A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21450/2009/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 8. §, 27. §] Bírók: Erményi Lajos, Kovács Zsuzsanna, Uttó György
Kapcsolódó határozatok:
Kaposvári Törvényszék P.21920/2006/41., Pécsi Ítélőtábla Pf.20026/2009/4., *Kúria Pfv.21450/2009/4.*
***********
Pfv.V.21.450/2009/4.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kárpáti Miklós ügyvéd által képviselt B.S. I.r. és K.J. II.r. felpereseknek a dr. Liszkai Katalin ügyvéd által képviselt Szivárvány Gyógypedagógiai Módszertani Központ I.r. és a Duráczky József Pedagógiai Fejlesztő és Módszertani Központ II.r. alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése és kártérítés iránt a Somogy Megyei Bíróság előtt 21.P.21.920/2006/41. szám alatt megindított, és a Pécsi Ítélőtábla Pf.III.20.026/2009/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében a felperesek által előterjesztett P.45. sorszámú felülvizsgálati kérelem folytán indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül személyenként 30.000 (Harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási perköltséget fizessenek meg az alpereseknek.
A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
I n d o k o l á s :
Az eljárt bíróságok által megállapított tényállás szerint az I.r. felperes, 1993. január 17-én született, három éves korától óvodába járt. Az intézmény 1998. novemberében a teljesítménye alapján a nevelési tanácsadó vizsgálatát kezdeményezte, aki a - II.r. alperes által működtetett - Tanulási Képességet Vizsgáló Megyei Szakértői és Rehabilitációs Bizottság vizsgálatát kérte. A bizottság komplex vizsgálat alapján szakvéleményében megállapította, hogy az I.r. felperes hiányosságai miatt eredményes fejlesztése speciális módszereket, speciális általános iskolai elhelyezést indokol. A vizsgálat eredményéről, valamint az ellene az önkormányzat jegyzőjénél előterjeszthető felülvizsgálat lehetőségéről tájékoztatták az I.r. felperes törvényes képviselőjét is, aki azt elfogadta és az I.r. felperest az I.r. alperes intézményébe íratta be, ahol a speciális foglalkozást, oktatást biztosították. Ezt követően, 2001. március 5-én, 2003. augusztus 14-én és 2006. június 12-én vizsgálta a bizottság az I.r. felperest az I.r. alperes által megküldött értékelőlapok alapján. A kontrollvizsgálatok eredménye szerint minden esetben - a korábbi javaslat szerint - indokoltnak tartotta az I.r. felperes fejlesztésének folytatását, iskolatípus változtatást nem javasolt.
Az I.r. alperes a rehabilitációs célú képességfejlesztést tantárgyként beépíti a tantervébe, amely rehabilitációs órák és felzárkóztató foglalkozások keretében valósul meg. Az I.r. felperes az iskolát rendszeresen látogatta, tanulmányi eredménye négyes-ötös volt. Tanulmányi versenyeken rendszeresen részt vett, és a sport területén is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Jelenlegi tanulmányait speciális szakiskolában folytatja.
