Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 1996.6.342 A munkáltató a közlést követően nem vonhatja vissza a már kitűzött és a munkavállalóval közölt olyan prémiumfeladatot, amelynek a teljesítését a munkavállaló már megkezdte [1967. évi II. tv. 46. § (2) bek., 48/1979. (XII. 1.) MT r. 62. § (3) bek., 1992. évi XXII. tv. 205. § (1) bek., Legf. Bír. M. törv. I. 10.321/1982. sz.].

Az irányadó tényállás szerint a karbantartó üzemvezető munkakörű felperes 1979. november 1-jétől 1993. december 29-i dolgozott az alperesnél, a munkaviszonya az alperes 1993. július 23-án kelt felmondása következtében szűnt meg. A felmondási idő teljes tartamára felmentették a munkavégzés alól és 12 havi átlagkeresetének megfelelő végkielégítést kapott.

A felperes által kezdeményezett egyeztetés során, majd az előterjesztett keresetlevelében kérte az 1992. évre, az 1992. március 20-án kitűzött prémiumfeladatokra és a már kifizetett 130 000 Ft prémiumelőlegre tekintettel további 326 000 Ft prémium, valamint a 108 666 Ft felmondási átlagkereset és a 326 000 Ft végkielégítés-különbözet megfizetését, továbbá ezeknek az összegeknek a kamatait.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest 326 000 Ft prémium, valamint ennek 1993. június 1-jétől számított kamata, 326 000 Ft végkielégítés és 108 666 Ft felmondási bér, továbbá 1993. augusztus 3-tól számított kamatai megfizetésére. Az alperest 45 639 Ft illeték megfizetésére is kötelezte. Ítéletének indokolása szerint az 1992. évi XXII. törvény (új Mt.) 205. §-ának (1) bekezdése értelmében a perben az 1967. évi II. törvény (régi Mt.) 46. §-ának (2) bekezdését és a 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (Mt. V.) 62. §-ának (3) bekezdését kell alkalmazni, továbbá - figyelemmel az új Mt. 4. §-ának (1) és (2) bekezdésére - a felperes prémiumkitűzése megfelelt a jogszabályoknak, és az alperes a kitűzött feladatok teljesítését sem vitatta. A prémiumkitűzés nem tartalmazott korlátozó vagy kizáró feltételeket. A prémiumszabályzat I/7. pontjában rögzített feltétel pedig, amely szerint az éves prémium 30%-a a vállalat eredményétől függ, nem jelentheti azt, hogy a veszteséges gazdálkodásnál a prémium kifizetése kizárt. Az alperes a prémium kitűzésénél eltért a prémiumszabályzattól, és az az 1992. október 5-i igazgatói intézkedés, amellyel visszavonta a prémiumfeladatokat, jogellenes volt. A megalapozott prémiumkövetelés következménye a felmondási átlagkereset és a végkielégítés összegének felemelése.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt megyei bíróság ítéletével a prémium összegét 195 000 Ft-ra, a végkielégítés összegét 195 000 Ft-ra, a felmondási időre járó munkabér összegét 65 200 Ft-ra szállította le, a kamat fizetésére vonatkozó rendelkezést helybenhagyta. Az alperest terhelő első fokú eljárási illetéket 27 380 Ft-ra leszállította, és kötelezte az alperest 27 380 Ft fellebbezési illeték megfizetésére. A megyei bíróság ítéletének indokolásában egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával, amely szerint a prémiumkitűzés visszavonása nem volt jogszerű. A felperes tekintetében nem hoztak személyre szóló írásbeli intézkedést a prémiumfeladatok módosításáról, illetve visszavonásáról. Az alperes fellebbezése alapján egy analóg perben kirendelt szakértő véleményét figyelembe véve megállapította, hogy az első prémiumfeladat nem teljesült, mert a felperes által vezetett üzemben a ledolgozott órák száma az előírt 50-51 000 órával szemben csak 45 862 óra volt. A második feladatot teljesítettnek fogadta el, ugyanis a 600 000 Ft-ban maximált anyagfelhasználást elenyésző, 3%-os mértékben, 18 000 Ft-tal lépték túl, de ez a túllépés a harmadik feladat háromszoros túlteljesítését segítette elő. A kifizetendő prémiumösszeget a prémiumkitűzésben meghatározott arányok figyelembevételével csökkentette, amelynek alapján a felmentési időre járó átlagbér és a végkielégítés összege is csökkent.

A felperes - jogszabálysértésre hivatkozással előterjesztett - felülvizsgálati kérelmében a megyei bíróság ítéletének megváltoztatását és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte, mert a másodfokú bíróság a mérlegelése körébe vont adatokból helytelen, okszerűtlen következtetésekre jutott, és ez a Pp. 270. §-ának (1) bekezdése értelmében alapot ad a jogerős ítélet felülvizsgálatára. A bíróság a prémiumkitűzés 1. pontjának értékelésekor, a szakértői vélemény alternatívájának egyikét emelte ki, ezzel az alperes egyoldalú nyilatkozatát fogadta el. Az alperes szerint a kitűzés alapja az üzem ténylegesen ledolgozott óraszáma volt, a felperes szerint a bruttó órakapacitás, amit a szakértő is alátámasztott. A szakértő által más ügyben készített szakvéleményében rögzítette, hogy a fizikai termelők óraszáma 5216 óra volt, tehát teljesült az órakapacitás. Arra is hivatkozott azonban, hogy a prémiumkitűzésben a vállalat nem pontosította a "kapacitás" fogalmát, ezért csak feltételezhető, hogy összes vagy ledolgozott óraszámra gondolt. A felperes értelmezése szerint a prémiumkitűzés 1. pontjában leírt 50-51 000 óra az üzem összes órafelhasználását jelenti, ezért álláspontja szerint a prémiumfeladat teljesült. Nem járt el kellő alapossággal a bíróság, amikor az alperes gyakorlatát nem vizsgálta, az alperes egyoldalú nyilatkozatát azonban elfogadta.

Hivatkozott a perben nem, de a felülvizsgálati kérelemhez csatolt kimutatásra, amely a prémiumkitűzés melléklete volt, valamint az 1992. április 7-én kelt okiratra, amelynek alapján feladata volt a helyettese prémiumfeladatainak megállapítása, mindezek alapján bizonyított, hogy az árbevétel és az FNOK volt a lényeges prémiumfeladat, de esetében az 1. feladat, az óraszám is megvalósult. A csatolt kimutatásból is arra a következtetésre kell jutni, hogy a prémiumfeladat összes órakapacitást határozott meg. Hangsúlyozta azt is, hogy az alperes 1992. szeptemberében előleget is fizetett, és 1994. június 2-ig elismerte a feladatok teljesítését. Először csak a fellebbezésében vitatta a feladatok maradéktalan teljesítését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!