Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

117/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet

egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről

A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. § (1) bekezdése, a belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény 40. §-a, valamint az ipari termékek minőségének védelmével kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló 1968. évi 3. törvényerejű rendelet 1. §-ában nyert felhatalmazás alapján az egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) E rendelet alapján a mellékletben felsorolt - belföldi gyártmányú (belföldön előállított) vagy importból származó - belföldön kereskedelmi forgalomba kerülő új termékekre (a továbbiakban: termék) jótállási kötelezettség terjed ki.

(2) A kereskedő az e rendeletben foglaltaknál a vásárlóra nézve kedvezőbb jótállási feltételeket is vállalhat.

(3) E rendelet alkalmazásában kereskedő, aki a terméket a vásárlónak üzletszerűen értékesíti.

(4) A jótállás legrövidebb időtartama 12 hónap, e rendelet mellékletében ennél hosszabb időtartam is megállapítható.

(5) Ha a termékre a gyártó (importáló) az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, ezt a jogot a kereskedő köteles átruházni a vásárlóra.

(6) Semmis az a megállapodás, amely az e rendeletben foglalt előírásoktól a vásárló hátrányára eltér. Az érvénytelen megállapodás helyébe e jogszabály rendelkezései lépnek.

2. § Az e rendeletben meghatározott jótállás esetén a vásárlót a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 306-307. §-aiban, valamint az 1978. évi 2. törvényerejű rendelet 6. § (1) bekezdésében megállapított jogok megilletik.

3. § (1) Ha a vásárló a termék kijavítását kéri - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a javítási határidő 15 nap.

(2) Ha a kötelezett a javítás idejére a vásárlónak kölcsönkészüléket (kölcsönjárművet) ajánl fel, az (1) bekezdésben foglalt határidő 30 napra hosszabbodik meg.

4. § (1) A jótállási határidő a vevő részére történő átadás, vagy ha az üzembehelyezést a jótállásra kötelezett végzi, az üzembehelyezés (beszabályozás) napjával kezdődik.

(2) A termék kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a hiba közlésének napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a vásárló a terméket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

5. § (1) Ha termék a vásárlástól (üzembehelyezéstől) számított 3 napon belül - a termékbe épített biztonsági elemek (pl. elektromos biztosíték) hibáját kivéve - meghibásodott, a vásárló kívánságára azt azonos típusú új termékre kell kicserélni. Ha a cserére nincs lehetőség, a vásárló választása szerint a termék visszaszolgáltatásával egyidejűleg a vételárat vissza kell fizetni, vagy a vételár-különbözet elszámolása mellett más típusú terméket kell részére kiadni.

(2) Az (1) bekezdés a személygépkocsiért e jogszabály alapján érvényesülő jótállásra nem alkalmazható.

(3) Az (1) bekezdésben említett határidőbe nem számít bele az az időtartam, amely alatt a kereskedő üzlete bármely okból nem tartott nyitva.

(4) A terméknek vagy jelentős részének kicserélése esetén a jótállás időtartama a kicserélt termék (annak kicserélt része) tekintetében újra kezdődik. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni abban az esetben is, ha a modulokból összeállított termék hibás moduljának cseréjére került sor. A termék jelentős részeit a jótállási jegyen kell feltüntetni.

6. § (1) Ha a hiba jellege (pl. a termék kijavíthatósága, a javítás módja, az értékcsökkentés mértéke, stb.) tekintetében vita merül fel, a jótállásra kötelezett jogszabályban erre feljogosított minőségvizsgáló szerv(ek) szakvéleményét köteles beszerezni.

(2)[1]

(3) Ha a kötelezett az (1) bekezdésben előírt kötelezettségét nem teljesíti, a jogosult maga is fordulhat a minőségvizsgáló szervekhez.

