32002R1517[1]
A Bizottság 1517/2002/EK rendelete (2002. augusztus 23.) az egyes mezőgazdasági termékek vonatkozásában a kisebb égei-tengeri szigetek javára hozott egyedi intézkedések bevezetéséről szóló 2019/93/EGK tanácsi rendeletnek az étkezési burgonya és a vetőburgonya termesztése tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról
A BIZOTTSÁG 1517/2002/EK RENDELETE
(2002. augusztus 23.)
az egyes mezőgazdasági termékek vonatkozásában a kisebb égei-tengeri szigetek javára hozott egyedi intézkedések bevezetéséről szóló 2019/93/EGK tanácsi rendeletnek az étkezési burgonya és a vetőburgonya termesztése tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a legutóbb a 442/2002/EK rendelettel[1] módosított, az egyes mezőgazdasági termékek vonatkozásában a kisebb égei-tengeri szigetek javára hozott egyedi intézkedések bevezetéséről szóló, 1993. július 19-i 2019/93/EGK tanácsi rendeletre[2] és különösen annak 8. cikke (2) bekezdésére,
mivel:
(1) A 2019/93/EGK rendelet 8. cikke megállapítja, hogy az étkezési és a vetőburgonya termesztéséhez évente legfeljebb 2200 hektár megművelt és betakarított terület erejéig hektáronkénti támogatás jár. Az e szabályozás végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket a 2019/93/EGK rendelet alkalmazására vonatkozó szabályokról szóló 3404/93/EGK bizottsági rendelettel[3] fogadták el. A rendelkezések néhány technikai kiigazítást igényelnek, különös tekintettel az ellenőrzési eljárásokra és az e rendelkezések betartásának elmulasztása esetére szóló következményekre, valamint az érthetőség és az igazgatás hatékonysága érdekében e végrehajtási szabályokat teljesen ki kell cserélni.
(2) A 2019/93/EGK rendelet 8. cikkében előírt támogatás megadását megelőzően a támogatásra az érdekelt termelők kérelmet nyújtanak be. A kérelem benyújtására a végső határidőt úgy kell meghatározni, hogy a szabályok megfelelő alkalmazásának biztosításához szükséges helyszíni ellenőrzések végrehajthatóak legyenek. Érdemes ezt a határidőt a burgonyatermelés gazdasági céljának megfelelően különbözőképpen megállapítani. A burgonya termesztési ideje alapján az erre a terményre vonatkozó támogatási kérelmek benyújtásának végső határidejeként három különböző időpontot kell meghatározni.
(3) Létre kell hozni egy ellenőrzési rendszert, hogy a görög hatóságok ellenőrizhessék a végrehajtási intézkedések rendeltetésszerű alkalmazását. Ezeknek a hatóságoknak rendszeres jelentéseket kell készíteniük a Bizottság számára.
(4) A 3404/93/EGK rendeletet ezért hatályon kívül kell helyezni.
(5) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Komlópiaci Irányítóbizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
(1) A 2019/93/EGK rendelet 8. cikkében előírt, a 0701 90 50 és a 0701 90 90 KN-kód alá tartozó étkezési burgonya és a 0701 10 00 KN-kód alá tartozó vetőburgonya termesztéséhez támogatást folyósítanak a következő területek után:
a) legalább 0,1 hektáros területek;
b) olyan bevetett területek, amelyek az összes szokásos termesztési kezelést megkapták; és
c) olyan területek, amelyekre vonatkozóan az e rendelet 2. cikkében meghatározottaknak megfelelően támogatási kérelmet nyújtottak be; a kérelem a megművelt terület bejelentésének tekintendő.
A támogatás összege hektáronként 603 EUR.
(2) A 66/403/EGK tanácsi irányelv[4] rendelkezéseinek megfelelően a vetőburgonyára vonatkozó támogatás kifizetésének további feltétele a betakarított burgonya minősítése. Ha minősítés nem áll rendelkezésre, a kérelmet étkezési burgonya termesztésére vonatkozó támogatási kérelemnek kell tekinteni.
(3) Vis maior vagy természeti katasztrófa esetében a görög hatóságok akkor is elismerik a kérelmező jogosultságát a támogatásra, ha a kérelmező által megművelt területen jelentős kár keletkezett, és az általa termelt termények nem válnak betakarításra éretté.
Vis maior vagy természeti katasztrófák eseteiről a bekövetkezésüktől számított tíz munkanapon belül értesíteni kell az illetékes görög hatóságot. A bizonyítékot a bejelentéstől számított egy hónapon belül kell benyújtani.
Görögország azonnal értesíti a Bizottságot azokról az esetekről, amelyeket olyan vis maior-ként vagy természeti katasztrófaként ismer el, amely indokolja a támogatásra való jogosultság fenntartását.
2. cikk
(1) A támogatásra igényt tartó termelők kérelmet nyújtanak be az illetékes görög hatósághoz.
