Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.6.296 I. A részvények adásvételére vonatkozó szerződés feltűnő értékaránytalanság vagy az árban való tévedés címén való megtámadására irányuló kereset elbírálásánál irányadó szempontok [Ptk. 338/A. § (2) bek., 210 § (1) és (4) bek., 367. § (1) bek.].

II. Az egyik részvényes nem felel a társaság valótlan adatközlése vagy a tájékoztatási kötelezettsége elmulasztása miatt [1988. évi VI. tv. 36. §, 41. § (2) bek., 288. § (1) bek.].

A felperes 1990. július 20-án megvásárolta az alperestől a Gy. T. Rt. 9600 darab 10 000 Ft névértékű névre szóló részvényét 129 600 000 Ft-ért, mely az alaptőke 20%-ának megszerzését jelentette. 1992. május 7-én a Gy. T. Rt. felszámolás alá került.

1993. július 15-én benyújtott keresetében a felperes kérte, hogy a bíróság állapítsa meg az adásvételi szerződés érvénytelenségét, rendelje el az eredeti állapot helyreállítását, vagyis kötelezze az alperest a vételárnak és a kamatainak a visszafizetésére a részvények visszaadása ellenében, továbbá marasztalja az alperest a perköltségekben. Előadta, a részvények megvásárlásakor tévedésben volt a Gy. T. Rt. helyzetéről, a részvények valós értékéről. Ha a valós helyzetről az alperes kellően tájékoztatta volna, a részvényeket nem vásárolja meg. Az alperes tudhatott a Gy. T. Rt. tényleges helyzetéről, hiszen a képviselője részt vett az igazgatóságban, illetve a felügyelőbizottságban. A részvények megvásárlásakor döntése alapjául a cég könyvelési kimutatásainak adatai szolgáltak, ezekben - állítása szerint - jelentős nagyságrendű követelések nem kerültek feltüntetésre. Ezt igazolja, hogy az 1990. évi mérleget, bár az rt. könyvvizsgálója, a C. & L. Könyvvizsgáló Kft. 1991. május 31-én hitelesítő záradékkal látta el, azt a közgyűlés nem fogadta el, majd a könyvvizsgáló a hitelesítő záradékot 1992. május 14-én visszavonta. Ezt követően indult vizsgálat, melynek során megállapítást nyert, hogy a cég mérlege, kimutatásai a részvény vásárlásakor jóval kedvezőbb képet mutattak a valóságosnál. E vizsgálat eredményét a felperes 1992. június 21-én kapta kézhez. Állítása szerint az alperes megsértette a Ptk. 367. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat. Amennyiben az alperes előtt is ismeretlenek voltak a fenti tények, keresetét a felperes közös tévedésre hivatkozva a Ptk. 210. §-ának (3) bekezdésére alapozta.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Kifejtette: sem a felperes, sem a felek nem voltak tévedésben a szerződés megkötésekor. A felperes keresete mögött véleménye szerint az áll, hogy szerinte a részvények értéke nem állt arányban a kifizetett vételárral, vagyis a vételár vonatkozásában volt tévedésben. Ez azonban megtámadási ok, melynél az előírt megtámadási határidő a kereset benyújtásakor már eltelt. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperesi társaság egyik tulajdonosa ugyanaz a H. I., aki az I. GmbH tulajdonosa is volt, s ez a cég az alaptőke 21%-át tulajdonolta az adásvételi szerződés megkötésekor. Részvényeit 1990. június 6-án, illetve június 25-én vásárolta meg.

Az elsőfokú bíróság eljárása során széles körű bizonyítási eljárást folytatott le, számos tanút hallgatott meg, szakértői véleményt is beszerzett. A tanúvallomásokból megállapítást nyert, hogy a részvények a Bécsi Tőzsde melletti telefonkereskedelembe bevezetésre kerültek. A becsatolt szakértői vélemény összegzése szerint a részvények névérték feletti értékesítése reális volt (72. oldal), a szakértői vélemény 58. oldalán szerepel, hogy a felperesi érdekcsoport részvényeinek döntő részét 1990 decemberében 150-200%-os árfolyamon értékesítette.

Az elsőfokú bíróság 1996. november 15-én kelt ítéletében a felperes keresetét elutasította, és kötelezte, hogy fizessen meg az alperesnek 2 000 000 Ft perköltséget. A bíróság döntését a szakértői véleményben kifejtettekre alapította, melyben a szakértők úgy ítélték meg, hogy a részvények névérték feletti értékesítése reális volt az év folyamán.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, az alperes kereseti kérelme szerinti marasztalását kérte. Előadta, az alperes megsértette a Ptk. 367. §-ában foglaltakat, amikor a dolog lényeges tulajdonságáról, a dologgal kapcsolatos terhekről őt nem tájékoztatta. Elmulasztotta az erre vonatkozó okiratok átadását is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!