Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/2015. (I. 21.) LÜ utasítás

az ügyészi szervezetben adományozható elismerésekről

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdése, továbbá Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 22. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az ügyészségi alkalmazottak érdek-képviseleti szerveinek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsának a véleményét figyelembe véve - a következő utasítást adom ki:

Az utasítás hatálya

1. § Az utasítás hatálya kiterjed Magyarország ügyészi szervei, továbbá az Országos Kriminológiai Intézet által foglalkoztatott ügyészségi alkalmazottakra, valamint az ügyészi szervezet érdekében kifejtett tevékenységért elismerésben részesülőkre.

Elismerések

2. § Az ügyészség feladatkörével összefüggő egyes kiemelkedő tevékenységek, teljesítmények elismerésére a legfőbb ügyész

a) Kozma Sándor-díjat,

b) Vargha Ferenc-díjat,

c) Székely Ferenc-díjat,

d) Magyar István-díjat,

e) Ügyészségi Emlékgyűrűt,

f) emléktárgyat,

g)[1] Pro Cooperatione Emlékérmet,

h) Eredményes Munkáért Oklevelet adományozhat.

2/A. §[2] A legfőbb ügyész a 2. §-ban meghatározott elismeréseken kívül Rendkívüli elismerést adományozhat.

2/B. §[3] Az ügyészségi alkalmazottról és a nyugdíjas ügyészségi alkalmazottról halálakor az ügyészi szervezetben kifejtett tevékenysége, teljesítménye által indokolt hivatali tiszteletadással kell megemlékezni a kegyeleti gondoskodásról szóló legfőbb ügyészi utasításban foglaltak szerint.

Kozma Sándor-díj

3. § (1) Kozma Sándor-díjban az az ügyészségi alkalmazott részesíthető, aki

a) szakmai munkáját huzamosabb ideje kimagasló színvonalon végzi,

b) jelentős érdemeket szerzett tudományos munkásságával, vagy

c) életútja elismeréseként vált erre érdemessé.

(2) A díjból évente legfeljebb tíz darab adományozható.

(3) A díjban részesülő érmet és az adományozást igazoló okiratot kap.

(4)[4] Az érem bronzból készült, kör alakú. Átmérője 80 mm. Az érem első oldalán Kozma Sándor domborművű arcmása, körben"Kozma Sándor 1825-1897", hátoldalán"Kozma Sándor-díj Alapítva: 1992. A magyar ügyészség megszervezője emlékére" felirattal. Az érem Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművész alkotása, és Magyarország címerét ábrázoló díszdobozban van elhelyezve.

Vargha Ferenc-díj

4. § (1) A Vargha Ferenc-díj az ügyészségi szolgálatban vagy az ügyészi szervezet érdekében kifejtett tevékenység során nyújtott kiemelkedő szakmai teljesítményért az ügyészségi alkalmazottnak adományozható elismerés.

(2) A díjból évente legfeljebb tíz darab adományozható.

(3) A díjban részesülő érmet és az adományozást igazoló okiratot kap.

(4)[5] Az ügyészség logóját ábrázoló díszdobozban elhelyezett érem bronzból készült, kör alakú, átmérője 100 mm. Az érem első oldalán Vargha Ferenc domborművű arcmása, felül félkörben "Vargha Ferenc", alatta vízszintesen "1858" és "1940" felirat, a hátoldalon vízszintesen felül "Vargha Ferenc-díj", alul "A legfőbb ügyésztől", a középmezőben paragrafusjellel díszítve "Jogegység, jogbiztonság, jogegyenlőség" felirat. Az érem Soltra E. Tamás szobrász- és éremművész alkotása.

5. § (1) Székely Ferenc-díjat az ügyészségi szervezetben eltöltött legalább kétéves ügyészségi szolgálati viszonnyal rendelkező, a szakmai munkában, a tanulmányokban, a tudományos tevékenységben és az ügyészség életében történő aktív szerepvállalás körében kimagasló teljesítményt nyújtó ügyészségi fogalmazó, alügyész, valamint első alkalommal határozott időre kinevezett ügyész kaphat.

(2) A díjból évente legfeljebb öt darab adományozható.

(3) A díjban részesülő Székely Ferenc arcképével ellátott oklevelet kap.

Magyar István-díj

6. § (1) Magyar István-díj annak az ügyészségi alkalmazottnak adományozható, aki szakmai munkáját hivatástudattal és tartósan magas szakmai színvonalon végzi, vagy az ügyészség eredményes működését jelentős szakmai feladat végrehajtásával előmozdította.

(2)[6] A Magyar István-díjból évente legfeljebb harminc darab adományozható.

(3) A díjban részesülő Magyar István arcképével ellátott oklevelet kap.

