Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1763/2005/15. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 79. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 3. §] Bíró: Nochtáné dr. Simon Andrea

Kapcsolódó határozatok:

*Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1763/2005/15.*, Pécsi Törvényszék Mf.20263/2007/4., Kúria Mfv.10816/2007/4. (BH 2010.1.21)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Munkaügyi Bíróság a dr. Wetzl József ügyvéd (..., ....) által képviselt felperes neve (..., ....) szám alatti lakos felperesnek a Lévainé dr. Szíjártó Mariann ügyvéd (....) által képviselt alperes neve. (....) szám alatti székhelyű alperes ellen munkaviszony megszüntetése iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság megállapítja, hogy az alperes a felperes jogviszonyát a 2005. november 11. napján kelt azonnali hatályú felmondásával jogellenesen szűntette meg, felperes jogviszonya az ítélet jogerőre emelkedése napján szűnik meg.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek l.753.989,-Ft-ot azaz: egymillió-hétszázötvenháromezer-kilencszáznyolcvankilenc forintot elmaradt munkabér címén, valamint az ítélet jogerőre emelkedésének napjáig naptári naponként 4.259,-Ft-ot azaz: négyezer-kettőszázötvenkilenc forintot.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 6o.ooo,-Ft azaz: hatvanezer forintot perköltség címén és az államnak az Illetékhivatal felhívására az ott írt módon és számlára 9l.997,-Ft-ot azaz: kilencvenegyezer-kilencszázkilencvenhét forintot illeték címén.

Az ítélet ellen a kézbesítést követő 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a ... Bírósághoz címezve, a ... Munkaügyi Bíróságon kell írásban három (3) példányban benyújtani.

Figyelmezteti a bíróság a feleket, hogy a Pp.256/A.§ (1) bekezdés (b.)-(d.)-ig pontjaiban felsorolt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetőleg a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján, a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.

I n d o k o l á s:

A bíróság a felperes személyes meghallgatása, az eljárás során tanúként meghallgatott ..., ..., ..., ..., ... és ... vallomásai, valamint a felek által csatolt iratok tartalma alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 2004. július 23. napján kötött határozott időtartamú munkaszerződést az alperessel. A jogviszony 2004. augusztus 31. napját követően határozatlan idejűre módosult. A munkaszerződés értelmében a jogviszony ... céljából jött létre, melynek során az alperes kölcsönbeadóként lépett fel. A felperes munkavégzésének helye munkaszerződése értelmében a ... működő ... Kft. volt. A felperes fenti jogviszonyát megelőzően 1999. januárjától hosszabb időtartamban látott el ... munkakört, ugyancsak az ... Kft. alkalmazásában.

A felperes havi átlagkeresete az alperesnél 127.774,-Ft volt.

A felperes munkaideje reggel 5,00 óra 50 perckor kezdődött, három műszakban dolgozott, munkakörét tekintve ... feladatokat látott el.

Munkavégzése során a felperes az úgynevezett ...-es termékvonalon látta el ... feladatait. A felperes írásbeli munkaköri leírással rendelkezett, az abban foglaltak képezték feladatait. Ennek értelmében a felperes a munka utasításban meghatározott minőségi vizsgálatokat kivitelezte, javító intézkedéseket kért és ellenőrizte azok végrehajtását, valamint a minőségbiztosítási részlegvezető, vagy csoportvezető által kért speciális vizsgálatokat végrehajtotta, a vizsgálatok során szerzett információkat az adatbázisban rögzítette, részt vett belső auditokon, ezekről jelentést készített.

A felperes munkavégzése során többek között az úgynevezett ..., valamint ...-as sorszámú munkautasításban foglaltakat kellett betartsa. Az előbbi munkautasítás a ...zésre vonatkozott, ennek értelmében a minőségbiztosítási csoport feladatát képezte az úgynevezett első darab kivétele a termelősor megfelelő működésének ellenőrzésére.

