Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21674/2013/4. számú precedensképes határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 85. §, 2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Pataki Árpád

A határozat elvi tartalma:

A sajtótermékben közölt állításokkal érintett jogi személy jogutódja a jogelődöt ért sérelem miatt sajtó-helyreigazítás útján nem kérhet jogvédelmet. 1959. IV. Tv. 85. § (1), 2010. CIV. Tv. 12. §

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25652/2012/3., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20721/2013/3., *Kúria Pfv.21674/2013/4.* (BH 2014.6.176)

***********

Pfv.IV.21.674/2013/4.szám

A Kúria a dr. Incze András Péter ügyvéd által képviselt felperesnek a Koruhely Ügyvédi Iroda ( ügyintéző: dr. Koruhely Péter ügyvéd) által képviselt alperes ellen sajtó-helyreigazítás iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 65.P.25.652/2012. számon megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.20.721/2013/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 8. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket a felperes köteles az államnak megtéríteni, külön felhívásra.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes sajtó-helyreigazítás iránt terjesztett elő keresetet a .. című napilap ..-i számában megjelent ".." című cikkben közölt alábbi valótlan állítások miatt: "Ahelyett, hogy el kezdték volna kifizetni a libatenyésztőket, a cég ingó és ingatlan vagyonát szép módszeresen átszivattyúzták a ..hoz", illetve, hogy a .., mint fő részvényes irányította a csőd-közeli ..-et.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. § (1) bekezdése, a Ptk. 85. §-a és a Legfelsőbb Bíróság PK 13. számú állásfoglalása alapján, amelyek álláspontja szerint nem teszik lehetővé a jogi személy megszűnése esetén annak jogait kezelő, az átalakulás folytán általános jogutódként fellépő szervezet részére a sajtó-helyreigazítás iránti igényérvényesítést, a jogelődre vonatkozó közlések tekintetében. Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az adott jogi személy üzleti jóhírnév védelméhez kötődő jog ilyen üzleti néven való tevékenység végzéséig illeti meg, mert erről a névről volt felismerhető a felperesi jogelőd, jelen esetben a .. Zrt. Az alperes az írásban a felperes jogelődjének saját nevén végzett tevékenységét bírálta. A cég adott néven történő megszűnését követően nincs arra jogosult személy, aki emiatt helyreigazítási igényt érvényesíthetne. Ebben a kérdésben a felperes nem személyesen érintett, így nem sérelmezheti alappal, amit a jogelődjéről írtak.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Megállapította, hogy ugyan a felperes az általános jogutódlásra hivatkozott fellebbezésében, azonban ezt alátámasztó okirati bizonyíték nem állt rendelkezésre az iratok között. Ettől függetlenül a felperest igényérvényesítési jogosultság nem illette meg, mert a Ptk. 85. § (1) bekezdése alapján a személyiségi jogi perekben általánosságban alapvető feltétel a személyes jogérvényesítés kötelezettsége, a sérelmet szenvedett fél személyes perindítása. Értékelte a perben azt, hogy a felperes jogelődje már nem élhetett a keresetindítás jogával, személyesen nem járhatott el, mivel a megszűnését követően került sor a cikk közlésére. A felperes által sérelmezett írásból - annak szövegösszefüggéseire is figyelemmel - az ítélőtábla szerint sem állapítható meg a felperesi gazdasági társaság személyes igényérvényesítési jogosultsága. A felperes által sérelmezett cikkrészletből, de az írás egészéből sem lehet arra vonatkozóan következtetést levonni, hogy a bírálattal érintett ... és a felperes között milyen kapcsolat áll fenn. Így az a hivatkozás, miszerint a .. beolvadt a felperesi társaságba, önmagában az igényérvényesítési jogosultságot teremtő érdekeltséget nem alapozza meg.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak - az elsőfokú ítéletre is kiterjedő - megváltoztatását és az alperes sajtó-helyreigazítás közlésére kötelezését kérte. Előadta, hogy a jogerős ítélet sérti a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 70. § (1) bekezdését, az Smtv. 10. §-át, 12. § (1) és (2) bekezdését, valamint a 13. §-át, továbbá a Pp. 342. §-ában foglaltakat. Érvelése szerint a Ptk. az elfogadásakor nem ismerte a gazdasági társaságok fogalmát, így nem tartalmazhatott szabályokat a gazdasági társaságok átalakulásának személyiségi jogokra gyakorolt hatásáról. A Gt. 70. §-a nemcsak a kötelezettségeket, hanem a jogokat is a generális jogutódra telepíti, korlátozás nélkül. Az Gt. 67.§ (1) bekezdése szerinti átalakulás a jogok és kötelezettségek maguk összességében történő megszerzése, ezért nincs lehetőség az átalakulással érintett jogok és kötelezettségek szűkítésére. Nem lehetséges az a szűkítő értelmezés, miszerint az csak cégjogilag vagy csak a polgári jog bizonyos elemeit tekintve jelent jogutódlást, legfőképpen nemcsak kötelezettségek jogutódlását jelenti, hanem jogok utódlását is. Ilyen a jóhírnévhez való jog, amely a .. jogutódjaként a felperest megilleti. Hivatkozott arra, hogy a ..-t, mint jogelődöt a felperes cégkivonata tartalmazza. A jogutódlás révén a .. több ezer partnere a felperes üzleti partnere, így a felperesnek fontos érdeke fűződik ahhoz, hogy a jogelődjét ért sérelmekkel szemben jogorvoslattal éljen. A Pp. 342. §-a a sajtó-helyreigazítás lehetőségét szélesebb körben nyitotta meg, eszerint az érintett személy vagy szervezet jogosult ezen igény érvényesítésére, az általános jogutód pedig nem vitásan érintett a jogelődre vonatkozó valótlan állítások tekintetében. A PK 13. számú állásfoglalásból következően sem tartotta elfogadhatónak azt, hogy nem érvényesíthet sajtó-helyreigazítási igényt, ugyanis a .. név megjelölésével a felperes, mint annak általános jogutódja a sajtóközlemény tartalmából felismerhető, személyére a sajtóközlemény utalt. A felperes átvette a jogelőd tevékenységét, ügyfélkörét, így közvetlenül érintett abban, hogy a jogelődje által kialakított hírnév, üzletkör fennmaradjon, tehát megilleti az a jog, hogy ezt megvédje. Hivatkozott arra is, hogy Smtv. 13. §-a előírja a médiatartalom szolgáltató számára a hiteles, gyors, pontos, sokoldalú, tényszerű, időszerű, tárgyilagos és kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelezettségét. Amennyiben e jogtól elesne a felperes a jogutódlás miatt, az Smtv. 10. §-a szerinti joga sérülne.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Előadta, hogy a felperes kereshetősége a Ptk. 85. § (1) bekezdése alapján kizárt, a Gt-re való felülvizsgálati hivatkozás megalapozatlan, mert a Gt. nem szabályozza a gazdasági társaság, mint jogi személyiség külső megítélését, arra kizárólag a Ptk. szabályai irányadóak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!