(4) A szakvélemény beszerzésére irányuló megbízásban fel kell tüntetni mind a jótállásra kötelezett, mind a vásárló álláspontját és nyilatkozatait (a hiba jellege, a hiba keletkezésének lehetséges okaira vonatkozó eltérő vélemény) és mindkét fél aláírását. A vásárló nyilatkozatát a megbízáshoz csatolt és az általa észlelt hibákat felsoroló feljegyzés is pótolhatja. A terméket - a járművek kivételével - a felek nyilatkozatának megtételét követő 3 munkanapon belül a jótállásra kötelezettnek a kijelölt minőségvizsgáló szervhez be kell szállítani.

7. § (1) Az üzemeltetés helyén kell megjavítani a rögzített bekötésű, valamint - a járművek kivételével - a 10 kg-nál súlyosabb, vagy a helyi közúti közlekedési eszközön kézi csomagként nem szállítható terméket.

(2) Ha a javítás az üzemeltetés helyén nem végezhető el, a le- és felszerelésről, valamint az el- és visszaszállításról a jótállásra kötelezett gondoskodik.

(3) A javítószolgálat a helyszínre kiszállást a vásárlóval köteles egyeztetni és az utóbbi választása szerint a kiszállást az egyeztetett nap délelőttjén, vagy délutánján teljesíteni.

(4) Az (1)-(2) bekezdések hatálya alá nem tartozó terméket a vásárló szállítja be a lakóhelyén lévő javító szolgálathoz, szervizhez, ha a lakóhelyén ilyen nem működik, akkor a jótállási jegyen feltüntetett legközelebbi javítószolgálathoz, vagy ahhoz a kereskedőhöz, akinél a terméket vásárolta.

(5) A visszaszállításról - a járművek kivételével - a vásárló kívánságára díjmentesen a jótállásra kötelezett gondoskodik.

(6) A vásárló indokolt utazási és szállítási (visszaszállítási) költségeit a jótállásra kötelezett tartozik megtéríteni.

(7) Javítás esetén a termékbe csak új alkatrész kerülhet beépítésre.

8. § (1) A jótállási kötelezettség keretébe tartozó javítások elvégzéséről, az alkatrész ellátásról a termelő (importáló) a kereskedővel a termék forgalomba hozatala előtt kötött megállapodás szerint köteles gondoskodni. Ilyen megállapodás hiányában a termék forgalomba nem hozható.

(2) A jótállási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos költségek - a jótállási kötelezettség teljesítésének módjától függetlenül - ha a kereskedő és a termelő (importáló) ettől eltérően nem állapodik meg, a termelőt (importálót) terhelik.

(3)[2] A vásárló a jótálláson alapuló igények érvényesítésével kapcsolatos nyilatkozatot a kereskedőhöz, vagy a jótállás keretébe tartozó javításokat rendeltetésszerűen végző javítószolgálathoz (szervizhez) intézheti.

(4) A kereskedő a vásárlóval szembeni kötelezettségek teljesítését nem kötheti a termelő (importáló)vele szemben fennálló kötelezettségeinek előzetes teljesítéséhez.

9. § (1)[3] A vásárló jótállási igényét a jótállási jeggyel érvényesítheti a vásárláskor kapott fizetési bizonylat egyidejű bemutatása esetén.

(2) A jótállási jegyen a termelő (importáló ) köteles feltüntetni:

a) a termék, valamint a gyártó és külföldről származó termék esetén az importáló nevét;

b) a gyártmány típusát, a gyártási számát, jelentős részeinek meghatározását;

c) a vevőt a jótállás alapján megillető jogokat és azok határidőit, a jótállási igény érvényesítésének kizáró feltételeit, valamint a jótállással kapcsolatos jogorvoslat módját;

d) a javítószolgálat nevét és címét.

e)[4] az alkatrész-utánpótlás - jogszabályban megállapított - kötelező időtartamát,

f)[5] a javítószolgálat biztosításának - jogszabályban megállapított - kötelező időtartamát,

(3) A termék forgalomba hozatalát megelőző minőségvizsgálat a jótállási jegy tartalmára is kiterjed.

(4) A kereskedő a termék eladásakor köteles a jótállási jegy és a készülék számát egyeztetni, a jótállási jegyet az eladás (üzembehelyezés) keltének feltüntetésével hitelesíteni és azt a vásárlónak átadni.