A II.r. felperes, 1992. november 13-án született. Az óvodában lassú értelmi fejlődése, gyenge beszédfejlettsége, túlmozgása és agresszív magatartása miatt javasolták a nevelési tanácsadó vizsgálatát. A Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság 1998. március 6-án vizsgálta. A vizsgálat eredménye alapján a normál óvodai fejlesztés folytatását javasolta, az iskolás kor előtti speciális gyógypedagógiai fejlesztés megkezdése mellett. A szülők azonban a fejlesztésre a II.r. felperest nem vitték el, de az 1999-2000. tanévben az I.r. alperesnél heti két alkalommal iskolára történő felkészítésen vett részt. A II.r. felperes komplex szakértői vizsgálatára 2000. május 18-án került sor, amelynek során a szakvéleményben megállapították, hogy értelmi fejlődése enyhe fokban eltérő, ezért speciális általános iskolában javasolt a tanulmányok megkezdése. Erre tekintettel a II.r. felperest törvényes képviselője az I.r. alpereshez íratta be általános iskolába. A II.r. alperes a 2002. április 10-ei kontrollvizsgálaton - majd a törvényes képviselő kezdeményezésére a 2002. május 27-én elvégzett komplex kontrollvizsgálat eredményeként - megállapította, hogy a hiányosságok jelentősen csökkentek, a II.r. felperes teljesítményei egységessé váltak és személyiségében is pozitív irányú változás történt. Képességei alapján fokozott egyéni segítség mellett várható, hogy képes lesz megfelelni a normál általános iskolai követelményeknek; az I.r. alperes rehabilitációs órák keretében megkezdte az általános iskolai felzárkóztatását is, de az nem vezetett eredményre, ezért nem javasolta a visszahelyezését. Ezt követően, a 2003., és a 2006. évben, az I.r. alperes által megküldött értékelőlapok alapján elvégzett kontrollvizsgálatok alapján továbbra is a II.r. felperes speciális gyógypedagógiai fejlesztését javasolták. A II.r. felperes a tanulmányait az általános iskola 6. osztályáig jó eredménnyel folytatta, ezt követően az eredményei, magatartása romlott és a 7. osztályt már nem fejezte be.
A felperesek 2005. augusztusában F-ban táboroztak 61 különböző korú, eltérő tantervű iskolát végzett, illetve jelenleg is ott tanuló roma gyermekkel együtt. A táborban B. I. klinikai szakpszichológus és P. B. gyógypedagógus szakvéleményt készített a gyermekekről, ahol mindkét felperes esetében azt állapították meg, hogy normál osztályba járhatott volna, hiszen a vizsgálatban a csökkentett tananyaggal oktatott gyermekek átlagos verbális intelligenciáját tekintve az átlagosnál magasabb szintű teljesítményt nyújtottak.
Az I.r. alperes mindkét felperes esetében az eltérő tantervű iskolai követelményeknek eleget tett; a II.r. alperes által elvégzett vizsgálatok az irányadó jogszabályoknak megfeleltek, mind a vizsgálat jellegét, mind pedig a vizsgálatok körülményeit illetően.
A felperesek módosított keresetükben kérték annak megállapítását, hogy az alperesek a 14/1994. (VI.24.) MKM rendeletben foglalt szabályokat megszegték, az I.r. alperes elmulasztotta a szükséges felülvizsgálatok, illetőleg a felperesek rendes oktatásba történő visszahelyezési eljárásának kezdeményezését. Álláspontjuk szerint a II.r. alperes megalapozatlanul tett javaslatot az I.r. alpereshez történő beiskolázásra és ezt követően elmulasztotta a kötelező ellenőrző vizsgálatok elvégzését. Kérték annak megállapítását, hogy az alperesek a magatartásukkal az emberi méltóságukat megsértették, továbbá a hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütköző módon jártak el.
Kérték továbbá annak a megállapítását is, hogy az alperesek a közoktatásról szóló a 1993. évi LXXIX. törvényben (Közokt.tv.) biztosított jogaikat megsértve - a Ptk. 76. §-ába ütköző módon - nem biztosított a számukra képességeiknek, érdeklődéseiknek, adottságaiknak megfelelő nevelést és oktatást. A II.r. alperes hátrányosan megkülönböztette a roma származású felpereseket, amikor hátrányos helyzetük és etnikai hovatartozásuk okán enyhe fokban értelmi fogyatékosoknak minősítette őket, 2004. január 27-ig a Közokt.tv., azt követően pedig a 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) rendelkezéseibe ütköző módon. Mindezek alapján az alpereseket egyetemlegesen személyenként 1.000.000 forint és kamatai nem vagyoni kár megfizetésére, a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján a sérelmes helyzet saját költségen történő megszüntetésére, és a jogsértést megelőző állapot felzárkóztatás útján történő helyreállítására kérték kötelezni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!