Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32009L0042[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/42/EK irányelve ( 2009. május 6. ) a tengeri áru- és személyszállításban használt statisztikai adatszolgáltatásról (Átdolgozás)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2009/42/EK IRÁNYELVE

(2009. május 6.)

a tengeri áru- és személyszállításban használt statisztikai adatszolgáltatásról

(Átdolgozás)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően ( 1 ),

(1)

A tengeri áru- és személyszállításban használt statisztikai adatszolgáltatásról szóló, 1995. december 8-i 95/64/EK tanácsi irányelvet ( 2 ) több alkalommal jelentősen módosították ( 3 ). Mivel további módosításokra van szükség, az áttekinthetőség érdekében azt át kell dolgozni.

(2)

Annak biztosítása érdekében, hogy a közös tengeri szállítási politikával kapcsolatosan rábízott feladatokat elláthassa, a Bizottságnak (Eurostatnak) rendelkeznie kell a Közösségbe és onnan kifelé irányuló, valamint a tagállamok közötti és tagállamokon belüli tengeri áru- és személyszállítási forgalomról rendszeresen szolgáltatott összehasonlítható, megbízható és összehangolt statisztikai adatokkal.

(3)

Szintén fontos, hogy a tagállamok és a gazdálkodó szervezetek jó ismeretekkel rendelkezzenek a tengeri szállítási piacról.

(4)

A Közösség statisztikai adatainak összehasonlítható és összehangolt módon történő begyűjtése lehetővé teszi egy megbízható, következetes és naprakész információkat tartalmazó, összefüggő rendszer kialakítását.

(5)

A tengeri áru- és személyszállítás adatainak mind a tagállamok, mind a különféle közlekedési ágazatok között összehasonlíthatóaknak kell lenniük.

(6)

A szubszidiaritás elvével összhangban az összehangolt információk elkészítését lehetővé tevő közös statisztikai szabványok kidolgozása hatékony módon csak a Közösség szintjén valósítható meg. Az adatok összegyűjtése minden egyes tagállamban a hivatalos statisztikák elkészítéséért felelős testületek és intézmények feladata lesz.

(7)

Az ezen irányelv végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal ( 4 ) összhangban kell elfogadni.

(8)

A Bizottságot fel kell hatalmazni különösen arra, hogy ezen irányelv végrehajtásához bizonyos részletes szabályokat fogadjon el. Mivel ezek az intézkedések általános hatályúak és ezen irányelv többek között új, nem alapvető fontosságú elemekkel történő kiegészítésével annak nem alapvető fontosságú elemei módosítására irányulnak, azokat az 1999/468/EK határozat 5a. cikkében meghatározott ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

(9)

Az ezen irányelvbe bevezetett új elemek kizárólag a bizottsági eljárásokat érintik. Ezért a tagállamoknak nem kell ezeket a nemzeti jogukba átültetniük.

(10)

Ez az irányelv nem érinti a IX. melléklet B. részében meghatározott irányelvnek a nemzeti jogba történő átültetésére vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségeket,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Statisztikai adatgyűjtés

A tagállamok gyűjtik a területükön működtetett kikötőket felkereső tengerjáró hajók áru- és személyszállítási forgalmáról szóló közösségi statisztikai adatokat.

2. cikk

Fogalommeghatározások

Ezen irányelv alkalmazásában:

a) "tengeri áru- és személyszállítás" áruk és utasok tengerjáró hajók igénybevételével történő mozgatása, részben vagy egészben tengeri útvonalakon.

Ennek az irányelvnek a hatálya kiterjed azokra az árukra is, amelyeket:

i. tengeri létesítményekre szállítottak ki;

ii. a tengerfenékről termeltek ki, és kikötőkben rakodtak ki a partra.

Ezen irányelv hatálya a hajók számára szállított üzemanyagra és üzemeltetéshez szükséges készletekre nem terjed ki.

b) "Tengerjáró hajó": olyan hajókat jelent, amelyeket nem kizárólagosan belvizeken, védett vizeken vagy azok közvetlen közelében, illetve kikötőhatóságok rendeletei által szabályozott vizeken vagy területeken üzemeltetnek.

Ennek az irányelvnek a hatálya nem terjed ki halfogási, halfeldolgozási, kutatási és fúrási tevékenységek végzése céljából üzemeltetett hajókra, vontatóhajókra, tolóhajókra, kutatóhajókra és mérési tevékenységeket végző hajókra, kotróhajókra, hadihajókra, illetve a kizárólag nem kereskedelmi tevékenységek végzése céljából üzemeltetett hajókra.

c) "Kikötő": olyan helyet jelent, amely rendelkezik megfelelő létesítményekkel hajók kikötéséhez, hajók rakományainak kirakodásához és berakodásához, vagy hajók utasainak kihajózásához, illetve behajózásához.

d) "Tengeri szállító nemzetisége": arra az országra vonatkozik, amelyben a szállító üzleti tevékenységeinek tényleges központi irodája található.

e) "Tengeri szállító" az a személy, aki vagy akinek a nevében egy másik személy egy feladóval vagy egy utassal áruk vagy utasok tengeri szállítására vonatkozó szerződést köt.

3. cikk

Adatgyűjtési sajátosságok

(1) A tagállamok az alábbi területekkel kapcsolatosan végeznek adatgyűjtést:

a) rakomány- és utasforgalmi információk;

b) hajókra vonatkozó információk.

A 100 tonna bruttó űrtartalomnál kisebb hajóterű hajók mentesíthetők az adatszolgáltatási kötelezettség alól.

