Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.7.177 Nincsen lehetőség a felülvizsgálat engedélyezésére, ha a tényállási elemek hasonlóak, de nem azonos a támadott és a fél által megjelölt közzétett határozatban kifejtett jogkérdés [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 409. § (3) bek.].

A döntés előzményei

[1] Az elbirtoklás megállapítása iránt indított perben a felperes a Pp. 409. § (3) bekezdése alapján arra hivatkozással kérte a jogerős ítélet felülvizsgálatának engedélyezését, hogy a jogerős ítélet jogkérdésben eltér a Kúria Pfv.I.20.018/2013/10. számú, a Bírósági Határozatok Gyűjteményében (BHGY) közzétett határozatától. A Kúria közzétett határozata szerint az elbirtoklás megszakításához a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 112. § (1) bekezdése szerint minősülő tulajdonosi magatartás szükséges, amely változást idéz elő a dolog jogi helyzetében oly módon, hogy harmadik személy számára a tulajdonjogból fakadó jogosultságokat enged át.

[2] A felperes álláspontja szerint a jelen ügyben eljárt bíróságok olyan tényeket fogadtak el az elbirtoklás megszakítása körében (használati díj fizetésére történő felhívás, közös tulajdon megszüntetése iránti per indítása, nyilvános pályázat kiírása), amelyek egyike sem tekinthető a régi Ptk. 112. § (1) bekezdése szerinti rendelkezési jog gyakorlásának: nem a dolog átengedéséről vagy megterheléséről szólnak. Mindezek miatt a felperes nézete szerint a jogerős döntés ellentétes a közzétett határozattal, ezért a Pp. 409. § (3) bekezdése értelmében a Pp. 408. § (2) bekezdése szerint egyébként kizárt felülvizsgálat engedélyezésének van helye.

[3] A Pp. 409. § (3) bekezdésére alapított engedélyezés iránti kérelem kapcsán a Kúriának elsődlegesen arra kell választ adnia, hogy fennáll-e a felülvizsgálat tárgyát képező jogerős döntés és a korábbi közzétett határozat közötti "ügyazonosság", ennek hiányában ugyanis az eltérés vizsgálata fel sem merül.

[4] Az "ügyazonosság" fogalmát nem határozza meg jogszabály, a jogirodalomban "ratio decidendi"-nek nevezett jelenséget a joggyakorlat a tényállási elemek és jogi minősítésük szignifikáns hasonlósága alapján állapítja meg. A Kúria jogegységi panasz eljárásában hozott Jpe.I.60.002/2021/7. számú határozata szerint a jogegység szempontjából lényeges ügyazonosság sohasem absztrakt, hanem mindig konkrét ügyhöz, jogértelmezéshez kötődik és az alkalmazott anyagi jogi szabály egyezőségét, valamint a jogértelmezés szempontjából releváns tények lényegi hasonlóságát jelenti.

[5] A jelen esetben a bíróságok az ingatlan elbirtoklásának megszakítására irányuló tulajdonosi rendelkezésként értékelték a használati díj fizetésére történő felhívást, a közös tulajdon megszüntetése iránti per indítását és a nyilvános pályázatra történő kiírást, míg a Kúria - a jogegység szempontjából viszonyítási alapot jelentő - a Pfv.I.20.018/2013/10. számú határozatában a másodfokú bírósággal egyezően elvetette az alperesek által felhozott magatartások (földhasználati nyilvántartásba történő bejegyzés, ingatlan cseréjével kapcsolatos levélváltás) elbirtoklást megszakító jellegét, mert e magatartásokban nem nyilvánul meg aktív tulajdonosi rendelkezés [régi Ptk. 112. § (1) bekezdés].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!