Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.4.142 I. A szerződés valamely lényeges tartalmi elemében való megállapodás hiánya a szerződés létre nem jöttének, és nem semmisségének megállapítására ad alapot [Ptk. 200. § (2) bek., 205. § (1) és (2) bek., 240. § (2) bek.].

II. A Cstv. 40. § (1) bekezdése a fedezetelvonó szerződés speciálisan szabályozott esetét határozza meg. Az e körbe tartozó szerződések érvényesek ugyan, de a gazdálkodó szervezet hitelezőivel szemben hatálytalannak minősülnek [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 40. § (1) bek., Ptk. 203. § (1) bek.].

III. A Cstv. 40. § (1) bekezdésében szabályozott 90 napos keresetindítási határidő elévülési jellegű anyagi jogi határidő, melynek számítására az anyagi jog rendelkezései az irányadók, ezért a keresetlevélnek a lejárat napjáig a bíróságra meg kell érkeznie. Elmulasztása miatt igazolásnak helye nincs, meghosszabbodását az elévülés nyugvása eredményezheti [1991. évi IL. tv. 40. § (1) és (4) bek., Ptk. 326. § (2) bek., 328. § (1) bek., 329. § (1) bek., Ptké. 3. § (1) bek.].

IV. A fedezetelvonó szerződés hatálytalanságának megállapítása iránt indított per is követelés biztosítása iránti pernek tekinthető, ezért a pertárgy értékének meghatározására a Pp. 24. § (2) bekezdés f) pontja irányadó [Pp. 24. § (2) bekezdés f) pontja].

B. Mgtsz. I. r. alperes 1999. január 5-én engedményezési szerződést kötött a II. r. alperesi kft.-vel. E szerződés értelmében az I. r. alperes, mint engedményező a II. r. alperesre átruházta a T. Kft.-vel szemben fennálló, jogerősen megítélt követelését és járulékait, úgy, hogy az engedményes a követelés átvételéért - a kötelezett fizetési ütemének megfelelően - a hozzá befolyt összeg 50%-ának 3 banki napon belüli átutalására vállalt kötelezettséget. Megállapítást nyert - a másodfokú bíróság által kiegészített tényállás alapján -, hogy az I. r. alperes ellen az 1998. június 11-én a bírósághoz érkezett kérelem alapján felszámolási eljárást kezdeményeztek, majd azt el is rendelték. A felszámolás közzétételének napja 2001. július 19.

A felszámolás alá került I. r. alperes - a felszámoló közbenjöttével - 2001. augusztus 2-án a II. r. alperessel, mint engedményessel újabb megállapodást kötött. Eszerint a korábbi engedményezési szerződésben átadott követelését, de azon túlmenően néhány további személlyel szemben fennálló egyéb követeléseit is az engedményezés tárgyává tette, s e követelések átruházása fejében a II. r. alperes engedményes azt vállalta, hogy a követelések kiegyenlítését követően 3 banki napon belül a számára teljesített összegek 45%-át az I. r. alperesnek átutalja.

A felek megállapodtak abban is, hogy a II. r. alperesnek a követelések érvényesítésével kapcsolatban a felszámolási eljárás kezdete előtt felmerült költségeit 1 200 000 Ft összegben a szabályszerű hitelezői igénybejelentés esetén a felszámoló nyilvántartásba veszi. E szerződésben a felek azt is rögzítették, hogy ezzel a korábbi engedményezési megállapodást módosítottnak tekintik, és jogviszonyuk tekintetében ez utóbbit fogadják el irányadónak.

A másodfokú bíróság által kiegészített tényállás szerint a felperes a W. Rt.-vel 2002. január 10-én megkötött engedményezési szerződés alapján vált az I. r. alperes hitelezőjévé.