(2) Az adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatosan előírt sajátos jellemzőket, nevezetesen az egyes területekre vonatkozó statisztikai változókat és azok osztályozási nómenklatúráját, valamint a megfigyelések megkövetelt gyakoriságát az I-VIII. melléklet tartalmazza.

(3) Az adatgyűjtést a lehetőségek szerint a rendelkezésre álló adatforrások alapján kell elvégezni, ezáltal csökkenteni kell az adatszolgáltatókra rótt terheket.

(4) A Bizottság az adatgyűjtési sajátosságokat és az I-VIII. melléklet tartalmát a gazdasági és műszaki fejlődéshez igazítja olyan mértékig, ameddig az ilyen kiigazítások nem idéznek elő jelentős költségnövekedést a tagállamok számára, és/vagy nem rónak túlzott terheket az adatszolgáltatókra.

Ezeket az intézkedéseket a Bizottság a 10a. cikkben foglaltakkal összhangban és a 10b. és 10c. cikkben foglalt feltételeknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján fogadhatja el.

4. cikk

Kikötők

(1) Ennek az irányelvnek az alkalmazásában a Bizottság összeállít egy országok és tengerparti területek szerint kódolt és osztályozott kikötőlistát.

Ezeket az intézkedéseket a Bizottság a 10a. cikkben foglaltakkal összhangban és a 10b. és 10c. cikkben foglalt feltételeknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján fogadhatja el.

(2) Minden egyes tagállam kijelöli a 10. cikk (3) bekezdésében említett kikötőlistából azokat a kikötőket, amelyek éves áruforgalma meghaladja az 1 millió tonnát, vagy amelyek éves utasforgalma meghaladja a 200 000 főt.

Minden egyes kijelölt kikötő vonatkozásában részletes adatokat kell szolgáltatni a VIII. melléklet rendelkezéseivel összhangban azokról a forgalmi területekről (áru- és utasforgalom), amelyekben az érintett kijelölt kikötő elérte az előírt kijelölési határértéket; az adatszolgáltatási kötelezettség olyan területek esetében, ahol a kikötő a határértéket nem érte el, csak összesített adatokat kell szolgáltatni.

(3) Az olyan kikötők esetében, amelyek a kikötőlistából nem kerültek kijelölésre, az adatszolgáltatási kötelezettség a VIII. melléklet A3 adatkészletének megfelelő adatokat tartalmazó, összesített adatszolgáltatásra vonatkozik.

5. cikk

A statisztikák pontossága

Az adatgyűjtési módszereket olyan módon kell meghatározni, hogy a Közösség tengeri szállítási statisztikái tükrözzék a VIII. mellékletben előírt statisztikai adatkészletek vonatkozásában megkövetelt pontosságot.

A Bizottság meghatározza a pontossági követelményeket.

Ezeket az intézkedéseket a Bizottság a 10a. cikkben foglaltakkal összhangban és a 10b. és 10c. cikkben foglalt feltételeknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján fogadhatja el.

6. cikk

Az adatgyűjtés eredményeinek feldolgozása

A tagállamok annak érdekében, hogy összehasonlítható statisztikai adatokat kapjanak, kötelesek a 3. cikk alapján begyűjtött statisztikai információkat az 5. cikkben említett adatpontossági követelményeket kielégítő módon feldolgozni.

7. cikk

Az adatgyűjtés eredményeinek továbbítása

(1) A tagállamok a 3. cikkben említett adatgyűjtésből származó eredményeket továbbítják a Bizottság (Eurostat) számára, beleértve a tagállamok által a hazai törvényeik által vagy a statisztikai adatok bizalmas jellegével kapcsolatosan elfogadott gyakorlatuk alkalmazásával bizalmas jellegűnek nyilvánított adatokat is az európai statisztikákról szóló, 2009. március 11-i 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel ( 5 ) összhangban.

(2) Az adatgyűjtések feldolgozott adatait a VIII. mellékletben meghatározott adatkészleteknek megfelelő szerkezetben kell továbbítani. Az eredmények továbbításához felhasználható műszaki megoldások meghatározása a 10. cikk (2) bekezdésében említett irányítóbizottsági eljárással összhangban történik.

(3) Az eredményeket a negyedéves gyakoriságú megfigyelési időszakok esetében a tárgyidőszak végétől számított öt hónapon belül, az éves gyakoriságú megfigyelési időszakok esetében a tárgyidőszak végétől számított nyolc hónapon belül kell továbbítani.

Az első adatszolgáltatási időszakban az 1997. év első negyedévére vonatkozó adatokat kell továbbítani.

8. cikk

Jelentések

A tagállamok a Bizottság (Eurostat) rendelkezésére bocsátanak az adatok összeállításában felhasznált módszerekre vonatkozó minden információt. A tagállamok továbbá a Bizottság rendelkezésére bocsátanak az adatgyűjtési módszerekben bekövetkező minden lényeges változásra vonatkozó információt is.

9. cikk

A statisztikai adatok terjesztése

A Bizottság (Eurostat) hozzáférhetővé teszi a megfelelő statisztikai adatokat, időszakonként összehasonlítva a megadott eredményekkel.

Az adatok Bizottság (Eurostat) általi kihirdetéshez vagy nyilvánosságra hozatalához szükséges intézkedéseket a 10. cikk (2) bekezdésében említett irányítóbizottsági eljárással összhangban kell foganatosítani.

10. cikk

Bizottsági eljárás

(1) A Bizottságot a 223/2009/EK rendelettel létrehozott európai statisztikai rendszer bizottsága segíti.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni, figyelemmel 8. cikkének rendelkezéseire is.

Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében megállapított határidő három hónap.

