Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.7.177 A gáz szabálytalan vételezésével elkövetett lopás a gáz jogosulatlan igénybevételének időtartamától függetlenül természetes egység, a cselekmény üzletszerűen elkövetettkénti értékelésének nincs helye, az kizárólag az elkövetési érték nagysága szerint minősül [Btk. 316. §, 136. § 9. pont].

A városi bíróság a 2012. május 7. napján - tárgyalás mellőzésével meghozott, és 2012. május 23. napján jogerőre emelkedett - végzésével a terheltet folytatólagosan elkövetett lopás bűntette miatt [Btk. 316. § (1) bekezdés, (2) bekezdés c) pontja, (5) bekezdés b) pontja] kettő évre próbára bocsátotta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt javára a megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Álláspontja szerint a bírósági eljárást megelőzően - a nyomozás felfüggesztését követően - a közvetítői eljárás eredménnyel járt, a terhelt a gázszolgáltató vállalat sértettnek az okozott 300 000 forint kárt megtérítette. Az eljárt bíróság törvénysértően minősítette a terheltnek felrótt lopási cselekményt folytatólagosan és üzletszerűen elkövetettnek. A szabálytalan vételezést a terhelt a földgáz-fogyasztásmérő berendezés megfúratásával, ami a lopás szükségszerű elkövetési tevékenysége volt, valósította meg. Az ilyen, szabálytalan vételezéssel megvalósuló cselekmények természetes egységére figyelemmel sem folytatólagosan, sem üzletszerűen elkövetettnek nem minősülnek. A cselekmény helyes minősítése a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés I. fordulata szerint minősülő nagyobb értékre elkövetett lopás bűntette, amelynek büntetési tétele legfeljebb három évig terjedő szabadságvesztés. Márpedig ez esetben - a sikeres közvetítői eljárásra figyelemmel - a terhelttel szemben a Btk. 36. § (1) bekezdésében meghatározott büntethetőséget megszüntető ok miatt a büntetőeljárás megszüntetésére [Be. 332. § (1) bekezdés f) pontja] kell, hogy sor kerüljön. Ez az ok az elsőfokú határozat jogerőre emelkedése idején is fennállt. Indítványozta ezért, hogy a Kúria a városi bíróság megtámadott határozatát változtassa meg, és a terhelttel szemben a büntetőeljárást szüntesse meg.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában - és képviselője a nyilvános ülésen - a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát fenntartotta.

A Kúria nyilvános ülésén a terhelt védője is egyetértett az indítvánnyal.

A Kúria a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

A 2011. évi LXXXIX. törvény 26. § (1) bekezdésével módosított, és 2011. július 13-ától hatályos 1978. évi IV. törvény (Btk.) 36. § (1) bekezdése alapján nem büntethető, aki a személy elleni (XII. Fejezet I. és III. Cím), közlekedési (XIII. Fejezet) vagy vagyon elleni (XVIII. Fejezet) vétség vagy három évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette. A büntetés korlátlan enyhítésére van lehetőség a (2) bekezdés szerint, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmények esetében az öt évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig a terhelt beismerte, és az okozott sérelmet közvetítői eljárás keretében jóvátette.

Az irányadó tényállás alapján a terhelt a bűncselekményt 2009 októberétől 2010. szeptember 29-ig követte el. A nyomozás során a közvetítői eljárás eredményeként az elkövetést beismerte, a gázszolgáltató részére a 300 000 forintot - három részletben - 2012. február 2-ig megfizette.

A Btk. 2. § második mondatára figyelemmel az elbíráláskor hatályban lévő büntetőjogi szabályozás visszaható hatályú alkalmazását alapozza meg, ha a terhelt cselekménye a jogerős elbírálásának időpontjában már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el.

Az eljárt bíróság a terhelt cselekményét a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével minősítette folytatólagosan, nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett lopás bűntettének.

A terhelt bűncselekményének helyes minősítése a felülvizsgálati indítványban kifejtett, mindenben helyes érvek folytán nagyobb értékre elkövetett lopás bűntette [Btk. 316. § (1) bekezdés, (4) bekezdés I. fordulata], e cselekmény büntetési tétele három évig terjedő szabadságvesztés.

Ez esetben a Btk. 36. § (1) bekezdésére figyelemmel nem a büntetés korlátlan enyhítésének, hanem a tevékeny megbánás okán a Be. 332. § (1) bekezdés f) pontja alapján a büntetőeljárás megszüntetésének van helye.

A Kúria mindezekre figyelemmel a Be. 427. § (1) bekezdés a) pontja alapján a megtámadott határozatot megváltoztatta, és maga hozott a törvénynek megfelelő határozatot. A terhelttel szemben a lopás bűntette miatt indult büntetőeljárást megszüntette.

(Kúria Bfv. I. 947/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2012. december 11. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A nagyobb értékre elkövetett lopás bűntette miatt folyamatban volt büntetőügyben a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség által a terhelt javára benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva az Esztergomi Városi Bíróság 14.TM.61/2012/2. számú végzésének a büntetőjogi felelősség megállapítására és intézkedés alkalmazására vonatkozó rendelkezését megváltoztatja, a terhelttel szemben helyesen a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés I fordulata szerint minősülő lopás bűntette miatt indult büntetőeljárást megszünteti.

Elrendeli a terhelt által bűnügyi költség címén befizetett összegnek a befizetéstől a visszatérítés időpontjáig eltelt időre számított mindenkori törvényes kamatával együtt a terheltnek történő visszatérítését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!