(2) A kérelmet a görög hatóság által meghatározott határidőn belül kell benyújtani, legkésőbb:
a) minden év szeptember 30-ig - a november 1-je és a következő év március 31-e között betakarítandó burgonya vonatkozásában;
b) minden év március 10-ig - az ugyanazon év április 1-je és július 31-e között betakarítandó burgonya vonatkozásában;
c) minden év május 15-ig - az ugyanazon év augusztus 1-je és október 31-e között betakarítandó burgonya vonatkozásában.
(3) A vis maior esetétől eltekintve a kitűzött időpontot követően, késedelmesen benyújtott kérelmezés a támogatás 20 %-os csökkenésével jár. A több mint 20 napot késő kérelmek érvénytelenek.
(4) A támogatási kérelem legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) a kérelmező neve, utóneve és címe;
b) a megművelt terület nagysága hektárban és árban, és annak földügyi hivatkozási adatai, illetve a területek ellenőrzéséért felelős hatóság által egyenértékűként elismert megjelölés;
c) a vetés időpontja;
d) a termény megnevezése, megkülönböztetve az étkezési és a vetőburgonya elkülönítésével;
e) a tervezett betakarítási időpont.
(5) Ha a teljes terület, amelyre támogatást igényeltek, meghaladja a 2019/93/EGK rendelet 8. cikkében megszabott maximális területet, a görög hatóságok egy minden egyes kérelemre alkalmazandó egységes csökkentési együtthatót határoznak meg.
3. cikk
(1) Görögország minden év október 30-ig értesíti a Bizottságot az azokra a teljes területekre vonatkozó becsléseiről, amelyekre a következő évre vonatkozóan támogatási kérelem várható, megkülönböztetve az új-, kései és vetőburgonyát.
(2) Görögország az újburgonya vonatkozásában minden évben legkésőbb augusztus 30-ig, a kései és a vetőburgonya vonatkozásában december 31-ig értesíti a Bizottságot a következőkről:
a) a teljes területek, amelyekre támogatást igényeltek;
b) szükség esetén az alkalmazott csökkentési együttható;
c) az ellenőrzött területek;
d) a megállapított szabálytalanságok száma és az érintett területek nomoszonként.
4. cikk
A nemzeti hatóságok megteszik az összes szükséges lépést annak biztosítása érdekében, hogy a 2019/93/EGK rendelet 8. cikkében meghatározott támogatás folyósítására vonatkozó feltételek teljesüljenek.
A vizsgálatokat igazgatási és helyszíni ellenőrzések útján végzik. Az igazgatási ellenőrzés teljes körű, és - amennyiben helyénvaló - magában foglalja az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszerben található adatokkal történő keresztellenőrzéseket.
A nemzeti hatóságok kockázatelemzésen alapuló helyszíni ellenőrzéseket végeznek minden egyes nomoszban a kedvezményezettek legalább 10 %-ának megfelelő számú támogatási kérelmekből vett mintán.
Görögország meghatározza az ellenőrizendő területek kiválasztásának feltételeit, és arról értesíti a Bizottságot. A feltételeknek biztosítaniuk kell a reprezentatív minta kiválasztását.
A helyszíni ellenőrzések tartalmazzák az adott kérelemhez tartozó összes terület felmérését. Amennyiben egy nomoszban jelentős számú szabálytalanságot tárnak fel, az adott év folyamán az illetékes hatóság további ellenőrzéseket hajt végre, és növeli a következő évben az abban a megyében ellenőrizendő kérelmek százalékos arányát.
5. cikk
(1) Amennyiben a támogatás jogosulatlanul került kifizetésre, az illetékes hatóságok lépéseket tesznek a kifizetett összeg beszedésére a támogatás kifizetésének időpontjától a kedvezményezett által történő visszafizetés időpontjáig számított kamattal együtt.
Amennyiben a jogosulatlan kifizetés hamis nyilatkozat, hamis dokumentumok vagy a kedvezményezett részéről súlyos gondatlanság miatt történt, a jogosulatlanul kifizetett összeggel egyenlő bírságot kell kiszabni. A kamatlábnak a jogosulatlan kifizetés időpontjában hatályos, az Európai Központi Bank által az Európai Közösségek Hivatalos Lapjának C sorozatában kihirdetett, a refinanszírozási ügyletek során alkalmazott kamat három százalékponttal növelt értékének kell lennie.
(2) A beszedett támogatást a kifizető hatóságok vagy ügynökségek részére kell befizetni, és azt azoknak le kell vonniuk az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalap által finanszírozott kiadásaikból.
6. cikk
A 3404/93/EGK bizottsági rendelet hatályát veszti.
7. cikk
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2002. augusztus 23-án.
a Bizottság részéről
Franz FISCHLER
a Bizottság tagja
[1] HL L 68., 2002.3.12., 4. o.
[2] HL L 184., 1993.7.27., 1. o.
[3] HL L 310., 1993.12.14., 7. o.
[4] HL L 125., 1966.7.11., 2320/66. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32002R1517 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32002R1517&locale=hu