Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.33178/2009/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MŰSORSZOLGÁLTATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 3. §, 112. §, 136. §] Bíró: Dudás Dóra Virág

Fővárosi Bíróság

17.K.33.178/2009/4.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a dr. Horváth Antal (cím.) ügyvéd által képviselt felperes (cím.) a dr. Vörös Orsolya jogtanácsos által képviselt Országos Rádió és Televízió Testület (cím.) alperes ellen műsorszolgáltatási ügyben hozott határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi

Í t é l e t e t

A bíróság az alperes 1254/2009. (VI.17.) számú határozatát megváltoztatva megállapítja, hogy a felperes nem sértette meg az 1996. évi I. törvény 3. § (2) bekezdését.

Ezért a felperessel szemben alkalmazott szankciót mellőzi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül térítsen meg a felperesnek 12 500 (Tizenkettőezer-ötszáz) Ft perköltséget.

A per tárgyi illetékfeljegyzési joga folytán feljegyzett 16 500 (Tizenhatezer-ötszáz) Ft eljárási illetéket az alperes személyes illetékmentessége miatt az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve, de a jelen bíróságnál kell 3 példányban benyújtani. A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, a felek bármelyikének kérelmére azonban tárgyalást kell tartani. Tárgyalás tartását a fellebbező fél fellebbezésében, illetve az ellenfél csatlakozó fellebbezésének (fellebbezési ellenkérelmének) kézhezvételétől számított 8 napon belül, a fellebbező fél ellenfele pedig a fellebbezés kézhezvételétől számított 8 napon belül kérheti. A határidő elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

A fellebbezést előterjesztő fél számára a Fővárosi Ítélőtábla előtti eljárásban kötelező a jogi képviselet. Elmaradása esetén a fellebbezést benyújtó fél perbeli cselekménye és nyilatkozata hatálytalan.

I n d o k o l á s

2009. március 2. napján panasz érkezett az alpereshez a ... televíziós csatornán 2009. február 27. napján sugárzott "..." című műsorszámmal kapcsolatban. A panaszos kifogásolta, hogy a műsorban kommentár nélkül jelenítették meg az egyik néző sms-ét, mely az aktuális ... polgármester választás kapcsán arra szólította fel az érintetteket, hogy "nehogy a ... válasszátok".

Az alperes 2009. március 18. napján eljárást indított a jogsértés kivizsgálására, mely eljárásban a felperes, mint a ... műsorszolgáltatója nem ismerte el a jogszabálysértést.

Az alperes azonban 2009. június 17. napján kelt 1254/2009. (VI.17.) számú határozatában megállapította, hogy a felperes a fenti sms közreadásával megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (a továbbiakban: Rttv.) 3. § (2) bekezdését.

Ezért az alperes az Rttv. 112. § (1) bekezdés c) pontja alapján 10 percre felfüggesztette a felperes műsorszolgáltatását, és kötelezte a felperest, hogy a felfüggesztés időtartama alatt tegyen közzé jogsértésről tájékoztató feliratot.

Indokolásában kifejtette, hogy az Alkotmánybíróság 1006/B/2001. számú határozatából és az ombudsmann .... számú jelentéséből is következően, a következetes bírói gyakorlat szerint joga és kötelezettsége őrködni azon, hogy a műsorszolgáltató tisztelje az alkotmányos jogokat.

Az üzenet célközönsége számára viszonylag egyszerűen dekódolható volt a felperes által sugárzott műsorban közreadott, rendívül sértő sms, mely ... mind személyében, mind női mivoltában érzékenyen érinthette. Érthetetlen, hogy noha a vizsgált műsorszámban moderálták és kommentálták a beérkezett üzeneteket, a sérelmes üzenet nem került kiszűrésre vagy ellenpontozásra. Az Alkotmánybíróság 36/1994. számú határozata értelmében a közszereplőknek többet kell eltűrniük, mint az átlagembereknek, velük szemben az elfogadható kritika határai szélesebbek. A Testület is elismeri a véleménynyilvánító műsorok jogosságát annak érdekében, hogy széles rétegek szólhassanak hozzá közéleti eseményekhez és témákhoz. A vizsgált műsorszám azonban nem ilyen, abban az nézők csupán sms-ek révén fejthették ki álláspontjukat. A nézői üzeneteket moderálták, tehát a szerkesztők felelőssége kiemelkedő volt abban, hogy a hozzászólások kulturált keretek között maradjanak. A vizsgált sms vonatkozásában azonban elmaradt a moderálás. A fenti alkotmánybírósági határozat értelmében a társadalomban megjelenő véleményeknek szélsőséges esetben is teret kell engedni, a műsorszolgáltató tevékenysége azonban nem sértheti az emberi jogokat. Az Alkotmány 54. cikk (1) bekezdése rögzíti, hogy a Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez és az emberi méltósághoz, amelyektől senkit sem lehet önkényesen megfosztani. Az alperes álláspontja szerint a műsorszolgáltató átlépi a véleménynyilvánítás határát, ha olyan üzenetet továbbít, amelyben bárki emberi méltósága sérül. Még a politikusok bírálhatóságának is határt szab, ha emberi minőségüket vonják kétségbe. A felperes tehát megsértette az Rttv. 3. § (2) bekezdését, mely kimondja, hogy a műsorszolgáltató tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat. A műsorszolgáltatóknak ugyanis fokozott felelősséggel kell eljárniuk a nézői vélemények megjelenítésekor. Sms-ek közzététele kapcsán érvényesülnie kell a szűrő funkciónak, vagyis a műsorvezetőknek és szerkesztőknek meg kell akadályozniuk a közzétételre tartalmuk vagy szóhasználatuk miatt alkalmatlan üzenetek éterbe kerülését. A durva hangvételű, trágár és sértő nézői vélemények megjelenítésével kapcsolatban kiemelkedő az önkontroll fontossága. A felperes által sugárzott műsorszámban azonban emberi méltóságot sértő, emberi minőséget kétségbe vonó tartalom akadálytalanul és megkérdőjelezetlenül jutott el a nézőkhöz.

Miután az alperes 2008-ben két alaklommal szankcionálta a felperest a médiatörvény azonos rendelkezésének megsértése miatt 30 és 10 perc felfüggesztéssel, jogkövető magatartásának ösztönzése érdekében jelen esetben 10 perc felfüggesztést tartott indokoltnak.

A felperes keresetében az alperes határozatának akkénti megváltoztatását kérte, hogy a bíróság állapítsa meg: nem követett el jogsértést, és mentesítse a szankció alól.

Perköltségre igényt tartott.

Álláspontja szerint az alperes az Rttv. 3. § (2) bekezdésében foglalt követelmények betartásának vizsgálata során az Alkotmánybíróság 46/2007. számú határozatában foglaltakból következően nem arra jogosult, hogy egyes konkrét személyek vélt vagy valós személyiségi jogsértéseinek egyes műsorszámokkal kapcsolatos ügyében eljárjon, hanem arra, hogy fellépjen a műsorszolgáltatóval szemben, ha az műsorszolgáltatásával, tevékenységével, általában a műsoraival, azok témáival, az azokban megjelenített álláspontokkal emberi jogokban testet öltő alapértékeket sért. Az Alkotmánybíróság fenti határozatban rögzített álláspontjából következően nem az alapozza meg a médiatörvény megsértésének megállapítását, ha egy-egy műsorszám sérti az emberi méltóságot, hanem az, ha a műsorszolgáltatás során tendenciózusan megvalósul a sérelem. Annak eldöntése, hogy egy-egy mondat sért-e egy-egy konkrét személyt, polgári perre tartozó kérdés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!