Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/2025. (II. 6.) LÜ utasítás

egyes legfőbb ügyészi utasítások ügyészségi alkalmazottak jogállását érintő módosításáról

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében, továbbá a 3. alcím vonatkozásában a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 22. § (1) bekezdés a) pontjában és 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az 1. és a 3. alcím vonatkozásában az ügyészségi alkalmazottak érdekképviseleti szerveinek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsának a véleményét figyelembe véve - a következő utasítást adom ki:

1. Az ügyészségi alkalmazottak jogállásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 4/2012. (I. 6.) LÜ utasítás módosítása

1. § Az ügyészségi alkalmazottak jogállásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 4/2012. (I. 6.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Jogut.) 3/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép, és a Jogut. a következő 3/B-3/D. §-sal egészül ki:

"3/A. § (1) Az Üjt. 135. § (1) bekezdése szerinti besorolási kategóriákba az alsóbb szintű ügyészségeken foglalkoztatott tisztviselőt, írnokot, fizikai alkalmazottat (ügyintéző) és vezető állású tisztviselőt (vezető) a (2)-(10) bekezdés szerint kell besorolni.

(2) A fizikai alkalmazottat az ügyészségi-tanácsos I. besorolási kategóriába kell besorolni.

(3) A fizikai alkalmazottat kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-tanácsos II. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(4) Az írnokot, valamint a legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt az ügyészségi-tanácsos II. besorolási kategóriába kell besorolni.

(5) Az írnokot, illetve a legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-főtanácsos I. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(6) A legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább tíz év után ügyészségi-főtanácsos II. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(7) A munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt, valamint az ügyészségi megbízottat az ügyészségi-főtanácsos I. besorolási kategóriába kell besorolni.

(8) A munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt, valamint az ügyészségi megbízottat kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-főtanácsos II. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(9) A munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt, valamint az ügyészségi megbízottat kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább tíz év után ügyészségi-főtanácsos III. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(10) Az irodavezetőt és a csoportvezetőt az osztályvezető besorolási kategóriába, az osztályvezető-helyettest és az osztályvezetőt a főosztályvezető besorolási kategóriába kell besorolni.

3/B. § (1) Az Üjt. 135. § (2) bekezdése szerinti besorolási kategóriákba a Legfőbb Ügyészségen és az OKRI-nál foglalkoztatott tisztviselőt, írnokot, fizikai alkalmazottat (ügyintéző), valamint vezető állású tisztviselőt és magasabb vezető állású tisztviselőt (vezető) a (2)-(8) bekezdés szerint kell besorolni.

(2) A fizikai alkalmazottat az ügyészségi-tanácsos III. besorolási kategóriába kell besorolni.

(3) A fizikai alkalmazottat kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-tanácsos IV. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(4) Az írnokot, valamint a legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt az ügyészségi-tanácsos IV. besorolási kategóriába kell besorolni.

(5) Az írnokot, valamint a legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-főtanácsos IV. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(6) A munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt, valamint az ügyészségi megbízottat az ügyészségi-főtanácsos IV. besorolási kategóriába kell besorolni.

(7) A munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselőt, valamint az ügyészségi megbízottat kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább öt év után ügyészségi-főtanácsos V. besorolási kategóriába lehet besorolni.

(8) Az irodavezetőt és a csoportvezetőt az osztályvezető besorolási kategóriába, az osztályvezetőt, az osztályvezetőhelyettest, a főosztályvezetőt, a főosztályvezető-helyettest, a gazdasági főigazgatót, a Gazdasági Főigazgatóság igazgatóját, az OKRI igazgatóját és helyettesét, valamint a tisztviselők közül kinevezett főtitkárt és főtitkár-helyettest a főosztályvezető besorolási kategóriába kell besorolni.

3/C. § (1) A 3/A. § (3) bekezdése, (5) bekezdése, (6) bekezdése, (8) bekezdése és (9) bekezdése, valamint a 3/B. § (3) bekezdése, (5) bekezdése és (7) bekezdése szerinti besorolásra a legfőbb ügyész előzetes egyetértésével kerülhet sor.

(2) A tisztviselő, az írnok, a fizikai alkalmazott, valamint a vezető állású és magasabb vezető állású tisztviselő illetménye a legfőbb ügyész előzetes egyetértésével haladhatja meg az adott besorolási kategória középmértékének megfelelő összeget.

(3) Kivételesen indokolt esetben - a 3/A. § és 3/B. § rendelkezéseitől eltérően - a legfőbb ügyész előzetes egyetértésével a tisztviselő, az írnok és a fizikai alkalmazott bármely - szolgálati helyének megfelelő - ügyintézői besorolási kategóriába besorolható.

(4) Az (1) és (3) bekezdés szerinti besorolásra, valamint a (2) bekezdés szerinti középmértéket meghaladó illetményre irányuló indokolt előterjesztést a Személyügyi és Továbbképzési Főosztályra kell megküldeni.

3/D. § A 3/A. § és a 3/B. § alkalmazásában ügyészségi szolgálati viszonyban töltött időn az Üjt. 139. §-a szerinti szolgálati időt kell érteni."

