Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.657/2008/25. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 28. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 2. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. §] Bírók: Csonka János, Stumm Józsefné, Suba Ildikó

Fővárosi Munkaügyi Bíróság

8 . M. 657 / 2008. / 25 .

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság

dr. Habis Kinga ügyvéd (címe) által képviselt

felperes neve (címe) felperesnek

dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd (címe) által képviselt

alperes neve (címe) alperes ellen

felmondás jogellenességének megállapítása iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A felperes 15 napon belül 120.000,- (azaz: százhúsz) Ft + ÁFA perköltséget köteles az alperesnek megfizetni.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet a Fővárosi Bírósághoz címezve a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál lehet 3 példányban előterjeszteni.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását, ha a fellebbezés tárgyaláson kívül is elbírálható tárgyalás tartására irányuló kérelmet terjeszthetnek elő.

I n d o k o l á s :

A bíróság a felek előadása, a rendelkezésre álló iratok, valamint 1. sz. tanú tanúvallomása alapján a következőket állapította meg.

A felperes 2005. február 7-től kezdődően állt az alperes alkalmazásában határozatlan idejű munkaviszonyban munkaerő-kölcsönzés keretében. A munkaviszony időtartama alatt a felperes az ...nél, mint kölcsönvevőnél volt foglalkoztatva kapcsolatelemző, illetve rendszerelemző munkakörben.

Az alperes a 2007. december 21. napján kelt levelében arról tájékoztatta a felperest, hogy 2007. december 21. napjától kezdődően az ....-nél nem tud részére munkát biztosítani, és e naptól számított 30 napon belül a tőle telhető gondossággal mindent megtesz annak érdekében, hogy a felperes foglalkoztatását egy másik cégnél biztosítani tudja. Tájékoztatta az alperes a felperest arról is, hogy erre a 30 napra átlagkeresete illeti meg, és amennyiben 2008. január 20-ig nem sikerül a munkavállaló foglalkoztatását biztosítani, úgy az Mt. 193/J § (3) bekezdés c) pontja alapján "felmondás alkalmazható."

Az ... egyébként 2007. december 20. napján értesítette az alperest arról, hogy a továbbiakban a felperes munkájára nem tart igényt.

Az alperes a 2008. január 21. napján kelt és e napon közölt felmondásával a felperes munkaviszonyát az Mt. 193. /J § (3) bekezdés c) pontjára történő hivatkozással felmondta arra történő utalással, hogy 30 napon belül nem tudta a felperes foglalkoztatását biztosítani.

A felperes a határidőben benyújtott keresetében kérte a felmondás jogellenességének a megállapítását. Az eljárás során a kereseti kérelmét úgy pontosította, hogy a jogellenesség megállapítása mellett a felmondási idő leteltét követő naptól (2008. február 20.) 2008. március 10-ig 185.000,- Ft elmaradt munkabér és az e naptól a kifizetésig járó törvényes kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Ezen túlmenően 6 havi átlagkeresetének kártérítésként történő megfizetését kérte. Egy havi átlagkereset összegét 264.000 forintban jelölte meg.

A felperes a keresetét arra alapozta, hogy a felmondást nem arra jogosult személy írta alá, továbbá, hogy a felmondás indokolása nem valós és okszerű.

A felperes álláspontja szerint az alperes nem tett semmilyen intézkedést annak érdekében, hogy a felperes jövőbeni foglalkoztatását biztosítsa, noha az alperes adatbázisában a felperes képzettségével munkaerő-kölcsönzés keretében betölthető "un" nyitott pozíciók voltak. A felperes hivatkozott arra, hogy a felmondásának közlését követő napon részt is vett egy ilyen állásinterjún, ami végül is nem járt eredménnyel. A felperesnek ennek kapcsán az volt az álláspontja, hogy ha az alperes a részére történő álláshely keresés során megfelelő gondossággal járt volna el fel kellett volna ajánlania számára azt az álláslehetőséget, amelyet ő saját maga vett észre az alperes által egyébként hirdetett álláshelyek között és amellyel összefüggésben 2008. január 22-én állásinterjún is részt vett.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy a perbeli időszakban nyitott és munkaerő kölcsönzés keretében betölthető álláslehetőségek között nem volt olyan, amelyben a felperes foglalkoztatására sor kerülhetett, ezért élt a felmondás lehetőségével.

A felperes keresete nem megalapozott.

A bíróság az eljárás során elsődlegesen azt vizsgálta, hogy a felmondás arra jogosulttól származik-e.

A felperessel közölt felmondást ... és ... HR managerek írták alá.

Az alperes társasági szerződésének a 11.3. pontja biztosít lehetőséget az ügyvezető számára arra, hogy a jogkörét az ügyek meghatározott csoportjára nézve a társaság munkavállalóira átruházhatja.

A 2006. évi IV. törvény (Gt.) 28. § (1) bekezdése szerint a gazdasági társaság munkavállalóival szemben a munkáltatói jogokat - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik a vezető tisztségviselő (jelen esetben az ügyvezető) gyakorolja. A (2) bekezdés szerint a társasági szerződés vagy a társaság legfőbb szervének határozata a munkáltatói jogok gyakorlását több vezető tisztségviselő esetében az egyik vezető tisztségviselőre, illetve más a gazdasági társasággal munkaviszonyban álló személyre ruházhatja át. Jelen esetben az ügyvezető a társasági szerződésben kapott felhatalmazás alapján rendelkezett a munkáltatói jogok delegálásáról, és a cégjegyzési jogot adományozó okiratokban (21/1. és 18-I. számú iratok) ...t és ...t felruházta a munkáltatói felmondás jogának gyakorlásával.

A felperes egyébként a fent jelzett iratok csatolását követően a továbbiakban nem vitatta azt, hogy a felmondás jogosulttól származik.

Az Mt. 193/I § (1) bekezdés b) pontja szerint a kölcsönzés céljából létesített munkaviszony megszüntethető felmondással is.

Az Mt. 193/J § (1) bekezdése szerint a határozatlan időtartamú munkaviszonyt felmondással mind a kölcsönbeadó, mind a munkavállaló megszüntetheti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!