) Az engedély nyomtatványát nyomtatott vagy elektronikus formában, a Közösség egy vagy több hivatalos nyelvén kell kiállítani.

(4) A nyomtatványon előírt mérete 210 x 297 mm.A hosszúság tekintetében legfeljebb mínusz 5 mm-esvagy plusz 8 mm-es eltérés megengedett. A felhasználtpapír fehér, famentes és legalább 55 g/m2 súlyú írópapír. Nyomtatott, világoskékguilloche mintázatú hátérrel rendelkezik, amelybármilyen mechanikai vagy vegyi úton történőhamisítást az emberi szem számára láthatóvátesz.

(5) A nyomtatvány második lapja, amely guilloche mintázatúháttérrel nem rendelkezik, az exportőr saját használatára,illetve nyilvántartás céljából történőfelhasználására való.

A használandó kérelem nyomtatványátaz érintett tagállam írja elő.

(6) A tagállamok fenntarthatják a jogot arra, hogy az engedélynyomtatványát maguk nyomtassák vagy az erre felhatalmazottnyomdákkal nyomtathatják ki azokat. Utóbbi esetben valamennyinyomtatvány utalást tartalmaz erre a felhatalmazásra.Az nyomtatványon szerepel a nyomda neve és címe vagyazonosításra alkalmas megjelölése. A nyomtatványonaz azonosításra alkalmas nyomtatott vagy pecsételt sorszámis szerepel.

(7) A tagállamok feladata minden szükséges intézkedésmegtétele annak érdekében, hogy a nyomtatványokatne lehessen hamisítani. A tagállamokban bevezetett azonosításieszközökről és módszerekről értesítenikell a Bizottságot, hogy az megoszthassa ezen információkata többi tagállam illetékes hatóságaival.

(8) A nyomtatványokat mechanikus vagy elektronikus eszközigénybevételével kell kitölteni. Kivételesesetekben fekete golyóstollal, nyomtatott nagybetűvel is kiállíthatjákazokat. A nyomtatványokon semmi esetre sem szerepelhetnek törlésekvagy átírt szavak, illetve egyéb változtatások.

IV. SZAKASZ

Általánosrendelkezések

17. cikk

Ez a rendelet 1993. április 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

NORMÁL KIVITELI ENGEDÉLY FORMANYOMTATVÁNY MINTA

MAGYARÁZÓ JEGYZETEK

1. Általános rendelkezések

1.1.

Az 1992. december 9-i 3911/92/EGK rendeletnek megfelelüen a tagállamok kulturális örökségének védelme érdekében a kulturális javak kiviteléhez engedély szükséges.

Az 1993. március 30-i 752/93/EGK bizottsági rendelet határozza meg azt a formanyomtatványt, amelyen a normál kiviteli engedélyt ki kell állítani. E nyomtatvány célja, hogy biztosítsa a kulturális javaknak a Közösség határain kívülre történü kivitelének egységes ellenürzését.

Az 1998. július 16-i 1526/98/EK bizottsági rendelet, a maga részérül, két egyéb kiviteliengedély-típust határoz meg, vagyis:

- az egyedi nyílt engedélyt, amelyet egy egyedi kulturális tárgynak a Közösségbül történü, egy harmadik országban való felhasználása és/vagy kiállítása érdekében történü rendszeres ideiglenes kivitele céljából állítanak ki,

- az általános nyílt engedélyt, amelyet valamely múzeum vagy más intézmény állandó gyüjteményének részét képezü kulturális javaknak a Közösségbül történü rendszeres, harmadik országban való kiállítása érdekében történü ideiglenes kivitele céljából állítanak ki.

1.2.

A normál kiviteli engedélyt három példányban, olvashatóan és kitörölhetetlenül kell kitölteni, lehetüleg nyomtatott vagy elektronikus formában. Ha kézzel töltik ki, akkor tintával és nyomtatott betükkel kell. Semmilyen esetben sem lehet a nyomtatványon törlés, felülírás vagy egyéb változtatás.

1.3.

Valamennyi üresen hagyott rovatot át kell húzni úgy, hogy már semmit se lehessen beleírni.

