Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.7.204 I. A szerződésátruházás a már fennállt jogviszony alanyaiban bekövetkező változás, jogutódlás. A szerződésátruházás a jogviszonyt nem szünteti meg, a szerződést nem újítja meg; lényege, hogy a szerződésből kilépő és a szerződésben maradó fél közötti kötelem szűnik meg, a korábban létrejött jogok és kötelezettségek összessége pedig a szerződésbe belépő és a szerződésben maradó fél között marad fenn.

II. A Ptké. a Ptk. hatálybalépését segítő jogszabály, következésképpen nem tartalmazhat olyan normát, amely a Ptk. tételes szabályát írja felül [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:208. §, 6:211. §, 2013. évi CLXXVII. törvény (Ptké.) 53/C. § (1) és (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A perbeli legelő művelési ágú ingatlanra és egyéb ingatlanokra vonatkozóan a tulajdonos magyar állam nevében eljáró Állami Vagyoni Ügynökség 1992. november 5-én kötött határozott időtartamra, 50 évre szóló haszonbérleti szerződést az alperessel, amelynek értelmében a föld minőségére figyelemmel eredetileg nem kellett haszonbért fizetni, majd e tekintetben a szerződést 1999. október 15. napján módosították. Az alperes haszonbérleten alapuló földhasználata 2003-ban került bejegyzésre a földhasználati nyilvántartásba, az 1993. január 1. napjától 2043. december 31. napjáig terjedő időre.

[2] A magyar állam képviseletében eljáró Nemzeti Földalapkezelő Szervezet mint haszonbérbeadó és az alperes mint haszonbérlő között 2014. június 27-én létrejött módosított és egységes szerkezetbe foglalt mezőgazdasági földhaszonbérleti szerződés alapján a perbeli ingatlanra vonatkozóan a haszonbérlet időtartama 1993. január 1. napjától 2042. december 31. napjáig terjedő határozott időre szólt.

[3] A felperes a 2015. december 7. napján lebonyolított nyilvános árverésen történt licitálást követően, a 2016. április 25-én létrejött adásvételi szerződés alapján megszerezte a perbeli ingatlan kizárólagos tulajdonjogát, amelyet az ingatlan-nyilvántartásba 2016. november 2. napjával bejegyeztek, egyúttal rögzítve a magyar állam javára a visszavásárlási jogot, valamint az ezt biztosító elidegenítési és terhelési tilalmat egyezően 20 év időtartamra.

[4] A felperes a 2017. október 10-én kelt levelében a perbeli ingatlant érintő haszonbérleti szerződést a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel (a továbbiakban: Földforgalmi tv.) összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (a továbbiakban: Fétv.) 60. § (5) bekezdésére hivatkozással 2017. december 31. napjával felmondta.

[5] Az alperes a 2017. október 19-én kelt levelében a felmondást nem fogadta el.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes pontosított keresetében a felmondás érvényességére hivatkozással kérte az alperes kötelezését a perbeli ingatlan birtokába adására, keresete jogalapjaként a Fétv. 60. § (5) bekezdését jelölte meg.