(5) A szabálytalanul kiállított jótállási jegy alapján érvényesített igények teljesítése a kereskedőt terheli.

(6) A jótállás keretébe tartozó javítás esetén a javítószolgálat, illetve a kereskedő a jótállási jegyen köteles feltüntetni:

a) a javítási igény bejelentésének és a javított termék a vevő részére történő visszadásának az időpontját;

b) a hiba okát és a javítás módját, valamint a javítási munkalap számát;

c) gépjármű esetében a kilométeróra állását az átvételkor és a visszadáskor;

d) a jótállás új határidejét.

10. § (1) Ez a rendelet 1991. szeptember 15-én lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a tartós fogyasztási cikkek jótállási kötelezettségéről szóló 7/1968. (I. 30.) Korm. rendelet, valamint az egyes tartós fogyasztási cikkek jótállásának legkisebb kötelező mértékéről szóló 4/1969. (III. 30.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendeletet kiegészítő és módosító 19/1972. (XI. 28.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendelet, a 17/1977. (VIII. 17.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendelet, a 3/1978. (III. 1.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendelet és a bútoripari termékekkel kapcsolatos jótállási igények teljesítéséről szóló 10/1975. (VIII. 30.) BkM-KipM együttes rendelet.

(2) E rendelet előírásait a hatálybalépését követően a kereskedelmi forgalomban értékesített termékekre kell alkalmazni. A hatálybalépést megelőzően keletkezett jogviszonyokból eredő jogokra és kötelezettségekre a keletkezésük időpontjában hatályos jogszabályok előírásait kell alkalmazni.

Melléklet a 117/1991. (IX. 10.) Korm. rendelethez[6]