Fenti munkautasítás 4. pontja értelmében az első darab termék ellenőrzését az alábbi esetekben kellett elvégezni: műszakonként egyszer, mintagyártáskor, gyártás indításakor, másik termékre történő átálláskor, gépsor beállítása után, eseti ellenőrzéskor és próbagyártáskor. Az úgynevezett sorleállítási utasítás értelmében a termelést a ... is leállíthatta. Az utasítás rögzítette azt, hogy mikor kell a termelést leállítani, így ennek értelmében a termelést akkor lehet csak megállítani, ha bármilyen okból kifolyólag a termék megfelelő minősége nem garantálható.

A felperes fenti utasításokat ismerte, azok tartalmával tisztában volt, ezen utasítások a felperes munkavégzésének helyén kifüggesztésre kerültek.

A felperes 2005. november 4. napján közvetlen felettesének, ...nek bejelentette, hogy valószínűleg hosszabb időszakot igénylő táppénzes állományba fog kerülni betegsége miatt. Ezt követően ... azt mondta a felperesnek, hogy két nap szabadságot vegyen ki. A felperes 2005. november 7. és 8. napján szabadságon volt.

A felperes 2005. november 6. napján reggel 6,00 órai munkakezdését követően ellátta a szükséges adminisztrációt, miután a műszakátadás bekövetkezett, ezt követően kiadta kollegái számára a munkavégzéshez szükséges nyomtatványokat, majd elolvasta e-mailjeit. Ezt követően kollegája, ... elkezdte az első ellenőrzési folyamatot azzal, hogy az úgynevezett ... ment, levett onnan négy ..., hogy ellenőrizze azokat. Majd ezt követően a felperes megkezdte ellenőrzési tevékenységét és levette az első darabot a gépsorról. Az ellenőrzési folyamat során a felperes észlelte, hogy fenti darabbal probléma van.

A felperes a számítógépes adatbázisát 6,00 óra 30 perckor nyitotta meg, a számítógép a hiba észlelését ugyancsak 6,00 óra 30 percre rögzítette, a felperes azonban ténylegesen 6,00 óra 45 perc körül észlelte, hogy hiba van az ellenőrzött termékkel. A felperes ezt követően, miután észlelte a hibát, szólt ... - aki az alperes alkalmazásában ... dolgozott - hogy állítsa le a gépsort. Ezt követően az alperes alkalmazásában ... munkakörben dolgozó ... is értesült a történtekről, kiderült, hogy sorozathiba történt a gyártás során. A gépsor tényleges leállítására 7,00 óra 15 perckor, illetőleg 7,00 óra 20 perckor került sor. A felperes ezt követően meghatározta azt a javító intézkedést, mely ebben az esetben előírás volt, majd dokumentálta a történteket.

Az ellenőrzés során megállapítható volt, hogy a hiba az előző műszak munkájához volt köthető és az is kiderült, hogy az előző műszakban dolgozó ... nem végezte el az ellenőrzés dokumentációját.

Fenti esetet követően a felperest közvetlen felettese, ... november 8. napján telefonon felhívta és tájékoztatta arról, hogy sok a rossz termék, illetőleg megkérdezte tőle, hogy mikor kezdte ellenőrizni az első darabot. Ezt követően a felperes november 9. napján megkezdte munkáját, amikor felettese szólt, hogy menjen be az irodába. Ekkor ..., ... részlegvezető, ... termelési igazgató, valamint ... műszakvezető és ... sorvezető voltak jelen a felperesen kívül. Ezen megbeszélés során az alperes jegyzőkönyvet nem vett fel, azonban szóba került a biztonsági kamera felvétele, mely szerint a felperes adatbázisát ½-7,00 órakor nyitotta meg és a hiba észlelése is ugyanezen időpontra volt regisztrálva. Ezen ellentmondást a felperes ekkor azzal magyarázta, hogy lehetséges, tévedett pár percet a hiba rögzítése során.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!