Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.8.258 A tejkvóta - mint vagyoni értékű jog - önállóan nem forgalomképes, a szarvasmarhaállomány és a tejtermelő telep tulajdonjogának megszerzése nélkül nem száll át a vevőre [5/1997. (I. 30.) FM rend. 4. §, 4/A. § a) pont; Ptk. 117. § (2)-(3) bek., 365. § (1) bek.].

A II. r. felperes és az I. r. alperes 2003. szeptember 16-án megkötött szerződése szerint amennyiben a II. r. felperes nem fizeti meg 2003. december 31-éig az I. r. alperes felé fennálló 17 299 777 Ft összegű lejárt tartozását, az I. r. alperes, illetve az általa kijelölt harmadik személy vételi jogot gyakorolhat a felperest 2003. évre megillető tejkvóta teljes mennyisége tekintetében éspedig 3 éves időtartamra, 30 620 000 Ft + áfa opciós vételár mellett. A II. r. felperes a teljesítést elmulasztotta. 2004. február 4-én a II. r. felperes és az alperesek kötöttek egymással háromoldalú megállapodást. Ebben rögzítették, hogy az I. r. alperes II. r. felperessel szembeni követelésének összege - engedményezések következtében - 28 500 000 Ft-ra emelkedett. Ezt a követelést az I. r. alperes a II. r. alperesre engedményezte és kijelölte a II. r. alperest a 2003. szeptember 16-ai szerződéssel alapított vételi jog gyakorlására. A II. r. alperes kijelentette, hogy él a vételi jogával, és a bruttó 38 275 000 Ft vételárból - a követelés beszámítása folytán - fennmaradó 9 775 000 Ft-ot átutalással teljesíti. Ugyanezen megállapodás III. része szerint a felperes a II. r. alperes részére értékesíti a tehenészeti telepként működő cs.-i 0263/3. hrsz.-ú és 0261/17. hrsz.-ú jelzálogjoggal terhelt, gazdasági épület és udvar megjelölésű ingatlanokat, valamint a 407 db állatból álló szarvasmarha-állományt összesen 11 070 000 Ft + áfa vételárért.

A II. r. felperes felszámolását 2004. február 13-ai kezdőnappal a bíróság elrendelte. A II. r. felperes felszámolója nyilvántartásba vette az I. r. felperes 25 133 000 Ft összegű hitelezői igénybejelentését.

A felperesek az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 40. § (1) bekezdés c) pontjára, a Ptk. 200. § (2) bekezdésére és 207. § (5) bekezdésére alapított keresetükben annak megállapítását kérték, hogy a vételi jogot alapító szerződés, valamint a 2004. február 4-ei megállapodásnak az opciós jog érvényesítéséről szóló II. része az 5/1997. (I. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: FM rendelet) 4. § (1) bekezdésébe ütközik, a 2004. február 4-én megkötött megállapodás III. részében rögzített adásvételi szerződés pedig színlelt szerződés, melynek megkötésére csak azért került sor, hogy a tejkvóta átvezetéséhez megkívánt, az FM rendelet 4/A. § a) pontjában írt feltételek fennállása igazolható legyen. Előadásuk szerint a II. r. alperes a földhivatalhoz nem nyújtott be tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmet, nem tárgyalt a jelzálogjog jogosultjával, az ingatlanok és a szarvasmarha-állomány tekintetében sem vételár megfizetésére, sem birtokba adásra nem került sor. Kérték, hogy a bíróság az eredeti állapotot állítsa helyre és állapítsa meg, hogy a tejkvóta jogosultság a II. r. felperes vagyonához tartozik.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Állították, hogy a szerződések érvényesek és számla kibocsátása esetén a II. r. alperes eleget tesz vételárfizetési kötelezettségének.

Az elsőfokú bíróság 2004. december 9-én meghozott ítéletében - arra hivatkozva, hogy a felperesek által megjelölt érvénytelenségi okok nem állnak fenn - a felperesek keresetét elutasította.

A II. r. felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 2005. június 3-án meghozott ítéletében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és megállapította, hogy a Tej Terméktanács KV. 2003/E.1/F.00026.N. számú igazolása alapján ipari feldolgozás céljára 1 502 774 liter, közvetlen fogyasztás céljára 28 226 liter tejkvóta - mint vagyoni értékű jog - a II. r. felperes vagyonához tartozik.