BTO kódBTO megnevezés
282212 00 00Kazán központi fűtéshez*
291111 00 00Kívül felszerelhető, szikragyújtású, belső égésű hajtómotor*
291220 00 00Folyadékszivattyú*
291242 00 00Folydékszivattyú, folydék emelőmű alkatrésze*
292312 00 00Légállapot-szabályozó berendezés*
293110 00 00Egytengelyes kerti traktor*
293212 10 00Gyephasogató borona, kultivátor (fogas, hajtott forgó típusok)*
293212 70 00Egyéb borona, gyephasogató borona és kultivátor*
293220 00 00Fűkaszálógép, sportpálya, park nyírására*
293240 50 00Mezőgazdasági traktorra szerelhető porozó és permetező berendezés
293263 30 00Takarmány-előkészítő gép
293265 55 00Silóürítő berendezés
293265 57 00Mezőgazdasági termékek összecsukható tárolóberendezése
293265 90 00Egyéb erdészeti, mezőgazdasági, állattenyésztési és méhészeti berendezés
294042 35 00Körfűrészgép (nem fémanyag megmunkálására)
294042 37 20Láncfűrészgép (nem fémanyag megmunkálására)
294052 00 00Villamos motoros kéziszerszám
294060 20 00Egyéb villamos felülethevítő és hegesztő, forrasztó berendezés
294060 50 00Fémek ívhegesztő (plazmahegesztő) berendezés teljesen, illetve részlegesen automatizált
294060 60 00Ívhegesztő berendezés
295240 33 10Adalékanyagot előkészítő gép
295240 33 30Építőanyag-előkészítő gép*
295240 50 00Beton-, habarcskeverőgép*
295414 30 00Körkötőgép, -hurkológép
295414 50 00Síkkötőgép, -hurkológép
295450 00 00Háztartási varrógép (komplett)
297100 00 00Háztartási villamos készülékek
ebből:
297111 00 00Háztartási hűtő-, fagyasztógép*
297211 13 00Háztartási gázsütő vasból, acélból*
297211 15 00Háztartási gáztűzhely és hasonló készülék vasból, acélból*
297212 00 00Háztartási nem villamos főzőkészülék vasból, acélból
ebből:
297212 30 00Gázzal működő háztartási fűtőkészülék*
297213 00 00Egyéb háztarátsi léghűtő, meleg levegő elosztó, nem villamos készülék
297213 90 00 exHáztartási gázüzemi hűtőszekrény*
297214 00 00Átfolyó háztartási vízmelegítő, forróvíztároló, nem villamos fűtésű
ebből:
297214 10 00Gázfűtésű háztartási vízmelegítő, forróvíztároló*
300111 00 00Automata írógép, szövegszerkesztő gép
300112 00 00Egyéb írógép
300113 10 00Számológép, zsebszámológép 2000 Ft felett
300200 00 00Számítógépek
311030 00 00Áramfejlesztő gépcsoport, forgógépes áramátalakító*
311050 40 00Statikus áramátalakító, akkumulátortöltő, automatikus adatfeldolgozó gép áramellátó egysége
311050 50 00Inverterek
311050 60 00Egyéb egyenirányító berendezés
316211 55 00Személygépkocsi-betörést, tüzet jelző villamos riasztókészülék
316211 57 00Lakás-, ház- és hasonló építménybetörést, tüzet jelző villamos riasztó berendezése
316211 90 00Egyéb villamos hang- és vizuális jelzőkészülék, -berendezés
322010 00 00Rádió és televízió adó-vevő berendezések, televízió kamera
322011 22 00Vevőkészüléket is tartalmazó egyéb adóberendezés
322020 00 00Villamos vezetékes hírközlő (telefon, távíró) berendezés
323000 00 00Rádió- és televízió-műsorvevő készülékek, egyéb rádió-vevőkészülékek, hang- és videotechnikai készülékek 3000 Ft felett
Kivéve: 323041 30 00 mikrofon tartószerkezete
31000 00 00Orvosi sebészeti, ortopédiai készülékek, eszközök 3000 Ft felett
334022 30 00Távcső 3000 Ft felett
334023 10 00Fegyvertávcsövek (célzótávcső) 3000 Ft felett
334023 20 00Periszkóp 3000 Ft felett
334023 61 00Nagyító 3000 Ft felett
334030 00 00Fényképészeti eszközök és alkatrészei 3000 Ft felett
335000 00 00Órák 3000 Ft felett
341021 00 00Új személygépkocsi**, legfeljebb 1500 m3 összlökettérfogatú, szikragyújtású (Otto-rendszerű) motorral
341022 00 00Új személygépkocsi, 1500 m3-nél nagyobb összlökettérfogatú, szikragyújtású (Otto-rendszerű) motorral
341023 00 00Új személygépkocsi, kompresszió gyújtású (dízelrendszerű) motorral
341024 00 00Máshova nem sorolt egyéb személygépkocsi
341030 00 00Autóbusz** személyszállító gépjármű (10 vagy több személy szállítására)
341041 00 00Új tehergépkocsi kompressziógyújtású (dízelüzemű) motorral
341042 00 00Új tehergépkocsi szikragyújtású (Otto-rendszerű) motorral és egyéb új tehergépkocsi
342022 00 00Lakókocsi, pótkocsi és félpótkocsi típusú
342023 50 00Egytengelyes pótkocsi áruszállítási célra
351211 00 00Vitorlás-, sporthajó, hajó szabadidő célra és különleges rendeltetéssel*
354110 00 00Motorkerékpár, segédmotoros kerékpár
354200 00 00Kerékpárok
361000 00 00Bútorok 3000 Ft felett
363000 00 00Hangszerek 3000 Ft felett

* Kötelező jótállási időtartam 24 hónap.

** Személygépkocsi: személyszállítás céljára készült olyan gépkocsi, amelyben - a vezető ülését is beleértve - legfeljebb 9 állandó ülőhely van.

*** Autóbusz: személyszállítás céljára készült elektromos felső vezetékhez nem kötött olyan gépkocsi, amelyben - a vezető ülését is beleértve - 9-nél több állandó ülőhely van.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 119/1995. (IX. 29.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1995.10.01.

[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/99. száma. Megjelent 1991.09.12.

[3] Megállapította a 6/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.03.23.

[4] Beiktatta a 6/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1997.03.23.

[5] Beiktatta a 6/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1997.03.23.

[6] Megállapította a 6/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1997.03.23.

Tartalomjegyzék