Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.5.109 A vádemelésre jogosultság vizsgálata nem terjed ki a vádelőkészítési (nyomozási, vádemelési) szakaszra. A vád törvényessége szempontjából közömbös ezért az, hogy az eljárt nyomozó hatóság a hatáskörét túllépve folytatta le a nyomozást [Be. 2. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.30224/2013/78., Fővárosi Törvényszék Bf.5900/2014/34., Kúria Bfv.680/2015/7. (*BH 2016.5.109*)

***********

[1] Az eljárt bíróság a 2013. november 21. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki hamis vád bűntettében [1978. évi IV. tv. 233. § (1)-(2) bek.]. Ezért őt egy év öt hónap - végrehajtásában három év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, és szolgálati viszonyának megszüntetésére ítélte.

[2] A másodfokon eljáró törvényszék a 2015. február 13. napján jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; a terhelt cselekményét az 1978. évi IV. törvény 233. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő hamis vád bűntettének minősítette. A szabadságvesztés felfüggesztésének próbaidejét kettő évre mérsékelte. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ítélete ellen a terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt jogszabályi hivatkozás nélkül, tartalmát tekintve a Be. 416. § (1) bekezdés a), b) és c) pontja alapján.

[4] A terhelt az eljárási szabálysértések körében sérelmezte, hogy az igazságügyi elmeorvos szakértő kirendelésére vonatkozó határozatot részére nem kézbesítették. Ezért a védekezésre nem tudott kellően felkészülni, így sérült a fegyverek egyenlőségének elve. Álláspontja szerint a vele szemben emelt vád nem volt törvényes, és kétségbe vonta a K. Nyomozó Főügyészség hatáskörét és illetékességét mind a vádemelésre, mind pedig a vád képviseletére vonatkozóan. Vélekedése szerint a B. Nyomozó Ügyészség lett volna jogosult a vádemelésre, illetve a képviseletre. A vádirat nem tartalmazza szabályszerűen a vádhatóság hatáskörét és illetékességét, ezért az nem törvényes.

[5] Mindemellett sérelmezte, hogy tanúkihallgatás előtt nem volt törvényes figyelmeztetés, míg a védekezését nem ellenőrizték le, hanem azt elutasították.

[6] Az ügyben eljárt igazságügyi orvos szakértő elfogult volt, ezért szakvéleményei objektíve valótlan tartalmúak, magatartása jogellenes.

[7] Az eljárt bíróság nem volt törvényesen megalakítva, mivel az ítéletet meghozó "katonai tanács" egyes bíróként hozott döntést, ami jogsértő és megalapozatlan, mert két katonai ülnök alkalmazására nem került sor.

[8] Az eljárt első- és másodfokú bíróság indokolási kötelezettségét súlyosan megsértette, amikor a védekezésével kapcsolatos érveket, illetőleg az általa feltárt ellentmondásokat nem kellően indokolta meg.

[9] Végül eljárási szabálysértésként hivatkozott arra is, hogy az eljáró ügyész a gyanúsítotti kihallgatása előtt nem figyelmeztette őt a Be. 117. §-ában foglaltakra.

[10] Az anyagi jogszabálysértések körében alapvetően a bíróságok által megállapított tényállást, és a bizonyítékok értékelését támadta, az ítélet indokolásának szinte valamennyi bekezdésével kapcsolatban kifejtette álláspontját.

[11] Más ügyben meghozott döntésre hivatkozással vitatta az elmeállapotára vonatkozó megállapítások helytállóságát.

[12] Ártatlanságát hangoztatta a hamis váddal kapcsolatban, mert a feljelentést nem ő tette meg, ezért még közvetett tettese sem lehet a bűncselekménynek. Vitatta továbbá, hogy felesége az ő ösztönzésére tett volna feljelentést. A hamis vád kapcsán kifejtette, hogy a feljelentést ismeretlen tettes ellen tették, ezért a bűncselekmény megállapításának nincs helye.

[13] Sérelmezte a büntetéskiszabás során értékelt körülményeket, különösen az általa valótlannak tartott parancsnoki véleményre figyelemmel, amit álláspontja szerint a munkaügyi bíróság ítélete is cáfol.

[14] Mindezekre figyelemmel nem lett volna helye vele szemben katonai mellékbüntetés alkalmazásának.

[15] Végül a bíróságok tévesen alkalmazták a Btk. 2. §-át, mert az új Büntető Törvénykönyv kedvezőbb rendelkezései miatt mentesült volna.

[16] A megtámadott határozatok megváltoztatását és felmentő ítélet meghozatalát indítványozta.

[17] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt a tényállást támadó részében törvényben kizártnak, egyebekben pedig alaptalannak ítélte, és a sérelmezett határozatok hatályában fenntartására tett indítványt.

[18] Utalt rá, hogy az alkalmazott joghátrány kizárólag anyagi jogi szabályszegés esetén bírálható felül. Nem sérültek a törvény időbeli hatályával kapcsolatos anyagi jogi rendelkezések sem, kifejtve azt, hogy a terheltre miért kedvezőbbek az elkövetéskor hatályos Btk. rendelkezései.

[19] A szolgálati viszony megszüntetésének feltételei mind az elbíráláskor, mind az elkövetéskor hatályos Btk. rendelkezései szerint fennállanak.

[20] A vád mind tartalmi, mind formai ismérveiben a törvényes vád jogszabályi követelményeinek megfelel. A vád törvényességét nem érinti, hogy a nyomozás szabályait megtartották-e, illetőleg, hogy a vád törvényesen beszerzett és ellenőrzött bizonyítékokon alapul-e. Az eljárt bíróságok pedig eleget tettek indokolási kötelezettségüknek.

[21] A terhelt által kifogásolt szabályszegések nem tartoznak az eljárási törvényben tételesen felsorolt eljárási szabálysértések körébe, ezért felülvizsgálatra nem adnak alapot.

[22] A Kúria a terhelt felülvizsgálati indítványát a Be. 424. § (1) bekezdése szerint tanácsülésen bírálta el. A Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra volt figyelemmel; emellett tekintettel volt ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt - és az indítványban nem hivatkozott egyéb - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges eljárási szabálysértésekre is.

[23] Ilyen eljárási szabálysértést nem észlelt. Az indítványnak az eljárási szabálysértésekre vonatkozó hivatkozásait részben törvényben kizártnak, részben megalapozatlannak találta.

[24] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bíróság a határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[25] E törvényi feltételek közül a felülvizsgálatot a törvényes vád hiánya, illetőleg az indokolási kötelezettség megsértése alapozhatná meg.

[26] A Be. 373. § (1) bekezdés I. c) pontja alapján az ítélet hatályon kívül helyezésének és az eljárás megszüntetésének van helye, ha a bíróság törvényes vád hiányában járt el.

[27] A vád akkor törvényes, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában meghatározott személy pontosan körülírt, büntetőtörvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi.

[28] A törvényes vád minimális tartalmi követelménye a Be. 2. § (2) bekezdése alapján, hogy az alaki legitimációval rendelkező vádló a bírósághoz benyújtott indítványában meghatározott személy, büntetőtörvénybe ütköző, pontosan körülírt cselekménye miatt a büntetőeljárás lefolytatását kezdeményezi. A vád anyagi jogi megalapozottsága pedig a vád törvényessége szempontjából közömbös (EBH 2014.B.17.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!