A példányokat a bal oldali szegélynél szereplü számozásuk és rendeltetésük alapján lehet azonosítani. A következü sorrendben vannak összefüzve:

- 1. példány: a kiállító hatóságnak kell megüriznie a kérelmet (minden tagállamban meg kell jelölni, hogy melyik ez a hatóság); kiegészítü jegyzékek esetében a szükséges mennyiségü 1. példányt kell használni, a kiállító hatóságoknak kell eldönteniük, hogy egy vagy több kiviteli engedélyt szükséges-e kiállítani,

- 2. példány: a kiviteli nyilatkozat alátámasztásához az illetékes kiviteli vámhivatalban kell bemutatni, és miután a hivatal lebélyegezte, azt a jogosultnak meg kell üriznie,

- 3. példány: be kell mutatni az illetékes kiviteli vámhivatalnak, és kísérnie kell a küldeményt a Közösség kiléptetü vámhivataláig; a kiléptetü vámhivatal lebélyegzi, majd a 3. példányt visszaküldi a kiállító hatóságnak.

2. Rovatok

1. rovat: Kérelmezü: név, illetve cégnév, valamint a lakóhely, illetve székhely teljes címe.

2. rovat: Kiviteli engedély: az illetékes hatóságok részére fenntartva.

3. rovat: Címzett: a címzett teljes neve és címe, valamint az a harmadik ország, amelybe a kulturális tárgyat véglegesen vagy ideiglenesen kiviszik.

4. rovat: Meg kell jelölni, hogy a kivitel végleges vagy ideiglenes-e.

5. rovat: Kiállító hatóság: az engedélyt kiállító illetékes hatóság és tagállam megjelölése.

6. rovat: A kérelmezü képviselüje: csak akkor kell kitölteni, ha a kérelmezü meghatalmazott képviselüt vesz igénybe.

7. A tárgy(ak) tulajdonosa: Név és cím.

8. rovat: A 3911/92/EGK rendelet melléklete szerinti leírás. A kulturális tárgy (javak) kategóriái: e javakat 1-tül 14-ig számozott kategóriákba kell sorolni. Csak a megfelelü számot kell megadni.

9. rovat: A kulturális tágy (javak) leírása: pontosan meg kell határozni a tárgy természetét (például festmény, szobor, féldombormü, negatív öntüforma vagy filmek pozitív kópiája, bútorok és tárgyak, hangszerek), és a tárgy megjelenésének objektív leírását kell adni.

- a 12. kategórába tartozó tárgyaknál: meg kell határozni a gyüjtemény típusát és/vagy földrajzi származási helyét,

- a természettudományi gyüjtemények és minták esetében: meg kell adni a tudományos nevet,

- a sok tárgyat magukban foglaló régészeti gyüjteményeknél: elegendü egy általános leírás, amelyet a tudományos vagy régészeti szervezet vagy intézmény által kiállított igazolásnak vagy bizonyítványnak, valamint a tárgyak jegyzékének kell kísérnie.

Ha nem elég a hely valamennyi tárgy leírásához, a kérelmezünek csatolnia kell a szükséges kiegészítü lapokat.

10. rovat: KN-kód: tájékoztató jelleggel meg kell adni a Kombinált Nómenklatúra szerinti kódot.

11. rovat: Darabszám/mennyiség: meg kell adni a tárgyak számát, különösen ha azok egy készletet alkotnak.

Filmeknél jelezni kell a tekercsek számát, a film formáját és hosszát.

12. rovat: Érték nemzeti fizetüeszközben: meg kell adni a tárgy nemzeti fizetüeszközben kifejezett értékét.

13. rovat: A kulturális tárgy (javak) kivitelének célja/Az engedély iránti kérelem indoka: meg kell jelölni, ha a kivitelre szánt tárgyat értékesítették vagy esetleges értékesítésre szánják, vagy a kivitele célja kiállítás, értékbecslés, restaurálás vagy bármely más használat, és hogy kötelezü-e a visszaszállítása.

14. rovat: Cím vagy tárgy megjelölése: a mü pontos címének hiányában meg kel jelölni annak témáját a tárgy megjelenésének rövid leírásával, vagy film esetében annak témáját.

Tudományos eszközök vagy más olyan tárgyak esetében, amelyeknél nem lehet címet vagy témát megadni, elég a 9. rovatot kitölteni.

15. rovat: Méretek: a tárgy vagy a javak, valamint esetleges hordozói(k) mérete (centiméterben).

Bonyolult vagy különleges formák esetén a következü sorrendben kell megadni a méreteket: Ma x Sz x Mé (magasság, szélesség, mélység).