A felperes 2002. március 27-én benyújtott keresetében kérte annak megállapítását, hogy az alperesek között 1999. január 5. napján, valamint 2001. augusztus 2. napján létrejött engedményezési szerződések érvénytelenek és azokhoz jogkövetkezmények nem fűződhetnek. Előadta, hogy a szerződések érvénytelenségét egyrészt az 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 40. §-ának (1) bekezdése alapján kéri megállapítani, tekintettel arra, hogy hitelezőként jogosult a hitelezők kijátszására szolgáló, az adós vagyonát csökkentő jogügylet megtámadására, de hivatkozott arra is, hogy a szerződés alapján a II. r. alperes semmilyen ellenszolgáltatást nem adott az engedményezés fejében és előadta, hogy az engedményezett követelésen felül az I. r. alperes értékesíthető vagyontárggyal nem rendelkezik. A Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésére hivatkozással is kérte a semmisség megállapítását amiatt, hogy az adásvételi szerződések nem tartalmazzák a kötelező jogszabályi feltételeket, azaz a vételár összegét és esedékességét, továbbá a szerződések megkötése jóerkölcsbe ütközik, mert a hitelezők kijátszására irányul. Sérelmezte, hogy a felszámoló az engedményezési szerződéseket számára a Cstv. 40. § (4) bekezdése szerint nem mutatta be, ezért - mivel azok meglétéről csak 2002 márciusában szerzett tudomást -, a perindítási határidőt nem késte el.

Az alperesek érdemi ellenkérelmet nem terjesztettek elő, az ügyben megtartott tárgyaláson szabályszerű idézés ellenére nem jelentek meg, nyilatkozatot nem tettek.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló adatok szerint hozta meg ítéletét, melyben a felperes keresetének helyt adott, és a két engedményezési szerződés érvénytelenségét állapította meg. Ítéletének indokolása szerint a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 40. §-ának (1) bekezdése szerint a hitelező a felszámolást elrendelő végzés közzétételének időpontjától, a felszámoló pedig a felszámolás kezdő időpontjától számított 90 napon belül a bíróság előtt keresettel megtámadhatja az adósnak a felszámolási eljárás lefolytatására irányuló kérelem bíróságra történt beérkezése napját megelőző 1 éven belül és az azt követően megkötött szerződését vagy jognyilatkozatát, ha annak tárgya

a) az adós vagyonából történő ingyenes elidegenítés, illetve a vagyont terhelő ingyenes kötelezettségvállalás; vagy

b) a harmadik személy javára feltűnően aránytalan értékkülönbözettel megkötött visszterhes jogügylet;

c) egyéb, a hitelező vagy a hitelezők kijátszására szolgáló, az adós vagyonát csökkentő jogügylet.

A (4) bekezdés szerint: Ha a 90 napos határidőn belül a felszámoló tudomására jut az (1) bekezdés a) vagy b) pontjában foglalt jogügylet, úgy erről haladéktalanul köteles a hitelezői választmányt, vagy a hitelezőt tájékoztatni, és a bizonyítékokat egyidejűleg megküldeni. Az értesítés kézhezvételétől számított 15 napon belül a hitelező akkor is jogosult a szerződés megtámadására, ha a 90 napos határidő már eltelt vagy abból 15 napnál kevesebb van hátra.

A fentiek alapján a felperes a megtámadási határidőt nem mulasztotta el tekintettel arra, hogy az általa megtámadni kívánt szerződésről a felszámoló nem tájékoztatta a felperest. A rendelkezésre álló jegyzőkönyv szerint ez valójában 2002. március 6. napján sem történt meg, ezt követően azonban a felperes már élt a megtámadási jogával. Az alperesek által kötött engedményezési szerződésből annyi állapítható meg, hogy az I. r. alperes a jövőben behajtandó követelés bizonyos százaléka fejében engedményezte a követelés további részét a II. r. alperesre, így a II. r. alperes lényegében ellenszolgáltatás nélkül jut az I. r. alperes fennálló követelése 65%-ához, teljesíteni pedig csak akkor köteles, ha a kötelezettek részére valóban teljesítenek. Ezért a felperes a Cstv. 40. § (1) bekezdésének b) és c) pontja alapján is kérheti a szerződések érvénytelenségének megállapítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!