[7] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. E körben arra hivatkozott, hogy a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:340. § (2) bekezdésében, valamint 6:211. §-ában írtak alapján a haszonbérleti szerződésből származó jogok és kötelezettségek jogszabály rendelkezése alapján szálltak át a felperesre. A Ptk. hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a továbbiakban: Ptké.) 53/C. § (2) bekezdésében írtak szerint a szerződésátruházással új szerződés jött létre a szerződésbe belépő felperes és közte. A hivatkozott jogszabályi rendelkezés novációt alkalmaz, amelynek lényege, hogy az eredeti szerződés megszűnik és a felek akaratának megfelelő új kötelem hatályos. Érvelése szerint a Ptké. azért tartalmazza ezt a megoldást, mert a magyar állam a jogszabály alapján történő szerződésátruházás szabályait nem kívánta teljes körűen alkalmazni az értékesített földterületre megkötött haszonbérleti szerződések esetében, ugyanis ebben az esetben a Ptk. 6:340. § (2) bekezdésének második mondatában írtak szerint egyetemlegesen lenne köteles helytállni a korábbi tulajdonossal együtt a haszonbérlővel szemben. A felperes és közte 2016-ban tehát új szerződés jött létre, így nem alkalmazható a Fétv. 60. § (5) bekezdésében írt rendelkezés, az ugyanis csak a termőföldekről szóló 1994. évi LV. törvény (a továbbiakban: Tft.) hatálybalépése (1994. július 27.) előtt megkötött haszonbérleti szerződésekre vonatkozik. Ugyanakkor az új szerződés létrejötte nem jelenti azt, hogy a szerződés tartalma megváltozott volna, azt a megkötésének időpontjában hatályos jogszabályi rendelkezések alapján kell megítélni, így a haszonbérleti szerződésbe történő belépés által nem jött létre tartalmilag új szerződés a felek között.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest a perbeli ingatlan 15 napon belül a felperes birtokába történő adására.

[9] Határozata indokolásában rögzítette a Ptk. 6:208. § (1) bekezdés, 6:210. §, 6:211. §, 6:340. § (2) bekezdés és 6:356. § rendelkezéseit, valamint a Ptké. 2016. január 6. napjától hatályos 53/C. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakat. Kifejtette, hogy a Fétv. 57. § f) pontjában írtak szerint a haszonbérleti szerződés megszűnik a 60. §-ban meghatározott felmondással. A Fétv. 2014. február 25. napjától hatályos 60. § (5) bekezdése értelmében a haszonbérbeadó, illetve annak jogutódja, valamint a haszonbérlő az 1994. július 27. előtt létrejött haszonbérleti szerződést legkésőbb az adott gazdasági év vége előtt 60 napos felmondási idővel a gazdasági év végén felmondhatja, ha a szerződés időtartama meghaladja a Földforgalmi tv. 44. §-ában meghatározott leghosszabb időtartamot.

[10] Az elsőfokú bíróság a per érdemét illetően részletesen bemutatta a szerződésátruházás jogintézményét, rögzítve, hogy azt a 2014. március 15-én hatályba lépett Ptk. az engedményezéssel, a jogátruházással és a tartozásátvállalással együtt szabályozza; e jogintézmények közös lényege a szerződő felek valamelyikének személyében bekövetkező változás, vagyis jogutódlás. A szerződésátruházás alapulhat a kilépő, a maradó és a belépő fél, vagyis mindhármójuk által aláírt szerződésen, de alapulhat a Ptk. 6:211. §-ának megfelelően jogszabályon is.

[11] Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a Ptk. 6:356. §-a folytán a haszonbérletre is alkalmazandó Ptk. 6:340. § (2) bekezdése egyértelműen a Ptk. 6:211. §-ában írtak szerinti, jogszabályon alapuló szerződésátruházásnak tekintendő. Ugyanakkor a Ptk.-val egyidejűleg hatályba lépett Ptké. 50. § (1) bekezdése a Ptk. hatálybalépésekor fennálló kötelmekkel kapcsolatos, de a Ptk. hatálybalépését követően keletkezett tényekre és megtett jognyilatkozatokra a Ptk. hatálybalépése előtt hatályos jogszabályok rendelkezéseit rendelte alkalmazni. A jogszabályon alapuló szerződésátruházás tehát csak a Ptk. hatálybalépését követően létrejött szerződésekre volt alkalmazható, ezért volt szükséges utóbb beilleszteni a Ptké-be annak 53/C. §-át, amely értelmében a jogszabályon alapuló szerződésátruházás szabályait a régi Ptk. (1959. évi IV. törvény) hatálya alatt kötött szerződésekre is alkalmazni kell, ha a szerződésátruházás a Ptk. hatálybalépését követően következik be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!