Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.2.48 Semmis a vételi jogot engedő szerződés, ha a felek a vételárat az adós aktuális tartozásának mértékéhez igazodóan állapítják meg oly módon, hogy a vevő a tulajdonos mindenkori kölcsöntartozása fejében - annak beszámítása mellett - megszerzi a dolog tulajdonát [Ptk. 200. § (2) bek., 263. § (1) bek., 375. § (1) bek.].

Az alperes 2001. április 10-én megkötött kölcsönszerződéssel 2 782 000 Ft összegű kölcsönt folyósított a felperes részére, melynek visszafizetésére a felperes részletekben, 2004. április 12-éig volt köteles. A kölcsön és járulékai visszafizetésének biztosítására a peres felek 2001. április 10-én opciós szerződést kötöttek egymással. E szerződés szerint az alperes 2004. július 10-éig volt jogosult egyoldalú nyilatkozattal megvásárolni a felperes tulajdonát képező - a szerződésben konkrétan megjelölt - összesen öt mezőgazdasági erő- és munkagépet (a továbbiakban: gépeket). Az opciós szerződés 4. pontja rögzítette, hogy a vételár összege azonos azzal az összeggel, amellyel az adásvételi szerződés létrejöttekor a felperes a kölcsönszerződés alapján tartozik az alperesnek. A szerződés 6. pontjában a felperes felhatalmazta az alperest arra, hogy vételártartozásába a kölcsönszerződés alapján fennálló követelését beszámítsa. Az alperes 2002. július 5-én kelt levelében a kölcsönszerződést - a Ptk. 525. § c) pontja alapján - azonnali hatállyal felmondta, majd 2002. július 25-én az M. és Társa Bt.-re (a továbbiakban: Bt.) engedményezte a kölcsönszerződés alapján felperes felé fennálló valamennyi követelését. 2004. október 21-én az alperes a Bt.-t jelölte ki az opciós jog gyakorlására, a Bt. pedig 2002. július 2-án kelt levelével vételi jogát érvényesítette.

A felperes elsődleges keresetében az opciós szerződés semmisségének megállapítását kérte a Ptk. 200. § (2) bekezdés alapján arra hivatkozással, hogy a szerződés 4. pontja a vételárat nem a gépek értékére tekintettel, hanem az alperes felé fennálló tartozás összegében, azaz jogszabályba ütközően határozta meg. Másodlagosan annak megállapítását kérte, hogy az alperes a vételi jogát az engedményezés napjától azaz 2002. július 25-étől már jogszerűen nem gyakorolhatta, annak gyakorlására pedig harmadik személyt jogszerűen nem jelölhetett ki. Ezzel kapcsolatban arra utalt, hogy a vételi jog személyes jellegű jog, így nem engedményezhető. 2004. július 2-án csak az alperes szerezhetett volna tulajdonjogot az opciós jog gyakorlásával, azonban csak ingyenesen, mivel az engedményezés folytán a felperes az alperesnek már nem tartozott.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította.

Álláspontja szerint az opciós szerződés érvénytelenségére a felperes alaptalanul hivatkozik, mert egyrészt az opciós szerződés 4. pontja alapján a vételár egyértelműen megállapítható volt, másrészt a vételár meghatározása nem ütközött jogszabályba. Jogosult volt az alperes a vételi jogát gyakorló gazdálkodó szervezet kijelölésére is a Ptk. 375. § (4) bekezdés, 374. § (5) bekezdés és 373. § (4) bekezdés alapján.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság helyes indokai alapján hagyta helyben az elsőfokú bíróság ítéletét. A fellebbezésben írtakra tekintettel a következőkre mutatott rá:

Az opciós szerződés 4. pontja alapján a vételár egzakt módon meghatározható volt, a szerződés 7. pontjában írtakra tekintettel pedig a felperest akkor sem érte volna hátrány, ha az opciós jog gyakorlásakor még fennálló kölcsöntartozás összege nem érte volna el a gépek forgalmi értékét. A felperes által hivatkozott, a BH 2001. évi számában 584. sorszám alatt közzétett eseti döntés több okból sem volt a perbeli esetre alkalmazható. Az opciós jogot az alperes nem engedményezte a Bt.-re, hanem a Bt.-t kijelölte a vételi jog gyakorlására és erre jogosult volt.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben az első- és másodfokú ítéletek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte, azzal, hogy - amennyiben ez lehetséges - a Legfelsőbb Bíróság részítéletben állapítsa meg az első- és másodfokú ítéletek részbeni megváltoztatásával az opciós szerződés érvénytelenségét semmisség, illetve feltűnő értékaránytalanság miatt és csak egyebekben utasítsa új eljárásra az elsőfokú bíróságot. A felülvizsgálati kérelem szerint a jogerős ítélet a Ptk. 200. § (2) bekezdésébe, 202. §-ába, és 328. § (3) bekezdésébe ütközik az alábbiak miatt.

Az eljárt bíróságoknak az volt az álláspontjuk, hogy bár az opciós szerződés 4. pontja konkrét vételárkikötést nem tartalmazott, arra viszont utalt, hogy a vételár megegyezik az opciós jog gyakorlása időpontjában fennálló kölcsön összegével, azaz 2 282 000 Ft-tal. Ez az álláspont téves, mert egyrészt a szerződés nem határozta meg az ügylet tárgyát képező gépek tényleges forgalmi értékét, tehát a vételár sem volt konkrétan meghatározva, másrészt a felperesnek már 2002-ben is csak 927 000 Ft összegű tartozása állt fenn az alperes felé, az opciós jog gyakorlásakor pedig az alperesnek már nem tartozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!