Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20276/2006/22. számú határozata vételár megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 141. §, 182. §, 220. §, 235. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 277. §, 306. §, 117/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet (Tjr.) 2. §, 3. § (1) bek.] Bírók: Farkas Attila, Ferenczy Tamás, Szalai György

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék P.20337/2006/5., *Győri Ítélőtábla Pf.20276/2006/22.*, Kúria Pfv.22010/2007/7. (BH 2009.3.83)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Győri Ítélőtábla a dr. Rákosfalvy Zoltán ügyvéd által képviselt felperes neve felperesnek a dr. Tóth Zsolt ügyvéd által képviselt alperes neve alperes ellen 6.750.000.- Ft vételár megfizetése iránt indított perében a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2006. május 22. napján kelt P.20.337/2006/5. sorszám alatti ítéletével szemben az alperes által 6. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

ÍTÉLETET:

Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletet megváltoztatja, s a keresetet elutasítja.

Az alperes elsőfokú perköltségben való marasztalását mellőzi.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 1.195.500.- /Egymillió-egyszázkilencvenötezer-ötszáz/ Ft első- és másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

A felperes a 2002. október 22. napján megkötött adásvételi szerződéssel vásárolta meg az alperestől 6.750.000.- Ft vételárért a ...forgalmi rendszám alatt forgalomba helyezett új ....típusú személygépkocsit. A szerződésben az alperes a hibátlan teljesítésért 24 havi időtartamra vállalt jótállást, de rögzítették a felek a szerződésben azokat az eseteket is, amelyek a jótállási kötelezettség megszűnését eredményezik, így - egyebek mellett - ha a gépkocsi módosítása, javítása, szétszerelése nem a FIAT hivatalos hálózatához tartozó műhelyben történt; vagy ha a gépkocsin a gyártó előzetes engedélye nélkül módosításokat, változtatásokat hajtanak végre. Jótállási jogként a vevő felperes elsődlegesen a hiba 15 napon belüli - kölcsöngépkocsi biztosítása esetén 30 napon belüli - kijavítását igényelhette. Amennyiben a javítás során a gépjármű nem javítható, a vásárolt gépjármű azonos gépkocsira történő kicserélését kérhette. Ha pedig a csere nem lehetséges, avagy a cseréhez fűződő érdeke megszűnt, a vevő felperes az elállás jogával élhetett a szerződés szerint.

A megvásárolt gépkocsiban a használat megkezdését követően több meghibásodás jelentkezett, így 2002. november 26. és 2004. október 5. napja között 17 alkalommal volt javításon az alperes szervizében a gépjármű. A hibaközlések alapján az alperes kijavította a gépjármű motorját, a váltóművet, a futóművet (a lengőkart), a kipufogót, a katalizátort. Az alperes szervízelte a kisebb - a rendeltetésszerű használatot nem érintő - hibákat (ajtózörgés, műszerfal rezonálás, ajtózár hiba, az index és a fényszóró- párásodása) is. Az alperes jótállási kötelezettségének eleget téve a gépjárművön térítésmentesen motort, kipufogót, műszerfalat, ajtózárat cserélt. Ezen túl 2003. március 20-án, 2003. december 15-én és 2004. június 14-én lengőkar cserékre került sor, 2004. április 19-én kerékagy cserére. Az alperes 2004. április 19-én a jobb és a bal fényszórót cserélte ki a gépjárművön.

A felperes a sorozatos meghibásodások miatt 2004. július 28. napján a gépkocsi kicserélését kérte az alperestől, melyre az alperes visszavásárlási ajánlatot tett; majd a felperes 2004. október 27. napján az adásvételi szerződéstől elállt és 2004. november 30-án a gépkocsit az alperesnek adta át.

