Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2005.1335 Ha a betéti társaság üzletvezetését a társaság jogi személy tagja a saját szervezeti képviseletére jogosult természetes személy útján látja el, ekkor az üzletvezető a jogi személy beltag, és az őt képviselő természetes személy tekintetében érvényesülnek az üzletvezetővel szemben fennálló kizáró okok és tilalmak. Ezért az ezzel ellentétesen létrehozott munkaszerződés semmis [Gt. 86. § (3) és (4) bek.; Mt. 8. § (1) bek., 10. §].

A felperes keresetében a munkáltató 1999. június 21-én kelt rendes felmondása jogellenességének megállapítását, és a visszahelyezése mellőzésével a jogellenességnek az Mt. 100. §-ában szabályozott jogkövetkezményei alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes 1998. július 17-étől állt munkaviszonyban az I. rendű alperes bt.-vel, amelynek 1998. december 11-étől 1999. június 18-áig az ügyvezetője volt, ez követően kereskedelmi alkalmazott munkakört töltött be. A taggyűlés által 1999. június 18-án a munkáltatói jogkör gyakorlásával felruházott ügyvezető 1999. június 21-én kelt rendes felmondással megszüntette a felperes munkaviszonyát. Az intézkedés indokolása egy konkrét értékesítésnél a felperes kirívó hanyagságára, a munkaidő ellenőrző rendszer bevezetésével, valamint egy ingatlan értékesítésével kapcsolatos kifogásolható magatartására hivatkozott.

A munkaügyi bíróság a tényállás alapján úgy ítélte meg, hogy a felperes mint kereskedelmi alkalmazott felett "a másik ügyvezető" munkáltatói jogkör gyakorlóként jogszerűen élhetett a rendes felmondás jogával. A felmondás indokait vizsgálva a munkaidő nyilvántartással kapcsolatos indokot valósnak és okszerűnek ítélte, mindezek alapján az intézkedést megalapozottnak találta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, az I. rendű alperes 1999. június 21-én kiadott felmondását hatálytalanította, egyebekben az ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette azzal, hogy a II. rendű alperes kft. az I. rendű alperes bt. (egyedüli) beltagja volt, így a bt. ügyvezetését és képviseletét a beltag kft. ügyvezetői, azaz a felperes és S. I.-né látták el. A felperessel az I. rendű alperes bt. 1998. december 11-én ügyvezető munkakör ellátására kötött munkaszerződést, a felperes kereskedelmi alkalmazottként soha nem dolgozott. A II. rendű alperes az ügyvezetői tisztségéből visszahívással egyidejűleg a felperesnek az I. rendű alperesnél fennállt beltagi képviseletre vonatkozó jogát is megszüntette, és a bt.-nél a munkáltatói jogkör gyakorlásával - amit addig a felperes látott el - a másik ügyvezetőt bízta meg.

Az eszerint kiegészített tényállásból a másodfokú bíróság arra következtetett, hogy a felperes munkaszerződése semmis volt, mivel a Gt. 86. § (3) és (4) bekezdésébe ütközött, a felperes, mint a bt. beltagjának ügyvezetője a bt.-vel, annak üzletvezetésére (ügyvezetésére) munkaviszonyt nem létesíthetett. A munkaszerződés érvénytelensége jogkövetkezményeként a másodfokú bíróság az Mt. 10. § (1) bekezdését ítélte alkalmazhatónak azzal, hogy álláspontja szerint érvénytelen munkaviszony jogellenes megszüntetése fogalmilag kizárt. Minthogy, azonban a felperes az alperestől a felmondási járandóságokat megkapta, a felmondást csupán hatálytalanította, és egyebekben az elsőfokú bíróság keresetet elutasító rendelkezését - az indokolás megváltoztatásával - helybenhagyta.

A felperes a jogerős ítélet "megváltoztatása", és a keresetének helyt adó határozat hozatala iránt felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a Gt. 24. § (1) és (2) bekezdésébe, a 30. § (3) bekezdésébe, valamint a 86. § (3) bekezdésébe ütközik. Azzal érvelt, hogy a Gt. szabályai nem állapítanak meg tilalmat a betéti társaság jogi személy beltagja szervezeti képviselője munkaviszonya tekintetében. A felperes, mint vezető tisztségviselő felett az I. rendű alperes bt. taggyűlése által a Gt. szabályai szerint gyakorolt munkáltatói jogkört a másodfokú bíróság tévesen azonosította azzal a munkáltatói jogkörrel, amivel az I. rendű alperes alkalmazottai felett a felperest ruházták fel. A felperes vitatta az Mt. 10. § (1) és (2) bekezdése alkalmazhatóságára vonatkozó jogerős ítéleti álláspontot is. A felperes szerint a jogerős ítélet téves jogértelmezéssel zárta ki az Mt. 100. §-a alkalmazását. Az I. rendű alperes rendes felmondása ellentétes továbbá az Mt. 6. § (3) bekezdésével és az Mt. 199. § (1) bekezdésével, minthogy az indokolás nem a jogviszony felszámolásával volt kapcsolatos, az I. rendű alperes perbeli jognyilatkozata nem az érvénytelenség miatti jogviszony felszámolására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az I. és a II. rendű alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet indokolása ellen irányult. Előadták, hogy az 1998. december 11-ei taggyűlési jegyzőkönyvből kitűnően az I. rendű alperes ügyvezetője és képviselője M. F. volt, ezért a felperes és az I. rendű alperes között létrejött munkaszerződés amiatt érvénytelen, mivel a munkáltatói jogkört gyakorló ügyvezető helyett azt a bt. két kültagja írta alá. Az I. rendű alperes eleget tett az Mt. 10. § (2) bekezdésében előírt, az érvénytelen munkaviszony felszámolására vonatkozó kötelezettségének, a felperesnek a kifizetett felmondási járandóságon felül további követelése nem lehet.