2. § A Jogut. 9. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A munkáltatói jogkör gyakorlójának jogkörébe tartozik, törvény keretei között:)

"c) az alügyész, az ügyészségi fogalmazó esetében az alapilletménynek a fizetési fokozat alsó és felső határa közötti módosítása, az ügyészségi megbízott esetében az illetménynek a 3/A-3/C. § szerinti módosítása,"

3. § A Jogut.

a) 3. § (3) bekezdés nyitó szövegrészében a "136. §" szövegrész helyébe a "137. §" szöveg,

b) 6. § (1) bekezdés i) pontjában az "időpontját és" szövegrész helyébe az "időpontját, illetve" szöveg,

c) 6. § (1) bekezdés j) pontjában az "az alapilletményt" szövegrész helyébe az "az illetményt, az alapilletményt" szöveg

lép.

4. § Hatályát veszti a Jogut.

a) 3. § (2) bekezdés g)-i) pontja,

b) 6. § (1) bekezdés h) pontjában az "a fizikai alkalmazott kivételével" szövegrész,

c) 31. § (2) bekezdése.

2. Az ügyészség szervezetéről és működéséről szóló 12/2012. (VI. 8.) LÜ utasítás módosítása

5. § Az ügyészség szervezetéről és működéséről szóló 12/2012. (VI. 8.) LÜ utasítás (a továbbiakban: SZMSZ) 9. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az (1) bekezdéstől eltérően az önálló osztályon a csoportvezető ügyész csoport nélkül is teljesíthet szolgálatot. Az önálló osztályon szolgálatot teljesítő csoportvezető ügyész

a) közvetlenül irányítja az osztálynak az önálló osztályvezető ügyész által meghatározott tevékenységét,

b) ellátja azokat a feladatokat, amelyeket hatásköréből az önálló osztályvezető ügyész rá átruházott,

c) az önálló osztályvezető ügyész távollétében vagy akadályoztatása esetén gyakorolja annak jogkörét."

6. § Az SZMSZ 73. §-ában az "az osztályvezető ügyészre, az osztályvezető-helyettes ügyészre" szövegrész helyébe az "az osztályvezető ügyészre" szöveg lép.

7. § Hatályát veszti az SZMSZ

a) 6. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az "és az önálló osztályvezető-helyettes ügyész (a továbbiakban együtt: főosztályvezető-helyettes ügyész)" szövegrész,

b) Az osztályvezető-helyettes ügyész alcíme.

3. Az ügyészi szervezetben adományozható elismerésekről szóló 1/2015. (I. 21.) LÜ utasítás módosítása

8. § Az ügyészi szervezetben adományozható elismerésekről szóló 1/2015. (I. 21.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Elismut.) 2. § h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő i) ponttal egészül ki:

(Az ügyészség feladatkörével összefüggő egyes kiemelkedő tevékenységek, teljesítmények elismerésére a legfőbb ügyész)

"h) legfőbb ügyészségi tanácsos címet, főtanácsos címet, tanácsos címet,

i) Eredményes Munkáért Oklevelet"

(adományozhat.)

9. § Az Elismut. a 9. §-t követően a következő alcímmel egészül ki:

"Legfőbb ügyészségi tanácsos cím, főtanácsos cím, tanácsos cím

9/A. § (1) Legfőbb ügyészségi tanácsos címet a Legfőbb Ügyészségen ügyészként eltöltött legalább hat év után a kiváló, magasabb ügyészi beosztásra alkalmas vagy kiválóan alkalmas minősítéssel rendelkező legfőbb ügyészségi ügyész kaphat.

(2) Legfőbb ügyészségi tanácsos címből évente legfeljebb három adományozható.

(3) A legfőbb ügyészségi tanácsos címben részesülő a címadományozást igazoló oklevelet kap.

9/B. § (1) Kiváló munkavégzés esetén és ügyészségi szolgálati viszonyban eltöltött legalább tíz év után

a) a munkakör ellátásához szükséges, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselő főtanácsos címet,

b) a nem szakirányú felsőfokú végzettséggel vagy legalább középfokú iskolai végzettséggel rendelkező tisztviselő tanácsos címet

kaphat.

(2) Az évente adományozható főtanácsos címek és tanácsos címek száma összesen nem haladhatja meg az ügyészségi szervezeti egység - főügyészség esetében az alárendelt járási és járási szintű ügyészségekkel együtt számított - tisztviselői létszámának öt százalékát.

(3) A főtanácsos címben részesülő és a tanácsos címben részesülő a címadományozást igazoló oklevelet kap."

10. § Az Elismut. 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A díjat és a legfőbb ügyészségi tanácsos cím adományozását igazoló oklevelet a legfőbb ügyész, a főtanácsos cím és a tanácsos cím adományozását igazoló oklevelet, továbbá az Eredményes Munkáért Oklevelet a munkáltatói jogkör gyakorlója, a többi elismerést a legfőbb ügyész vagy megbízottja adja át."

11. § Az Elismut. Záró rendelkezések alcíme a következő 16. §-sal egészül ki:

"16. § Az egyes legfőbb ügyészi utasítások ügyészségi alkalmazottak jogállását érintő módosításáról szóló 4/2025. (II. 6.) LÜ utasítás hatálybalépését megelőzően legfőbb ügyészségi tanácsos címet viselő ügyész, főtanácsos címet vagy tanácsos címet viselő tisztviselő a címét továbbra is használhatja."

12. § Az Elismut. 11. § (1) bekezdésében a "h) pontjában" szövegrész helyébe az "i) pontjában" szöveg lép.

4. Záró rendelkezések

13. § Ez az utasítás 2025. február 19-én lép hatályba.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Tartalomjegyzék