Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.700121/2018/13. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 324. §, 339. §, 339/B. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 11. §, 17. §, 65/A. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 50. §, 72. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §]

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.700121/2018/13.*, Kúria Kf.37959/2018/14., 3458/2020. (XII. 14.) AB végzés, 3336/2021. (VII. 23.) AB végzés, 3433/2021. (X. 25.) AB végzés, 3490/2022. (XII. 20.) AB végzés, 3344/2023. (VII. 5.) AB határozat

***********

A ... Törvényszék

mint elsőfokú bíróság

.K..../2018/13.

A ... Törvényszék a Réti, Antall Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Mezei Péter, I. r. felperesi képviselő címe.) által képviselt I. r. felperes neve (I. r. felperes címe.) I. rendű és a Hegymegi-Barakonyi és Társa Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán, II. r. felperes neve.) által képviselt II. r. felperes neve (II. r. felperes címe.) II. rendű felpereseknek a dr. Nacsa Mónika kamarai jogtanácsos által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (1054 Budapest, Alkotmány utca 5.) alperes ellen versenyügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság a felperesek keresetét elutasítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek külön-külön 250.000 (azaz kétszázötvenezer) - 250.000 (azaz kétszázötvenezer) forint perköltséget, valamint az államnak - az illetékügyekben eljáró hatóság külön felhívására - ugyancsak külön-külön 1.500.000 (azaz egymillió-ötszázezer) - 1.500.000 (azaz egymillió-ötszázezer) forint kereseti illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, amelyet a Kúriához címzetten, de a ... Törvényszéknél kell 4 példányban előterjeszteni.

I n d o k o l á s

Az alperes 2015. március 10-én versenyfelügyeleti eljárást indított a felperesek és a perben nem álló 'A' Zrt. (a továbbiakban: 'A' Zrt.), az 'B' Zrt., az 'C' Zrt., az 'D' Kft. (a továbbiakban: 'D' Kft.) és a 'E' Kft. (a továbbiakban: 'E' Kft.), mint eljárás alá vont vállalkozások ellen, 2013-tól a savas ólom akkumulátorok magyarországi begyűjtési piacának felosztásáról folyó egyeztetések tárgyában. Ezen eljárást megelőzően, a Vj/.... számú versenyfelügyeleti eljárásban az alperes több helyszínen, így a II. rendű felperes és a 'A' Zrt. székhelyein a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 65/A. §-ának (1) bekezdése szerinti helyszíni kutatást végzett, mely során felmerült, hogy a Vj/.... számú ügyhöz nem kapcsolódó, de a Tpvt. 11. §, illetve.az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSz.) 101. cikkének megsértésére utaló elektronikus iratok kerültek lefoglalásra. Az iratok bizonyítékként történő felhasználását a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság .Kpk..../2015/2. számú végzésével engedélyezte.

Az alperes a versenyfelügyeleti eljárást az 'D' Kft.-vel és a 'E' Kft.-vel szemben a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 31. § (1) bekezdés i) pontja alapján megszüntette.

Míg a versenyhatóság az eljárással érintetteket a Tpvt. 73/A. § (1) bekezdése alapján egyezségi kísérletben történő részvételre hívta fel, melyben a 'A' Zrt. részt kívánt venni és a közös álláspont kialakítását követően a Tpvt. 73/A. § (3) bekezdésének megfelelő egyezségi nyilatkozatot nyújtott be.

A lefolytatott eljárása eredményeként az alperes 2016. július 26. napján meghozta a Vj/...2015. számú határozatát, melyben megállapította, hogy a felperesek és a 'A' Zrt. egységes, komplex és folyamatos jogsértést követtek amikor:

1.) a savas ólom akkumulátorok magyarországi begyűjtési piacának a három vállalkozás közötti felosztásáról,

2.) olyan árrendszer kialakításáról, amely az I. rendű felperes által alkalmazandó felvásárlási árak közös meghatározására vonatkozott, valamint az I. rendű felperes és a 'A' Zrt. számára kedvező, míg a megállapodásban nem részes vállalkozások számára hátrányos, valamint

3.) a konzorciumi szerződésben foglaltak ellenőrzése érdekében üzleti titoknak minősülő, egyedi, mennyiségi, árazási és szállítási költségre vonatkozó adatok cseréjéről versenykorlátozó célú egyeztetést folytattak 2013. június 26-tól 2014. március 27-ig. Ezzel a Tpvt. 11. § (2) bekezdés a), c), d), és g) pontjaiban foglalt tényállást valósították meg, mellyel sérült a Tpvt. 11. § (1) bekezdésében előírt tilalom, és az EUMSz 101. cikk (1) bekezdése.