10a. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1) A Bizottság 2010. december 29-től ötéves időtartamra felhatalmazást kap a 3. cikk (4) bekezdésében, a 4. cikk (1) bekezdésében és az 5. cikk harmadik bekezdésében említett felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására. A Bizottság legkésőbb 6 hónappal az ötéves időtartam vége előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács a 10b. cikk szerint nem vonja vissza a felhatalmazást, akkor az automatikusan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra.

(2) A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően, haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(3) A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott hatáskör gyakorlásának feltételeit a 10b. és a 10c. cikk határozza meg.

10b. cikk

A felhatalmazás visszavonása

(1) Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 3. cikk (4) bekezdésében, a 4. cikk (1) bekezdésében és az 5. cikk harmadik bekezdésében említett felhatalmazást.

(2) A felhatalmazás visszavonásával kapcsolatos döntés meghozatala érdekében belső eljárást indító intézmény a végleges határozat meghozatala előtt, ésszerű időn belül törekszik tájékoztatni arról a másik intézményt és a Bizottságot, megjelölve, hogy mely felhatalmazás visszavonásáról és milyen lehetséges indokok alapján kíván határozni.

(3) A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat haladéktalanul vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét. Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

10c. cikk

Kifogás a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok ellen

(1) Az Európai Parlament vagy a Tanács az értesítés napját követő két hónapos időtartamon belül kifogást emelhet a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen.

Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ezen időtartam két hónappal meghosszabbodik.

(2) Amennyiben az (1) bekezdésben említett időtartam leteltéig sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt kifogást a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen, azt ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az a benne megállapított időpontban hatályba lép.

Ha az Európai Parlament és a Tanács egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem kíván kifogást emelni, a felhatalmazáson alapuló jogi aktust az időtartam letelte előtt ki lehet hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az az időtartam letelte előtt hatályba léphet.

(3) Ha az Európai Parlament vagy a Tanács az (1) bekezdésben említett határidőn belül kifogást emel a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen, az nem lép hatályba. A felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen kifogást emelő intézmény a kifogást megindokolja.

11. cikk

Tájékoztatás a nemzeti rendelkezésekről

A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azon főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadtak el.

12. cikk

Hatályon kívül helyezés

A IX. melléklet A. részében felsorolt jogszabályokkal módosított 95/64/EK irányelv hatályát veszti, a IX. melléklet B. részében meghatározott irányelv nemzeti jogba történő átültetésére vonatkozó határidőkkel kapcsolatos tagállami kötelezettségek sérelme nélkül.

A hatályon kívül helyezett irányelvre történő hivatkozásokat erre az irányelvre történő hivatkozásként kell értelmezni a X. mellékletben foglalt megfelelési táblázattal összhangban.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

14. cikk

Címzettek

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

I. MELLÉKLET

VÁLTOZÓK ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. Statisztikai változók

a) Hajórakomány- és utasinformáció:

- az áruk bruttó súlya tonnában,

- a hajórakomány típusa a II. mellékletben feltüntetett nómenklatúra szerint,

- az áruk megnevezése a III. mellékletben feltüntetett nómenklatúra szerint,

- az adatot szolgáltató kikötő,

- a forgalom iránya: befelé vagy kifelé irányuló,

- a befelé irányuló hajórakomány viszonylata: a berakodási kikötő (vagyis az a kikötő, amelyben a rakományt az adatot szolgáltató kikötőbe érkező hajóra berakodták), az Európai Gazdasági Térség (EGT) országainak a kikötők jegyzékében feltüntetett egyes kikötői és az EGT-országokon kívüli, a IV. mellékletben feltüntetett hajózható tengerparti területek közül választva,

- a kifelé irányuló hajórakomány viszonylata: a kirakodási kikötő (vagyis az a kikötő, amelyben a rakományt az adatot szolgáltató kikötőt elhagyó hajóból kirakodják), az Európai Gazdasági Térség (EGT) országainak a kikötők jegyzékében feltüntetett egyes kikötői és az EGT-országokon kívüli, a IV. mellékletben feltüntetett hajózható tengerparti területek közül választva,

- az utazást megkezdő vagy befejező utasok száma, valamint a tengeri körutazás részét képező kiránduláson részt vevő utasok száma,

- a kikötőbe behajózó utas viszonylata: a hajóra szállás szerinti kikötő (vagyis az a kikötő, amelyben az adatot szolgáltató kikötőbe érkező utas hajóra szállt), az Európai Gazdasági Térség (EGT) országainak a kikötők jegyzékében feltüntetett egyes kikötői és az EGT-országokon kívüli, a IV. mellékletben feltüntetett hajózható tengerparti területek közül választva,

- a kikötőből kihajózó utas viszonylata: a hajóból való kiszállás szerinti kikötő (vagyis az a kikötő, amelyben az utas kiszáll az adatot szolgáltató kikötőt elhagyó hajóból), az Európai Gazdasági Térség (EGT) országainak a kikötők jegyzékében feltüntetett egyes kikötői és az EGT-országokon kívüli, a IV. mellékletben feltüntetett hajózható tengerparti területek közül választva.

A konténerekben vagy Ro-Ro egységekben szállított áruk esetében a következő kiegészítő adatokat kell szolgáltatni:

- a (rakományt akár tartalmazó, akár nem tartalmazó) konténerek száma,

- a rakomány nélküli konténerek száma,

- a mozgatható (Ro-Ro) egységek (rakománnyal vagy anélkül) száma,

- a rakomány nélküli mozgatható (Ro-Ro) egységek száma.

b) A hajókra vonatkozó információk:

- a hajók száma,

- a hajók hordképessége vagy bruttó tonnatartalma,

- a hajók lajstromozása szerinti származási helye az V. mellékletben feltüntetett nómenklatúra alapján,

- a hajók típusa a VI. mellékletben feltüntetett nómenklatúra szerint,

- a hajók mérete a VII. mellékletben feltüntetett nómenklatúra szerint.

