Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2006.8.270 A közszolgálati műsorszolgáltató - az egy műsorszámban közölt - egyoldalú álláspont sugárzásakor legalább utalásszerű tájékoztatást köteles adni az ellenvélemények létezéséről [1996. évi I. tv. 3. §, 23. §].

A felperes K. adóján 2003. június 22-én került adásba a V. műsorszám.

A műsorban hallható volt a K. K. műsorvezető közreműködésével készült és oktatáspolitikai kérdésekkel foglalkozó összeállítás, így a T. B. pedagógussal készült interjú, valamint L. I. jegyzete.

Ezen túlmenően riportok hangzottak el - többek között - az E. M. K. platformjának vezetőjével, a Jobbik Magyarországért mozgalom alelnökével, továbbá a kórház­privatizációval összefüggésben.

A műsor kapcsán érkezett bejelentés alapján az alperes vizsgálta az adásban elhangzottakat, és a 2003. szeptember 2. napján kelt határozatában megállapította, hogy a felperes e műsor szolgáltatásával megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (a továbbiakban: Rttv.) 3. §-ának (2) bekezdésében és 23. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat, ezért az Rttv. 112. § (1) bekezdés el pontja alapján 100 000 Ft bírság megfizetésére kötelezte.

A felperes keresetében az alperes határozatának megváltoztatását kérte, oly módon, hogy állapítsa meg a bíróság azt, hogy a jogsértést nem követte el, ezért a kiszabott szankciót mellőzze.

Eljárási jogszabálysértésként jelölte meg, hogy törvénysértő módon nem gyakorolhatta nyilatkozattételi jogát. Anyagi jogszabálysértés tekintetében arra hivatkozott, hogy a műsor egyik elemében sem sértette meg az Rttv. 3. §-ának (2) bekezdését, és mindenben megfelelt a kiegyensúlyozott tájékoztatás törvényi követelményének is.

Az elsőfokú bíróság az alperes határozatát megváltoztatva megállapította, hogy a felperes által közreadott publicisztika nem volt alkalmas gyűlöletkeltésre, nem sértette meg a felperes a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét, az oktatáspolitikai riportok, a párttá alakuló politikai tömegmozgalommal, valamint az egészségügyi intézmények privatizációjával kapcsolatos riportok közreadásával; ezért a felperest terhelő bírság összegét 50 000 Ft-ra mérsékelte, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A kereset-elutasítás tekintetében megállapította, hogy az oktatáspolitikai műsorrészben, illetve az E. M. K. platformjának vezetőjével készült riportban a jogsértés megvalósult, az első esetben az Rttv. 3. § (2) bekezdésében, a második esetben az Rttv. 23. § (2) bekezdésében írtak megszegésével.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes és az alperes is fellebbezést nyújtott be.

A felperes fellebbezésében - az ítélet megváltoztatásával - kereseti kérelme teljesítését kérte. Az alperes fellebbezésében - a közigazgatási határozatban foglaltak fenntartása mellett - az ítélet megváltoztatásával a kereset teljes körű elutasítását kérte.

A Fővárosi Ítélőtábla a fellebbezések elbírálása során az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, a felperes keresetét az Rttv. 23. § (2) bekezdése megsértése tekintetében teljes egészében elutasította, a bírság mérséklését mellőzte, egyebekben helybenhagyta.

Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a felperes fellebbezése nem alapos, az alperes fellebbezése pedig részben alapos.

Az Rttv. 23. § (2) bekezdésére hivatkozással kifejtette, hogy az alperes határozatában a vizsgált napon a V. műsorban elhangzottak tekintetében négy esetben találta megállapíthatónak ezen szakasz megsértését azzal, hogy az átfogó és elfogulatlan tájékoztatás nem teljesült a műsorszolgáltató részéről.

Ezzel szemben az elsőfokú bíróság ítéletében az R. képviselőjével készített interjú kivételével akként foglalt állást, hogy a felperes három esetben nem sértette meg a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét.

A másodfokú bíróság a perben csatolt hangszalagok meghallgatása alapján - egyetértve az alperes álláspontjával - arra a megállapításra jutott, hogy az alperesi határozatban megjelölt valamennyi műsorrész vonatkozásában fennállt az átfogó és elfogulatlan tájékoztatás követelményének hiánya. Az R. tagjával készült interjúban a párt megvádolt képviselői nem kaptak szót, a műsorvezető nem törekedett arra, hogy átfogó képet adjon, és tájékoztatást nyújtson a felvetett kérdésköröket illetően.