E jogsértések miatt az alperes határozatában kötelezte az I. rendű felperest 34.280.000 forint, a II. rendű felperest 28.020.000 forint és a 'A' Zrt.-t 50.220.000 forint bírság megfizetésére.

A II. rendű felperessel szemben kiszabott bírság vonatkozásában a vele egy vállalkozáscsoportba tartozó 'F' Zrt.-t és az 'C' Zrt.-t nevesítette a Tpvt. 78. § (5) bekezdése szerint a bírság be nem hajtott része megfizetésének - külön végzésben történő - egyetemleges kötelezése érdekében.

Az alperes határozatának indokolásában ismertette az eljárás megindításának körülményeit (I. fejezet), az eljárás alá vont vállalkozásokat (II. fejezet) és az érintett piacot (III. fejezet). Részletesen rögzítette a feltárt tényállást (IV. fejezet), bemutatta a jogi hátteret (V. fejezet) és az eljárás alá vontaknak a versenyfelügyeleti eljárás során előterjesztett álláspontjait (VI. fejezet). Majd az irányadó jogi kereten belül (VII. fejezet) értékelte a bizonyítékokat (VII.2.), illetve a résztvevő vállalkozások felelősségét (VII.9). A jogsértések miatt a Tpvt. 78. §-a alapján bírság kiszabását tartotta indokoltnak a Gazdasági Versenyhivatal elnökének és a Gazdasági Vesenyhivatal Versenytanácsának elnökének 1/2012. számú közleményét (a továbbiakban: Bírságközlemény) alapulvéve (VIII. fejezet). A jogsérelem súlya körében a verseny veszélyeztetettségének megítélésekor figyelembe vette a súlyosító és enyhítő körülményeket. Ismertette az eljárási költségeket (IX. fejezet) és az egyéb kérdéseket (X. fejezet).

E határozattal szemben a felperesek keresetlevelet nyújtottak be, az együttes elbírálás végett a bíróság egyesítette a pereket.

