Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 1999.154 Az okirat nyilvánvaló érvénytelenségének megállapítását kizáró körülmények [Ptk. 145. § (2) bek.].[1]

A 19664-es számú tulajdoni lapon 9055/1 hrsz. alatt feltüntetett belterületi üzletház ingatlan 523/1000 tulajdoni arányban az I. r. felperes tulajdonát képezte, míg az ingatlan társtulajdonosai az I-IX. szám alatti alperesi beavatkozók voltak. Az I. r. felperes 1995. január 25-én adásvételi szerződést kötött a II. r. felperessel, melyben a tulajdonát képező 523/1000 tulajdoni illetőséget 7 546 326 Ft vételárért adta e1 a II. r. felperes részére. A vételár összegének meghatározására arra figyelemmel került sor, hogy a szerződés megkötésekor az I. r. felperesnek ilyen összegű tartozása állt fenn a II. r. felperes felé a közöttük korábban létrejött hitelszerződésből eredően, ezért megállapodtak abban, hogy a II. r. felperes tulajdonjogának bejegyzése esetén az I. r. felperes hiteltartozását kiegyenlítettnek tekintik.

Az alperesi beavatkozók az 1995. március 1-jén kelt okiratban - mint a perbeli ingatlan társtulajdonosai - kijelentették, hogy a II. r. felperes által tett vételi ajánlatot magukévá teszik és a tulajdonjog bejegyzésével egyidőben az I. r. felperesnek a velük szemben fennálló tartozását a vételár mértékéig kiegyenlítettnek tekintik.

Meghatározták az egy-egy tulajdonostárs által ily módon szerzett tulajdoni arány mértékét is. Ezen nyilatkozatukat a felperesek részére megküldték, majd 1995. július 13-án tulajdonjoguk bejegyzése iránt kérelmet terjesztettek elő a földhivatalnál.

A földhivatal első fokú egyszerűsített határozatával az alperesi beavatkozók tulajdonjogát - vétel jogcímén - bejegyezte.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt alperes az első fokú határozatot helybenhagyta.

A felperesek az alperesi határozat felülvizsgálat keretében való megváltoztatását és a II. r. felperes tulajdonjogának bejegyzését kérték, hivatkozva arra, hogy az alperesi beavatkozók beszámítás útján elővásárlási jogukat jogszerűen nem gyakorolhatták, nyilatkozatukat - melyet a határidő lejártát követően tettek - a felpereseknek nem küldték meg, elővásárlási jogukról pedig korábban szóban lemondtak.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesek keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a kereset elbírálása során a bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy az eljárt ingatlan-nyilvántartási hatóság az ingatlan-nyilvántartás vezetésére vonatkozó anyagi és eljárási szabályokat betartva hozta-e meg határozatát, vagyis, hogy az alperesi beavatkozók 1995. március 1. napján kelt nyilatkozata alapján a földhivatal jogszabálysértés nélkül meghozott határozattal rendelkezett-e az elővásárlásra jogosult tulajdonostársak tulajdonjogának bejegyzése tárgyában. Az első fokú ítélet szerint az I. r. felperes nem hivatkozhatott alappal arra, hogy a beavatkozók indokolatlanul hosszú idő lejártát követően éltek elővásárlási jogukkal, mert éppen az I. r. felperesnek kellett volna részükre - az ajánlat közlésével egyidőben - megfelelő határidőt szabnia. A bíróság a társtulajdonosok nyilatkozatának tartalmából megállapította, hogy a beavatkozók a földhivatali kérelem benyújtásával egyidőben az I. r. felperes felé címzetten is megtették nyilatkozatukat, továbbá, hogy az elővásárlásra jogosult társtulajdonosok a velük közölt ajánlat elfogadásával a szerződést úgy is létrehozhatták, hogy az eladó velük szemben fennálló tartozását a vételárba nyomban beszámították.

Mindezeket értékelve a bíróság a földhivatalok eljárását törvényesnek találta és az alperesi határozat felülvizsgálata iránt előterjesztett keresetet, mint alaptalant elutasította.

A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét annak helyes indokaira utalással helybenhagyta, kiemelve, hogy az alperesi határozat az irányadó anyagi és eljárási jogszabályoknak megfelelt, a beavatkozók elővásárlási jogukat jogszerűen, kellő időben gyakorolták, részükről a beszámításra jogszerűen került sor.

