Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1997. (I. 30.) FM rendelet

a tehéntej termékpálya szabályozásáról

Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § E rendelet hatálya a tehéntej (BTO 012120 00 00) termelőre, feldolgozóra és forgalmazóra (a továbbiakban együtt: termelők) terjed ki.

2. § (1) Az évente termelhető tehéntej mennyiségét (országos kvóta) e rendelet mellékleteként a tárgyévet megelőző év szeptember hó 30. napjáig kell közzétenni.

(2) A kvóta az ipari feldolgozásra és a közvetlen fogyasztói eladásra kerülő tej mennyiségére vonatkozik. Ipari feldolgozásra és közvetlen fogyasztásra csak a Tej Terméktanács (a továbbiakban: Terméktanács) által visszaigazolt kvóta (tejmennyiség) kerülhet.

(3) Az 1996-ban megigényelt és a 46/1995. (XII. 29.) FM rendelet szerint a kvótatulajdonosok részére biztosított kvóta a jogosult tulajdona, mellyel e rendelet által meghatározott keretek között szabadon rendelkezik.

2/A. §[1] (1) A tejfeldolgozó (a továbbiakban: feldolgozó) tejfeldolgozói tevékenységet csak abban az esetben folytathat, illetve tej és tejtermék - a termelő által közvetlen értékesítésre vonatkozóan is - csak abban az esetben hozható forgalomba, ha az alapanyagként felhasznált tejet a vele szerződéses jogviszonyban álló tejbeszállítónként rendszeresen, havonta legalább háromszor a nyers tej, a hőkezelt tej és a tej alapú termékek előállításának, forgalomba hozatalának élelmiszer-higiéniai feltételeiről szóló 1/2003. (I.8.) FVM-ESZCSM együttes rendelet (a továbbiakban: tejhigiéniai rendelet) 4. számú mellékletében szereplő akkreditált nyers tej minősítő laboratóriumok (laboratórium) valamelyikében, a tej higiéniai rendeletben meghatározott minőségi jellemzőkre vonatkozóan bevizsgáltatja.

(2) Az alapanyagként szolgáló nyers tej vizsgálatáról a laboratórium tanúsítványt állít ki.

(3) A laboratórium a tanúsítványt a feldolgozó részére csak akkor állíthatja ki, ha a feldolgozó az alapanyagként felvásárolt tejet igazoltan tejkvótával rendelkező tejbeszállítótól, vagy tejkvótával rendelkező tejtermelőtől tejet felvásárló tejgyűjtőtől vette át.

(4) A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) a (3) bekezdésben leírtaknak megfelelő feldolgozók listáját szükség szerinti gyakorisággal küldi meg a laboratóriumoknak.

(5) A feldolgozó köteles a tejhigiéniai rendelet 18. §-ának (2) bekezdése alapján lefolytatott ellenőrzés során a (2) bekezdésben megjelölt, a vizsgálatot megelőző három hónapos időszakra vonatkozó valamennyi tanúsítványt bemutatni.

(6) Amennyiben a feldolgozó nem rendelkezik a (2) bekezdés szerinti tanúsítványokkal, úgy a Budapest Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás (a továbbiakban: Állomás) az általa lefolytatott eljárás során az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény 25. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt hatósági intézkedésként a feldolgozó által előállított tejtermékek forgalomba hozatalát megtilthatja.

3. § (1) Az országos kvóta növekedése vagy csökkenése esetén a termelő kvótája arányosan növelhető, illetve csökkenthető. A növelés, illetve csökkentés rendjére a Terméktanács a Földművelésügyi Minisztérium Agrárrendtartási Hivatalával (a továbbiakban: Hivatal) egyetértésben javaslatot dolgoz ki, melyet nyilvánosan meg kell hirdetni.

(2) A termelő éves kvótáját - a szezonális ingadozások figyelembevételével negyedévekre kell elosztani. Ennek során - a termelő kérésére - a szezonális ingadozáson túl jelentkező, előre tervezhető mennyiségi eltérések is figyelembe vehetők. Az éves kvóta negyedéves lebontását a tejtermelők a tejfeldolgozókkal egyetértésben végzik, és azt a Terméktanácsnak küldik meg a tárgyév január 31-éig.

(3) A kvóta tulajdonlás feltétele a tejtermelő terméktanácsi tagsága.

4. § (1)[2] Az a-Terméktanács által visszaigazolt-kvótával rendelkező termelő, aki a részére megállapított kvótát részben vagy egészében nem kívánja igénybe venni, a kvótajogosultságot másra nem ruházhatja át, illetve másnak nem engedheti át, de arról vagy annak egy részéről lemondhat. A lemondást a Terméktanácsnál előzetesen írásban kell bejelenteni. Az ügylet a Terméktanács jóváhagyásával, a bejelentés napjára visszamenően válik hatályossá. A lemondást visszavonni nem lehet.

