721/D/2002. AB végzés
a választottbíráskodásról szóló indítvány tárgyában
Az Alkotmánybíróság mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megszüntetésére irányuló alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta az alábbi
végzést:
Az Alkotmánybíróság visszautasítja a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvénnyel kapcsolatban előterjesztett azt az alkotmányjogi panaszt, amely szerint mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenes helyzet áll fenn azért, mert a törvényalkotó nem határozta meg a közrend fogalmát.
INDOKOLÁS
1. Az indítványozó 2002. szeptember 25-i beadványában alkotmányjogi panaszt terjesztett elő. 2002. november 26-i kiegészítő beadványát is figyelembe véve az indítványozó az Alkotmány 2. §-ának (1) bekezdését és 7. §-ának (1) bekezdését sértő helyzet fennállását állítja arra hivatkozással, hogy a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbtv.) nem határozza meg a közrend fogalmát.
Az indítványozó beadványaiból és a becsatolt iratokból megállapítható, hogy több éve perek folytak gazdasági társaságból tagkizárást kimondó társasági határozat tárgyában meghozott választottbírósági határozat végrehajtásának kérdésében. Az indítványozó a választottbírósági határozat érvénytelenítése iránt pert indított arra hivatkozva, hogy a határozat közrendbe ütközik. A Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság Gf. VI. 30.848/1997/8. számú ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróságnak azt az ítéletét, amely az indítványozó keresetét elutasította. Ezt követően újabb per indult a társasági tagság és a cégjegyzési jogosultság cégjegyzékbe történő bejegyzése tárgyában. A Legfelsőbb Bíróság a Gf. VII. 31.015/2001/6. számú jogerős ítéletében hatályában fenntartotta az elsőfokú bíróságnak a cégbejegyző végzését. A Legfelsőbb Bíróság ítéletének indokolása -többek között - megállapította, hogy a cégbejegyzés alapját választottbírósági határozat képezte, de a határozat a közrend kérdésével nem foglalkozott.
2. Az indítványozó mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megszüntetését kérte a közrend fogalom meghatározásának hiányára hivatkozva.
Az indítványozónak a Vbtv.-vel kapcsolatban a közrendre hivatkozással előterjesztett keresetét a Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság Gf. VI. 30.848/1997/8. számú jogerős ítéletében bírálta el, és a választottbíróság határozatát nem minősítette közrendbe ütközőnek. Ezt követően hatvan napon belül az indítványozó nem terjesztett elő alkotmányjogi panaszt. A Legfelsőbb Bíróságnak a - választottbírósági határozat alapján a cégjegyzékbe történő bejegyzés tárgyában - megindult újabb pert lezáró, Gf. VII. 31.015/2001/6. számú jogerős ítéletében nem merült fel a közrend kérdése. Az indítványozó ennek a 2002-ben hozott határozatnak a kézhezvételétől számított hatvan napon belül nyújtott be alkotmányjogi panaszt, de a panasz tartalmilag az 1997. évi ügyben szereplő kérdésre vonatkozott.
Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 48. §-ának (2) bekezdése szerint alkotmányjogi panaszt a jogerős határozat kézbesítésétől számított hatvan napon belül lehet benyújtani.
Az indítványozó a közrend fogalom hiányára vonatkozó alkotmányjogi panaszát több évvel a közrend kérdésében döntést tartalmazó, 1997-ben meghozott Gf. VI. 30.848/1997/8. számú ítélet kézhezvétele, az Abtv. 48. §-ának (2) bekezdésében meghatározott határidő letelte után nyújtotta be. Ezért az Alkotmánybíróság ideiglenes ügyrendjéről és annak közzétételéről szóló, módosított és egységes szerkezetbe foglalt 3/2001. (XII. 3.) Tü. határozat (ABH 2003, 2065.) 29. §-ának e) pontja alapján az Alkotmánybíróság az indítványt visszautasította.
Budapest, 2006. november 27.
Dr. Bihari Mihály s. k.,
az Alkotmánybíróság elnöke
Dr. Balogh Elemér s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Bragyova András s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Erdei Árpád s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Harmathy Attila s. k.,
előadó alkotmánybíró
Dr. Holló András s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Kiss László s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Kovács Péter s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Kukorelli István s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Paczolay Péter s. k.,
alkotmánybíró