2. Fogalommeghatározások

a) "Teheráru-konténer" :

olyan szállítóeszköz, amely:

1. tartós, és ennek megfelelően elég erős ahhoz, hogy alkalmas legyen az ismételt használatra;

2. kifejezetten úgy van kialakítva, hogy megkönnyítse az áruk egy vagy több szállítási mód igénybevételével történő szállítását közbenső átrakodás nélkül;

3. könnyű kezelhetőséget - különösen az egyik szállítási módról egy másikra való átrakodást - lehetővé tevő eszközökkel van ellátva;

4. úgy van kialakítva, hogy könnyű legyen megtölteni és kiüríteni;

5. legalább hat (6) méter (20 láb) hosszú.

b)

"Ro-Ro egység" : rakomány szállítására szolgáló, kerekekkel ellátott berendezés, például tehergépjármű, pótkocsi vagy nyerges vontató, amellyel a hajóra fel lehet hajtani, vagy amelyet a hajóra fel lehet vontatni. Ez a meghatározás a kikötői és a hajófedélzeti pótkocsikat is magában foglalja. Az osztályozást az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága 21. számú, "Rakomány-, csomag- és csomagolóanyag-típusok kódja" című ajánlása szerint kell elkészíteni.

c)

"Konténerrakomány" : a konténereket tengeren szállító hajóra felrakott vagy hajóról lerakott, üres vagy rakományt tartalmazó konténerek.

d)

"Ro-Ro rakomány" : a Ro-Ro egységeket tengeren szállító hajóra felgördített vagy a hajóról legördített Ro-Ro egységekre rakodott áru - akár konténerben, akár nem - és a Ro-Ro egységek.

e)

"Áruk bruttó súlya" : a szállított áruk súlya tonnában, beleértve a csomagolóanyag súlyát, de leszámítva a konténerek vagy Ro-Ro egységek önsúlyát.

f)

"Hordképesség" : a hajó nyári merülési vonalán 1,025 kg/dm3 fajsúlyú tengervízben megállapított vízkiszorítás, valamint a hajó teljes súlya, azaz rakomány, tartályokban lévő üzemanyag, kenőolaj, ballasztvíz, édesvíz és ivóvíz, felhasználható készletek, valamint utasok, személyzet és azok ingóságai nélküli hajó vízkiszorítása közötti különbség tonnában meghatározva.

g)

"Bruttó tonnatartalom" : a hajó teljes nagyságának megfelelő, a hajók köbözéséről szóló 1969. évi nemzetközi egyezmény rendelkezései szerint megállapított mérték.

h)

"Tengeri körutazáson részt vevő utas" : olyan tengeri utas, aki kirándulóhajón tengeri utazást tesz. Az egynapos kiránduláson részt vevő utasok nem tartoznak ide.

i)

"Kirándulóhajó" : olyan utasszállító hajó, amely arra szolgál, hogy az utasoknak teljes turistaélményt nyújtson. Valamennyi utas rendelkezik kabinnal. Fedélzeti szórakoztató létesítmények is tartoznak a szolgáltatáshoz. A rendes kompjáratként üzemelő hajók nem tartoznak ide, még akkor sem, ha némelyik utas tengeri körutazásnak tekinti a szolgáltatást. Nem tartoznak ide továbbá azok a teherszállító hajók sem, amelyek nagyon korlátozott számban saját kabinnal rendelkező utasokat is tudnak szállítani. Azok a hajók, amelyek kizárólag egynapos kirándulásokra szolgálnak, szintén nem tartoznak ide.

j)

"Tengeri körutazáson részt vevő utas kirándulása" : a tengeri körutazáson részt vevő utas rövid látogatása valamely kikötőhöz kapcsolódó turistalátványosságnál, miközben a fedélzeten fenntartja a kabinját.

k)

"Ro-Ro konténerrakomány" : üres, vagy rakományt tartalmazó, Ro-Ro egységekre felrakodott konténerek, amelyeket felgördítenek az azokat tengeren szállító hajókra, illetve legördítik azokról.

l)

"Kikötőtől kikötőig szállított, hajófedélzeti pótkocsi" : két kikötő között Ro-Ro hajókon rakomány (ezen belül konténerek) szállítására szolgáló pótkocsi. Elsősorban Ro-Ro hajók fedélzetén vagy a kikötői hatóság fennhatósága alá tartozó szárazföldi területeken való üzemeltetésre tervezték.

m)

"Ro-Ro hajó" : Ro-Ro egységek szállítására tervezett hajó.

