Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.6.157 Jóerkölcsbe ütköző - a társadalmilag elvárt erkölcsi normákat célzatosan megsértő - munkaszerződés semmis, ezért az abból eredő jogokat és kötelezettségeket nem lehet úgy elbírálni, mintha a szerződés érvényes lett volna [Mt. 10. § (1) bekezdés].

A felperesek keresetükben öt havi munkabérük megfizetésére kérték kötelezni az alperes munkáltatót havi 1 045 767 forint figyelembevételével. Arra hivatkoztak, hogy a munkaviszonyuk fennállása alatt nem részesültek munka­bérben.

Az alperes ellenkérelme szerint a felperesek nála mint jogutódnál egyetlen napon álltak alkalmazásban, a munkahelyen nem jelentek meg, azonnali hatályú felmondásukat nem vették át, munkát nem végeztek.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperesek keresetét elutasította.

A megállapított tényállás szerint a felperesek 2009. január 5-én kötöttek munkaszerződést az alperesi jogelőd sz.-i székhelyű D. S. céggel. Az I. és a IV. rendű felperes marketing igazgató, a II. rendű felperes kommunikációs és hálózati igazgató, a III. rendű felperes pedig oktatási igazgató munkakörre szerződött 1750 euró havi munkabérért, azzal, hogy a munkáltató a szerződésben garantált nettó munkabért a munkavállaló részére havi rendszerességgel 2009. április hónaptól folyósítja.

A felperesek 2009. április 1-jétől az alperessel mint jogutóddal újabb munkaszerződést kötöttek, melyben megállapodtak, hogy az alperes a D. S. alkalmazotti állományából a korábbi foglalkoztató által munkaszerződésben vállalt kötelezettségekkel együtt őket jogutódként átveszi saját alkalmazotti állományába, így a felperesek munkaviszonya a munkáltatónál 2009. január 5-től folyamatosnak tekintendő.

A D. S. és az alperes kft. a biztosításközvetítő tevékenységet úgy kívánták kifejteni, hogy a belépő munkavállalók munkabérük terhére havi megtakarításos biztosítást kötnek, melynek összegét befizetik, és ezután az alperes a biztosító cégektől jutalékban részesül. Az alperes ügyvezetője együttműködési megállapodást kötött az A. Zrt.-vel biztosításközvetítői tevékenységre, és e célból - noha az a 2003. évi LX. törvénybe ütközött - a G. Zrt.-vel is tárgyalt. A megkötött együttműködési megállapodást a biztosító cégek megszüntették, mert az alperes és jogelődje a munkavállalók bérből levont befizetései után biztosítási díjat nem fizettek, valójában egyetlenegy biztosítást sem közvetítettek, illetve jogellenesen másik biztosítóval is szerződtek.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja szerint a perbeli munkaszerződések semmisek. A kikötött, az alperesi 3 millió forint törzstőkéhez képest aránytalanul magas összegű "nettó munkabér" megállapítása mögött ugyanis a felperesek nem fejtettek ki tényleges munkavégzést, mivel a biztosításközvetítés jogszabályi feltételeinek az alperes kft. nem tudott megfelelni. Ezért a munkaszerződések színlelt szerződések voltak, illetve a jó erkölcsbe ütköztek, mert harmadik személy, a biztosító társaságok megtévesztésére irányultak. A munkaügyi bíróság hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság EBH 2003/956. számú elvi döntésére, valamint a BH 1998/506. számú eseti döntésre.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy 2009. január 5. és május 30. közötti időre fizessen meg az I-III. rendű felpereseknek személyenként 5 133 765 forint munkabért, míg a IV. rendű felperesnek 2009. január 5. és április 30. közötti időre 4 087 998 forint munkabért és annak 2009. április 1-jétől kifizetésig járó késedelmi kamatát. Egyebekben a felperesek keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítve megállapította, hogy a felperesek munkaviszonya 2009. január 5-én létrejött és ezt követően alperesnél folyamatosan fennállt, amíg a IV. rendű felperes 2009. május elején, az I-III. rendű felperesek május végén fel nem hagytak a munkavégzéssel. A felperesek és a meghallgatott tanúk előadása szerint a feladatuk nem a biztosítási szerződések megkötése, közvetítése volt, hanem az alperes biztosításközvetítői tevékenysége megkezdéséhez szükséges feltételek megteremtése. Az alperes nem vitatta, hogy munkabért a felpereseknek nem fizetett, csupán egy alkalommal, fejenként 50 000 forint összegű költségtérítést teljesített.

A másodfokú bíróság egyetértett a munkaügyi bírósággal, miszerint a perbeli munkaszerződések, noha formailag és tartalmilag megfeleltek a jogszabályoknak, semmisek, mert a felek által közösen elérni kívánt jogszabálysértő célra, a biztosító társaságok megtévesztésére irányultak, ennélfogva a jóerkölcsbe ütköztek. Az alperes kft. ugyanis nem valódi munkaszervezetet szándékozott kiépíteni, hanem az alkalmazottaival kívánta a biztosítási szerződéseket megkötni, és ezek jutalékaiból bevételt szerezni.

A másodfokú bíróság az előbbiekhez képest eltérő érdemi döntését azzal indokolta, miszerint az érvénytelenség jogkövetkezményeit illetően a Munka Törvénykönyve tételes szabályt tartalmaz, így az Mt. 10. § (1) bekezdése értelmében - a Ptk. semmisségre vonatkozó szabályaival ellentétben - az érvénytelen megállapodásból eredő jogokat és kötelezettségeket úgy kell elbírálni, mintha azok érvényesek lettek volna, ezért az érvénytelen megállapodás alapján a munkáltató nem mentesülhet a bérfizetési kötelezettsége alól.

Jogszabályba ütközött a felperesekkel 2009. január 5-én megkötött munkaszerződések azon kitétele, hogy a munkabér havi rendszerességgel 2009. áprilistól kerül folyósításra, mivel az az Mt. 155. § (1) bekezdésében előírtaktól a munkavállaló hátrányára tért el. A felperesek nem kötötték volna meg a munkaszerződést, ha a feladataikat 2009. januártól áprilisig ellentételezés nélkül kellett volna végezniük. Ezért ezen hónapokra is megilleti őket a szerződésekben megállapított személyi alapbér. A másodfokú bíróság a 2009. január 1-je és 5-e közötti időszak tekintetében előterjesztett munkabérigényeket elutasította, ezt meghaladóan a kereseteknek helyt adott.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!