Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.9.464 Az ítélet hatályon kívül helyezését eredményező megalapozatlanság valósul meg, ha a közlekedési bűncselekmény miatt indult büntetőügyben az elsőfokú bíróság olyan műszaki szakértő véleményére alapítja a határozatát, akinek nem tartozik a kompetenciájába a közúti, forgalmi és balesetelemzés szakterületen való közreműködés [Be. 70. § (1) bek., 239. § (2) bek. a) pont, 262. § (1) bek., 264. § (4) bek., 53/1993. (IV. 2.) Korm. r. 1. § (2) bek., 2. § (1) és (2) bek., 2/1988. (V. 19.) IM r. 3. § (1) bek., 7. §, 55. §].

A városi bíróság ítélete ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést a tényállás téves megállapítása, a bűnösség megállapítása miatt és felmentés érdekében. A védő a fellebbezési tárgyaláson az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését indítványozta.

A főügyészség átiratában a tényállás helyesbítése és kiegészítése mellett, az első fokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét felülbírálatra alkalmatlannak találta. A felülbírálat során arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú bíróság ítéletének a tényállása a baleset egyes ténykörülményei (féktávolság, úttestre lépő gyalogos és a vádlott személygépkocsijának távolsága stb.) vonatkozásában részben felderítetlen és hiányos. E részleges megalapozatlanság kiküszöbölése érdekében a Be. 240. §-a alapján elrendelt bizonyítás keretében a nyomozás és az első fokú eljárás folyamán közlekedési szakértőként eljáró K. L. igazságügyi szakértőt a szakvéleményének a kiegészítésére hívta fel, és őt a fellebbezési tárgyalásra meghallgatás céljából megidézte. Ennek folyamán a másodfokú bíróság vizsgálta az eljárásba közlekedési szakértőként bevont K. L. kompetenciáját, és az alábbiakat állapította meg:

K. L. a szakértői névjegyzékben meghatározottak és a szakértői igazolványban feltüntetettek alapján gépjárműjavítás, gép- és gépjármű műszaki értékelés, valamint műszaki karbantartás (gépjármű) szakágazatokban fejthet ki szakértői tevékenységet. Ezzel szemben közúti balesettel kapcsolatos büntetőügyekben igazságügyi közlekedési szakértőként az járhat el, aki a szakértői névjegyzékbe felvétele során - a jogszabályban meghatározott személyi és szakmai feltételek birtokában - közúti, forgalmi, balesetelemző szakterületen való működésre szerez jogosultságot.

Az igazságügyi szakértőkről szóló 53/1993. (IV. 2.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdése értelmében az igazságügyi szakértő a tevékenységét az igazságügyi szakértői névjegyzékbe való felvételkor meghatározott szakterületen fejti ki, a 2. §-ának (1) és (2) bekezdése alapján igazságügyi szakértői tevékenységet az arra feljogosított természetes személy vagy az e célra létesített intézmény végezhet. Igazságügyi szakértő hiányában vagy ha a kirendelő illetékességi területén nem áll rendelkezésre kirendelhető szakértő: a szakértői feladat ellátására megfelelő szakértelemmel rendelkező személy, illetőleg a jogszabályban meghatározott szervezet rendelhető ki. Ez utóbbi rendelkezés lényegében összhangban áll a Be. 70. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal.

A fentieknek megfelelő rendelkezéseket tartalmaz az igazságügyi szakértőkről szóló, többször módosított 2/1988. (V. 19.) IM rendelet is. A rendelet 3. §-ának (1) bekezdése szerint az igazságügy-miniszter a névjegyzékbe való felvételkor a szakértőt igazolvánnyal látja el, amelyben megjelöli a szakértő szakágazatát. Csupán utal arra a másodfokú bíróság, hogy e szakágazatot (szakágazatokat) a szakértő bélyegzőjén is fel kell tüntetni (7. §). A rendelet 55. §-a rendelkezik arról is, hogy közlekedési baleseti ügyben a kirendelő szerv a vizsgálat anyagát a közlekedési szakértő rendelkezésére bocsátja.

A fentiek egybevetéséből következik, hogy a közlekedési bűncselekmények miatt folyamatban levő büntetőügyben igazságügyi közlekedési (műszaki) szakértőként speciális ismeretekkel, továbbá a szakterületnek (szakágnak) megfelelő felsőfokú képesítéssel, illetőleg előírt szakmai gyakorlattal rendelkező személy járhat el. A tevékenység folytatására akkor szerez jogosultságot, ha a névjegyzékbe való felvétel folyamán a "közúti, forgalmi, balesetelemző szakág megjelölésre kerül, kifejezésre juttatva ezáltal a szakértő kompetenciáját.

Rámutat arra is a másodfokú bíróság, hogy a műszaki szakértői területen belül az egyes szakágak megkülönböztetése, éppen az ismeretanyag, illetőleg az ennek megfelelő képesítés eltérő volta folytán indokolt és szükséges, így a szakértői bélyegzőn sem elégséges annak a feltüntetése, hogy az ügyben eljáró személy műszaki szakértő.

K. L. igazságügyi szakértőként került kirendelésre az ügyben, amelyre - a fentiekből kifolyólag - tévesen, a jogszabályi rendelkezésekkel ellentétesen került sor. Utal arra a másodfokú bíróság, hogy a szakértői névjegyzékből megállapíthatóan V. megye területén működik közlekedési szakértői - ezen belül balesetelemzésre - tevékenységre jogosult igazságügyi szakértő, másrészt illetékességi területe alapján - más szakértő hiányában vagy akadályoztatása esetén - lehetőség van a Gy.-i Igazságügyi Szakértői Intézet bevonására is.

Az adott ügyben tehát eseti szakértő kirendelésének az indokoltsága sem állt fenn. Eseti szakértőként közlekedési büntetőügyekben a másodfokú bíróság álláspontja szerint elsődlegesen közlekedési szakmérnöki végzettséggel, megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező természetes személy igénybevétele lehet indokolt.

A kifejtettekből következően a kellő szakértői kompetencia hiányában előterjesztett vélemény mint szakértői vélemény, illetőleg K. L. ezzel összefüggő szakértői tevékenysége a továbbiakban bizonyítékként nem vehető figyelembe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!