Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 5/2003/23 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Wyeth Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság

Vj-5/2003/23

Vj-5/2003/23

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Wyeth Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság (Budapest) eljárás alá vont ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma miatt indított eljárás során tartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás Centrum A-tól Z-ig nevű filmtablettájának a napi szükségletet, illetve a napi javasolt bevitelt 100 %-ban kielégítő állítására alapozott piacelsőséget megfogalmazó 2002-2003. évi reklámkijelentései a fogyasztók megtévesztésére alkalmasak.

E magatartás folytatását megtiltja.

Vele szemben 5.000.000.- (azaz Ötmillió) Ft bírságot szab ki, melyet 30 napon belül köteles megfizetni a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlájára.

A határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozás a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérheti a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A Versenytanács az ügyfél előadása, a csatolt írásbeli bizonyítékok, a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 71. §-a nyomán készült vizsgálati jelentés alapján a következő tényállást állapította meg:

Az egészségügyben használt készítmények egyik nagy csoportja a gyógyítást szolgálja, a másik pedig a megelőzést-egészségmegőrzést (gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, étrend-kiegészítő készítmények, stb). Az egészségmegőrzési rendeltetésű termékeket a sokféleség jegyében közösen az jellemzi, hogy a szokásos táplálkozási igények kielégítésétől elhatárolhatóan különféle anyagokat (vitaminok, és/vagy ásványi anyagok, nyomelemek, illetve ezek kombinációja) tartalmazó emberi fogyasztásra szánt készítmények.

A vitaminok olyan életfontosságú szerves vegyületek, melyekre az emberi szervezetnek csak kis mennyiségben van szüksége, de amelyeket önmaga előállítani nem tud. Ezért a táplálékkal kell bejuttatni ezeket vagy az előanyagaikat az emberi szervezetbe.

Normál igénybevétel esetén - egészséges táplálkozás mellett - az emberi szervezetnek külön vitaminpótlásra nincs szüksége. Ma 13 vitamin ismert, amelyek közül 9 vízben oldódó, 4 pedig zsírban oldódó. Az egyes vitaminok funkciójukat tekintve nem pótolják egymást és nem helyettesíthetők más anyagokkal sem.

Egyes életkorokban (pl. serdülőkor), fiziológiás állapotokban (terhesség, szoptatás), fokozott fizikai aktivitás (pl. versenysport), fizikai stressz (pl. betegség) esetén megnövekszik a szervezet vitaminigénye. Elégtelen vitaminfelvételhez vezethetnek a rossz táplálkozási szokások, a szélsőséges táplálkozási irányzatok, a helytelenül összeállított fogyókúrás étrend, a szociális helyzetből adódó elégtelen táplálkozás, az emésztőszervi problémák, stb.

A vitaminhiányos állapoton, elégtelen vitaminbevételen segíthetnek a különböző vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint azok kombinációit tartalmazó készítmények, amelyeknek egy része gyógyszernek minősül. A gyógyszereken belül is további elhatárolást jelent, hogy az adott vitamin, illetve vitamintartalmú készítmény csak vénnyel vagy vény nélkül is kapható.

A vízoldékony vitaminok vény nélkül is kaphatók. A vízoldékony vitaminoknál károsító hatás csak magas adagoknál jelentkezik, a túlzott mennyiségben bevitt vitamint részben vagy egészben a szervezet a vizelettel üríti. A vízben oldódó vitaminok (B-vitamin-csoport: B1-, B2-, B6-, B12-vitamin, niacin, pantoténsav, biotin, folsav és a C-vitamin) a vizelettel különböző mértékben ürülnek szervezetből, ezért ezeket rendszeresen kell pótolni.

A zsíroldékony vitaminokat a szervezet tárolni tudja, ezért a szükségesnél nagyobb adagot tartósan bevéve túladagolási tünetek keletkezhetnek. Azok a zsírban oldódó vitaminok, melyek a szervezetben felhalmozódásuk miatt toxikus hatást okozhatnak, általában csak vényre kaphatók. A zsírban oldódó vitaminokat (A-, D-, E-, K-vitamin) a szervezet hosszabb ideig raktározza, de felszívódásuk függ az étrend zsírtartalmától is.

