Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.5.253 Vadásztársaság esetében különösen fontos, hogy a társadalmi szervezet fegyelmi szabályzatot alkosson, ennek hiányában nem szabható ki fegyelmi büntetés [1988. évi II. tv. 2. § (1) bek., 10. § (1) bek., 14. § (1) bek., 16. § (2) bek. a) pont].

Az elsőfokú bíróság részletes bizonyítási eljárást követően megállapította, hogy az alperesi vadásztársaság közgyűlése 1994. január 15. napján hozott - a felperest fegyelmi eljárás mellőzésével azonnali hatállyal kizáró - határozata a hatályos fegyelmi szabályzat nélkül működő alperes alapszabálya 16. §-ának a) pontjába, 21. §-ába, 23. §-a (3) bekezdésének, valamint 26. §-a (2) bekezdésének rendelkezésébe ütközik. Ezért azt megsemmisítette, és egyben a felperes kizárás fegyelmi büntetését hatálytalanította. Vizsgálta a szabálytalanul hozott kizárásról rendelkező határozat tartalmát is, és arra a megállapításra jutott, hogy a felperes terhére felhozott fegyelemsértések nem voltak olyan súlyúak, amelyek a legsúlyosabb fegyelmi büntetés kiszabását indokolhatták volna.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte. Álláspontja szerint a fegyelmi szabályzat hiánya nem eredményezheti azt, hogy a vadásztársaságban bárki, bármit fegyelmi következmények nélkül megtehessen. A kizárást kimondó fegyelmi határozatban, de a megállapított tényállás szerint is a felperes több ismétlődő fegyelmi vétséget követett el, a kizárásra pedig azért került sor, mert a társaság közgyűlése más módot a probléma megoldására nem talált. Az alperes álláspontja szerint a vadásztársaság olyan egyesület, ahol rendkívül szigorúan be kell tartani a szabályokat, hiszen fegyveres testületről van szó, és csupán a fegyverhasználattal kapcsolatos szabály megszegése önmagában is a legsúlyosabb fegyelmi büntetés kiszabását indokolja. A felperes ellenkérelme az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyására irányult.

A fellebbezés nem alapos.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló adatok alapján helyesen állapította meg, hogy a fegyelmi szabályzattal nem rendelkező alperes saját alapszabályának a fegyelmi határozat meghozatalára vonatkozó rendelkezéseit is megsértette, amikor a felperessel szemben az első fokú ítéletben ismertetett módon hozta meg a fegyelmi határozatot, megsértve az ott felhívott valamennyi alapszabályhelyet. Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (Etv.) 2. §-ának (1) bekezdése szerint az egyesülési jog alapján magánszemélyek, jogi személyek, valamint ezek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetei - tevékenységük célja és alapítóik szándéka szerint - társadalmi szervezetet hozhatnak létre és működtethetnek. Az Etv. 10. §-ának (1) bekezdése lehetővé teszi a társadalmi szervezet tagjának, hogy a társadalmi szervezet valamely szervének törvénysértő határozatát a tudomására jutástól számított harminc napon belül a bíróság előtt keresettel megtámadhassa. Egységes a bírói gyakorlat abban a kérdésben, hogy a törvénysértés fogalma alá vonható az az eset, ha a társadalmi szervezet működése nem felel meg saját alapszabálya rendelkezéseinek. Az alperes amellett, hogy mulasztást követett el azzal, hogy fegyelmi szabályzatát a mai napig nem alkotta meg, az alapszabálynak a fegyelmi határozat meghozatalára vonatkozó rendelkezéseit sem tartotta be, így érvényes határozatot a felperes esetleges fegyelmi vétsége esetén sem hozhatott volna. Az alperesi határozat alakszerűségeinek hiánya okából felesleges volt annak tartalmát vizsgálnia az elsőfokú bíróságnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!