Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2013.11.454 Az elfogultság a kizárás relatív oka, amely utólag a felülvizsgálati eljárásban nem érvényesíthető [Be. 21. § (1) bek. b) pont].

A megyei bíróság a 2011. november 24. napján kihirdetett ítéletével bűnösnek mondta ki a terheltet csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bek., (6) bek. a) pont], 5 rendbeli, 1 esetben folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bek., (5) bek. a) pont], sikkasztás bűntettében [Btk. 317. § (1) bek., (5) bek. a) pont] és 3 rendbeli folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás (Btk. 276. §) vétségében.

Ezért a terheltet - halmazati büntetésül - 5 év börtönbüntetésre, 4 év közügyektől eltiltásra és 5 év gazdasági társaság vezető tisztségviselői tisztségtől eltiltásra ítélte.

Rendelkezett továbbá az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításáról, a polgári jogi igényekről és a bűnügyi költségről.

A kétirányú fellebbezés alapján eljárt ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2012. május 4. napján meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

- a terhelt cselekményeit 1 rendbeli csalás bűntettének [Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (7) bek. b) pont], 5 rendbeli, 1 esetben folytatólagosan elkövetett csalás bűntettének [Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (6) bek. b) pont], 1 rendbeli sikkasztás bűntettének [Btk. 317. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (6) bek. b) pont] és 3 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségének (Btk. 276. §) minősítette;

- a halmazati büntetést 6 év börtönbüntetésre és 6 év közügyektől eltiltásra súlyosította;

- az egyik kártérítés esetében a tőke és az illeték összegét helyesbítette;

- egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az ugyanezen alapügy vonatkozásában korábban, a terhelt és védője által előterjesztett indítványnak a Kúria a 2012. december 4. napján hozott végzésével nem adott helyt, s a támadott határozatot hatályában fenntartotta.

A korábbi indítvány indokai között szerepelt, hogy az ítélet meghozatalában kizárt bíró vett részt, mert

- a terhelt már az elsőfokú elbíráláskor is rokona, unokatestvére volt a B. Bíróság elnökhelyettesének,

- ugyanakkor a terhelt másik büntetőügyében éppen ezen okból a városi bíróság, a megyei bíróság illetékességi területéhez tartozó városi bíróságok és a megyei bíróság jogutódja, a törvényszék bírái a kizárásukat kérték, vagy ahhoz hozzájárultak,

- s az ítélőtábla a 2012. július 16. napján hozott végzésével éppen ezen okból zárta ki az elsőfokú eljárásból a városi bíróságot, és jelölt ki annak lefolytatására másik városi bíróságot,

- ez az ok pedig a jelen alapügyben a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontjában utalt Be. 373. § (1) bek. II. b) pontja szerinti feltétlen hatályon kívül helyezést maga után vonó eljárási szabálysértést képezett.

A Kúria korábbi végzése kifejtette, hogy

- az unokatestvér nem a Btk. 137. §-ának 6. pontja szerinti hozzátartozó, ezért a Be. 21. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerinti ún. abszolút kizárási ok nem áll fenn,

- a Be. 21. § (1) bekezdésének e) pontja szerinti ún. elfogultságban álló kizárási ok alapjául szolgáló, a tárgyilagos eljárás iránt kételyt ébresztő körülmény pedig nem állapítható meg és nem is valószínűsíthető sem az indítványból, sem az ügyiratokból,

- azaz a kizárt bíró eljárására hivatkozást alaptalannak találta.

A Kúria végzése tartalmazta a törvényen alapuló kioktatást, figyelmeztetett, miszerint fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, továbbá az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

A terhelt és védője a 2013. január 30. napján érkezett beadványában ismételten felülvizsgálati indítványt nyújtott be, éspedig - fenntartva, hogy rokoni kapcsolat miatt kizárt bíró vett részt az ítélet meghozatalában - a korábbival egyező indokkal a "felülvizsgálati indítvány I. pontjának érdemi elbírálását" kérve.

