Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2000.6.238 I. Megvalósítja a gazdálkodó szervezet önálló intézkedésekre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetést az a bank-vezérigazgató, aki a pénzintézethez forduló, kényszerhelyzetben levő személyeknek nyújtandó hitel engedélyezését ahhoz a feltételhez köti, hogy az annak segítségével megvalósított cég vagyonának egy részét ingyenesen vagy jelképes ellenérték fejében az általa megjelölt gazdálkodó szerv tulajdonába adja [Btk. 251. § (1) bek., 252. § (1) és (2) bek., 1991. évi LXIX. tv. (a továbbiakban: Pit.) 38. § (3) bek. b) pont, 41. § (2) bek. a) pont és (3) bek., 44. § (1) és (3) bek., 45. § (1) és (2) bek., 51. § (4) bek., 28/1991. (II. 21.) Korm. r. 5. § (1) bek. b) pont és (3) bek., 9. § (1) bek., Be. 284. § (2) bek., 289. § (1) bek.].

II. A társadalomra veszélyesség a magatartásnak az a sajátossága, hogy sérti vagy veszélyezteti a Btk. különös részében védett jogi tárgyat, ezért az a tényállásszerű magatartás, amely nem jelent veszélyt a társadalomra, vagyis nem jogellenes: nem valósít meg bűncselekményt [Btk. 10. § (1) és (2) bek.].

III. A cselekmény társadalomra veszélyessége felismerésének a hiányára eredményesen nem hivatkozhat az a közgazdasági egyetemi végzettséggel, magas szintű pénz- és hitelügyi szakismerettel, valamint több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező bank-vezérigazgató, aki tudja, hogy a hitelügyletek megkötése során a vonatkozó jogszabályok megsértésével jár el [Btk. 27. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság az 1997. június 10. napján kihirdetett ítéletével az I. r. és a II. r. terheltet a 10 rendbeli, gazdálkodó szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen - egy esetben kötelességszegéssel, a II. r. terhelt esetében bűnsegédként - elkövetett vesztegetés bűntettének vádja alól felmentette.

Az ügyészi fellebbezés alapján a másodfokon eljáró Legfelsőbb Bíróság az 1998. április 30. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: az I. r. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki 11 rendbeli, gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által üzletszerűen és bűnszövetségben - ebből 2 esetben kötelességszegéssel - elkövetett vesztegetés bűntettében, amelyet a II. r. terhelt bűnsegédként valósított meg. Ezért halmazati büntetésül az I. r. terheltet 2 évi börtönbüntetésre, a közügyektől 4 évi eltiltásra, továbbá 1.500.000 forint pénzmellékbüntetésre; míg a II. r. terheltet 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, valamint 2.000.000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

1992. év végére - a pénzintézetekről és a pénzintézeti tevékenységről szóló 1991. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Pit.) hatálybalépését követően nyilvánvalóvá vált, hogy az A. Bank Rt. (a továbbiakban: Bank) gazdasági mutatói nem megfelelőek, portfóliójában számos minősített követelés van, amely nagy összegű céltartalék képzését vonta maga után, és az ügyfélköre sem volt kielégítő. Ennek következtében a Bank mérleg szerinti vesztesége 1992-ben meghaladta az 549 millió, míg 1993-ban a 3 milliárd 344 millió forintot, a szavatoló tőkéje pedig az 1993. év auditált adataiból kitűnően mínusz 295 millió forintot tett ki. E helyzet javítása érdekében a Bank vezetői - élükön az I. r. terhelt vezérigazgatóval és a II. r. terhelttel, az igazgatótanács elnökével - elhatározták, hogy a Bank jelentősebb mértékben vesz részt az állami vagyon privatizálására felhasználható ún. Egzisztencia hitel ("E"-hitel) folyósításában. Az "E"-hitelnyújtás feltételeit a 28/1991. (II. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) szabályozta.

A hitelt kérő ügyféllel az I. r. vezérigazgató terhelt már általában az első megbeszélésen közölte, hogy a hitelnyújtásra - egyéb előírt feltételek megléte esetén - csak akkor kerülhet sor, ha a magánosításra kerülő részvények legalább 25 + 1%-át jelképes összegért vagy ellenérték nélkül a futamidő tartamára a Bank által kijelölt cégnek vagy magánszemélynek átengedi, és a Bank ennek révén részt vehet a cég irányításában, és afelett fokozott ellenőrzést gyakorolhat. A vagyonrészek megszerzésének előbb részletezett koncepciójával a II. r. terhelt egyetértett, és az ellen kifogást nem emelt.