II. MELLÉKLET

A rakománytípusok osztályozása

Kategória (1)Kód
1 számjegy
Kód
2 számjegy
MegnevezésTonnatartalomEgységek száma
Folyékony ömlesztett rakomány11XFolyékony ömlesztett áru (nem rakományegység)X
11Cseppfolyósított gázX
12NyersolajX
13OlajszármazékokX
19Egyéb folyékony ömlesztett áruX
Száraz ömlesztett rakomány22XSzáraz ömlesztett áru (nem rakományegység)X
21ÉrcekX
22SzénX
23Mezőgazdasági termékek (pl. gabona, szója, tápióka)X
29Egyéb száraz ömlesztett áruX
Konténerek33XNagy konténerekX (2)X
316 m-es (20 láb) teheráruegységekX (2)X
3212 m-es (40 láb) teheráruegységekX (2)X
336 m-nél (20 láb) hosszabb, de 12 m-nél (40 láb) rövidebb teheráruegységekX (2)X
3412 m-nél (40 láb) hosszabb teheráruegységekX (2)X
Átrakodás nélkül
(önjáró)
55XMozgatható önjáró egységekXX
51Közúti áruszállító járművek és utánuk kapcsolt pótkocsikX (2)X
52Személygépkocsik, motorkerékpárok és utánuk kapcsolt pótkocsik/lakókocsikX (3)
53Személyszállító autóbuszokX (3)
54Kereskedelmi rendeltetésű járművek (beleértve az import/export gépjárműveket is)XX (3)
56Élő állatok a saját lábukonXX (3)
59Egyéb mozgatható önjáró egységekXX
Átrakodás nélkül
(nem önjáró)
66XMozgatható nem önjáró egységekXX
61Nem utánuk kapcsolt közúti áruszállító pótkocsik és kétkerekű utánfutókX (2)X
62Nem utánuk kapcsolt lakókocsik és egyéb közúti, mezőgazdasági és ipari járművekXX (3)
64Áruszállításra használt vasúti tehervagonokX (2)X
65Áruszállításra használt, kikötőtől kikötőig szállított, hajófedélzeti pótkocsikX (2)X
66Áruszállításra használt hajófedélzeti uszályokX (2)X
69Egyéb mozgatható nem önjáró egységekXX
Egyéb általános hajórakomány
(beleértve a kisméretű konténereket is)
99XMáshol nem szereplő egyéb hajórakományX
91Erdészeti termékekX
92Vas- és acéltermékekX
99Egyéb általános hajórakományX

A rakománytípusok kiegészítő osztályozása ro-ro konténerek esetében

Kategória (1)Kód
1 számjegy
Kód
2 számjegy
MegnevezésTonnatartalomEgységek száma
Nagyméretű Ro-Ro konténerekRRXNagyméretű Ro-Ro konténerekX
R16 m-es (20 láb) teheráruegységekX
R212 m-es (40 láb) teheráruegységekX
R36 m-nél (20 láb) hosszabb, de 12 m-nél (40 láb) rövidebb teheráruegységekX
R412 m-nél (40 láb) hosszabb teheráruegységekX

(1) Ezek a kategóriák megfelelnek az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága 21. számú ajánlásának.

(2) A bejegyzett mennyiség az áruk bruttó súlya a csomagolással együtt, de a konténerek és a Ro-Ro egységek önsúlya nélkül.

(3) Csak az egységek száma.

III. MELLÉKLET

NST 2007

ÁgazatÁrumegnevezés
01Mezőgazdasági, vadászati és erdészeti termék; hal és egyéb halászati termék
02Szén és lignit: nyers kőolaj és földgáz
03Fémtartalmú ércek és egyéb bányászati és kőfejtési termék; tőzeg; urán- és tóriumérc
04Az élelmiszer, ital és dohánytermék
05Textília és textiláru; bőr és bőrtermék
06Fa, fa- és parafatermék (kivéve bútor; szalma- és egyéb fonottáru; papíripari rostanyag, papír és papírtermék; nyomdai és egyéb sokszorosított médiatermék
07Koksz és finomított kőolajtermék
08Vegyszer, vegyipari termék és vegyiszál; gumi és műanyag termék; nukleáris fűtőanyag
09Az egyéb nemfém ásványi termék
10Fém alapanyag; fémfeldolgozási termék, kivéve gép és berendezés
11Máshová nem sorolt gép és berendezés; irodagép és számítógép; máshová nem sorolt villamos gép és készülék; rádió, televízió és hírközlési berendezés és készülék; egészségügyi, precíziós és optikai műszer; karóra és egyéb óra
12Szállítóeszköz
13Bútor; egyéb, máshová nem sorolt feldolgozóipari termék
14Másodlagos nyersanyag; kommunális hulladék és egyéb hulladék
15Postai küldemény, csomag
16Áruszállításban használt berendezés és anyag
17Háztartási és irodai költöztetés során áthelyezett áru; utasoktól elkülönítetten szállított poggyász; javítás céljából szállított gépjármű; máshová nem sorolt egyéb nem piaci áru
18Csoportosított áru: együtt szállított, vegyes típusú áru
19Azonosítatlan áru: olyan áru, amely valamely okból nem azonosítható és ezért nem sorolható a 01-16 csoportokba.
20Egyéb, máshova nem sorolt áru

IV. MELLÉKLET

HAJÓZHATÓ TENGERPARTI TERÜLETEK

Az alkalmazandó nómenklatúra az abban az évben hatályban lévő földrajzi nómenklatúra (a Közösség külkereskedelmi statisztikájára és a tagállamok közötti kereskedelmi statisztikákra vonatkozó ország- és területnómenklatúra) ( 9 ), amelyre az adatok vonatkoznak.

A kód négy kódelemből áll: az egyes országok ISO alfa 2 szabványos kódja a fent említett nómenklatúrából, amit két nulla követ (pl. a kód Görögország esetében GR00), kivéve azokat az országokat, amelyek két vagy több hajózható tengerparti területre vannak osztva; ezeket a nullától különböző (1 és 7 közötti) negyedik számjegy azonosítja az alábbiak szerint:

KódHajózható tengerparti területek
FR01Franciaország: Atlanti-óceán és Északi-tenger
FR02Franciaország: Földközi-tenger
FR03Francia tengerentúli megyék: Francia Guyana
FR04Francia tengerentúli megyék: Martinique és Guadeloupe
FR05Francia tengerentúli megyék: Réunion
DE01Németország: Északi-tenger
DE02Németország: Balti-tenger
DE03Németország: belföldi vízi utak
GB01Egyesült Királyság
GB02Man-sziget
GB03Csatorna-szigetek
ES01Spanyolország: Atlanti-óceán (észak)
ES02Spanyolország: Földközi-tenger és Atlanti-óceán (dél), beleértve a Baleár- és Kanári-szigeteket is
SE01Svédország: Balti-tenger
SE02Svédország: Északi-tenger
TR01Törökország: Fekete-tenger
TR02Törökország: Földközi-tenger
RU01Oroszország: Fekete-tenger
RU03Oroszország: Ázsia
RU04Oroszország: Barents-tenger és Fehér-tenger
RU05Oroszország: Balti-tenger, csak a Finn-öböl
RU06Oroszország: Balti-tenger, kivéve a Finn-öblöt
RU07Oroszország: európai belföldi vízi utak, beleértve a Kaszpi-tengert is
MA01Marokkó: Földközi-tenger
MA02Marokkó: Nyugat-Afrika
EG01Egyiptom: Földközi-tenger
EG02Egyiptom: Vörös-tenger
IL01Izrael: Földközi-tenger
IL02Izrael: Vörös-tenger
SA01Szaúd-Arábia: Vörös-tenger
SA02Szaúd-Arábia: Perzsa-öböl
US01Amerikai Egyesült Államok: Atlanti-óceán (észak)
US02Amerikai Egyesült Államok: Atlanti-óceán (dél)
US03Amerikai Egyesült Államok: Mexikói-öböl
US04Amerikai Egyesült Államok: Csendes-óceán (dél)
US05Amerikai Egyesült Államok: Csendes-óceán (észak)
US06Amerikai Egyesült Államok: Nagy Tavak
US07Puerto Rico
CA01Kanada: Atlanti-óceán
CA02Kanada: Nagy-tavak és a Szent Lőrinc-folyó felső szakasza
CA03Kanada: Nyugati partvidék
CO01Kolumbia: Északi partvidék
CO02Kolumbia: Nyugati partvidék
MX01Mexikó: Atlanti-óceán
MX02Mexikó: Csendes-óceán
A kiegészítő kódok
ZZ01Máshol nem szereplő tengeri létesítmények
ZZ02Aggregátumok és máshol nem szereplő adatok

V. MELLÉKLET

A HAJÓK REGISZTRÁLÁSÁNAK NEMZETISÉGE

Az alkalmazandó nómenklatúra az abban az évben hatályban lévő földrajzi nómenklatúra (a Közösség külkereskedelmi statisztikájára és a tagállamok közötti kereskedelmi statisztikákra vonatkozó ország- és területnómenklatúra) ( 10 ), amelyre az adatok vonatkoznak.

A kód négy kódelemből áll: az ISO alfa 2 szabványos kód az egyes országokhoz a fent említett névjegyzékből, amit két nulla követ (pl. a GR00 kód Görögország esetében), kivéve a két vagy több nyilvántartással rendelkező országokat, amelyeket egy nullától különböző negyedik számjegy azonosít az alábbiak szerint:

FR01Franciaország
FR02Francia Antarktiszi Terület (beleértve a Kerguelen-szigetet is) [a nyilvántartás 2007. április végén megszűnt]
FR03Franciaország (RIF) [az új nyilvántartást 2007 májusában hozták létre]
IT02Olaszország – első nyilvántartás
IT02Olaszország – nemzetközi nyilvántartás
GB01Egyesült Királyság
GB02Man-sziget
GB03Csatorna-szigetek
GB04Gibraltár
DK01Dánia
DK02Dánia (DIS)
PT01Portugália
PT02Portugália (MAR)
ES01Spanyolország
ES02Spanyolország (Rebeca)
NO01Norvégia
NO02Norvégia (NIS)
US01Amerikai Egyesült Államok
US02Puerto Rico

VI. MELLÉKLET

A HAJÓOSZTÁLYOZÁS TÍPUSA (ICST-COM)

TípusHozzá tartozó hajókategóriák
10Folyékony rakományOlajszállító tartályhajó
Vegyianyag-szállító tartályhajó
Nagyméretű tartályhajó
Tartályuszály
Egyéb tartályhajó
20Száraz rakományÖmlesztettáru/olaj szállító
Ömlesztettáru-szállító
31KonténerTeljes konténer
32SpecializáltUszályszállító
Vegyianyag-szállító
Besugárzott üzemanyag
Haszonállat-szállító
Járműszállító
Egyéb specializált
33Általános hajórakomány, nem specializáltHűtőhajó
Ro-ro utas
Ro-ro konténer
Egyéb ro-ro rakomány
Kombinált szállító általános rakomány/utas
Kombinált szállító általános rakomány/konténer
Egyfedélzetű hajó
Többfedélzetű hajó
34Szárazáru-szállító uszályFedélzettel ellátott uszály
Töltőgaratos uszály
Emelővel ellátott tengeri műszaki uszály
Nyitott száraz rakomány uszály
Fedett száraz rakomány uszály
Egyéb száraz rakomány uszály, hacsak másutt nincs meghatározva
35UtasUtas (kivéve: tengeri körutazáson részt vevő utasok)
36Tengeri körutazáson részt vevő utasokCsak kirándulóhajók
41HalászatHalfogás (1)
Halfeldolgozás (1)
42Partközeli tevékenységekFúrás és feltárás (1)
Partközeli támogatás (1)
43Kikötői vontatóhajókKikötői vontatóhajók (1)
Tolóhajók (1)
49VegyesKotróhajók (1)
Kutatás/felmérés (1)
Egyéb hajók, hacsak másutt nincs meghatározva (1)
XXIsmeretlenIsmeretlen hajótípus
(1) Ez az irányelv nem tartalmazza.