A Be. 418. §-ának (3) bekezdése kimondja, hogy minden jogosult csak egy ízben nyújthat be felülvizsgálati indítványt, ezt kiegészítve rendelkezik a Be. 421. § (3) bekezdésének első fordulata, miszerint az ugyanazon jogosult által ismételten előterjesztett és a korábbival azonos tartalommal ismételten előterjesztett indítvány esetén a Kúria még az elutasító határozat meghozatalát is mellőzheti.

Az alaphatározat támadhatóságának alanyi jogosultsága és tárgyi lehetősége a korábbi - Kúria által el nem fogadott - felülvizsgálati indítvánnyal a terhelt és a védője számára kimerült.

A Kúria megjegyzi, hogy tévesen állítja az ismételt indítvány, hogy korábban nem történt meg az érdemi elbírálás, ennek ellenkezője egyértelműen kitűnik a korábbi végzésből.

Mindemellett a Kúria rámutat a következőkre is.

A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja, illetve a Be. 373. § (1) bekezdés II. pontjának b) alpontja alapján felülvizsgálati ok és feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha az ítélet meghozatalában a törvény szerint kizárt bíró vett részt, ami a Be. 423. § (5) bekezdésének megfelelően hivatalból vizsgálandó.

Törvény szerint kizárt a bíró,

- ha vele szemben valamely objektív, konkrét kizárási ok fennáll [Be. 21. § (1) bek. a)-d) pont, (3)-(4) bek., 22. §];

- ha önmagával szemben elfogultságot jelentett be [17/2001. (VI. 1.) AB határozat 1. pontja].

Mindkét esetben - megdönthetetlen - törvényi vélelem szól az elfogultság mellett. Ezek a kizárási okok kimerítően meghatározottak, objektívek. Hatásuk pedig - kizárás iránti igény érvényesítése, illetve kizárást megállapító határozat nélkül is - abszolút, feltétlen, mérlegelést nem igényel, csupán magának az okként szolgáló tény fennállása vizsgálandó.

Szintén kizárt az a bíró, akinek kizárását a Be. 21. § (1) bekezdésének e) pontja szerint, egyéb okból indítványozták és kizárását külön határozat megállapította, vagy kizárásának elintézése igazgatási (nemperes) úton, külön határozat nélkül történt [Be. 24. § (6) bekezdése].

A kizárás ezen oka relatív. Törvényi megfogalmazása általános, nem fűződik hozzá megdönthetetlen vélelem. A törvényi szabályok szerint érvényesíteni (illetve bejelenteni) kell. Külön vizsgálandó maga az elfogultság alapjául szolgáló tény valósága és annak - elfogultságot megalapozó - alkalmassága, ami mérlegelést igényel.

A kizárás relatív oka - ellentétben a kizárás objektív okaival - a Be. 283. § (1) bekezdés b) pontja és 23. § (2)-(3) bekezdése értelmében utólag, így felülvizsgálati eljárásban nem érvényesíthető. A Be. 21. § (1) bekezdésének e) pontja szerinti kizárási ok akkor képezheti felülvizsgálat okát, ha ilyen ok miatt a bírót (illetve ülnököt) kizárták, aki ennek ellenére tovább eljárt.

Az indítványban hivatkozott körülmény kapcsán megjegyzi a Kúria, hogy - az iratokból kitűnően - a megyei bíróságnak az indítvánnyal ismételten támadott határozata meghozatalának napja 2011. december 6., míg a más ügyben a kizárás iránti bejelentés esetében a törvényszék bírái nyilatkozatának napja 2012. június 20.

Következésképpen - szemben az újabb indítvány álláspontjával - értelemszerűen nincs szó arról, hogy a bírák utóbbi nyilatkozatának egyben a jelen felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozat esetében is jelentősége van. Ennek hiányában pedig - és a fent kifejtettek szerint - a felülvizsgálati indítványban támadott határozat esetében legfeljebb a kizárás relatív okának kérdése merülhet fel, ami pedig felülvizsgálati eljárásban, ekként utólag nem érvényesíthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!