A jogerős ítélet indokolása szerint az opciós szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló kereset elutasítását a Pp. 123. §-ban írt feltételek hiánya miatt - mivel az utóbb nem hatályosult, így a felpereseknek sem okozhatott sérelmet - kell helytállónak tekinteni.

A 2004. február 4-ei megállapodással kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett a másodfokú bíróság az FM rendelet 4. § (1) bekezdése és 4/A. § a) pontja alapján, hogy a tejkvóta átruházásának érvényességi feltétele a teljes tehénállomány tulajdonjogának és a gazdaság tulajdonjogának az új jogosultra való átszállása. "A tejkvóta értékesítése csak attól a naptól kezdve nem ütközik jogszabály tiltó rendelkezésébe, amely időpontban a tehenészet és a gazdaság tulajdonjoga az új jogosultra ténylegesen átszállt." Rámutatott arra, hogy mivel jelen esetben sem az ingóságok birtokba adására, sem a II. r. alperes tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésére nem került sor, a II. r. alperes - a Ptk. 117. § (2)-(3) bekezdésében írtakra tekintettel - sem a tehénállomány, sem a tehéntelep vonatkozásában tulajdonjogot nem szerezhetett. Annak megszerzésére egyébként nem is törekedett, a vételárat sem fizette meg, és maga is úgy tekintette, hogy a tulajdonszerzés elmaradt. A tejkvóta mint vagyoni értékű jogosultság átruházására irányuló szerződés ezért jogszabályba ütközik, semmis. Erre tekintettel állapította meg a másodfokú bíróság a Ptk. 237. § (1) bekezdés alkalmazásával, hogy a tejkvóta jogosultság a II. r. felperes vagyonához tartozik.

Álláspontja szerint ugyan merültek fel a perben olyan adatok, hogy a felek valójában színlelték a szerződéskötést az állatállomány és az ingatlan vonatkozásában, színlelésük azonban irreleváns volt, mert valójában - a fentebb írtakból következően - a jogszabály általuk tévesen értelmezett rendelkezését kívánták megkerülni.

Az alperesek felülvizsgálati kérelmükben elsődlegesen a jogerős ítélet megváltoztatását és az elsőfokú ítélet helybenhagyását, másodlagosan az első- és másodfokú ítéletek hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését kérték. Előadásuk szerint a másodfokú bíróság az FM rendelet 4/A. § (1) bekezdés a) pontjának téves értelmezésével a Ptk. 200. § (2) bekezdését sértő ítéletet hozott. Az FM rendelet 4/A. § (1) bekezdés a) pontjában írt kivételes szabály alkalmazásához ugyanis nincs szükség a tulajdonjog átszállására, a szerződés teljesítésével kapcsolatos jogvita független a megkötött szerződés érvényességétől.

Megsértette a jogerős ítélet a Ptk. 4. § (4) bekezdésében írtakat, mert nem értékelte, hogy a tulajdonjog átszállása a II. r. felperes felszámolójának a szerződés teljesítését tudatosan akadályozó, felróható magatartása miatt maradt el, így erre előnyök szerzése végett hivatkozni nem lehet. Okszerűtlen és nem bizonyított az az állítás, mely szerint a II. r. alperes maga is úgy tekintette volna, hogy nem szerezhet az ingatlanokon és a szarvasmarha-állományon tulajdonjogot, mert valójában az alperesek hónapokon keresztül tárgyaltak a II. r. felperes felszámolójával a teljesítésről. Hangsúlyozták az alperesek, hogy a II. r. felperes volt elnöke - aki ellen jelenleg büntetőeljárás van folyamatban - és felszámolója együtt mondtak le a felszámolást elrendelő végzés elleni fellebbezési jogról, (holott a felszámolási eljárás megindításának alapjául szolgáló tartozást a II. r. alperes készpénzben kifizethette volna), majd utóbb - a II. r. alperes részére való számlaküldés helyett - árverés és pályázat nélkül alig több mint harmadáért adta el a felszámoló harmadik személynek a tehenészetet. Hivatkoztak a Ptk. 302-303. § megsértésére is. Előadásuk szerint a II. r. alperes késedelmét kizárja a II. r. felperes késedelme, a teljesítéshez szükséges intézkedések elmulasztása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!