Hiányállapot kezelésére, illetve kialakulásának megelőzésére vitamin bevitel mellett bizonyos ásványi anyag bevitelre is szükség lehet. Ásványi anyag - mennyiségre való kitétel nélkül - minden olyan anyag, amely energiát nem szolgáltat, nem vitamin, szokásos mennyiségben nem toxikus a szervezet számára, viszont valamilyen mértékben szükséges a szervezet normális működéséhez.

Az ásványi anyagokat a napi - felnőtt szervezet számára való - szükséglet mértéke szerint több csoportba lehet osztani:

- Makroelemek, amelyekből többszáz milligrammnyi vagy akár néhány grammnyi is szükséges lehet.

= A makroelemeken belül is lehetnek esszenciális, azaz feltétlenül szükséges makroelemek (kalcium, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, klór).

- Mikroelemek, amelyekből néhány milligrammra vagy még annál is kevesebbre van szükség.

= A mikroelemeken belül is lehetnek esszenciális, azaz feltétlenül szükséges mikroelemek (vas, réz, kobalt, cink, mangán, jód, molibdén, fluor, szelén, króm).

= Valószínűleg esszenciális mikroelemek: nikkel, ón, szilicium, vanádium.

- A nyomelemek csak nyomokban fordulnak elő a szervezetben, nem kell őket mindennap felvenni.

= Ismeretlen funkciójú nyomelemek: alumínium, kadmium, ólom, arzén, bárium, stroncium, higany, ezüst, arany, antimon.

= Ultranyomelemekből néhány tíz vagy száz mikrogrammnyi mennyiség szükséges.

Gyógyszer minden olyan anyag vagy azok keveréke, illetve olyan készítmény, amelyet betegség megelőzése, felismerése, kezelése vagy élettani funkció fenntartása, helyreállítása, javítása vagy módosítása céljából emberi szervezetben vagy emberi szervezeten alkalmaznak. Orvosi rendelvény nélkül azok a gyógyszerek adhatók ki, amelyeket az engedélyező hatóság a forgalomba hozatali engedélyben ilyennek nyilvánított (1998. évi XXV. törvény).

Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény minden olyan anyag vagy anyagkeverék, amely nem gyógyszer, de külön jogszabály alapján nyilvántartásba vették, és gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyagként forgalomba hozatalát engedélyezték.

Az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény elhatárolja a vitamin- és ásványi anyag tartalmú különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszereket (étrend-kiegészítők és funkcionális készítmények) a gyógyszernek, illetve gyógyhatású készítménynek minősített termékektől.

A törvény megfogalmazása alapján élelmiszer minden olyan növényi, állati vagy ásványi eredetű anyag, amely változatlan, előkészített vagy feldolgozott állapotban emberi fogyasztásra alkalmas. Nem minősül élelmiszernek azonban a gyógyszer, a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyag és készítmény, a gyógyvíz, továbbá a nem csomagolt ivóvíz és ásványvíz.

Az élelmiszereken belül külön csoportot alkotnak az étrend-kiegészítő készítmények, amelyek vitaminokat vagy ásványi anyagokat, vagy természetes antioxidánsokat tartalmaznak külön-külön, vagy kombináltan, és megjelenésük eltér a hagyományos élelmiszerekétől, például kapszulába zárt vagy tablettázott vitamin, ásványi anyag stb. A készítmények lehetőséget adnak az étrendből hiányzó nutritív anyagok pótlására. Ezen készítmények egyszeri alkalomra ajánlott fogyasztási mennyisége legalább egy vitaminból vagy ásványi anyagból tartalmazza a felnőttek számára ajánlott napi beviteli mennyiség 33%-át, de az élelmiszer napi fogyasztásra ajánlott adagjában a vitaminok és ásványi anyagok mennyisége nem haladhatja meg a Magyar Élelmiszerkönyvben meghatározott mennyiséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!