(2) Amennyiben a termelő a tulajdonában lévő kvótát növelni szeretné, igényét a Terméktanács felé bármikor bejelentheti, a feldolgozó a többlet átvételét vállalja, és azt igazolja, ami jogerőssé a Terméktanács visszaigazolásával válik.

(3)[3] Annak a gazdálkodónak, aki eddig nem termelt tejet, és a jövőben szeretne azt termelni, erre vonatkozó igényét a Terméktanácsnak legkésőbb a beruházás megkezdését megelőzően egy hónappal kell bejelentenie.

(4) Az igénybejelentésben az igényelt éves tejmennyiséget kell megjelölni. Az igényeket a Terméktanács harminc napon belül elbírálja, és arról a termelőt értesíti.

(5) Az a termelő, aki a kvótájáról lemondott két évig, új jogosultságot csak a Terméktanács külön engedélyével szerezhet. Az új tulajdonos kvótát két évig nem idegeníthet el, de arról lemondhat.

(6)[4] A Terméktanács a kvótaigénylő részére a kapott kvótáért a Terméktanács küldöttközgyűlése által meghatározott, a 85/1999. (X. 1.) FVM rendelet mellékletével meghatározott kvótamennyiségen felüli 100 millió liter többletkvóta után egyszeri pótbefizetési kötelezettséget állapíthat meg.

(7)[5]

4/A. §[6] A 4. § (1) bekezdésében foglalt, a kvótajogosultság átruházására, illetve átengedésére vonatkozó tilalom nem terjed ki arra az esetre mikor:

a) a teljes tejkvóta mennyiség a teljes tehénállománynyal és a tejtermelő (teleppel) gazdasággal együttesen kerül értékesítésére. A tulajdonosváltást az adás-vételi szerződés hiteles másolatának és az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet által kiadott igazolásnak a terméktanácshoz történő benyújtásával kell igazolni;

b) a kvótatulajdonos termelő vagyonához tartozó tejkvóta felszámolási, illetve végelszámolási eljárás keretében kerül értékesítésre;

c) a kvótatulajdonos termelő gazdasági társaságba, szövetkezetbe vagy termelői csoportba lép be, és kvótáját, teljes tehénállományával együtt vagyoni hozzájárulásként a gazdasági társaság, szövetkezet vagy termelői csoport tulajdonába adja.

d)[7] a kvótatulajdonos az agrárgazdasági és vidékfejlesztési célok 2003. évi költségvetési támogatásáról szóló 3/2003. (I. 24.) FVM rendelet 82. §-ának b) pontja szerint minősülő tejszövetkezetbe vagy a termelői csoportokról szóló 85/2002. (IX. 18.) FVM rendelet szerint létrehozott termelői csoportba lép be, és kvótáját vagyoni hozzájárulásként a szövetkezet vagy termelői csoport tulajdonába adja.

e)[8] a Terméktanács a minisztériummal egyeztetett és a minisztérium egyetértésével közzétett pályázatos rendszerű kvótaértékesítést hirdet meg.

5. § (1)[9] A Terméktanács megvonja a kvótát attól a termelőtől, aki - elháríthatatlan külső ok esetét kivéve - hat hónapon keresztül a részére biztosított kvóta szerinti tejmennyiséget nem, vagy csak részben termelte meg. Az erről rendelkező szabályozást a Terméktanács nyilvánosan köteles meghirdetni.

(2) A kvóta tulajdonosa a tejfeldolgozóval kötött szerződéséről, annak teljesítéséről vagy bármely okból történt megszüntetéséről a Terméktanácsot köteles értesíteni.

(3)[10] A termelő a tulajdonában lévő kvóta szerinti mennyiségnél 30%-kal kevesebbet is jogosult teljesíteni. Az ennél nagyobb mértékű alulteljesítés esetén, a nem teljesített kvótamennyiség a tejtermelőtől megvonásra kerül.

(4)[11] A termelő mentesül a kvóta teljesítése alól, ha az elháríthatatlan külső ok miatt következett be.

(5) A termelőnek és a feldolgozónak a kvótából eredő kötelezettségei teljesítését a Terméktanács ellenőrzi.

(6)[12] Az a tejtermelő, aki a kvótáját túlteljesíti, a kvóta túllépése esetén a túllépés levezetésének költségeit köteles megfizetni. A költség mértékét és a befizetés módját a terméktanács határozza meg.

5/A. §[13]

6. § (1)[14] A Terméktanács által meghatározott, kvótával kapcsolatos termelési adatokat a termelők (kvótatulajdonosok) - összesítés és adatfeldolgozás céljából - a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig a Terméktanácsnak kötelesek megküldeni.

(2)[15] A tejfeldolgozók a feldolgozás céljára megvásárolt mennyiségről termelőnként, gyűjtőnként havonta jelentést kötelesek adni a Terméktanácsnak a következő hónap 15. napjáig.

(3)[16] Az (1) és (2) bekezdésekben szereplő adatokat a Terméktanács negyedévente megküldi az FVM részére.

7. § (1)[17] A kvótatulajdonos termelők közös tulajdonának megszűnése, illetve gazdasági társaság szétválása esetén a jogutódokat a megállapodásuknak megfelelően illeti meg a kvóta. Ha több kvótajogosult gazdasági társaságot alapít, vagy kvótajogosult társaságok egyesülnek, a kvótákat össze lehet vonni. Az új kvóta nem lehet több, mint a szétválás, illetve az összevonás előtti.

(2) A kvóta megosztását, összevonását az abban érdekelteknek közösen kell bejelenteniük a Terméktanácsnál.

(3) A kvótatulajdonos jogosult tejét más feldolgozónak, tejgyűjtőnek értékesíteni, vagy saját maga feldolgozni. A változást a Terméktanácsnak be kell jelenteni.

8. §[18]

9. § (1)[19]

(2)[20] A Terméktanács az esetleges piaci felesleg levezetése érdekében - arra vonatkozó javaslatának megküldésével - köteles a minisztériumnak legalább két héttel előtte jelezni, ha

a)[21] legalább egy feldolgozó, gazdálkodó szervezet esetében az extra tej ára 52 Ft/liter + áfa alá csökken, vagy

b) az országos sajtkészlet az 5000 tonnát, a vajkészlet az 1400 tonnát, a tejporkészlet az 1500 tonnát eléri, és nincs érvényes szerződés arra, hogy a készlet egy hónapon belül csökken.

(3) A felesleg levezetésének módjára, anyagi fedezetére vonatkozóan a minisztérium és a Terméktanács megállapodása az irányadó.

(4)[22]

10. § A tej és tejtermékek minőségének javítása, piaci helyzetük erősítése érdekében a Hivatal és a Terméktanács szükség szerint kezdeményezi a minőségi követelmények felülvizsgálatát.

11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a 46/1995. (XII. 29.) FM rendelet.

Melléklet az 5/1997. (I. 30.) FM rendelethez[23]

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2003.08.22.

[2] Megállapította a 15/2003. (II. 14.) FVM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.02.14.

[3] Megállapította a 86/2001. (X. 26.) FVM rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.01.01.

[4] Beiktatta a 67/2000. (IX. 22.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2000.09.22.

[5] Hatályon kívül helyezte a 15/2003. (II. 14.) FVM rendelet 4. § -a. Hatálytalan 2003.02.14.

[6] Beiktatta a 61/2003. (VI. 7.) FVM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.06.07.

[7] Beiktatta a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 2. §-a. Hatályos 2003.08.22.

[8] Beiktatta a 124/2003. (XII. 9.) FVM rendelet 1. § - a. Hatályos 2003.12.09.

[9] Megállapította a 15/2003. (II. 14.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.02.14.

[10] Megállapította a 61/2003. (VI. 7.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.06.07.

[11] Megállapította a 15/2003. (II. 14.) FVM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.02.14.

[12] Megállapította a 61/2003. (VI. 7.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.06.07.

[13] Hatályon kívül helyezte a 127/2003. (XII. 17.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése alapján a rendelet 2. számú melléklete. Hatálytalan 2003.12.31.

[14] Megállapította a 86/2001. (X. 26.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[15] Megállapította a 86/2001. (X. 26.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[16] Beiktatta a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 4. §-a. Hatályos 2003.08.22.

[17] Megállapította a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 5. §-a. Hatályos 2003.08.22.

[18] Hatályon kívül helyezte a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.08.22.

[19] Hatályon kívül helyezte a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.08.22.

[20] A 5/1997. (I. 30.) FM rendelet 9. § (2) bekezdése az 102/1997. (XII. 15.) FM rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[21] Megállapította a 86/2001. (X. 26.) FVM rendelet 4. § -a. Hatályos 2002.01.01.

[22] Hatályon kívül helyezte a 99/2003. (VIII. 22.) FVM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.08.22.

[23] Hatályon kívül helyezte a 127/2003. (XII. 17.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése alapján a rendelet 2. számú melléklete. Hatálytalan 2003.12.31.

Tartalomjegyzék