Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BKv 94.

A Bszi. 27. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kúria Büntető kollégiuma az alábbiak szerint foglal állást.

Ha a vádemelés előtt elrendelt letartóztatás megszüntetése miatt bejelentett ügyészségi fellebbezés elbírálásának időpontjában a gyanúsított már nincs ténylegesen fogvatartásban - mert az elrendelt letartóztatás tartama meghosszabbítás nélkül lejárt vagy az elsőfokú bíróság döntése folytán enyhébb személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés hatálya alatt áll -, a végzés elleni fellebbezést a törvényszék másodfokú tanácsának el kell bírálnia [2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 481. § (2) bekezdés].

Amennyiben a gyanúsított letartóztatása továbbra is indokolt, úgy a másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú határozatot megváltoztatja, a letartóztatást meghosszabbítja és ismételt foganatba vételét rendeli el [Be. 279. § (2) bekezdés; 297. §; 481. § (2) és (3) bekezdés; 483. § (2) bekezdés a) pont; 579. § (3) bekezdés; 590. §, 606. § (1) bekezdés].

A vádemelés előtt elrendelt letartóztatás meghosszabbítása tárgyában a nyomozási bíró dönt [Be. 463. §, 464. § (1) bekezdés a) pont].

A meghosszabbítás tárgyában hozott határozat ellen fellebbezésnek van helye. A letartóztatás megszüntetése miatt bejelentett ügyészségi fellebbezés - ha a megszüntetést nem az ügyészség indítványozta - halasztó hatályú [Be. 483. § (2) bekezdés a) pont]. A halasztó hatály azonban kizárólag a kényszerintézkedést elrendelő korábbi határozatban megjelölt időtartam lejártáig áll fenn. Ha ez az időtartam letelt és az ügyészségi fellebbezés másodfokú elbírálása még nem történt meg, úgy a letartóztatás a Be. 279. § (2) bekezdés a) pontjának első fordulatában foglalt törvényi rendelkezés alapján megszűnik és a gyanúsított szabadlábra - vagy enyhébb kényszerintézkedés hatálya alá - kerül. Ezekben az esetekben a másodfokú bíróságnak az ügyészségi fellebbezésről annak a ténynek az ismeretében kell döntenie, hogy a gyanúsított már nincs fogvatartásban.

A Be. 579. § (3) bekezdése szerint a végzés elleni fellebbezés elintézésére az ítélet elleni fellebbezés szabályai megfelelően irányadók. A felülbírálat terjedelméről a Be. 590. §-a rendelkezik. A nem ügydöntő végzés felülbírálatára a törvény külön, eltérő szabályokat nem állapít meg. A végzés felülbírálatának eredményeképpen hozott másodfokú határozatokra is a Be. LXXXIV. Fejezetében foglalt rendelkezései az irányadók.

A törvény azokra az esetekre sem állapít meg eltérő szabályozást, ha a bírói engedélyes személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés tárgyában hozott határozat ellen bejelentett fellebbezést a folyamatban levő nyomozati szakban akkor kell elbírálni, amikor a gyanúsított fogvatartásának ténye megszűnt.

Nincs tehát olyan büntetőeljárási rendelkezés, amely ezekben az esetekben mentesítené a másodfokú bíróságot a fellebbezés elbírálásának kötelezettsége alól. A joghatályos ügyészségi fellebbezést tehát el kell bírálni. A másodfokú eljárásban tanácsülésen [Be. 481. § (3) bekezdés] azt kell vizsgálni, hogy a bírói engedélyes személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés megszüntetéséről az elsőfokú bíróság a törvény rendelkezéseinek helyes alkalmazásával döntött-e, avagy az ügyészségi jogorvoslatban felhozottak a megtámadott végzés megváltoztatását indokolják.

Amennyiben a tanácsülésen eljáró törvényszék másodfokú tanácsa úgy ítéli meg, hogy az elsőfokú bíróság jogszabályt helytelenül alkalmazott, amikor a letartóztatást megszüntette, akkor megváltoztatja az elsőfokú végzést, és maga hoz a törvénynek megfelelő határozatot [Be. 606. § (1) bekezdés]. A megszüntetést kimondó végzés - törvénynek megfelelő - megváltoztatása pedig értelemszerűen szólhat a letartóztatás meghosszabbításáról és annak foganatba vételéről.

E határozat meghozatalának nem akadálya az a tény, hogy a gyanúsított ténylegesen szabadlábon van vagy bírói engedélyes személyi szabadságot érintő enyhébb kényszerintézkedés hatálya alatt áll. A fellebbezés elintézése során a másodfokú bíróság az elsőfokú határozatot bírálja felül és felülbírálatának terjedelmét a bejelentett (vissza nem vont) fellebbezés adja meg. A hibás elsőfokú döntés orvoslásának a másodfokú bíróság tehát csak a tényleges megváltoztatással, azaz a jogszabálynak megfelelő tartalmú döntéssel, adott esetben a letartóztatás meghosszabbításával tehet eleget. A ténybeli változás szükségszerű konzekvenciája pedig az, hogy a szabadlábon levő terhelttel szemben a letartóztatást ismét foganatba kell venni.

A másodfokú bíróságnak tehát nem szűnik meg a bírói engedélyes személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés megszüntetése tárgyában bejelentett ügyészségi fellebbezés elintézésének hatáskörébe tartozó - a jogorvoslattal vitássá tett elsőfokú döntés megváltoztatásának lehetőségét is magában foglaló - törvényes kötelezettsége annak a ténynek az alapján, hogy az elsőfokú bíróság - esetlegesen téves, jogszabályt helytelenül alkalmazó - rendelkezése alapján átmenetileg szabadlábra került a büntetőeljárás olyan terheltje, akinek egyébként fogvatartásban a helye.