Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1625/B/1991. AB határozat

Pásztó Város Önkormányzatának Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/1991. (II. 15.) számú önkormányzati rendelet törvényellenességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet törvényellenességének megállapítására irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Pásztó Város Önkormányzatának Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/1991. (II. 15.) számú önkormányzati rendelet 23. § (3) bekezdésének megsemmisítése iránt benyújtott indítványt elutasítja.

Indokolás

I.

Pásztó Város Önkormányzatának Képviselőtestülete 1991. február 15-i ülésén elfogadott 1/1991.(II. 15.) sz. rendeletével megalkotta Szervezeti és Működési Szabályzatát. A köztársasági megbízott törvényességi

ellenőrzési jogkörében eljárva a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény ( a továbbiakban: Ötv. ) 99. § (1) bekezdése alapján felhívta a képviselőtestületet arra, hogy a rendelet 23. § (3) bekezdésében foglalt - általa törvénysértőnek ítélt - rendelkezés jogellenességét szüntesse meg. A képviselőtestület 1991. július 4-én tartott ülésén a felhívásban foglaltakat megvitatta, és mivel azzal nem értett egyet, a vitatott rendelkezést nem módosította. Ezt követően a köztársasági megbízott az Ötv. 99. § (2) bekezdés a ) pontja alapján az Alkotmánybírósághoz fordult.

A köztársasági megbízott indítványában kifejti, hogy a rendelet 23. § (3) bekezdése, amely a határozathozatalnál nem teszi lehetővé a tartózkodást, hanem arra kötelezi a képviselőket, hogy igennel vagy nemmel szavazzanak, sérti a képviselők vélemény nyilvánítási szabadságát. Indítványozó jogi álláspontja szerint az Alkotmány 61. § (1) bekezdésében szabályozott, szabad véleménynyilvánításhoz való jog magában foglalja a véleménynyilvánítástól való tartózkodás jogát is, ebből következően senkit nem lehet kötelezni véleményének kifejtésére, illetve a nyilvánosság előtt bármi módon történő kifejezésére. A vitatott rendelkezés, miután kötelező magatartást ír elő a képviselő számára, sérti a szabad mandátum elvét is.

II.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvány alaptalan.

A képviselőtestület működési rendjének szabályait az Ötv. szabályozza. A törvény a működés, a szavazás rendjének csak az alapvető szabályait állapítja meg, és a 18. § (1) bekezdésében felhatalmazza a képviselőtestületet arra, hogy működésének részletes szabályait szervezeti és működési szabályzatában határozza meg. E felhatalmazással élt Pásztó Város Önkormányzatának Képviselőtestülete, amikor az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatáról alkotott 1/1991. (II. 15.) számú rendeletének 23-24. §-ban megállapította a szavazás rendjének részletes szabályait. A rendelet vitatott 23. § (3) bekezdése a következőket tartalmazza:

"Szavazni először IGEN majd NEM-et tartalmazó polgármesteri kérdésre adandó válaszként kézfelemeléssel kell."

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint nincs tartalmi összefüggés képviselőtestület szavazási rendjének ilyen szabályozása és az Alkotmány 61. § (1) bekezdésében szabályozott véleménynyilvánítási szabadság, valamint a helyi képviselői mandátum szabadságának elve között. Az indítványozó által felvetett problémát csak a képviselő jogállásával összefüggésben lehet vizsgálni.

A települési képviselők tekintetében sem a szabad véleménynyilvánításhoz való jognak, sem a szabad mandátum elvének nem tulajdonítható olyan tartalom, amelyből arra a következtetésre lehetne jutni, hogy a képviselőnek korlátozhatatlan alanyi joga lenne a szavazás során a tartózkodásra.

Az Alkotmány 61. §-a az egyén, az államhoz, a közhatalomhoz képest autonómiával rendelkező polgár számára biztosított alapvető jogként fogalmazza meg a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot. Amikor a helyi képviselő részt vesz a képviselőtestület munkájában, határozatainak meghozatalában, egy közhatalommal rendelkező közjogi testület tagjaként ténykedik. Az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának a szavazás módját rendező szabályai olyan eljárási, ügyrendi rendelkezések, amelyek nem a véleménynyilvánítás módját, hanem a képviselőnek képviselőtestület döntésében, a határozat meghozatalában való részvételének módját határozzák meg.

Az Ötv. 19. §-ában megfogalmazott szabad mandátum elve nem általában jelenti azt, hogy a képviselő számára kötelező magatartás nem írható elő. A szabad mandátum elvének tartalma az, hogy a képviselő nincs kötve választói megbízásához, tevékenysége során a település egészéért való felelősséggel képviseli választói érdekeit.

Mivel az Ötv. a szavazás módjának szabályairól, így a tartózkodásról sem rendelkezik, a képviselőtestületre bízza annak szabályozását. Nem ellentétes a törvényrendelkezéseivel, egyaránt törvényes megoldásnak tekinthető, ha a képviselőtestület szervezeti és működési szabályzatában szabályozza a tartózkodás lehetőségét, és az is ha nem.

Az Alkotmánybíróság szükségesnek tartja megjegyezni, hogy a Pásztó Város Önkormányzatának Képviselőtestülete által alkotott 1/1991. ( II. 15. ) sz. rendelet nem fűz szankciót ahhoz a magatartáshoz, ha a képviselő úgy fejezi ki a szavazástól való tartózkodását, hogy sem az IGEN-t, sem a NEM-et tartalmazó polgármesteri kérdésre nem emeli fel a kezét. Az Ötv. 14. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a határozathozatalhoz a jelenlevő képviselők több, mint felének az egybehangzó szavazata szükséges, így ez a képviselői magatartás a szavazás eredményének megállapítását sem gátolja. Ennek megfelelően a vitatott rendelkezés önmagában nem, csak a kialakult gyakorlatalapján tekinthető a tartózkodás lehetőségét kizáró szabálynak.

Dr. Ádám Antal

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék