Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Miskolci Törvényszék P.21001/2017/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 233. §, 2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi törvény) 22. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:519. §, 6:521. §, 6:525. §, 6:548. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Hajkó Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

*Miskolci Törvényszék P.21001/2017/7.*, Debreceni Ítélőtábla Pf.21077/2017/3.

***********

Miskolci Törvényszék

13.P.21.001/2017/7. szám

A Miskolci Törvényszék a felperes neve (felperes lakóhelye) felperesnek - a alperesi jogi képviselő (székhelye) ügyvéd által képviselt alperes neve (alperes székhelye) alperessel szemben kártérítés megfizetése iránt folyamatban lévő eljárásában meghozta a következő

ítéletet:

A törvényszék a keresetet elutasítja.

Kötelezi felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg alperesnek 52.000.- (Ötvenkétezer) forint perköltséget.

Egyéb költségeiket felek maguk viselik.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt nap alatt a Debreceni Ítélőtáblához címzett fellebbezésnek van helye, melyet a Miskolci Törvényszéknél kell írásban - elektronikus úton - benyújtani.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a felek azonban tárgyalás tartását kérhetik, ha

§ a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik;

§ a fellebbezés a teljesítési határidőt érinti,

§ a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul,

§ megítélése szerint az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik.

Az ítélőtábla előtt a fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet - így az elektronikus kapcsolattartás is - kötelező.

Indokolás

A törvényszék felperes keresetlevele és mellékletei, alperes érdemi ellenkérelmei, felperes személyes előadása, valamint az ügyben keletkezett egyéb iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Felperes, mint meghatalmazott gyermekei képviseletében egy miskolci lakossal adásvételi szerződést kötött három ingatlan eladásáról.

A szerződés 2.3. pontja szerint a vevő a mezőgazdasági szakigazgatási szerv jóváhagyó határozatának kézhezvételét követő 10 napon belül egy összegben, készpénzben fizeti meg a 2.800.000.- forint összegű vételárat az eladók részére. A mező-és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (Fftv.) előírásainak megfelelően a szerződés megküldésre került alperes jegyzője részére, az elővásárlásra jogosultakkal való hirdetményi közlésre irányuló eljárás lefolytatása céljából. A szerződés 2015. október 22. és 2015. december 22. napja között volt kifüggesztve az Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján. Elfogadó nyilatkozat nem került benyújtásra. Az Fftv. 22. § (1) bekezdésének b.) pontja értelmében a jegyző a nyilatkozattételre nyitva álló határidő leteltét követő 8 napon belül, tehát 2015. december 30. napjáig köteles az iratjegyzéket elkészíteni, és azt, valamint az esetlegesen beérkezett jognyilatkozatokat a szerződéssel együtt jóváhagyás céljából a mezőgazdasági igazgatási szerv részére megküldeni. E kötelezettségét az alperes jegyzője megszegte, és az előírt 8 nap helyett csak 2016. február 15-én küldte meg az iratjegyzéket és a szerződést a mezőgazdasági igazgatási szervként eljáró Kormányhivatalnak, ahová az 2016. február 17-én érkezett meg. Az adásvételi szerződés hatósági jóváhagyására 2016. április 7. napján került sor, a vevő ezen a napon fizette ki a 2.800.000.- forint összegű vételárat a felperes részére.

Felperes 2016. február 21-én a Kormányhivatal Földhivatali Főosztályához, mint mezőgazdasági igazgatási szervhez fordult írásban, kifogásolva a jegyző eljárását. A kormányhivatal megállapította, hogy a jegyző nem tartotta be az Fftv. 22. § (1) bekezdésének b.) pontjában előírt kötelezettségét, az adásvételi szerződést és az iratjegyzéket nem az előírt 8 napon belül küldte meg jóváhagyásra, azonban kifejtette, hogy a jegyző eljárása nem tartozik a kormányhivatal hatáskörébe, a Ket. 12. §-a alapján a jegyző eljárása nem hatósági ügy, nem közigazgatási hatóságként végzi az adásvételi szerződés jegyző általi hirdetményi közlésével kapcsolatos tevékenységét, a Ket. hatálya arra az eljárásra nem terjed ki, így törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezésére sem látott lehetőséget.

Felperes egy körbálázó gép megvásárlása céljából egy kft-vel 2015. november 15. napján adásvételi szerződést kötött, melyben a vételár összege 2.460.000.- forint + áfa összegben került meghatározásra. A vételár összegéből foglalóként 820.000.- forint + áfa összeget a szerződés megkötésekor megfizetett az eladó részére felperes, és megállapodtak abban, hogy a vételár fennmaradó részét 2016. február 28. napjáig rendezi. A kft 2016. március 2. napján kelt levelével felszólította felperest a vételárhátralék megfizetésére, majd mivel ez nem történt meg, 2016. március 21-én kelt levelével az adásvételi szerződéstől elállt, melynek következtében felperes az 1.041.400.- forint összegű foglalót elveszítette.

§-§-§-§-§-§

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!