Az I. rendű felperes módosított keresetében az alperes perköltségekben való marasztalásával elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság állapítsa meg a jogsértés hiányát, másodlagos kérelme az alperesi határozat megváltoztatására irányult, azzal, hogy a jogsértőnek minősített magatartás a Tpvt. 17. §-a alapján mentesül a versenykorlátozás tilalma alól. Harmadlagosan az eljárás megszüntetését, negyedlegesen a határozat hatályon kívül helyezését, míg ötödlegesen a bírság kiszabásának mellőzését, vagy összegének jelentős mérséklését kérte. Előadása szerint, nem jött létre akarategység az érintett vállalkozások között, az alperes tévesen értelmezte a rendelkezésre álló bizonyítékokat, nem megfelelően határozta meg a tényállást, és helytelen következtetéseket vont le. Hangsúlyozta, hogy a 'A' Zrt. megromlott gazdasági helyzete miatt egyoldalúan próbálkozott egy megállapodást létrehozni felperesekkel, mely kizárólag saját érdekeit szolgálta volna. Azonban az alperes elmulasztotta vizsgálni a feleknek az üggyel összefüggő érdekeltségeit, hiszen a 'A' Zrt. ügyvezetőjétől származó, egyoldalú megállapodástervezeteket a felperes sem részben, sem egészében nem fogadta el, míg nem várható el az üzleti életben a jogszabály, illetve a joggyakorlat által megkívánt kategorikus elhatárolódás. Vitatta, hogy a jogsértőnek minősített magatartást az érintett vállalkozások egy átfogó terv alapján, egységes, komplex és folyamatos jellegű jogsértésként tanúsították, tekintettel arra, hogy a versenykorlátozó célzat teljes mértékben hiányzott. Kifogásolta, hogy az alperes kizárólag egy forrásból, a 'A' Zrt.-től származó e-mailekre és ügyvezetőjének nyilatkozataira alapította a tényállást, és ezen nyugszik a felvázolt logikai láncolat is. Jogsértő, miszerint az alperes a 'A' Zrt. nyilatkozataihoz jelentősebb bizonyító erőt fűz, mint a felperesek nyilatkozataihoz, holott azok bizonyító erejét gyengíti a versenyhatósággal kötött egyezsége. Nem tartotta elfogadhatónak, hogy az alperes az e-mailek kontextusából kiragadottan egy-egy szófordulatot emel ki a magatartások megítélésekor. A bizonyítékok értékelése körében a Ket. 2. § (1) bekezdésében foglaltak és a Pp. 339/B. §-ának sérelmére hivatkozott. Hangsúlyozta, hogy a konzorciális együttműködés ötlete a felperes épülő kohójába történő, hatékony alapanyag-beszállítás és az ehhez kapcsolódó szinergiák erősítése céljából született meg, ami nem ütközik versenykorlátozásba. A 'A' Zrt. ügyvezetője a veszélyes hulladék begyűjtésének és szállításának környezetkímélőbb, alacsonyabb szennyezési kockázattal járó és gazdaságosabb módját igyekezett kidolgozni, ami megfelel a Tpvt. 17. § a) pontjában foglalt feltételnek, és tekintettel arra, hogy a Tpvt. 17. § b)-d) pontjaiban foglalt feltételek is teljesültek, a megállapodás létrejötte esetén egyedileg mentesülne a versenykorlátozás tilalma alól. A megállapodástervezetben foglaltak környezetvédelmi és költséghatékonysági előnyeinek bemutatására és igazolására a felperes 12. sorszám alatti előkészítő iratához 1. sz. mellékleteként csatolta az 'G' Kft. által készített független szakértői tanulmányt, amely szerint a konzorciális együttműködésen alapuló racionalizált begyűjtés esetén a károsanyag-kibocsátás az eredetihez képest a 11%-ára, míg az üzemanyag-felhasználás szintén 11%-ra, és ezáltal az üzemanyag-költség 89%-ra csökkent volna. Az eljárás során részletesen bemutatásra került, hogy hibás az a logika a versenyhivatal részéről, hogy közös érdek állt volna fent a felek között. Ebből következően ez a felépített és a határozatban is bemutatott magatartássorozat nem értékelhető jogsértésnek. A felek közös gazdasági érdekének hiányát támasztja alá az is, hogy a tanúk - akik egyébként a cégek képviselői és a magatartásban részt vett felek is -, egyértelműen elmondták, hogy melyik cégnek mi a saját egyéni gazdasági érdeke, ezek pedig különbözőek. Az esetében - tekintve, hogy elsősorban műanyagot és akkumulátort gyártó cég - a működése az inverz logisztika kereskedelmi modellje mentén zajlik, ami azt jelenti, hogy a kamionjai mindenképpen járják az országot. Odafele úton viszik a készterméket, visszafele úton vagy üresen jönnek, vagy hulladékot gyűjtenek be, ebből benzin és egyéb költség-hatékonyságot tudnak realizálni. Az így megspórolt előnyöket semmilyen gazdasági és ésszerű racionális logika mentén nem lenne érdekelt megosztani a másik két féllel. Az II. r. felperes pedig országosan kiterjedt begyűjtő hálózattal rendelkezik, és komoly, nagy üzleti partnerek felé volt hulladékbegyűjtési egyéni mentesség kapcsán kötelezettség teljesítésre vonatkozó vállalása. Ezeknek a kötelezettségeinek a teljesítését nem tudta volna, és nem is lett volna érdeke felmondani vagy megszegni, ezért nem tudott azonosulni egyik fél sem a 'A' Zrt-nek azzal a gazdasági érdekével, ami ezt az egész együttműködési kezdeményezést motiválta. A 'A' Zrt.-nek nyilvánvaló motivációját a csőd szélén álló, piacvesztő helyzete indukálta, és így a részéről ez a kezdeményezés logikus volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!