16. rovat: Készítési kor: pontos dátum hiányában a századot, a század idüszakát (elsü negyede, elsü fele) vagy az évezredet kell megjelölni (nevezetesen az 1. vagy 6. kategóriát).

Olyan antik tárgyak esetében, amelyekre vonatkozóan kormeghatározást kell alkalmazni (50 vagy 100 évesnél több, vagy 50 és 100 év közötti), és amelyekre vonatkozóan nem elég a század megjelölése, meg kell adni az évet, akár csak hozzávetülegesen is (például: 1890 körül, körülbelül 1950).

Filmek esetében pontos dátum hiányában az évtizedet kell megjelölni.

Gyüjtemény esetében (levéltár és könyvtár) a legkorábbi és a legkésübbi dátumot kell megadni.

17. rovat: Egyéb jellemzük: meg kell adni a tárgy formájára vonatkozó minden olyan információt, amely hasznos lehet az azonosításához, például: történelmi elüzmények, az elkészítés körülményei, korábbi tulajdonosok, megóvási és restaurálási állapot, bibliográfia, elektronikus kód vagy jel stb.

18. rovat: Mellékelt dokumentumok/egyedi azonosítási jelek: a megfelelü négyzetekbe tett kereszttel kell ezeket jelezni.

19. Alkotó vagy szerzü, korszak, mühely és/vagy stílus: meg kell adni az alkotó vagy a szerzü nevét, ha az ismert és dokumentált. Ha többek által készített müvekrül vagy másolatokról van szó, az alkotók vagy a másolat készítüjének nevét kell megadni, ha az ismert. Ha a mü csak egyetlen müvész személyéhez köthetü, akkor a "...-nak tulajdonítható" megjelölést kell alkalmazni.

Ha az alkotó vagy szerzü nem ismert, a mühelyt, az iskolát vagy a stílust kell feltüntetni (például: Velazquez mühelye, Velencei iskola, Ming-korszak, XV. Lajos korabeli stílus vagy viktoriánus stílus).

Nyomtatott dokumentumok esetében meg kell jelölni a kiadó nevét, a kiadás helyét és évét.

20. rovat: Anyag és készítési eljárás: e rovat kitöltéséhez a legnagyobb pontosság ajánlott, meg kell jelölni a felhasznált anyagokat, és meg kell adni az alkalmazott technikát (például, olajfestmény, fametszet, szén- vagy ceruzarajz, viaszkiolvasztásos öntés, nitrofilm stb.).

21. rovat (1. példány): Kérelem: a kérelmezünek vagy képviselüjének kötelezü kitöltenie, s ük felelnek a kérelemben és a csatolt alátámasztó dokumentumokban szolgáltatott információk helyességéért.

22. rovat: A kiállító hatóság aláírása és bélyegzüje: az illetékes hatóságnak kell kitöltenie, megjelölve a helyet és a dátumot az engedély három példányán.

23. rovat (2. és 3. példány): A kiviteli vámhivatalnak kell kitöltenie: annak a vámhivatalnak kell kitöltenie, ahol a kiviteli müveleteket végrehajtják, és ahol a kiviteli engedélyt bemutatják.

A kiviteli vámhivatal az a vámhivatal, ahol a kiviteli nyilatkozatot benyújtják, és a kiviteli alakiságoknak eleget tesznek.

24. rovat: A kulturális tárgy (javak) fényképe: egy színes fényképet (legalább 9 × 12-es méretben) kell felragasztani. A háromdimenziós tárgyak azonosításának megkönnyítéséhez a tárgy különbözü oldalairól készült fényképet lehet kérni.

Az illetékes hatóságnak a fényképet az azon elhelyezett aláírásával és a kiállító hatóság bélyegzüjével kell záradékolnia.

Az illetékes hatóság egyéb fényképeket is elüírhat.

25. rovat: Kiegészítü lapok: az esetleg használt kiegészítü lapok számának megjelölése.

26. rovat: (2. és 3. példány): Kiléptetü vámhivatal: e hivatal részére fenntartva.

A kiléptetü vámhivatal az utolsó vámhivatal mielütt a javak elhagyják a Közösség vámterületét.

II. MELLÉKLET

Az egyedi nyílt engedély nyomtatványának és példányainak mintája

III. MELLÉKLET

Az általános nyílt engedély nyomtatványának és példányainak mintája

( 1 ) HL L 395., 1992.12.31, 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31993R0752 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31993R0752&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01993R0752-20040701 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01993R0752-20040701&locale=hu

Tartalomjegyzék