Más gazdálkodó szervezetek bevonására egyébként azért volt szükség, mert a Pit. korlátozó rendelkezései [44. § (1) és (3) bek.] miatt a Bank a kért vagyonrészek tulajdonjogát nem szerezhette meg. Ezért 1993 őszétől kezdődően - több lépcsőben - a terheltek kb. 30 egyszemélyes kft.-t hoztak létre, az ezek alapításához szükséges pénzösszegeket a korábban a II. r. terhelt ügyvezetése alatt álló cég, az I. Rt. biztosította. A Banknak adott vagyonrészek csak névlegesen kerültek az egyszemélyes kft.-k tulajdonába, a megszerzett vagyon kezelésének feladatát a Bank felügyelete és irányítása alatt működő P. és A. Rt. látta el. Ekként a szóban levő vagyonrészek feletti tulajdonosi részjogosultságokat - a rendelkezési jogot, a hasznok szedését - áttételes módon, de ténylegesen a Bank gyakorolta.

1993 nyara és 1994 januárja között az "E"-hitel folyósítása során a terheltek az alábbi hitelügyleteket kötötték meg:

1. A P. Rt. állami tulajdonban levő 354.010.000 forint névértékű részvényeinek megvásárlásához szükséges hitelért a Bankhoz folyamodó S.-nétől az I. r. terhelt a hitelnyújtás ellenében a vásárolni kívánt cég részvényeinek 30%-át kérte - ellenérték nélkül - a Bank számára. S.-né ezzel szemben 20%-ot ajánlott fel, majd végül 25%-ban egyeztek meg. A megállapodást követően a Bank a 313.490.010 forint vételárhoz 253 142 258 forint "E"-hitelt folyósított.

A Bank az érdekeltségi körébe kerülő részvények tulajdonosaként a K. Kft.-t jelölte ki, a részvények adásvételéről szóló tervezetét - amelyben már névleges vételár is szerepelt - azonban S.-né nem írta alá.

A kért előny értéke 94.047.090 forint volt.

2. A B.-i eszpresszó megvásárlásához szükséges - és a privatizációs pályázat eredményessége folytán sürgőssé vált - "E"-hitel folyósítása érdekében K. I. a Bankhoz fordult, tekintve, hogy a hitelkérelmét megelőzően elutasították. Az I. r. terhelt a hitelnyújtás ellenében azt kérte K. I.-tól, hogy a hitelösszeg 20%-ának erejéig 10 000 forint ellenében engedjen vételi jogot az eszpresszóra a Bank által kijelölt személynek, ha pedig az e jogával nem él, akkor a futamidő alatt fizessen neki költségtérítésként évente 594 456 forintot. Miután K. I. ezt nyilatkozatban vállalta, a Bank a részére 15 évi időtartamra 24.769.000 forint hitelt nyújtott.

A Bank a vételi jog érvényesítésére az A. Rt.-t jelölte ki, a vele kötendő szerződés tervezetét - amelyben adásvétel helyett 3.609.846 forint összegű sikerdíj megfizetése szerepelt - azonban K. I. nem írta alá, de a sikerdíj első részleteként kiszámlázott 774.307 forintot az A. Rt. számlájára átutalta.

A kért legnagyobb előny összege 4.953.800 forintot tett ki.

3. A P.-i Húskombinát Rt. két részvénycsomagjának a megvásárlására kiírt pályázat szerint az 51% + 1 részvényből álló egyik csomagot hazai és külföldi befektetők akár "E"-hitel felhasználásával is, míg a 25% + 1 részvényből álló másik csomagot - kizárólag kárpótlási jegyért - hazai termelő szervezetek vásárolhatták meg. E két részvénycsomag megvásárlására három kft.-ből álló konzorcium alakult, ennek tagjai azonban sem az "E"-hitelhez szükséges önerővel, sem kárpótlási jeggyel vagy annak megvásárlására pénzzel nem rendelkeztek. A konzorcium képviselői a Bankhoz fordultak, hogy biztosítsa részükre a vásárláshoz az "E"-hitelt, valamint a szükséges további pénzösszegeket, és jelezték, hogy a megszerzendő részvények egy részét külföldi befektetőknek kívánják eladni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!