A felperes keresetében 6.750.000.- Ft, valamint annak a 2004. október 22. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamata és perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A keresetben a felperes - a szerződéskötéskor hatályos -, az egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről szóló 117/1991. (IX.10.) Korm. rend. 2.§-ára, illetve a Ptk.306.§. /2/, /3/ bekezdésére hivatkozással igényelte az elállása folytán visszafizetendő vételárat, és késedelmi kamatait. Álláspontja szerint a gépjármű hibáit sorozatosan, eredménytelenül kísérelte meg az alperes kijavítani, a főalkatrészek szinte mindegyike volt már hibás, míg a fényszóró - párásodásban jelentkező - meghibásodása, a sebességváltó kattogása és a túlzott motorolaj fogyasztás az alperes által végzett javításokat követően is fennmaradt. A felperes előadása szerint a teljesítéshez fűződő érdeke 2004. október 5. napján szűnt meg, amikor az alperes a közölt váltóhibát nem volt hajlandó kijavítani.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Azt nem vitatta, hogy a felperesre átruházott gépjárműre jótállás terhelte, de állította, hogy a felperes a jótálláson alapuló elállás jogát nem gyakorolhatta, ugyanis az alperes a rendeltetésszerű használatot nem befolyásoló, főalkatrészeket nem érintő hibákat egy napon belül kijavította, a motorcserével pedig inkább növekedett a gépkocsi értéke. Rámutatott, hogy a váltó- és futóműre az alperes jótállási kötelezettsége megszűnt azzal, hogy a felperes 2003. január 29. napján az alperes szervizén kívül a gépkocsiba nem engedélyezett sportrugó-szettet építtetett be.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével kötelezte az alperest 6.750.000.- Ft, valamint annak a 2004. október 22. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamata és 700.000.- Ft perköltség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság határozata indokolásában megállapította, hogy az alperest az átruházott gépkocsira a Ptk.248.§-a, valamint az egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről szóló 117/1991. (IX.10.) Korm.rend. (a továbbiakban: R.) szabályai alapján jótállás terhelte. A kirendelt igazságügyi gépjármű szakértő kiegészített szakvéleményét elfogadva megállapította, hogy a gépkocsi jobb oldali fényszórója - annak cseréjét követően is - változatlanul párásodott, illetve a gépjármű korára és futásteljesítményére figyelemmel a motor, sebességváltó és kipufogó hibák nem fogadhatóak el, függetlenül azok kijavításától. Mindezekre figyelemmel megalapozottnak tartotta a felperes szerződéstől való elállását az elsőfokú bíróság, arra is tekintettel, hogy a korabeli Ptk. szabályai nem zárták ki a csekély jelentőségű hiba miatti elállást. Az elsőfokú bíróság rámutatott, hogy az alperes a sportrugók felperesi beszerelése miatt a jótállás megszűnésére nem hivatkozott a hibák közlésekor, sőt szervize azt követően is jótállási javításokat végzett a gépkocsin. A R. 2.§-a alapján alkalmazandó 1978. évi 2.tvr. 6.§-a szerint is fennáll az elállás jogosultsága. Ugyanis a R.3.§. /1/ bekezdésében meghatározott 15 napon belül a fényszóró-párásodás kijavítása nem történt meg. Az elsőfokú bíróság a jogszerűnek talált elállásra figyelemmel kötelezte az alperest a neki átadott gépjármű vételára felperes részére való megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, annak megváltoztatása és a kereset elutasítása iránt.

Fellebbezése indokolásában fenntartotta azt az álláspontját, hogy a felperest az elállás joga a perbeli gépjárműre nem illette meg. Kifejtette, hogy az alperes jótállási kötelezettsége a felperes által megjelölt valamennyi hibára megszűnt, illetve az alperes valamennyi hibát szakszerűen megjavított. A fényszóró párásodása pedig nem minősül olyan meghibásodásnak, amely miatt az elállás joga lenne gyakorolható. Rámutatott arra, hogy a perben nem vitás tény szerint a felperes - az alperesi szervizen kívül és a gyártó jóváhagyása hiányában - a gépkocsiba sportrugókat építtetett be, mely a felek közötti adásvételi szerződés szerint a jótállási kötelezettség megszűnéséhez vezetett az azzal összefüggő hibák tekintetében. Az elsőfokú eljárásban kirendelt szakértő véleménye szerint a sportrugó beépítéssel a gépkocsi hasmagassága kisebb lett és ebből eredhet a futómű problémákon túl - számos, a gépkocsi működését érintő kedvezőtlen hatás. Ezen túl az alperes állította, hogy a jótállás jogosultsága a gépjármű fényszóróira is megszűnt, mivel a felpres - Xenon fényforrás utólagos beépítésével - a világítótesteket is átalakította az alperes szervizén kívül. A fellebbezési eljárásban magánszakvéleményt csatolt, mellyel igazolni kívánta, hogy - az elsőfokú bíróság által az elállás alapjául szolgáló okként elfogadott - fényszóró-párásodást a világítótest szabálytalan átalakítása, nem pedig gyártási hiba okozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!