Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.8.365 I. A lízingszerződés alapján az adós által birtokba vett gépkocsi - a lízingdíjak kifizetése után - olyan követelésnek minősül, amely az adós vagyonát képezi, ezért az a hitelezők követelésének kiegyenlítésénél figyelembe vehető [1991. évi XVIII. tv. 22. §, 23. § (1)-(5) bek., 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 3. § (1) bek. e) pont, 4. § (2) bek.].

II. Az ún. fedezetelvonó szerződések eltérő megítélése a polgári törvénykönyv, illetőleg a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló Cstv. alapján [Ptk. 203. § (1) bek., Cstv. 40. § (1) és (4) bek.].

Az iratokból megállapítható tényállás szerint a III. r. alperes az 1993. október 5-én kötött lízingszerződés alapján egy Toyota Hiace típusú gépkocsit bocsátott az I. r. alperes használatába, az I. r. alperes pedig 2.401.437,-Ft összegű lízingdíj megfizetését vállalta. A lízingszerződés szerint a lízing időtartama alatt a gépjármű tulajdonosa a lízingbeadó, a lízing tárgya pedig a futamidő elteltével a vételár 1%-a + 25% áfa ellenében az I. r. alperes tulajdonába kerül. Az I. r. alperes a lízingdíj-fizetési kötelezettségének eleget tett, majd a futamidő lejártával a gépjármű tulajdonjogának megszerzéséről a II. r. alperes javára "lemondott". A lízingelt gépjármű a II. r. és a III. r. alperesek között 1996. október 18-án létrejött adásvételi szerződés alapján a II. r. alperes tulajdonába került.

Az elsőfokú bíróság az 1997. február 19-én jogerőre emelkedett 5. sorszámú végzésével elrendelte az I. r. alperes felszámolását, felszámolóul a felperest jelölte ki. A felperes a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 40. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjára alapított keresetében megtámadta az I. r. alperesnek a II. r. alperes javára tett, a lízingelt gépkocsi vételi jogáról lemondó nyilatkozatát és egyben - a megtámadásra tekintettel - a Ptk. 235. §-ának (1) bekezdése szerint a II. r. és a III. r. alperesek között a lízingelt gépkocsira kötött adásvételi szerződés érvénytelenné nyilvánítását és az eredeti állapot helyreállítását kérte. Hivatkozott arra is, hogy a II. r. és a III. r. alperesek közötti megállapodás a Ptk. 203. §-a szerinti fedezetelvonó szerződésnek minősül.

Az I. r. és a II. r. alperesek a kereset elutasítását kérték, a III. r. alperes pedig nyilatkozatot nem tett.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a megtámadásnak a Cstv. 40. §-ában írt feltételei nem állnak fenn, mert a per tárgyát képező gépkocsi nem az adós, hanem a lízingbeadó tulajdona, ezért az adós vagyonából ingyenes elidegenítés, vagy ingyenes kötelezettségvállalás nem történt. Az a körülmény, hogy az I. r. alperes nem kívánta megszerezni a gépjármű tulajdonjogát, nem tekinthető a Cstv. 40. §-a (1) bekezdésének a) vagy b) pontjában meghatározott jogügyletnek. Miután a gépkocsi nem volt a felszámolás alá került I. r. alperes tulajdona, a szerződéssel nem vonhatták el a felperes hitelezőinek kielégítési alapját sem.

A felperes fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta; megállapította, hogy az I. r. és a II. r. alperesek között létrejött engedményezés, valamint a II. r. és III. r. alperesek között 1996. október 18-án a Toyota Hiace gépjárműre kötött adásvételi szerződés a hitelezőkkel szemben hatálytalan. Kötelezte a II. r. alperest, hogy a gépkocsit 15 nap alatt adja ki a felperesnek, egyben kötelezte perköltség és illeték fizetésére is.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság álláspontja szerint a felek között az volt a vitatott, hogy alapos-e a felperesnek a Cstv. 40. §-ának (1) bekezdésére alapított keresete, azaz történt-e a felszámolás alá került I. r. alperes vagyonából ingyenes elidegenítés.

A Cstv. 4. §-ának (2) bekezdése szerint a gazdálkodó szervezet vagyona a tulajdonában (kezelésében) lévő vagyon. A 3. § (1) bekezdésének e) pontja értelmében vagyon mindaz, ami a számvitelről szóló - az 1993. évi CVIII. törvénnyel módosított - 1991. évi XVIII. törvény 22. §-a szerinti befektetett eszköznek, valamint a 23. § (1)-(5) bekezdése szerinti forgóeszköznek minősül, amelyeket a gazdálkodó szervezet mérlegében ilyenként kell feltüntetni. A törvény 23. §-ának (1) bekezdése szerint forgóeszköznek minősül többek között a gazdálkodó szervezet követelése (kintlévősége) is, ezért az ilyen követelés adott esetben a felszámolási vagyon része.

A perbeli esetben az I. r. és a III. r. alperesek között egy atipikus szerződés, ún. lízingszerződés jött létre, amelyben a szerződő felek kikötötték, hogy a lízingdíj kifizetésével a futamidő végén - minimális térítés ellenében - a lízingelt gépjármű a lízingbevevő I. r. alperes tulajdonába megy át. Az I. r. alperesnek tehát a szerződés alapján, annak lejártakor olyan követelése keletkezett, amelynek értelmében joga volt arra, hogy a III. r. alperes maradványértéken adja a tulajdonába a perbeli gépjárművet. Ez a jog az I. r. alperest azért illette meg, mert a lízingdíjakat, tehát a gépjármű értékét már kifizette. Ez a követelés az I. r. alperes vagyonának a része volt, amelynek átengedésével, átruházásával - amelyre a lízingszerződés 4. pontjának harmadik bekezdése adott lehetőséget - a felszámolás körébe tartozó vagyona csökkent. Az alperesek nem bizonyították, hogy az átruházás ellenérték fejében történt, ezért megállapítható, hogy a követelés átengedésével az I. r. alperes vagyonából ingyenes elidegenítésre került sor. Az ilyenfajta ingyenes elidegenítés pedig a hitelezőkkel szemben hatálytalan.

A Cstv. 40. §-ának (1) és (4) bekezdése valójában nem határozza meg, hogy a hitelező vagy a felszámoló által megtámadott szerződés érvénytelen-e vagy hatálytalan. Ténylegesen a Cstv. 40. §-ának rendelkezéseibe sem egyik, sem másik eset nem illik bele. A kialakult bírói gyakorlat a kérdést akként döntötte el, hogy a megtámadott szerződés a hitelezővel (hitelezőkkel) szemben hatálytalan. A Cstv. hivatkozott rendelkezésében írt jogintézmény célját és eredményét tekintve a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése szerinti fedezetelvonó szerződéshez hasonló. A hitelezőket károsító fedezetelvonó szerződés - a semmis és a megtámadható szerződésektől eltérően - érvényes szerződés, ami azonban - viszonylagosan - az adós gazdálkodó szervezet hitelezőivel szemben hatálytalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!