Ügyészségi Emlékgyűrű

7. § (1) Az Ügyészségi Emlékgyűrű (a továbbiakban: Emlékgyűrű) az ügyészségi szolgálatban huzamos időn át nyújtott kiemelkedő munkateljesítményért adományozható elismerés.

(2) Az elismerésben részesülő az Emlékgyűrű mellé az adományozást igazoló okiratot kap.

(3)[7] Az Emlékgyűrű nők részére adományozható változata stilizált fektetett paragrafusjelet mintázó, briliánsokkal ékesített fehérarany gyűrű, férfiak részére adományozható változata paragrafusjellel ellátott arany pecsétgyűrű.

(4)[8] Az Emlékgyűrűhöz díszdoboz tartozik.

8. § (1) A legfőbb ügyész az arra érdemes ügyészségi alkalmazottat munkássága, életútja vagy kiemelkedő szakmai teljesítménye elismeréseként emléktárgyban részesítheti.

(2) Az emléktárgy művészeti alkotás (festmény, tűzzománc, kisplasztika stb.), díszkiadású könyv, óra, ékszer vagy más, nemesfémből készült tárgy lehet. Az elismerésben részesülő az emléktárgy mellé az adományozást igazoló okiratot kap.

(3) Az emléktárggyal együtt az ügyészségi alkalmazottnak Eredményes Munkáért Oklevél (10. §) adható.

Pro Cooperatione Emlékérem[9]

9. § (1)[10] A Pro Cooperatione Emlékérem az ügyészi szervezettel való együttműködés során nyújtott kiemelkedő teljesítményért adományozható elismerés.

(2)[11] A Pro Cooperatione Emlékéremből évente legfeljebb három darab adományozható.

(3) Az elismerésben részesülő érmet és az adományozást igazoló okiratot kap.

(4)[12] Az érem bronzból készült, kör alakú. Átmérője 100 mm. Az érem első oldalán paragrafus jel "Együttműködésért", alatta "Pro Cooperatione" felirattal, hátoldalán Stróbl Alajos Justitia-szobrának részlete "A legfőbb ügyésztől" és "Ab Accusatore Supremo Hungariae" felirattal. Az érem Soltra E. Tamás szobrász- és éremművész alkotása, amely az ügyészség logóját ábrázoló díszdobozban van elhelyezve.

10. § (1) Az Eredményes Munkáért Oklevelet a munkáltatói jogkört gyakorló ügyészségi vezető a legfőbb ügyész nevében jelentős feladat színvonalas megoldása vagy hosszabb időn át végzett eredményes munka elismeréséül adományozhatja az arra érdemes ügyészségi alkalmazottnak.

(2)[13] Az évente kiadható oklevelek száma nem haladhatja meg az ügyészségi szervezeti egység - főügyészség esetében az alárendelt járási és járási szintű ügyészségekkel együtt számított - alkalmazotti létszámának három százalékát.

Rendkívüli elismerés[14]

10/A. §[15] (1) Rendkívüli elismerésben az az ügyészségi alkalmazott részesíthető, aki szakmai munkáját huzamos ideje magas színvonalon végzi.

(2) Rendkívüli elismerésben évente legfeljebb tíz ügyészségi alkalmazott részesíthető.

(3) A Rendkívüli elismerésben részesülő az adományozást igazoló oklevelet kap.

Az adományozás és a visszavonás eljárási szabályai

11. § (1)[16] A 2. § a)-d), valamint h) pontjában és a 2/A. §-ban meghatározott elismerések adományozásának időpontja általában az Ügyészség Napja.

(2) A munkáltatói jogkör gyakorlója a jogkörébe tartozó ügyészségi alkalmazottnak az Ügyészség Napján átadásra kerülő elismerésére minden év március 10. napjáig, egyébként pedig az adományozás okául szolgáló eseményt megelőző harmincadik napig tehet indokolt előterjesztést.

12. § (1)[17] Az utasításban meghatározott díjakkal és a Rendkívüli elismeréssel a Mellékletben meghatározott mértékű pénzjutalom adható.

(2) A díjat a legfőbb ügyész, az Eredményes Munkáért Oklevelet a munkáltatói jogkör gyakorlója, a többi elismerést a legfőbb ügyész vagy megbízottja adja át.

(3) Az elismeréseket a Hivatalos Értesítőben és az Ügyészségi Közlönyben közzé kell tenni.

13. § (1) Díjat a legfőbb ügyész - erre irányuló javaslat nélkül - a 3. § (2) bekezdésében, a 4. § (2) bekezdésében, az 5. § (2) bekezdésében, valamint a 6. § (2) bekezdésében meghatározott kereten felül is adományozhat. A kereten felül legfeljebb öt-öt darab Kozma Sándor-díj, Vargha Ferenc-díj és Magyar István-díj, továbbá kettő darab Székely Ferenc-díj adományozható.