A jogerős másodfokú ítélet felülvizsgálata iránt a felperesek nyújtottak be kérelmet és mindketten a másodfokú ítéletnek az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedő megváltoztatását és a II. r. felperes tulajdonjogának a bejegyzését kérték. Az I. r. felperes előadása szerint a másodfokú bíróság ítélete a Ptk. 373. § (1) és (2) bekezdésében, valamint 296. § (1) bekezdésében foglaltakat sérti. Kérte figyelembe venni, hogy a beavatkozókkal szemben fennálló tartozásának összege meg sem közelíti a perbeli tulajdoni illetőség vételárát, valamint, hogy a vételi ajánlatot nem ő, hanem a II. r. felperes közölte a társtulajdonosokkal, így elfogadó nyilatkozatuk az adásvételi szerződést érvényesen nem hozhatja létre. Állította, hogy az általa tett tartozás-elismerés jogcímei változatlanok maradtak, tartozása vételárrá nem fordulhatott át.

A II. r. felperes szerint a másodfokú ítélet sérti a Ptk. 296. § (1) és (2) bekezdését, valamint az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó rendelkezéseket. Állította a II. r. felperes, hogy a beavatkozók a beszámítás gyakorlásával nem a vételi ajánlat szerinti tartalommal fogadták el a szerződést és hivatkozott arra is, hogy időközben egyes elővásárlásra jogosultak ezen jogukról lemondtak.

Az alperes és a beavatkozók a felperesek felülvizsgálati kérelmének elutasítását kérték. A beavatkozók előadták azt is, hogy az I. r. felperes ezideig a feléjük fennálló és beszámítás alapját képező tartozás összegszerűségét nem vitatta.

A felperesek felülvizsgálati kérelme nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős másodfokú ítéletet csak a felperesek felülvizsgálati kérelmének keretei között vizsgálta felül a Pp. 275. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel.

A közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perben a bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a közigazgatási hatóság az eljárás során a határozat meghozatalakor sértett-e jogszabályt vagy sem. A konkrét esetben azt kellett tisztázni, hogy a felpereseket a perbeli tulajdoni illetőség tekintetében elővásárlási jog megillette-e és ezen joguk gyakorlása során a beszámítás tárgyában tett nyilatkozatukat a kérelmet elbíráló földhivatal mennyiben volt köteles figyelembe venni.

A becsatolt közigazgatási iratok között fellelhető tulajdoni lap tartalmából megállapítható, hogy a felperesek között létrejött adásvételi szerződés időpontjában a beavatkozók a perbeli ingatlan tulajdonostársai voltak, őket a felperes tulajdoni illetőségére a Ptk. 145. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel elővásárlási jog illette meg. A beavatkozók a peres eljárás során a felperesek által sem vitatottan, 1994. december 8-án kelt az I. r. felperes tartozás elismerését tartalmazó okirattal alátámasztották, hogy a Ptk. 296. § (1) bekezdésének megfelelő egynemű és lejárt, beszámításra alkalmas követelésük állt fenn az I. r. felperes eladóval, mint kötelezettel szemben.

Az ingatlan-nyilvántartási eljárás során a nyilvántartást végző szervnek a szerződést és a bejegyzési kérelem mellékleteit tartalmuk szerint csak annyiban kell összevetniük, hogy a jogosult elővásárlási jogával a szerződésben meghatározott feltételek elfogadásával élni kívánt-e. A beavatkozók az 1995. március 1-jén kelt okiratban foglaltak szerint a II. r. felperes által tett vételi ajánlatot teljes terjedelmében magukévá tették, elővásárlási jogukkal élni kívántak. Erre vonatkozó jognyilatkozatukat a felperesekkel is közölték és meghatározták az elfogadó-nyilatkozattal szerzett közös tulajdon részarányát is. Az elővásárlási jogra vonatkozó jognyilatkozat érvényességének elbírálása már nem a földhivatal által lefolytatott közigazgatási eljárás, hanem a bíróság által lefolytatott polgári peres eljárás tárgya lehet. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. 17. § (1) bekezdése csak az okirat nyilvánvaló, érvénytelenségét eredményező alaki és tartalmi hiányossága esetén teszi lehetővé a változás bejegyzésének megtagadását. Ennek hiányában az első fokú földhivatal tehát jogszabálysértés nélkül meghozott határozattal rendelkezett a perbeli ingatlan tekintetében a beavatkozók tulajdonjogának bejegyzéséről, ezért az alperesi határozat felülvizsgálata iránt benyújtott kereset alaptalan volt. A másodfokú bíróság sem sértett jogszabályt, amikor ítéletével a keresetet elutasító elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A fentiek alapján a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése szerint a másodfokú bíróság jogerős ítéletét hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Kfv. II. 27. 615/1997. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 1999.128 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.