Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bhar.569/2020/7. számú határozata közúti baleset okozásának vétsége tárgyában. Bírók: Hegedűs István, Mezőlaki Erik, Nagy Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Járásbíróság B.478/2018/21., Kecskeméti Törvényszék Bf.29/2020/5., *Szegedi Ítélőtábla Bhar.569/2020/7.*

***********

...

A Szegedi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság a Szegeden, 2021. március 30. napján megtartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A közúti baleset okozásának vétsége miatt Terhelt1 ellen indított büntetőügyben a Kecskeméti Törvényszék 2020. október 27. napján kihirdetett 3.Bf.29/2020/5. számú ítéletét helybenhagyja.

A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] A Kecskeméti Járásbíróság a 2019. október 14. napján kihirdetett 8.B.478/2018/21. számú ítéletével Terhelt1 vádlottat az ellene közúti baleset gondatlan veszélyeztetésének vétsége [Btk. 235. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont] miatt emelt vád alól felmentette. Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelről és a bűnügyi költség állam általi viseléséről.

[2] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint Terhelt1 vádlott 2017. április 20. napján este 18 óra 15 perc körüli időben - nappali, jó látási viszonyok között - Kecskemét lakott területén, párhuzamos közlekedésre alkalmas út korábbi esőtől nedves felületű, sima aszfalt burkolatú külső forgalmi sávjában közlekedett a út irányából a városközpont felé a DAKK Zrt. üzemben tartásába tartozó forgalmi rendszámú típusú, 1. szám helyi közforgalmi autóbusszal. Haladása során a út és az körút kereszteződése utáni úttestrészen a gépjárművel az előtte kialakult forgalmi szituáció - egy gépkocsi hirtelen fékezése - miatt hirtelen fékezett, amelynek következtében az 1,4-2 m/s2 átlaglassulással járó, azonban a folyamat során a 4m/s2 lassulást is elérő autóbuszban, a korábban ülve utazó és a leszállási szándékát a jelző készülékkel jóval korábban jelző 73 éves tanú1 - annak ellenére, hogy az autóbusz, egyik kapaszkodóját fogta - elesett, és a jármű vizes padlóján a vezető fülkéig csúszott a teste bal oldalán.

[3] A baleset következtében tanú1 sértett a hajas fejbőr és a singcsont csukló közeli végén a tövis nyúlvány feletti elmozdulással járó spiráltörést szenvedett el, amely sérülés büntetőjogi gyógytartama 8 napon túli, ténylegesen mintegy két hónap alatt gyógyuló sérülés. A sértett sérülése súlyos egészségromlást nem eredményezett, azonban a jobb kéz csökkent funkciója mintegy 10%-s munkaképesség csökkenésben kifejezhető maradandó fogyatékosságot eredményezett.

[4] Az elsőfokú bíróság azzal indokolta a vádlott felmentését, hogy a vádlott a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban KRESZ) alapján szabályszegést nem követett el, hiszen a sebességet és a követési távolságot is helyesen választotta meg, indokolt volt a jármű sebességét hirtelen fékezéssel csökkentenie, mert így tudta elkerülni az előtte haladó járművel történt ütközést. Ezzel kapcsolatban utalt a járásbíróság arra, hogy az elvárhatóság nem terjed ki annak figyelembevételére, hogy egy váratlan szituációban az utasok miként utaznak a buszban. Indokolásában hivatkozott az EBD2016.B. 2. számú eseti döntésre, amelyből azt a jogi következtetést vonta le, hogy az előre nem látható akadályokkal a közlekedési szabályokat betartó járművezetőnek általában nem kell számolnia, ezért bűnössége nem állapítható meg.

[5] Az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést a vádlott terhére a felmentés miatt, az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a vádlott bűnösségének közúti baleset okozásának vétségében [Btk. 235. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont] való megállapítása, büntetés kiszabása és a bűnügyi költség viseléséről szóló rendelkezés érdekében.

[6] A Kecskeméti Törvényszék a 2020. október 27. napján meghozott 3.Bf.29/2020/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. Terhelt1 vádlottat bűnösnek mondta ki közúti baleset okozásának vétségében [Btk. 235. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont] és ezért őt 2 évre próbára bocsátotta. Kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[7] A Kecskeméti Törvényszék a járásbíróság ítéletének tényállását az elsőfokú bíróság által tárgyalás anyagává tett ügyiratok tartalma alapján kiegészítette akként, hogy

- Terhelt1 vádlott az általa vezetett autóbusszal folyamatos gépjárműsorban közlekedett.

- A út és az körút kereszteződésétől számított 100 méteren belül található az az autóbusz-megálló, ahol a sértett az autóbuszról le kívánt szállni. A sértett leszállási szándékáról a vádlott tudomással bírt. Az autóbusz fékezését közvetlenül megelőzően a sértett a leszállása érdekében üléséről felállt.

- Az autóbusz fékezés előtti haladási sebessége mintegy 40 km/h volt.

- A baleset azért következett be, mert a vádlott megszegte azt a közlekedési szabályt, amely szerint járművel a forgalmi és az időjárási viszonyoknak megfelelően kell közlekedni; figyelemmel kell lenni a jármű sajátosságira, az utasokra.

[8] A másodfokú bíróság álláspontja szerint a járásbíróság téves jogi következtetést vont le, amikor akként foglalt állást, hogy a vádlott által elkövetett cselekmény nem bűncselekmény, és ezért a vádlott felmentéséről határozott. A törvényszék indokolása szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor azt állapította meg, hogy a vádlott még gondatlanságból sem szegte meg a KRESZ 25. § (1) bekezdésében írt közlekedési szabályt. Kifejtette, hogy téves volt a járásbíróság álláspontja, amikor a vádlott által vezetett autóbusz előtt haladó járművek hirtelen fékezését egy előre nem látható akadálynak tekintette, és részben ebből adódott a téves jogi következtetése. Hivatkozva a járásbíróság által megjelölt eseti döntésre is kifejtette, hogy a hirtelen fékezés a közlekedés része, így nem tekinthető előre nem látható akadálynak. Ezen túlmenően a vádlottnak a járműve haladási sebességét és a követési távolságot úgy kellett volna megválasztania, hogy az utasok, így a sértett elesése ne következhessen be az előtte haladó járművek hirtelen fékezése esetén. A vádlott azonban a tőle elvárható figyelmet, körültekintést elmulasztotta, és ezért nem látta előre magatartásának lehetséges következményeit. A vádlott tehát hanyag gondatlanságból megszegte a KRESZ 25. § (1) bekezdésében foglalt közlekedési szabályt, amikor az általa vezetett járművel nem a forgalmi és az időjárási viszonyoknak megfelelően közlekedett és nem volt figyelemmel a jármű sajátosságaira valamint az utasokra. A vádlott gondatlan szabályszegése folytán, azzal okozati összefüggésben következett be a sértett sérülése. Kiemelte, hogy a vádlottól a haladási sebesség és a követési távolság megválasztása során nem csupán a más járművekkel való ütközés elkerülése volt elvárható, hanem a saját utasai testi épségének védelme is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!