Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.7.338 A volt házastársak közös tulajdonának megszüntetése során a házasságkötés után létrejött megállapodás figyelembevétele és a használati díj iránti igény elbírálása [Csjt. 27. § (3) bek., 31/B. § (4)-(5) bek., Ptk. 4. § (4) bek., 148. § (2) bek., 582. § (3) bek., PK 76. sz. V. p.].

A peres felek 1976-ban kötöttek házasságot, amelyből 1979-ben Gergely nevű gyermekük született. Közös lakásuk a b.-i házas ingatlan volt, ahonnan a felperes a gyermekkel 1987. december 6-án elköltözött, és ezzel a felek életközössége végleg megszűnt.

1985. május 8-án a felek közjegyzői okiratba foglalt közös nyilatkozatot tettek, amelyben az alperes előadta, hogy az ingatlant mint üres házhelyet még a házasságkötés előtt szerezte, ezért a telek a különvagyona. A felek kijelentették, hogy az ingatlanra a házasságkötés után, 1976-ban házat építettek, amely a házassági vagyonközösséghez tartozik. A szerződés 4. pontja értelmében "a felépítmény és a telek egységes ingatlan-nyilvántartási rendezése céljából az alperes a telek 1/2 részét ajándékba adja a felperesnek, míg a felépítmény a Csjt. 27. §-a szerint 1/2 részben a felperes tulajdonát képezi". A megállapodáshoz a jelzálogjog jogosultjai hozzájárultak, és annak alapján a felperes tulajdonjoga az ingatlan I/2 illetőségére bejegyzésre került.

A felperes a keresetében, az alperes az ellenkérelmében a házasság felbontását kérte. A felek egyetértettek abban, hogy a gyermek a felperes gondozásában marad, és úgy nyilatkoztak, hogy a házastársi közös vagyonhoz tartozó ingóságokat peren kívül megosztották, kérték azonban az ingatlanon fennálló közös tulajdon megszüntetését. Ez utóbbival kapcsolatban mindkét fél igényt tartott a másik fél tulajdoni hányadának magához váltására és a kizárólagos lakáshasználatra. A felperes az elköltözésétől kezdődően többlethasználati díj iránti igényt is érvényesített az alperessel szemben, míg az alperes a telek 1/2. illetősége tekintetében az ajándékot visszakövetelte, és arra hivatkozott, hogy - a házasságkötés előtt elvégzett munkákra figyelemmel - a felépítmény 2/3-a a különvagyona.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a házasságot felbontotta, a gyermeket a felperesnél helyezte el, az ingatlan kizárólagos használatára a felperest jogosította fel, és a közös tulajdont megszüntette: kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 349 727 forint megváltási árat, ezzel egyidejűleg köteles az alperes az ingatlanból - elhelyezési igény nélkül - kiköltözni. Megkeresni rendelte a földhivatalt a felperes tulajdonjogának bejegyzése végett. Az ítélet indokolása szerint a házasság megromlása kizárólag az alperes durva, erőszakos magatartására vezethető vissza, amely miatt a felperes kényszerült a lakásból elköltözni. Ennek következtében az alperes az 1/2 telektulajdoni illetőséget mint ajándékot a Ptk. "5. §-a" értelmében nem követelheti vissza, míg a felépítmény tekintetében a közjegyzői okiratban az alperes maga nyilatkozott úgy, hogy azt közösen létesítették a felperessel, amit a bizonyítás anyaga - amely szerint már a házasságkötés előtt mindkét fél rokonai részt vettek az építkezésben - is alátámasztott. Ezért az ingatlan - az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel egyezően - a felek egyenlő arányú közös tulajdona. E hányadokat figyelembe véve kerülhet sor a közös tulajdon megszüntetésére, amelynek során a családvédelmi érdeket, az igazolt teljesítőképességet értékelés körébe vonva a felperes jogosult az alperes illetőségének magához váltására, akit - az alperes korábbi magatartására tekintettel - a lakás kizárólagos használata is megillet. A megváltási ár kiszámítása az ingatlanszakértő által megállapított beköltözhető forgalmi értékén, a terhek, az alperes által fizetendő használati díj és az ingók megosztásának eredményeként jelentkező értékkülönbözet elszámolásán alapul. Az ítélet ellen a tulajdoni hányadok mértéke, a közös tulajdon megszüntetésének módja, a lakáshasználat, valamint a házasság megromlásához vezető okok megállapítása tekintetében az alperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, a felperest terhelő marasztalási összeget 420 000 forintra felemelte, az elsőfokú ítéletet a megváltási ár kifizetésének és az ingatlan elhagyásának teljesítési határideje vonatkozásában kiegészítette, az alperest 1987. december 6-tól az ítélethozatalig összesen 121 575 forint használati díj megfizetésére kötelezte, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Ítéletének indokolása szerint helyesen foglalt állást az elsőfokú bíróság a házasság megromlásának okai és a lakáshasználat tekintetében. A fellebbezési eljárásban lefolytatott bizonyítás sem igazolta az alperesnek azt az állítását, hogy a házasságkötés előtt az akkor még különvagyonát képező telken a felépítmény létesítése során lényegesen nagyobb különvagyoni hozzájárulása volt, mint amennyit abban az időben a felperes és hozzátartozói nyújtottak. A telekkel kapcsolatban az ajándék visszakövetelése iránti igény elutasítását pedig az alperes a fellebbezésében már nem sérelmezte. A közös tulajdon megszüntetése tekintetében is helyes az elsőfokú döntés, mert a lakáshasználat a felperest illeti meg, aki a teljesítőképességét megfelelően igazolta. Az elszámolásnál azonban az alperes javára a kifizetett OTP-tartozáson és a részére járó ingó értékkülönbözeten felül figyelembe kell venni a gázbekötésre fordított összeget is, ellenben a felperes javára kell elszámolni az időközben esedékessé vált használati díjat. Ennek eredményeként a felperes 413 128 forinttal tartozik az alperesnek, amelyet a másodfokú bíróság "méltányosságból" 420 000 forintra kerekített.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Kérte, hogy Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet változtassa meg, és az alperest jogosítsa fel a lakás kizárólagos használatára, mert a felperes a visszatérés szándéka nélkül költözött el a lakásból, és házasságon kívüli kapcsolatot létesített, amely a házasság megromlásának is elsődleges oka volt. Kérte annak megállapítását, hogy az ingatlanból a felperesre eső összeg - felépítmény létesítéséhez való hozzájárulása alapján - 194 240 forint, amely a részére megállapított 121 575 forinttal együtt 315 815 forint, és ennek fejében az alperes jogosult a felperes tulajdoni illetőségének magához váltására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!