Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.1.16 A törlési kereset indítására vonatkozó határidőt a közvetlen jogszerző ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésétől kell számítani [1997. évi CXLI. tv. 63. §].

A felperes 2002. évben vásárolta meg a perbeli társasházi lakást, amelyre a felperes bankkölcsönt vett fel. 2007. június 1-jén 3 858 789 forint és járulékai erejéig, az ingatlanra végrehajtási jogot jegyeztek be. A felperes adósságai rendezésére az I. r. alperestől 2008. július 28-án 1 000 000 forintot, 2008. szeptember 1-jén további 500 000 forintot, majd 2008. szeptember 22-én újabb 500 000 forint kölcsönt vett fel. A felek között létrejött írásbeli kölcsönszerződés tartalmazta, hogy abban az esetben, ha a felperes a kölcsönt nem tudja visszafizetni, a perbeli lakását az I. r. alperes megvásárolhatja a kölcsönösszeg betudásával.

Az I. r. alperes és a felperes között 2008. október 7-én adásvételi szerződés jött létre, amelyben az I. r. alperes 7 000 000 forintért megvásárolta a felperes lakóingatlanát azzal, hogy a vételárba a felperes kölcsöntartozását beszámította, illetve magára vállalta az ingatlanon fennálló terhek megfizetését és az ingatlan tehermentesítését. A felperes szerette volna a lakást visszavásárolni. Ennek gyakorlása érdekében 2008. november 7-én a felperes a szülei segítségével 2 000 000 forintot az I. r. alperes részére megfizetett, ekkor azonban a felek megállapították, hogy a kölcsönügylet kapcsán a felperesnek még további 1 000 000 forint fizetési kötelezettsége van és az adásvételi szerződés felbontásának feltétele ezen további összeg megfizetése. További fizetésre - használati díj kivételével - nem került sor, ezért az I. r. alperes 2010. március 17-én a II. r. alperesnek mint állagvevőnek és a III. r. alperesnek mint haszonélvezeti jogosultnak a perbeli ingatlant eladta ugyancsak 7 000 000 forint vételár ellenében. Az ingatlan tehermentesítését a II., III. r. alperesek végezték el.

Az I. r. alperes tulajdonjogának bejegyzéséről szóló földhivatali határozatot a felperes 2008. december 9-én vette át. A II. r. alperes tulajdonjogát és a III. r. alperes haszonélvezeti jogát 2010. július 6-án jegyezték be az ingatlan-nyilvántartásba.

A felperes a 2010. április 7-én előterjesztett keresetében a közötte és az I. r. alperes között 2008. október 7-én létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítására, valamint az alperesek által kötött 2010. március 17-én kelt adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítására és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmet adott elő. Álláspontja szerint az adásvételi szerződés a kölcsönszerződéssel összefüggő színlelt szerződés volt, illetve a jóerkölcsbe ütközött, ezért az a Ptk. 200. § (2) bekezdése szerint semmis. Kérte az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot helyreállítását. A felperes az elsődleges kereseti kérelme elutasítása esetére másodlagosan 2 250 000 forint és annak járulékai megfizetésére kérte kötelezni az I. r. alperest. Előadta, hogy a szülei segítségével 2 000 000 forintot egy összegben visszafizetett és további 250 000 forintot fizetett meg az I. r. alperes részére, aki azáltal, hogy az ingatlan tulajdonjogát megszerezte és a kölcsönt a vételárba betudhatta ezekkel az összegekkel jogalap nélkül gazdagodott és azokat Ptk. 361. §-a értelmében köteles visszafizetni. A II., III. r. alperesek vonatkozásában azt kérte, hogy nevezettek a felperes kereseti kérelmének teljesítését tűrjék.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság a felperesnek a érvénytelenségre irányuló kereseti kérelmét elutasította, a másodlagos kereset vonatkozásában pedig az I. r. alperest arra kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1 000 000 forintot, annak 2010. január 1-jétől a kifizetés napjáig járó törvényes késedelmi kamatait, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az adásvételi szerződések Ptk. 207. § (5) bekezdése szerinti színleltsége vagy 200. § (2) bekezdése szerinti jóerkölcsbe ütközése a jelen ügyben nem állapítható meg. A felperes arra hivatkozott, hogy az adásvételi szerződés azért jogszabálysértő, mert az I. r. alperes a felperes ki nem fizetett tartozása fejében tulajdonjogot szerezhetett az ingatlanon. A bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a peradatok alapján a felek valóban adásvételi szerződést kívántak kötni, tehát szerződési akaratuk nem volt színlelt. Az, hogy a fennálló tartozás rendezése céljából történt meg az adásvétel, jogilag nem tiltott ügylet. Az I. r. alperes a felperes részére visszavásárlási jogot biztosított. A felperes előtt is ismert volt a tulajdonjog átszállása, ha az ingatlanát vissza kívánta vásárolni.

A II. és III. r. alperesekkel szemben előterjesztett kereseti kérelemmel kapcsolatban az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy miután az I. r. alperes érvényes szerződést kötött és az ingatlan tulajdonosává vált, nem sértette a Ptk. 117. és 127. §-ait, amikor azt eladta a II. és III. r. alpereseknek, akik így jogszerűen szereztek tulajdonjogot, illetve haszonélvezeti jogot az ingatlanon. Az elsőfokú bíróság a II., III. r. alperesekkel szembeni kereset kapcsán utalt arra is, hogy az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 63. § (2) bekezdése alapján is elutasítandó az elsődleges kereseti kérelem, mert a felperes elkéste a perindítási határidőt. Az I. r. alperes tulajdonjogának bejegyzéséről szóló értesítést átvette, így a kézbesítéstől számított 60 napon belül kellett volna pert indítania. Az az alkotmánybírósági határozat, amely a perindítási határidőt három évben határozta meg ezen időpontot követően született csak meg. A II., III. r. alperesekkel kapcsolatos kereseti kérelem vonatkozásában utalt az elsőfokú bíróság arra is, hogy a II., III. r. alperesek rosszhiszeműségére adat nem merült fel, így mint jóhiszemű jogszerzőkkel szemben a felperes már nem léphet fel.

Az elsőfokú bíróság a felperes másodlagos kereseti kérelmének részben helytadott. Az összegszerűség kapcsán azt tisztázta, hogy a felperes által megfizetett 2 250 000 forint milyen jogcímen került az I. r. alpereshez. A teljes bizonyítóerejű magánokiratok tanúsága szerint a felperes 2008. július és 2008. szeptember között három részletben összesen 2 000 000 forint kölcsönt kapott az I. r. alperestől. Ezt a tényt a peradatok, illetve a tanúk vallomása is túlnyomórészt alátámasztotta, így a felperes szülei is kihallgatásuk során 2 000 000 illetve 3 000 000 forint összegű tartozásról számoltak be. A felperes tartozásának tekintették a felek az I. r. alperesnél a kölcsön nyújtásával felmerült további 1 000 000 forintot. A felperes által 2008. november 7-én megfizetett 2 000 000 forintból tehát az elsőfokú bíróság 1 000 000 forintot tekintett olyan összegnek, amellyel az I. r. alperes jogalap nélkül gazdagodott. A 250 000 forint vonatkozásában azt állapította meg, hogy az használati díj, amelyet a 2009. júniustól 2010. márciusig terjedő időszakra kell elszámolni. Ezt a felperes a 41. sorszámú jegyzőkönyvben foglalt előadása is igazolta, valamint a 36. sorszámú jegyzőkönyvben az I. r. alperes is ilyen nyilatkozatot tett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!