(2)[18] Kozma Sándor-díjban, Vargha Ferenc-díjban, Magyar István-díjban és Rendkívüli elismerésben volt ügyészségi alkalmazott is részesíthető, ha az ügyészségi szolgálati viszonya nyugdíjazás miatt szűnt meg, és az adományozás feltételeinek egyébként megfelel.

(3) Kozma Sándor-díj, Vargha Ferenc-díj és Magyar István-díj "posztumusz" is adományozható annak, aki megfelelt a 3. § (1) bekezdésében, a 4. § (1) bekezdésében vagy a 6. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek.

(4)[19] A "posztumusz" adományozott díj és a 12. § (1) bekezdése szerint adható pénzjutalom átvételére az elismerésben részesített özvegye, leszármazója vagy a legfőbb ügyész által megjelölt hozzátartozója jogosult.

14. § (1) Nem részesíthető elismerésben az az ügyészségi alkalmazott, aki ellen fegyelmi vagy büntetőeljárás van folyamatban, illetve aki jogerős fegyelmi határozat vagy büntető bírósági ítélet hatálya alatt áll.

(2) Méltatlanná válik az elismerésre az az ügyészségi alkalmazott

a) akinek az ügyészségi szolgálati viszonya a bíróságnak vele szemben szabadságvesztést, közérdekű munkát kiszabó jogerős határozatával vagy büntetőeljárás során kényszergyógykezelését elrendelő jogerős határozattal, továbbá hivatalvesztés kimondásával, valamint hivatalvesztés, illetve elbocsátás fegyelmi büntetést kiszabó jogerős fegyelmi határozattal szűnik meg,

b) akivel szemben a bíróság jogerős határozattal elzárás büntetést szab ki, vagy

c) akitől az elismerést jogerős fegyelmi büntetésként visszavonják.

(3) A (2) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott esetben az elismerésre méltatlanná vált ügyészségi alkalmazottól az elismerést vissza kell vonni.

(4)[20] A legfőbb ügyész a Pro Cooperatione Emlékérmet visszavonhatja, ha az elismerésben részesített az ügyészség társadalmi megítélését hátrányosan érintő okból az elismerésre méltatlanná vált.

(5) A visszavonást az Ügyészségi Közlönyben közzé kell tenni.

Záró rendelkezések

15. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő harmadik napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti az ügyészi szervezetben adományozható elismerésekről szóló 3/1992. Legf. Ü. utasítás.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Melléklet az 1/2015. (I. 21.) LÜ utasításhoz[21]

A pénzjutalom mértéke legfeljebb az ügyészi illetményalap[22]

a) száznyolcvan százaléka a Kozma Sándor-díj,

b) száznegyvennégy százaléka a Vargha Ferenc-díj,

c) hetvenkét százaléka a Székely Ferenc-díj,

d) százkét százaléka a Magyar István-díj,

e) száznyolcvan százaléka a Rendkívüli elismerés

esetében.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 2. § a) pontja. Hatályos 2017.05.18.

[2] Megállapította a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[3] Beiktatta a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[4] Módosította az 5/2022. (V. 13.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2022.06.01.

[5] Megállapította az 5/2018. (V. 10.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2018.05.11.

[6] Módosította a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 5. § a) pontja. Hatályos 2019.01.01.

[7] Módosította az 5/2022. (V. 13.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2022.06.01.

[8] Beiktatta az 5/2018. (V. 10.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2018.05.11.

[9] Az alcímet módosította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 2. § a) pontja. Hatályos 2017.05.18.

[10] Módosította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 2. § b) pontja. Hatályos 2017.05.18.

[11] Módosította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 2. § b) pontja. Hatályos 2017.05.18.

[12] Megállapította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2017.05.18.

[13] Módosította a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 5. § b) pontja. Hatályos 2019.01.01.

[14] Az alcímet beiktatta a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[15] Beiktatta a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[16] Módosította a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 5. § c) pontja. Hatályos 2019.01.01.

[17] Megállapította a 10/2023. (VIII. 3.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.08.04.

[18] Megállapította a 20/2018. (XI. 20.) LÜ utasítás 3. §-a. Hatályos 2019.01.01.

[19] Megállapította a 10/2023. (VIII. 3.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2023.08.04.

[20] Módosította a 6/2017. (V. 17.) LÜ utasítás 2. § c) pontja. Hatályos 2017.05.18.

[21] Megállapította az 5/2019. (IV. 4.) LÜ utasítás 1. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 2019.04.05.

[22] Módosította a 10/2023. (VIII. 3.) LÜ utasítás 3. §-a. Hatályos 2023.08.04.

Tartalomjegyzék