Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31325/2020/8. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. § (1) bek., 3. § (4) bek., (5) bek.] Bírók: Laczó Adrienn Lilla, Orosz Andrea, Szalai Beatrix

A határozat elvi tartalma:

Amennyiben a munkáltató a felmondásban komplex indokot közöl, tehát nemcsak konkrét magatartást, hanem annak következményeit is meghatározza, a munkaügyi perben azt teljeskörűen bizonyítania kell.

A munkáltató által eltűrt gyakorlat az informatikai rendszerben tárolt privát üzeneteket illetően megalapozhat sérelemdíj iránti igényt, amennyiben a munkavállaló tudta, hozzájárulása nélkül hajt végre abban betekintést a munkáltató.

***********

...

Fővárosi Ítélőtábla

mint másodfokú bíróság

2.Mf.31.325/2020/8.

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a Obermajer és Tóth Ügyvédi Társulás (felperesi képviselő címe) ügyintéző: Dr. Tóth Virág ügyvéd által képviselt Felperes1 (felperes címe) felperesnek - a Dr. Stenczer Ákos Béla kamarai jogtanácsos által képviselt Magyar Nemzeti Bank (alperes címe) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggő jogkövetkezmények, továbbá túlteljesítési bónusz és sérelemdíj tárgyában indult perében a Fővárosi Törvényszék 23.M.70.096/2020/13. sorszámú ítéletével szemben az alperes által 16. sorszámon benyújtott fellebbezés és a felperes által a másodfokú eljárás során 3., illetve 5. sorszámon benyújtott csatlakozó fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részében - részben - a sérelemdíj tekintetében megváltoztatja és annak összegét 1.000.000 (egymillió) forintra szállítja le, a felperest elsőfokú eljárás alapján megillető perköltség összegét 1.500.000 (egymillió ötszázezer) forintra emeli fel, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az állam javára - külön felhívásra - 414.000 (négyszáztizennégyezer) forint eljárási illetéket és 472.000 (négyszázhetvenkétezer) fellebbezési illetéket.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 400.000 forint (négyszázezer) másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság döntése és az általa megállapított tényállás

[1] A Fővárosi Törvényszék a 2020. szeptember 25. napján hozott 23.M.70.096/2020/13. számú ítéletével az alperes által kibocsátott felmondás jogellenességére tekintettel elmaradt jövedelem címén járó kártérítésként 13.800.000 forint, végkielégítés címén 1.150.000 forint és a késedelmi kamatok megfizetésére kötelezte az alperest. Ezen kívül 2013. évi túlteljesítési bónusz címén 1.777.817 forint, a 2014. évi túlteljesítési bónusz címén 5.920.200 forint, sérelemdíj címén 5.000.000 forint és a késedelmi kamatok, perköltség címén 1.200.000, illetve a másodfokú eljárás során felmerült perköltségként 250.000 forint perköltség megfizetésére kötelezte az alperest a felperes javára. Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest arra, hogy hagyjon fel a megfelelő jogalap és tájékoztatás hiányában végzett dokumentumkereséssel, a felpereshez köthető Bloomberg chat és message archívumban, egyben eltiltotta az alperest a további jogsértéstől. Az elsőfokú bíróság ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[2] Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes 2010. június 16-tól állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperessel, a igazgatóság neve Igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság neve rövidítés) főosztály neve főosztályán Portfóliókezelő I. munkakörben.

[3] A lakossági devizahitelek kivezetésével összefüggésben az alperes 2014. november 7-én megállapodást kötött a Magyar Bankszövetséggel. E megállapodással összefüggésben 2014. november 10-én az alperesnek rendkívüli feladatot kellett végrehajtania, mely során biztosítania kellett a bankok részére a devizahitelek forintosításához szükséges teljes devizamennyiséget. Az üzletkötést a igazgatóság neve rövidítés végezte, emiatt lényeges volt, hogy a főosztály munkatársai az ügylet lebonyolítása érdekében rendelkezésre álljanak. Ennek érdekében 2014. november 7-én pénteken 14 óra 2 perckor igazgató neve1 a igazgatóság neve rövidítés igazgatója e-mailt küldött a szervezeti egységben dolgozó valamennyi munkavállalónak, köztük a felperesnek is, a következő tartalommal: "Kérek mindenkit, aki egyébként dolgozna hétfőn (nem beteg, nincs szabin, stb.), hogy hétfőn legkésőbb 8.00-ra jöjjön be."

[4] A felperes a munkaszerződése és az alperesnél érvényben lévő Kollektív Szerződés (továbbiakban: KSz) rendelkezései szerint teljes munkaidőben volt foglalkoztatva, munkaidőbeosztását a munkáltatói jogkör gyakorlója állapította meg. A felperes az alperes által meghatározott törzsidőben munkavégzési napokon 9 és 15 óra között volt köteles bent tartózkodni a munkavégzése helyén, munkavégzés céljából. Egyebekben a munkaidejét maga határozhatta meg.

[5] 2014. november 10-én az e-mailben megjelölt napon a felperes nem volt keresőképtelen és szabadságon sem tartózkodott, az e-mail ellenére 8 óra 44 perckor jelent meg a munkahelyén. A későbbi munkakezdésre előzetesen nem kapott engedélyt, állítása szerint azért ért be későbbi időpontra, mert a gépkocsiját vitte szervízbe. főosztály vezető neve főosztályvezető e-mailben "figyelmeztette a felperest" a törzsidő kezdetének pontos betartásával kapcsolatban azzal, hogy "a reggeli beérkezés legkésőbbi ideje 9.00 óra...kérek mindenkit, hogy ennek megfelelően járjon el/be a jövőben."

[6] Az alperes a 2014. december 3-án kelt és közölt felmondással megszüntette a felperes munkaviszonyát. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 65. § (1) és 66. § (1), (2) bekezdésére, továbbá az alperesi KSz 14. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva. Az indokolás szerint "a munkavállaló a 2014. szeptember 25. napjától hatályos Kollektív Szerződés 24. § (2) bekezdése, illetve a 2014. november 15. napjától hatályos Kollektív Szerződés 24. § (2) bekezdésében rögzített 9.00-15.00 óráig történő törzsidőt sorozatosan nem tartotta be, a nyilvántartások szerint jelentősen később érkezett munkába, így nem lehetett számítani a jelenlétére. A munkavállaló 2014. november 10. napján vezetője külön írásbeli utasítására sem vette fel a munkát a megadott időpontban, ezzel a magatartásával a munkáltató számára kiemelten fontos gazdasági érdeket érintő munkafolyamat végrehajtását akadályozta. A munkaviszonyának megszüntetésére munkaviszonyával kapcsolatos magatartása miatt került sor." A felmondás közlésekor az alperes átadta a felperesnek a 2014. október 1-je és 2014. november 26. közötti időtartamra vonatkozó munkaidőnyilvántartást. A felperesnek a felmentési idő alatt nem kellett munkát végeznie, a felmondás közlésének napjától nem jelent meg az alperesnél munkavégzés céljából, az alperesi rendszerekhez lévő hozzáférései le voltak tiltva.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!