Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

PK 275. szám

Feltaláló az, aki a találmányt megalkotta; közös találmánynál a feltalálói minőség arányát az alkotómunkában való részvétel határozza meg. Az ettől eltérő megállapodás érvénytelen.

A találmányból eredő vagyoni jogosultság - szabadalom, szabadalmi igény, hasznosítási díjkövetelés, találmányi díjkövetelés - eltérhet a feltalálói minőségtől, illetve annak a részarányától. A vagyoni jogok tekintetében önmagában nem eredményez érvénytelenséget a feltalálói minőségre vagy annak részarányára vonatkozó érvénytelen megállapodás.

A találmánnyal kapcsolatos jogosultságok részben személyiségi, részben vagyoni jellegűek. A feltalálói minőség elismeréséhez való jog személyiségi jellegű, a feltaláló személyétől elválaszthatatlan, nem szállhat át másra (nem örökölhető), nem lehet átruházni, vagy megterhelni. A találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1969. évi II. törvény (Szt.) 7. §-a (1) bekezdésének 1. mondata szerint feltaláló az, aki a találmányt megalkotta. Több feltaláló esetében a feltalálói jogosultságuk az alkotómunkában való részvétei arányában oszlik meg. A feltalálói minőséget, több feltaláló esetén szerzőségük arányát ettől eltérően nem határozhatja meg sem a felek szerződése, sem a bíróság döntése. Jogszabályba ütközik, tehát a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint érvénytelen a szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat, ha feltalálónak ismerik el azt, aki nem végzett alkotó munkát, nem volt feltaláló. Ezzel azonos megítélés alá esik, ha a feltaláló társak szerzőségének az arányára vonatkozó megállapodás nem felel meg az alkotómunka mértékének.

A szabadalom, illetve a szabadalmi igény és az ezzel kapcsolatban járó hasznosítási díj, továbbá a szolgálati találmány feltalálóját az Szt. 9. §-ának az (5) bekezdése értelmében megillető díjazás nem személyiségi, hanem vagyoni jogosultság. Ezért másra átszállhat (örökölhető), átruházható és megterhelhető (Szt. 15. §.). Ezeket a vagyoni értékeket a jogosult a polgári jog szabályai szerint másra átruházhatja. Ezért arra is lehetőség van, hogy a találmánnyal kapcsolatos vagyoni jogosultságot, illetve annak a részarányát a találmány megalkotásában való részvétel nélkül, illetve annak a mértékétől eltérően állapítsák meg. Ilyenkor a személyiségi jogosultságtól eltérő vagyoni jogosultság - részarány - tekintetében lényegében átruházás történik.

Lehetséges, hogy a felek megállapodása részben a feltalálói minőség valóságtól eltérő elismerése, illetőleg részarányának a meghatározására, részben a találmánnyal kapcsolatos vagyoni jogosultságok rendezésére irányul. Ilyenkor a szerződés a személyi jogokra vonatkozó részében érvénytelen, de a szerződésnek a vagyoni jogokkal kapcsolatos része érvényes lehet a Ptk.-nak a szerződés részleges érvénytelenségére vonatkozó szabályai szerint (Ptk. 239. §). Előfordulhat pl. hogy a szerződésben olyan személyt ismernek el feltalálónak, és állapítanak meg a részére a találmány (szabadalom) hasznosításával kapcsolatban díjat, aki nem vett részt a találmány megalkotásában, de szerepe volt annak a megvalósításában. Ebben az esetben a megállapodásnak a feltalálók személyére, a feltalálótársak szerzőségének az arányára vonatkozó rendelkezése érvénytelen, de érvényes lehet a szabadalom (találmány) hasznosításával kapcsolatos díj megosztására vonatkozó rendelkezés, ha megfelel ebben a vonatkozásban a szerződés létrejöttére és érvényességére vonatkozó szabályoknak, és megállapítható, hogy a felek a szerződés a vagyoni jogokra vonatkozó részében a találmány megalkotásában való részvétel elismerésétől függetlenül is megkötötték volna [Ptk. 239. § (1) bekezdés c) pont].

Ha a feltalálók valakit alkotó tevékenység nélkül a találmány megvalósításában végzett ténykedés fejében ismernek el meghatározott hányadok szerint feltalálóként és az eset körülményeiből megállapítható, hogy valódi akaratuk nem a találmány megalkotásából eredő személyiségi jogok elismerésére, hanem egyéb tevékenység vagyoni ellenértékének a meghatározására irányult, a szerződés színlelt, és mint leplezett szerződés a vagyoni igények tekintetében akkor érvényes, ha megfelel a fent ismertetett rendelkezéseknek [Ptk. 207. § (4) bekezdés].

A feltalálói minőséggel vagy részarányának a meghatározásával kapcsolatban a szerződés érvénytelenségének a megállapítására vagy a szabadalmi bejelentésen alapuló vélelem megdöntésére irányuló perben az igényt érvényesítő fél tartozik bizonyítani, hogy azt ismerték el feltalálónak, aki nem vett részt a találmány megalkotásában, illetve, hogy a meghatározott részarány nem felel meg az alkotómunkában való részvétel arányának.

Az a fél, aki olyan igényt kíván érvényesíteni, amelyet az alkotómunkában való részvétellel kapcsolatos jogai nem alapoznak meg, tartozik bizonyítani, hogy a találmányból eredő vagyoni igények (pl. a díjhányad átruházása) vonatkozásában érvényes szerződés jött létre, illetve, hogy a vagyoni jogosultság átszállásának egyéb érvényes jogcíme van.

A szabadalmi bejelentés után - amíg a szabadalmat meg nem adják- a szabadalmi bejelentésben feltüntetett szabadalmi igényjogosultságot illetőleg annak a részarányát érvényes megállapodás esetén is csak a bíróság vagy más hatóság (pl. osztályos egyezséget jóváhagyó közjegyző, a szabadalmi igény átruházása esetében az Országos Találmányi Hivatal) határozata alapján lehet megváltoztatni [Szt. 8. § (2) bek.]. A végleges szabadalom az ezen alapuló hasznosítási díj és díjrészesedés valamint a találmányi díj átruházásához - ha egyébként nincs vita a felek között - nincs szükség bírósági (hatósági) határozatra.