Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1980.3.87 Ha közút létesítése, illetőleg korszerűsítése következtében valamely ingatlan értéke csökken, a tulajdonos kártalanítási igényét a kisajátítási kártalanításra vonatkozó jogszabályok megfelelő alkalmazásával kell elbírálni akkor is, ha az ingatlanból a közút céljára nem történt kisajátítás [1962. évi 21. sz. tvr. 4. § (2) bek., 1976. évi 24. sz. tvr. 16. §, 33/1976. (IX. 5.) MT sz. r. 25. §].

Az utcában levő házas ingatlan az I-II. r. felperes tulajdona. Az ennek közelében épült lakótelep csapadék és szennyvíz elvezetésének biztosításához szükséges út- és csatornaépítési munkákat megbízási szerződés alapján az alperes bonyolította le több tervező és kivitelező igénybevételével.

A munka elvégzése során a B. út szintjét megemelték. Ennek következtében az I-II. r. felperes ingatlana és az utca között 1,35 m szintkülönbség keletkezett, ezért az ingatlant az utca felől támfallal kellett biztosítani. Az utcai kerítés lábazata - amelyet a támfallal egybeépítettek - a szintkülönbséget további 20 cm-rel növeli, így tehát az I--II. r. felperes ingatlanának terepszintje a támfal felső éléhez viszonyítva 1,55 m-rel alacsonyabban fekszik.

Az I-II. r. felperesek a keresetlevelükben az ingatlanuk értékveszteségének megtérítésére kérték az alperest kötelezni. Az értékveszteség okaként egyrészt arra hivatkoztak, hogy az ingatlanuk az utca szintjéhez képest mélyfekvésűvé vált, "gödörbe került"; másrészt arra, hogy az utca másik oldalán emelkedő lakótelepi magas épületek a napot elfogják előle.

A kerületi bíróság által meghallgatott szakértő az I-II. r. felperes ingatlanának értékveszteségét az eredeti értékének 15%-ában javasolta megállapítani. Véleménye szerint ebből 8%-ot a szintkülönbség, 3%-ot pedig az okoz, hogy az ingatlan kevesebb napfényt kap. Ugyancsak 3%-os értékveszteség mutatható ki annak következtében, hogy a magasabban fekvő utcáról a járókelők a lakásba belátnak, végül 1%-ra értékelhető az út "megnövekedett por- és zajártalma".

A kerületi bíróság részítéletével az alperest az I-II. r. felperes javára 43 200 forint és ennek 1977. április 8-tól járó évi 5%-os kamatának a megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolása szerint az alperes mint az útépítés lebonyolítója a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján megtéríteni tartozik az I-II. r. felperesnek az ezzel okozott kárát. A nevezettek ingatlana a magasabb vonalvezetésű útpálya és a támfal építése következtében vált mélyfekvésűvé. Ez azt eredményezi, hogy csak 1,55 méteres mélységből lehet az utcára kitekinteni, a járókelők viszont az udvarba és az ablakokon át a lakásba akadálytalanul belátnak. Ez a körülmény a szakértői vélemény szerint az ingatlanban 8%-os értékveszteséget okoz. Ez az 540 000 forintos forgalmi értékre tekintettel 43 200 forintnak felel meg. Ennek az összegnek az erejéig az I-II. r. felperes keresete alapos. Nem alapos azonban az ezt meghaladó részében, mert az a körülmény, hogy az utca túlsó oldalán az ingatlantól 30 méter távolságban középmagas lakóházak épültek, számbavehető értékveszteséget nem okoz. A házaknak ugyanis tartós és hátrányos árnyékoló hatása nincsen. Ettől függetlenül a házak építésénél az OÉSZ által előírt távközt megtartották. Nem jár végül az I-II. r. felperes részére ebből az okból kártérítés azért sem, mert a szóban levő lakóházak építése a városfejlesztés következménye, ilyen esetben pedig az ítélkezési gyakorlat szerint az ezzel érintett ingatlantulajdonosok nem igényelhetnek kártérítést. Ez vonatkozik a megépült új út megnövekedett járműforgalma által okozott "por- és zajártalomra is".

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság részítéletét megváltoztatta és az I-II. r. felperes keresetét elutasította. Elfogadta az első fokú bíróságnak azt a jogi álláspontját, hogy az alperes a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján felel az útépítéssel okozati összefüggésben felmerült károkért; nem felel azonban azért az értékveszteségért, amely a városfejlesztésnek az ingatlantulajdonosok által számbavehető szükségszerű következménye. Az adott esetben azonban a másodfokú bíróság nem találta bizonyítottnak, hogy az I-II. r. felperes ingatlanának forgalmi értéke az előzőekhez képest csökkent. Ellenkezőleg, annak a körülménynek, hogy az útépítéssel egyidejűleg az utcában csatorna és gázvezeték létesült, olyan hatást tulajdonított, amely az ingatlan esetleges értékveszteségét kiegyenlíti. Ezeknek a közműveknek a bekötésével ugyanis az ingatlan összközművessé válik, és ennek következtében értékesebb lesz. Az I. és II. r. felpereseknek tehát nincs olyan kára, amelyet az alperes megtéríteni tartozna.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!