Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.1.38 I. Ha az átszervezés során a felmondással érintett munkavállalóhoz hasonló munkakörű munkavállalót alkalmaztak, a bíróságnak különös gonddal kell vizsgálnia a felmondás indokának valóságát. A munkakör megszűnésével és az új munkakör létesítésével járó átszervezés esetén nem az a döntő, hogy a munkavállaló munkaköre megnevezésének megfelelő munkakör megszűnt-e, hanem azt is vizsgálni kell, hogy az új munkakör nem felel-e meg a munkavállaló korábbi munkakörének [Mt. 89. § (2) bek.].

II. A munkáltató rendeltetésellenesen gyakorolja a rendes felmondáshoz való jogát, ha a jog gyakorlásával nem jogszerű célt kíván elérni [Mt. 4. § (2) bek.].

Az I. rendű felperes gazdasági vezető, a II. rendű felperes számviteli munkatárs munkakörben fennállott határozatlan idejű munkaviszonyát az alperes 1998. március 1-jén rendes felmondással - szervezési, gazdasági, racionalizálási döntések miatt a munkakörük megszűnése következtében - megszüntette. Emiatt a felperesek pert indítottak az alperes ellen. Kereseti kérelmük a rendes felmondások jogellenességének megállapítására, a munkaviszonyuk helyreállításának mellőzésére és az Mt. 100. §-ában lévő jogkövetkezmények alkalmazására irányult. A keresetükben - egyebek mellett - az alperes joggal való visszaélésére is hivatkoztak.

A munkaügyi bíróság ítéletével a kereseteknek helyt adott. Megállapította a rendes felmondások jogellenességét, a felperesek munkaviszonya megszűnésének napját, az alperest elmaradt munkabér, a végkielégítés kétszeresének megfelelő összeg, perköltség és illeték megfizetésére kötelezte.

A tényállásban megállapította, hogy az alperes az 1998. január 2-án kelt vezérigazgatói utasításban valamennyi munkavállaló részére mozgóbéremelést írt elő, amelyet a felperesekre nézve nem hajtott végre, továbbá nem fizette meg az 1997. szeptembertől járó mozgóbérüket. Az emiatt indult perben a vezérigazgató ennek indokát a felperesek együttműködési készségének hiányában jelölte meg. Az alperes továbbá 1998. február 28-án a felperesek munkakörének ellátása céljából újsághirdetést tett közzé, ennek eredményeképpen alkalmazza B. L.-nét, aki a felperesek munkaköri feladatainak nagy részét ellátja. Emellett a főkönyvi könyvelés alapulvételével a V A Bt. végez számviteli feladatokat és adózási tanácsadást. Mindezek - és további bizonyítékok - alapján a munkaügyi bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a rendes felmondás indoka valótlan, az alperes az Mt. 4. §-ában lévő kötelezettségét megsértette. Ezek miatt jogellenesen gyakorolta a rendes felmondás jogát.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a felperesek keresetét elutasította.

Kifejtette, hogy a rendes felmondások indoka a felperesek munkakörének és nem a munkaköri feladatainak megszűnése volt, az utóbbiakat tehát az elsőfokú bíróság tévesen vizsgálta. Az alperes által végrehajtott átszervezést a másodfokú bíróság bizonyítottnak találta, ezáltal bizonyított a felperesek munkakörének megszűnése is. A rendeltetésellenes joggyakorlást a másodfokú bíróság azért nem állapította meg, mert a felperesek együttműködési készségével kapcsolatos alperesi állításból nem következik, hogy a felpereseket érintő átszervezés visszaélésszerűen történt.

A másodfokú bíróság ítélete ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmükben a felperesek a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyását kérték. Álláspontjuk szerint az alperes rendeltetésellenes joggyakorlása minden kétséget kizáróan bizonyítást nyert, ennek ellenkezőjére a másodfokú bíróság okszerűtlenül következtetett. Vitatták a felperesek a megyei bíróság jogi okfejtésének helyességét a munkaköri feladatok vizsgálatának szükségtelensége tekintetében. Előadták továbbá, hogy a munkaköri feladataik fennmaradtak.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felperesek felülvizsgálati kérelme a következők szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!