Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2022.7.185 Ha az egyik fél az érvényesen létrejött megállapodás szövegezésének adminisztrációs elírására hivatkozik - vita esetén - a szerződési nyilatkozatok értelmezésére vonatkozó szabályok az irányadóak [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 31. §-a alapján alkalmazandó a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:8. §, 6:86. §].

Kapcsolódó határozatok:

Budapest Környéki Törvényszék M.70174/2020/12., Fővárosi Ítélőtábla Mf.31016/2021/17., Kúria Mfv.10140/2021/6. (*BH 2022.7.185*)

***********

A tényállás

[1] A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 2008. február 6-tól áruellátási felelős munkakörben állt munkaviszonyban az alperesnél, utolsó havi munkabére 235 000 forint volt.

[2] A felperes 2019. április 4-én írásban kérelmet terjesztett elő, amelyben munkaviszonya 2019. április 30-ával történő megszüntetését kérte. Az illetékes HR vezető a felperes kérelmére április 4-én rájegyezte, hogy "Átvettem. Utolsó munkaviszonyban töltött nap 2019. április 30." és a papírt aláírásával látta el.

[3] A felperes utolsó munkanapján, 2019. április 30-án a munkavégzést követően utasításra jelent meg a HR irodában. A személyzeti vezető közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetésről megállapodás-tervezetet készített elő, amelyhez állítása szerint egy másik munkavállaló munkaviszonyát megszüntető megállapodást használt mintaként. A felperes által aláírt megállapodás az alábbiakat tartalmazta: A munkavállaló 2019. április 4-én kezdeményezte a munkaviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetését. A munkáltató és a munkavállaló ezennel egybehangzó kijelentéssel megállapodnak abban, hogy a közöttük a jogelődnél 2008. február 6. napja óta fennálló határozatlan idejű munkaviszonyt az Mt. 64. § (1) bekezdés a) pontja alapján 2019. április 30-ával közös megegyezéssel megszüntetik. A munkavállaló utolsó munkában töltött napja 2019. április 30. napja. A szerződés 2. pontja szerint a felek megállapodnak abban, hogy a munkáltató a munkavállalónak a munkavállaló munkaviszonya megszűnése napjáig járó munkabérét, továbbá a munkavállaló 2019. évi arányos szabadsága igénybe nem vett részének pénzbeli megváltását és 1 292 238 forint megállapodási díjat legkésőbb az utolsó munkában töltött napjától számított 5 napon belül átutalással a munkavállaló részére megfizeti. A 3. pont a munkakör-átadást, a 4. pont az igazolások kiadását szabályozta. Az 5. pont egyoldalú joglemondó nyilatkozatot tartalmaz, mely szerint a munkavállaló kijelenti, hogy a jelen megállapodással megszüntetésre kerülő munkaviszonyból eredően a fenti 2. és 4. pontban foglaltak teljesülése esetén a munkáltatóval szemben semminemű további követelése nincs. A 8. pont szerint a felek jelen megállapodást a mai napon elolvasás és megértés után, mint akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.

[4] A felperes a személyzeti vezető által kinyomtatott, a munkaviszony közös megegyezéses megszüntetéséről szóló megállapodás tervezetét - az alperes kérésére - elolvasta, majd aláírta. Ezt követően a személyzeti vezető a megállapodást átvitte a HR vezető részére, aki azt ugyancsak aláírta, majd a megállapodás egy példányát átadta a felperes részére. A személyzeti vezető ezt követően elkészítette a leszerelési lapot, melyben a megállapodási díj rovatot üresen hagyta. A felperes a leszerelési lapot átolvasta, majd aláírta. A leszerelési lap tanúsága szerint az alperes 10 nap szabadságmegváltás, valamint 2700 forint gépjármű útiköltség megfizetésére köteles.

[5] A felperes a 2019. június első napjaiban megküldött levelében sérelmezte, hogy a közös megegyezéses megállapodás 2. pontjában szereplő összeget nem kapta meg. Az alperes válaszlevelében előadta, hogy a megállapodási díj feltüntetésére adminisztrációs hibából került sor, arról megegyezés nem született és a feltüntetett összeg téves.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[6] A felperes a keresetében 1 292 238 forint elmaradt munkabér és ezen összeg után 2019. április 30-tól a kifizetésig számított késedelmi kamatának megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy a megállapodásban szereplő összeg megfizetését az alperes vállalta, annak azonban nem tett eleget. A közös megegyezéses megállapodást az alperes készítette, annak összegszerűségét is ő dolgozta ki. Az alperesnél 10 évet meghaladó ideig dolgozott, ezért a megállapodási díj arányos és igazolható. Álláspontja szerint a megállapodás a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 14. §-a alapján a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozatával jött létre. Érvényes és egyben kikényszeríthető megállapodást kötött, amelyből jogok és kötelezettségek származtak mindkét fél részére. A megállapodásban foglaltaktól az alperes egyoldalúan nem állhat el, az abban vállalt megállapodási díj megfizetésére köteles.

[7] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a munkaviszony megszüntetését a felperes kezdeményezte, és a munkaviszony erre figyelemmel került megszüntetésre, nem pedig az alperes által vállalt fizetési kötelezettségre tekintettel. A felperes az április 4-i ajánlatában és azt követően sem kérte a juttatás megfizetését, nem egyeztettek a megállapodási díjról, e tekintetben a felek között nem jött létre megállapodás.

[8] A megállapodási díj megfizetésére vonatkozó kötelezettségvállalás figyelmetlenségből nem került törlésre, adminisztrációs hiba történt, "mely olyan akarathiba, amely értelmezéssel orvosolható" (BH 1999.531.). Az adminisztrációs hibát az is igazolja, hogy a megállapodási díj összege semmilyen összefüggést nem mutat a felperes munkabérével.

[9] Kifejtette, hogy a felperestől elvárható lett volna az alperes figyelem felhívása arra, hogy a korábbi megbeszélésekkel ellentétben a megállapodás megállapodási díjat tartalmaz. Ennek elmulasztásával a felperes megszegte a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményét, továbbá magatartása sérti az Mt. 6. § (1) és (2) bekezdésében foglalt együttműködési kötelezettséget is.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[10] A törvényszék ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában az alperes érvelésével szemben azt állapította meg, hogy 2019. április 4-én a felek között nem jött létre megállapodás a felperes munkaviszonyának közös megegyezéssel való megszüntetéséről. A felperes kérelméből és az áruház HR vezetőjének tudomásulvételéből nem állapítható meg, hogy a munkaviszony megszüntetésére milyen jogcímen kerül sor, továbbá az sem, hogy a megszüntetéssel összefüggő jogokat és kötelezettségeket a felek rendezték volna.

[11] Az elsőfokú bíróság ugyanakkor egyetértett az alperessel abban, hogy a felek közötti munkaviszonyt megszüntető megállapodásba adminisztrációs hiba folytán került megállapodási díj, amely ekként fizetési kötelezettséget nem keletkeztet. A bírói gyakorlatra és a BH 1999.531. számú eseti döntésére hivatkozott, mely szerint a nyilvánvaló elírás nem sorolható a megtámadásra okot adó akarathibák körébe, elírás esetén nincs szükség az intézkedés megtámadására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!