VII. MELLÉKLET

HAJÓMÉRETOSZTÁLYOK

bruttó hordképességben (DWT) és bruttó súlyban (GT)

Ez az osztályozás csak a 100 vagy annál nagyobb tonnatartalmú hajókra érvényes.

OsztályokAlsó határFelső határ
DWTGTDWTGT
01100499-ig499-ig
02500500999999
031 0001 0001 9991 999
042 0002 0002 9992 999
053 0003 0003 9993 999
064 0004 0004 9994 999
075 0005 0005 9995 999
086 0006 0006 9996 999
097 0007 0007 9997 999
108 0008 0008 9998 999
119 0009 0009 9999 999
1210 00010 00019 99919 999
1320 00020 00029 99929 999
1430 00030 00039 99939 999
1540 00040 00049 99949 999
1650 00050 00079 99979 999
1780 00080 00099 99999 999
18100 000100 000149 999149 999
19150 000150 000199 999199 999
20200 000200 000249 999249 999
21250 000250 000299 999299 999
22≥ 300 000≥ 300 000
Megjegyzés: Ha 100-nál kisebb bruttó tonnatartalmú hajókat is beszámítanának ezen irányelv alapján, akkor a „99” osztály kódot kapnák.

VIII. MELLÉKLET

A STATISZTIKAI ADATKÉSZLETEK SZERKEZETE

Az e mellékletben részletezett adatkészletek határozzák meg a Közösség által megkövetelt tengeri szállítási statisztikai adatszolgáltatás gyakoriságát. Minden egyes adatkészlet meghatározza egy behatárolt dimenziókészlet különféle nómenklatúraszinteken alkalmazandó olyan közös jellemzőit az összes többi dimenzió összevonásával, amelyekről jó minőségű statisztikai adatok szükségesek.

ÖSSZESÍTETT ÉS RÉSZLETES STATISZTIKÁK

- A kijelölt kikötők utasforgalmáról és áruforgalmáról továbbítandó adatkészletek: A1, A2, A3, B1, C1, C2, D1, E1, F1 és F2.

- A kijelölt kikötők áruforgalmáról továbbítandó adatkészletek az utasforgalom nélkül: A1, A2, A3, B1, C1, C2, E1, F1 és F2.

- A kijelölt kikötők utasforgalmáról továbbítandó adatkészletek az áruforgalom nélkül: A3, D1, F1 és F2.

- (Sem az áruforgalom, sem az utasforgalom szempontjából) nem kijelölt kikötők forgalmáról továbbítandó adatkészlet: A3.

AZ ADATKÉSZLETEK JOGI STÁTUSA

- Az A1, A2, A3, B1, C1, D1, E1 és F2 adatkészlet továbbítása kötelező.

- A C2 és F1 adatkészlet továbbítása önkéntes.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusA1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaEgykarakteres alfanumerikusA rakomány típusa, II. melléklet
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusA2
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaKétkarakteres alfanumerikusA rakomány típusa (kizárólag nem egységteher), II. melléklet (alkategóriák: 1X, 11, 12, 13, 19, 2X, 21, 22, 23, 29, 9X, 91, 92 és 99)
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusA3
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(0)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben szereplő összes kikötő
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában.
Az utasok száma (kivéve a tengeri körutazáson részt vevő utasokat).
A kirándulást megkezdő és befejező, tengeri körutazáson részt vevő utasok száma.
A tengeri körutazás részét képező kiránduláson részt vevő utasok száma: irány: csak befelé irányuló (1) – (nem kötelező).

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusB1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(0)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaEgykarakteres alfanumerikusA rakomány típusa, II. melléklet
ÁrucikkKétkarakteres alfanumerikusÁrunómenklatúra, III. melléklet
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusC1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaKétkarakteres alfanumerikusA rakomány típusa (csak konténer, Ro-Ro) II. melléklet (alkategóriák: 3X, 31, 32, 33, 34, 5X, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 6X, 61, 62, 64, 65, 66 és 69)
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában (a rakomány típusa: 3X, 31, 32, 33, 34, 5X, 51, 54, 56, 59, 6X, 61, 62, 64, 65, 66 és 69 alkategória).
Az egységek száma (a rakomány típusa: 3X, 31, 32, 33, 34, 5X, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 6X, 61, 62, 64, 65, 66 és 69 alkategória).
A rakomány nélküli egységek száma (a rakomány típusa: 3X, 31, 32, 33, 34, 5X, 51, 59, 6X, 61, 64, 65, 66 és 69 alkategória).

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusC2
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(0)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötő (nem kötelező)Ötkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti terület (nem kötelező)Négykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaKétkarakteres alfanumerikusRakomány típusa (csak Ro-Ro konténer), II. melléklet (alkategóriák: RX, R1, R2, R3, R4)
Adatok: Az egységek száma (a rakomány típusa: RX, R1, R2, R3, R4 alkategória).
A rakomány nélküli egységek száma (a rakomány típusa: RX, R1, R2, R3, R4 alkategória) – (nem kötelező).

