Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1999.8.363 I. A diagnózis megállapításakor szükséges vizsgálatot végző orvossal szemben támasztott gondossági mérték tartalma.

II. Nincs akadálya annak, hogy a kereset benyújtását követően elhalt jogosult helyébe a perbe a jogutódok belépjenek, és a jogelődöt haláláig terjedő időre megillető nem vagyoni kártérítés összegét ők követeljék. [Ptk. 339. § (1) bek., 354. §, 1972. évi II. tv. (Eü. tv) 43. § (3) bek., Pp. 61. § (1) bek.].

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek - egymás között egyenlő arányban - összesen 600.000 forintot és ennek 1991. március 11. napjától járó évi 20%-os kamatát.

A jogerős ítélet az indokolásában megállapította, hogy a felperesek gyermekénél, Sz. I.-nél 1991. januárban végzett tüdőszűrésen rendellenességet észleltek, ezért megjelent az alperes sebészeti klinikájának emlő szakrendelésén. Az elvégzett mammográfiai és ultrahangvizsgálatot követően 1991. március 11-én műtétet végeztek. A műtétnél vett szövettani leletet az alperes patológiai klinikája értékelte és azt jóindulatúnak minősítette.

Sz. I.-nél 1991 nyarán deréktáji panaszok jelentkeztek, s reumatológiai és ortopédiai kezelésben részesült a gerinctáji fájdalmai és járáspanaszai miatt. Idegsebészeti vizsgálaton a csigolyák daganatos áttételeit állapították meg, ezért a korábbi emlőbiopsia szövettani vizsgálatát revideálták, és azt rosszindulatú emlődaganatnak minősítették. Ennek megfelelő kezelésekben részesült, majd 1992 szeptemberében az M. M. Kórházban a jobb emlőjét eltávolították. A felperesek gyermeke rokkantsági nyugdíjba került, folyamatosan orvosi kezelés alatt állt, majd az első fokú ítélet meghozatalát követően 1995. január 27-én meghalt.

A jogerős ítélet az indokolásában megállapította, hogy az alperes orvosa téves diagnózist adott, az 1991. március 11-én eltávolított emlőrészlet szövettani vizsgálatával a rosszindulatú emlődaganat diagnosztizálható lett volna. A helyes kórismézés lehetőséget adott volna korábbi beavatkozásra, és esélyt nyújtott volna az eredményesebb kezelésre. A szakértői vélemények szerint az nem állapítható meg, hogy helyes szövettani diagnózison alapuló haladéktalan radikális kezelés a felperesek gyermekének gyógyulását eredményezte volna, feltételezhető azonban, hogy az áttétképződés mértékét mérsékelte, és így a betegség lefolyását lassította volna. A téves diagnózis megfosztotta Sz. I.-t a gyógyulás reményétől és esélyétől, a betegség folyamatának lassításától. Ezért az alperes orvosának magatartása az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (Eü. tv.) 43. §-ának (3) bekezdésébe ütközött.

A jogerős ítélet az indokolásában kifejtette, hogy a nem vagyoni kár megtérítésének követelése olyan sajátos, személyhez fűződő jog, amely kizárólag a károsult által gyakorolható, ezért ennek érvényesítése iránt kizárólag ő indíthat keresetet. Annak azonban nincs akadálya, hogy a jogról való rendelkezést, a kereset benyújtását követően az elhalt jogosult helyébe a perbe annak jogutódai lépjenek, és ők követeljék a jogelődöt haláláig megillető nem vagyoni kártérítés összegét. Ennek folytán a jogutód felperesek a jogelődöt a haláláig, tehát egy behatárolható időszakra megillető nem vagyoni kártérítésre tarthattak igényt. Az adott esetben a Ptk. korábban, a káresemény idején hatályos 354. §-át kell alkalmazni, és figyelembe kellett venni a károkozáskori értékviszonyokat és az akkori bírói gyakorlatot. Valamennyi szempontot mérlegelve a jogelődöt a haláláig megillető nem vagyoni kártérítés összegét 600.000 forintban állapította meg, amelyet az alperes az örökségből való részesedés arányában köteles a felpereseknek megfizetni.

A jogerős ítéletben a peres felek és a beavatkozó is felülvizsgálati kérelmet terjesztettek elő.

A felperesek a felülvizsgálati kérelmükben a jogerős ítélet részben történő megváltoztatásával a keresetüknek megfelelően 2.000.000 forint nem vagyoni kártérítés fizetésére kérték az alperes kötelezését. A felülvizsgálati kérelmükben azt adták elő, hogy a szakvélemények és a felülvélemény is megállapította a téves diagnózist, majd az utóvizsgálatok során sem ismerték fel időben a daganat kiújulását. Ezek miatt a hibák miatt már késve kezdődtek a célirányos kezelések, s ezek nem is lehettek eredményesek. A nem vagyoni kártérítés mértékét nem csökkentheti az a tény, hogy az alperes hibájából a betegség gyors lefolyása folytán Sz. I. a másodfokú ítélet meghozatala előtt meghalt.

Az alperes a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását kérte. A felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy a téves diagnózis és a kár bekövetkezése között nem áll fenn okozati összefüggés, ugyanis a szakértői vélemények sem állítják, hogy a beteg állapota másként alakult volna, ha a szövettani lelet alapján helyes diagnózist állítanak fel.

A beavatkozó a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását kérte. A felülvizsgálati kérelem szerint a szövettani vizsgálatnál az orvos szakmai hibát nem vétett, és nem is mulasztott, amikor nem konzultált más orvossal. A téves diagnózis a körülmények miatt a felelősséget nem alapozza meg, s egyébként sem állítható bizonyossággal, hogy az azonnali helyes kezelés eredményes lett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!