Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.8.195 Azzal szemben, aki a bűncselekmény elkövetésekor tizennegyedik életévét nem töltötte be, csak intézkedés alkalmazható, így nem szabható ki végrehajtásában felfüggesztett fiatalkorúak börtöne sem [Btk. 106. § (2) bek. második mondat].

[1] A járásbíróság a 2015. április 1. napján tartott tárgyaláson meghozott, kihirdetett és fellebbezés hiányában aznap jogerős ítéletével a fiatalkorú V. r. terheltet bűnösnek mondta ki csoportosan elkövetett rablás bűntettében [Btk. 365. § (1) bek. a) pont, (2) bek. c) pont]. Ezért őt 1 év - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - fiatalkorúak fogházára ítélte. Megállapította, hogy pártfogó felügyelet alatt áll.

[2] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt - a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján - a fiatalkorú V. r. terhelt javára a büntetőjog - minősítésen túli - más szabályának megsértése folytán törvénysértő büntetés kiszabása miatt.

[3] Az indítvány szerint a Btk. 106. § (2) bekezdésének 2. mondata alapján azzal szemben, aki az elkövetéskor a tizennegyedik életévét nem töltette be, csak intézkedés alkalmazható.

[4] A rövidítetten szerkesztett alapítélet nem tartalmazza az alanyi és tárgyi büntetéskiszabási tényezőket. Erre figyelemmel a megyei főügyészség azt indítványozta, hogy a Kúria tanácsülésen hozandó határozatával az alapítéletet helyezze hatályon kívül, és a járásbíróságot utasítsa új eljárásra.

[5] A Legfőbb Ügyészség a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát fenntartotta és kiegészítő indokolás mellett azzal megegyező indítványt tett.

[6] A fiatalkorú V. r. terhelt és védője a felülvizsgálati indítványra és a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatára nem tett észrevételt.

[7] A Kúria az állapította meg, hogy az ügyész felülvizsgálati indítványa és a Legfőbb Ügyészség nyilatkozata - az alábbiak szerint - alapos.

[8] A felülvizsgálati eljárásban a Kúria a megtámadott határozatot főszabályként csak az indítvánnyal megtámadott részében és csak az indítványban meghatározott ok alapján bírálja felül [Be. 423. § (4) bek.].

[9] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján - a bűncselekmény törvénysértő minősítésén túl - a büntetőjog más szabályának megsértése miatt helye van felülvizsgálatnak.

[10] A fiatalkorú V. r. terhelt 2001. január 18-án született, így a bűncselekmény elkövetésekor, 2014. január 1-jén, a tizenkettedik életévét már betöltötte, de a tizenharmadik életévét még nem.

[11] A Btk. 105. §-ának (1) bekezdése szerint fiatalkorú az, aki a bűncselekmény elkövetésekor tizenkettedik életévét betöltötte, de a tizennyolcadikat nem.

[12] A Btk. 16. §-a úgy rendelkezik, hogy nem büntethető, aki a büntetendő cselekmény elkövetésekor a tizennegyedik életévét nem töltötte be, kivéve az emberölés [160. § (1)-(2) bek.], az erős felindulásban elkövetett emberölés (161. §), a testi sértés [164. § (8) bek.], a rablás [365. § (1)-(4) bek.] és a kifosztás [366. § (2)-(3) bek.] elkövetőjét, ha a bűncselekmény elkövetésekor a tizenkettedik életévét betöltötte, és az elkövetéskor rendelkezett a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátással

[13] A Büntető Törvénykönyv a jogállami követelményeknek (nulla poene sine lege) megfelelően tételesen meghatározza, hogy a bűncselekményt elkövető személyekkel - s így a felrótt rablás elkövetésekor a tizenkettedik életévét már betöltött fiatalkorú V. r. terhelttel szemben - milyen büntetőjogi szankciók alkalmazását teszi lehetővé, illetve kötelezővé.