A felperes észrevételében vitatta, hogy M. F. az adott időben vezető tisztségviselő lett volna az I. rendű alperesnél.

A felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem nem alapos az alábbiak miatt.

1. A perben a felperesnek nem a II. rendű alperes kft.-vel, hanem az I. rendű alperes bt.-vel fennállt munka-jogviszonya és annak megszüntetése (az 1999. június 21-én kelt rendes felmondás) képezte a jogvita tárgyát, következésképpen - bár ennek indokára az eljárt bíróságok nem tértek ki - a keresetet a II. rendű alperessel szemben elutasító elsőfokú ítéletet helybenhagyó jogerős ítélet e körben helytálló. Mindezt nem érinti, hogy a felperes egyébként az I. rendű alperes jogi személy beltagjának ügyvezetője volt, és ebben a minőségében látta el a kft.-nek, mint a bt. jogi személy beltagjának a képviseletét.

2. Az elsőfokú eljárásban beszerzett cégmásolat szerint 1998. december 11-étől az I. rendű alperes egyedüli beltagja a II. rendű alperes volt, cégjegyzésre (képviseletre) a felperes és S. I.-né mint a II. rendű alperes kft. ügyvezetői voltak jogosultak. M. F. képviseleti jogosultsága 1998. december 11-én megszűnt, és a perbeli időben - a cégmásolat tanúsága szerint - nem állt fenn.

Az alpereseknek ezért a M. F. ügyvezetésére és az I. rendű alperes bt.-nél a felperes feletti munkáltatói jogkör gyakorlására alapított csatlakozó felülvizsgálati kérelme ténybelileg alaptalan.

3. Az irányadó jogerős ítéleti tényállás szerint, minthogy az I. rendű alperes bt. egyedüli beltagja a II. rendű alperes kft. volt, az I. rendű alperes üzletvezetését a beltag kft. az ügyvezetői - felperes és S. I.-né - útján látta el a perbeli időszakban. A felperes az I. rendű alperes bt. üzletvezetésére vonatkozó tevékenységét a II. rendű alperessel fennállt ügyvezetői tisztsége keretében végezte.

A felperes eszerint az I. rendű alperesnek nem volt beltagja, sem ügyvezetője, sem üzletvezetője.

A Gt. 86. § (3) bekezdése értelmében a betéti társaság jogi személy tagja az üzletvezetést a saját szervezeti képviseletére jogosult természetes személy útján látja el. A (4) bekezdése előírja, hogy a vezető tisztségviselőkre vonatkozó személyi előírásokat a jogi személy beltag képviselőjére alkalmazni kell. Következésképpen ez esetben az üzletvezető nem a természetes személy, hanem a jogi személy beltag, míg az őt képviselő természetes személy tekintetében érvényesülnek az üzletvezetőkkel szemben fennálló kizáró okok és tilalmak.

Mindezek alapján az állapítható meg, hogy a felperes az I. rendű alperessel nem állhatott munkaviszonyban, a munka végzésére irányuló jogviszonya nem a bt.-vel, hanem a jogi személy beltag kft.-vel állhatott fenn. A II. rendű alperes kft.-nél fennállt ügyvezetői tisztség keretében végzett ugyanazon tevékenységre ezért az I. rendű alperes bt.-vel létesített munkaviszony jogszabálysértő, semmis, amelyet a másodfokú bíróság az Mt. 8. § (1) bekezdése alapján helytállóan hivatalból vett figyelembe. Az érvénytelenségnek, minthogy az az I. rendű alperes hibájából következett be, a másodfokú bíróság megalapozottan alkalmazta jogkövetkezményeként az Mt. 10. § (1) bekezdésében meghatározottakat. A felperes ezeket a járandóságokat megkapta, az érvénytelenségből eredő jogai nem sérültek, annak pedig ebből a szempontból nincs jelentősége, hogy az alperes szándéka mire irányult.

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.744/2004. sz.)