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusD1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
A hajóra szállás/hajóból való kiszállás szerinti kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A hajó lajstromozása szerinti ország (nem kötelező)Négykarakteres alfanumerikusA hajók lajstromozása szerinti ország, V. melléklet
Adatok: Az utasok száma, kivéve a tengeri körutazást megkezdő, illetve befejező utasokat, valamint a tengeri körutazáson részt vevő, kiránduláson lévő utasokat.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusE1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(0)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusBefelé, kifelé irányuló (1, 2)
Berakodási/kirakodási kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötői jegyzékben található, az EGT-be tartozó kikötők
Hajózható tengerparti területNégykarakteres alfanumerikusHajózható tengerparti területek, IV. melléklet
A rakomány típusaEgykarakteres alfanumerikusA rakomány típusa, II. melléklet
A hajó lajstromozása szerinti országNégykarakteres alfanumerikusA hajók lajstromozása szerinti ország, V. melléklet
Adatok: Az áruk bruttó súlya tonnában.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusF1
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusCsak befelé irányuló (1)
A hajó típusaKétkarakteres alfanumerikusA hajó típusa, VI. melléklet
A hajó mérete, hordképességKétkarakteres alfanumerikusHordképesség szerinti méretosztályok, VII. melléklet
Adatok: A hajók száma.
A hajók hordképessége tonnában.

VáltozókKódolásNómenklatúra
DimenzióAdatkészletKétkarakteres alfanumerikusF2
TárgyévNégykarakteres alfanumerikus(pl. 1997)
TárgynegyedévEgykarakteres alfanumerikus(1, 2, 3, 4)
Az adatot szolgáltató kikötőÖtkarakteres alfanumerikusA kikötők jegyzékéből kiválasztott, EGT-be tartozó kikötők
IrányEgykarakteres alfanumerikusCsak befelé irányuló (1)
A hajó típusaKétkarakteres alfanumerikusA hajó típusa, VI. melléklet
A hajó tonnatartalmaKétkarakteres alfanumerikusA bruttó tonnatartalom szerinti méretosztályok, VII. melléklet
Adatok: A hajók száma.
A hajók bruttó tonnatartalma.

IX. MELLÉKLET

A. RÉSZ

A hatályon kívül helyezett irányelv és módosításainak listája

(a 12. cikk szerint)

A Tanács 95/64/EK irányelve
(HL L 320., 1995.12.30., 25. o.)
A Bizottság 98/385/EK határozata
(HL L 174., 1998.6.18., 1. o.)
Kizárólag a 3. cikk
A Bizottság 2000/363/EK határozata
(HL L 132., 2000.6.5., 1. o.)
Kizárólag az 1. cikk
Az Európai Parlament és a Tanács 1882/2003/EK rendelete
(HL L 284., 2003.10.31., 1. o.)
Kizárólag a II. melléklet, 20. pontja
A Bizottság 2005/366/EK határozata
(HL L 123., 2005.5.17., 1. o.)
Kizárólag az 1. cikk
A Bizottság 1304/2007/EK rendelete
(HL L 290., 2007.11.8., 14. o.)
Kizárólag az 1. cikk

B. RÉSZ

A nemzeti jogba való átültetésre előírt határidők

(a 12. cikk szerint)

IrányelvÁtültetés határideje
95/64/EK1996. december 31.

X. MELLÉKLET

MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT

95/64/EK irányelvEz az irányelv
1. cikk1. cikk
2. cikk 1. pont, első albekezdés2. cikk a) pont, első albekezdés
2. cikk 1. pont, második albekezdés, a) és b) pont2. cikk a) pont, második albekezdés, i. és ii. alpont
2. cikk 1. pont, harmadik albekezdés2. cikk a) pont, harmadik albekezdés
2. cikk 2–5. pont2. cikk b)–e) pont
3. cikk3. cikk
4. cikk (1) bekezdés4. cikk (1) bekezdés
4. cikk (2) bekezdés, első albekezdés4. cikk (2) bekezdés, első albekezdés
4. cikk (2) bekezdés, második albekezdés
4. cikk (2) bekezdés, harmadik albekezdés4. cikk (2) bekezdés, második albekezdés
4. cikk (3) bekezdés4. cikk (3) bekezdés
5., 6. és 7. cikk5., 6. és 7. cikk
8. cikk (1) bekezdés8. cikk
8. cikk (2) bekezdés
9. cikk9. cikk
10. cikk
11. cikk
12. cikk
13. cikk (1) és (2) bekezdés10. cikk (1) és (2) bekezdés
10. cikk (3) bekezdés
13. cikk (3) bekezdés
14. cikk (1) bekezdés
14. cikk (2) bekezdés11. cikk
12. cikk
15. cikk13. cikk
16. cikk14. cikk
I–VIII. mellékletI–VIII. melléklet
IX. melléklet
X. melléklet

( 1 ) Az Európai Parlament 2008. október 21-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2009. április 23-i határozata.

( 2 ) HL L 320., 1995.12.30., 25. o.

( 3 ) Lásd a IX. melléklet A. részét.

( 4 ) HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

( 5 ) HL L 87., 2009.3.31., 164. o.

( 6 ) Ezek a kategóriák megfelelnek az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága 21. számú ajánlásának.

( 7 ) A bejegyzett mennyiség az áruk bruttó súlya a csomagolással együtt, de a konténerek és a Ro-Ro egységek önsúlya nélkül.

( 8 ) Csak az egységek száma.

( 9 ) A jelenleg hatályban lévő változatot a Közösség külkereskedelmi statisztikájára és a tagállamok közötti kereskedelmi statisztikákra vonatkozó ország- és területnómenklatúráról szóló, 2006. december 13-i 1833/2006/EK bizottsági rendelet (HL L 354., 2006.12.14., 19. o.) határozta meg.

( 10 ) A jelenleg hatályban lévő változat a Bizottság 1833/2006/EK rendelete (2006. december 13.) a Közösség külkereskedelmi statisztikáiban, illetve a tagállamok közötti kereskedelem statisztikáiban használatos ország- és területnevek jegyzékéről (HL L 354., 2006.12.14., 19. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009L0042 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009L0042&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02009L0042-20120101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02009L0042-20120101&locale=hu

Tartalomjegyzék