[14] A Btk. 106. § (2) bekezdésének 2. mondata úgy rendelkezik, hogy azzal szemben, aki a bűncselekmény elkövetésekor tizennegyedik életévét nem töltötte be, csak intézkedés alkalmazható. A járásbíróság a büntető anyagi jog e mérlegelést nem tűrően alkalmazandó szabályát megsértve szabott ki büntetést az V. r. terhelttel szemben.

[15] A Be. 427. § (1) bekezdésének b) pontja szerint a Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot megváltoztatja és a törvénynek megfelelő határozatot hoz, ha a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak. A Be. 428. §-ának (1) bekezdése azonban azt is lehetővé teszi, hogy a Kúria a határozatot hatályon kívül helyezze és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságot új eljárásra utasítsa, ha a 427. § (1) bekezdése szerinti határozat meghozatala az iratok alapján nem lehetséges.

[16] A Legfőbb Ügyészség azt indítványozta, hogy a Kúria ne maga küszöbölje ki a törvénysértést, hanem ennek érdekében helyezze hatályon kívül a jogerős ügydöntő határozatot és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárás lefolytatására és új ügydöntő határozat hozatalára. Az ügyészség szerint a Be. 259. § (1) bekezdésének alkalmazásával rövidített indokolással szerkesztett alapítélet nem tartalmazza a büntetéskiszabás alanyi és tárgyi tényezőit [Btk. 80. § (1) bek., 56. BK vélemény], ezért csak a hatályon kívül helyezést követő megismételt eljárásban biztosítható az V. r. terhelttel szemben a megfelelő joghátrány alkalmazása.

[17] A Kúria a szankcióalkalmazás kérdéskörét megvizsgálva mindenekelőtt azt tekintette át, hogy a tizennegyedik életévét be nem töltött fiatalkorú V. r. terhelttel szemben milyen intézkedések alkalmazásának a lehetősége merülhet fel.

[18] Amint azt nyilatkozatában a Legfőbb Ügyészség is helytállóan kimunkálta, a bűncselekmény elkövetésekor tizennegyedik életévét be nem töltött személlyel szemben a megrovás, a próbára bocsátás és végső soron a javítóintézeti nevelés, valamint - ha az ítélet meghozatalakor a tizenhatodik életévét betöltötte - a jóvátételi munka alkalmazható.

[19] A kifejezetten súlyos bűncselekményt - a minősített rablást - társtettesként elkövető V. r. terhelttel szemben - akit fiatal kora ellenére a járásbíróság szabadságvesztéssel sújtott - a megrovás alkalmazása fel sem merülhet.

[20] Az is kétségtelen, hogy a járásbíróság szabadságelvonással nem járó szankciót tartott indokoltnak vele szemben, ezért sem alkalmazott nyomban szabadságelvonással járó javítóintézeti nevelést.

[21] Mindezek után - tiszteletben tartva a bíróságnak azt a jogerős döntését, amelyet az ügyész, a terhelt és a védő is elfogadott - a Kúria egyetlen intézkedés, a próbára bocsátás alkalmazására látott lehetőséget.

[22] A Btk. 116. §-ának (1) bekezdése szerint fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetében helye van. A (2) bekezdés szerint pedig a próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet.

[23] Erre tekintettel a Kúria - szem előtt tartva a felrótt bűncselekmény jelentős tárgyi súlyát is - a bűncselekmény elkövetésekor a büntethetőség alsó korhatárát alig meghaladó fiatalkorú V. r. terheltet próbára bocsátotta és a próbaidő tartamát a maximális, 2 éves tartamban határozta meg.

[24] Az intézkedés alkalmazásának a felülvizsgált, rövidített indokolással ellátott ügydöntő határozatban foglalt adatok alapján nem volt akadálya, és a Kúria szerint egy megismételt eljárás sem segítette volna elő a megalapozottabb szankcióalkalmazást az V. r. terhelttel szemben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!