A párttá alakuló politikai mozgalom vezetőjével készült interjúban elhangzottak nem voltak programtervezetnek és tervezett programról szóló tájékoztatásnak minősíthetők.

A megszólaló lényegében az Európai Unióhoz való csatlakozás kapcsán az ellenvéleménye szerint felmerülő problémákat hangsúlyozta, egyoldalúan. A szervezet álláspontjával szemben álló vélemények ismertetése nem történt meg, illetőleg ezzel összefüggésben egyéb, további meghatározó követelmények figyelembevételére utaló nyilatkozat sem hangzott el a riporter részéről.

A kórház privatizáció kapcsán a kórháztörvényre utalással az intézkedéseket ellenző vélemények voltak hallhatók, attól eltérő állásfoglalás, és egyéb más szempontból való megközelítése az adott témának nem került műsorba. Nem törekedtek a műsor készítői arra, hogy az új törvénnyel összefüggésben esetleges várható pozitívumok, avagy várható kedvező hatások feltárása is megtörténjen.

Az oktatáspolitikai riport vonatkozásában a Fővárosi Ítélőtábla megítélése szerint az Rttv. 3. § (2) bekezdésén túl az Rttv. 23. § (2) bekezdésének megsértése is megállapítható.

A Fővárosi Ítélőtábla álláspontja szerint az elsőfokú bíróság e vonatkozásban a Pp. 206. §-ában foglaltaknak megfelelően, a rendelkezésre álló peradatoknak a maguk összességében és meggyőződése szerinti elbírálásával helytállóan állapította meg, hogy az oktatáspolitikai riport megsértette az Rttv. 3. § (2) bekezdésében írtakat. Alaptalanul hivatkozott a felperes a gyűlöletkeltés általa való mikénti értelmezésére. A perbeli esetben ugyanis nem a műsorrész büntetőjogi megítéléséről, hanem az Rttv. rendelkezéseiből fakadó jogkövetkezményekről kellett állást foglalni.

A műsorvezető megnyilatkozásai, kérdései, illetve összefoglalója pedig a műsorrész egésze szempontjából értékelve az elhangzottakat, alkalmas volt a meg is nevezett kisebbség méltóságának megsértésére, velük szemben fokozott ellenérzés, indulat (gyűlölet) keltésére. E körben az Rttv. a büntetőjognál szigorúbb követelményeket támaszt.

A Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy az oktatáspolitikai riportot illetően a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelménye sem teljesült.

Kiemelte, hogy az Rttv. 3. § (2) bekezdésében és az Rttv. 23. § (2) bekezdésében foglaltakat külön-külön kell értékelni a vizsgálat tárgyát képező műsor tekintetében, és ezek - az elsőfokú bíróság értelmezésével ellentétben - nem vonhatók össze.

A műsorszolgáltatónak kötelessége lett volna utalni az elhangzottakkal kapcsolatos ellenérvekre, a meghatározó jelentőségű tényekre, körülményekre, mert a hallgatók érdekét az szolgálja, hogy hiteles tájékoztatást kapjanak a felvetett oktatáspolitikai kérdések vonatkozásában.

A Fővárosi Ítélőtábla kifejtette, hogy a "Jegyzet" tekintetében helytállóan foglalt állást az elsőfokú bíróság, amikor nem találta megállapíthatónak az Rttv. 3. § (2) bekezdésének megsértését. Az elsőfokú bíróság érvelésével azonban nem értett egyet, megítélése szerint a műsorszolgáltató műsorának minden esetben és minden tekintetben jogszerűnek kell lennie. Különösen igaz ez a közműsor-szolgáltatókra, a közszolgálati televízióra és rádióra. A sugárzott műsor jogszerűségét pedig a műsor tartalma alapján lehet értékelni. Egy adott összetett műsor szerkesztőinek, a riportereknek, a jegyzetíróknak, vagy a műsor egészének az irányultsága - ha mégoly közismert is - a műsor, vagy műsorrészek jogszerűségének vizsgálatakor nem lehet szempont, ha egyébként az Rttv. előírásai érvényesülnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!